Справа № 420/27569/25
10 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення даних до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних про визнання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести дані до Єдиного державного (електронного) реєстру призовників, військовозобов'язаних, та резервістів «Оберіг» про визнання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 16.02.2023 року, ІНФОРМАЦІЯ_3 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. 18.04.2024 року позивач для уточнення своїх військово-облікових даних зареєструвався у застосунку «Резерв +» і 22.06.2025 р. отримав повідомлення, про порушення ним правил військового обліку. Представник позивача звернувся до відповідача із проханням актуалізувати інформацію про виключення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , з військового обліку на підставі вищезазначених та доданих документів, шляхом внесення такої інформації до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Однак відповідь на звернення не отримав.
Відповідач заперечуючи проти задоволення позовних вимог подав відзив, в якому зазначив, що діючим законодавством передбачено єдиний можливий спосіб звернення з заявою про внесення змін до ЄДРПВР «Оберіг», а саме шляхом особистого подання. Також вказав що згідно із наказом Начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 № 141 від 14.08.2023 року «Про результати службового розслідування за фактом пошкодження документів», що зберігалися в архіві ІНФОРМАЦІЯ_5 , актом № 25 від 19.08.2023 року «Про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду» повідомляємо, що в розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_5 , відсутня інформація та/або медична документація яка містить відомості про непридатність Позивача до військової служби. В зв'язку з цим, ІНФОРМАЦІЯ_6 немає можливості підтвердити чи спростувати автентичність довідки військово-лікарської комісії від 16.02.2023 року № 18.
У відповіді на відзив та в додаткових пояснення, позивач не погодився з доводами викладеними у відзиві та просив задовольнити позовні вимоги.
Розгляд справи здійснюється у спрощеному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд установив наступне.
Позивач, відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного Серія НОМЕР_1 від 16.02.2023 року визнаний непридатним до військової служби на підставі гр. ІІ, ст. 64 «А» наказу МОУ №402 від 2008 року.
Згідно з довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16.02.2023 №18 позивач визнаний непридатним до військової служби на підставі ст. 64 «А» графи ІІ.
28.07.2025 року позивач подав до відповідача письмову заяву, у якій просив, зокрема, виправити відомості в Єдиному Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію щодо виключення з військового обліку.
Відповідь на момент подання позову не отримав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 р. № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).
Відповідно до п. 3 ч. 6. ст. 37 Закону № 1951-VIII, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.
Відповідно до абз. 2 ч. 6 ст. 37 Закону № 1951-VIII у громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
У відповідності до ч. 8 статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2016 року № 1951- VІІІ органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Згідно з ч. 9 статті 5 Закону № 1951-VIII органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Частиною 1 статті 14 Закону № 1951-VIII ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Частиною 3 статті 14 Закону № 1951-VIII визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 9 Закону № 1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Згідно п. 9 розділу ІІІ Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 № 94 виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (невключення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.
Відповідно до п. 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Суд вставив, що позивач звернувся до органу уповноваженого на внесення змін із відповідною заявою, але відповідач всупереч вимогам законодавства заяву не розглянув.
При цьому суд зазначає, що ані Законом № 1951-VIII, ані Порядком № 559 не передбачено вимоги особистого прибуття до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Таким чином, суд робить висновок про протиправну бездіяльність з боку відповідача щодо невиконання свого обов'язку.
Разом з тим, позивач просить суд зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести дані до Єдиного державного (електронного) реєстру призовників, військовозобов'язаних, та резервістів «Оберіг» про визнання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку.
З огляду на обставини справи, суд зазначає, що спір щодо відмови у внесенні відомостей та виключення з військового обліку станом на день розгляду справи відсутній, а відтак ці вимоги позивача є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Оскільки суд зробив висновок про часткове задоволення позову, суд здійснює розподіл судових витрат пропорційно до розміру задоволених позовних вимог на підставі ч.3 ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду заяви від 28.07.2025 року про внесення відомостей до реєстру Оберіг.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.07.2025 року про внесення відомостей до реєстру Оберіг.
У задоволені іншої частини позову відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 . ) судовий збір у 968,96 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов