Справа № 420/28278/23
10 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання судового рішення від 10.02.2025 по справі № 420/28278/23,
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2024 року, яке набрало законної сили, задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
- визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно вирішення питання щодо оформлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області документів, необхідних для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно заяви від 08 вересня 2023 року;
- зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 08 вересня 2023 року та прийняти рішення, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 30 січня 2007 року № 3-1, Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Ухвалою суду від 29.10.2025 встановлено ІНФОРМАЦІЯ_1 новий місячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для подання звіту про виконання рішення суду від 09 лютого 2024 по справі № 420/28278/23.
01.12.2025 до суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов звіт про виконання судового рішення від 10.02.2025 по справі № 420/28278/23, відповідно до якого на виконання вказаного судового рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 15.03.2024 було сформовано подання від 15.03.2024 № 103955 про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 29.11.2023.
Вказане подання та додані до нього документи були направлені на адресу ГУПФУ в Одеські області разом із листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15.03.2024 №943/5535.
Однак, у зв'язку із відсутністю у поданих документах розрахунку вислуги років для призначення пенсії, наявність якого передбачена підпунктом 4 пункту 2 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 02.03.2024 №3-1, направлені документи були повернуті ГУПФУ в Одеські області до ІНФОРМАЦІЯ_4 листом ГУПФУ в Одеській області від 15.04.2024 №1500-0306-5/56755.
При цьому, рішення ГУ ПФУ в Одеській області про призначення чи про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років до ІНФОРМАЦІЯ_4 не надходило.
В подальшому постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2025 було встановлено, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.02.2024 не виконано ІНФОРМАЦІЯ_3 у повному обсязі.
Судом також було встановлено фактично те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 допущено протиправну бездіяльність щодо ненадання допомоги ОСОБА_1 в одержанні та оформленні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. Зокрема, судом було встановлено, що процес призначення пенсії позивачу повторно не завершився саме через відсутність розрахунку вислуги років позивача, допомогу в отриманні якого мав надати позивачу ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.02.2024 помічником начальника з правової роботи - начальником юридичної служби ІНФОРМАЦІЯ_4 13.11.2024 було подано рапорт про необхідність виконання вказаного судового рішення та покладення на начальника відділу оформлення допомог військових пенсій та пільг ІНФОРМАЦІЯ_4 обов'язку із виконання вказаного судового рішення у строк до 21.11.2025.
З метою надання ОСОБА_1 допомоги у отриманні розрахунку вислуги років, листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 24.11.2025 за №943/718дск було направлено до Начальника кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України особову справу ОСОБА_1 з документами щодо призначення пенсії, для підтвердження та складання розрахунку вислуги років на підставі наявних документів, які долучені до його особової справи.
За станом на 27.11.2025 відповідь на вказаний лист до ІНФОРМАЦІЯ_4 не надходила. В свою чергу, вказана дія була обумовлена наступним.
Як вбачається з наявних матеріалів справи, серед фактично поданих ОСОБА_1 документах був відсутній розрахунок вислуги років, що в свою чергу було також встановлено судом.
У даному випадку відповідне обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється у ІНФОРМАЦІЯ_5 , тому ІНФОРМАЦІЯ_3 для здійснення вказаного обчислення вислуги років ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 24.11.2025 було направлено особову справу ОСОБА_1 .
Відтак, що задля повного виконання ІНФОРМАЦІЯ_3 вимог рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 по справі №420/28278/23, ІНФОРМАЦІЯ_6 необхідно отримати від ІНФОРМАЦІЯ_7 відповідний розрахунок вислуги років ОСОБА_1 , з яким ОСОБА_1 у подальшому необхідно ознайомити під підпис.
Відсутність у ІНФОРМАЦІЯ_6 розрахунку вислуги років ОСОБА_1 , його ненадходження до ІНФОРМАЦІЯ_4 від ІНФОРМАЦІЯ_7 робить фактично неможливим виконання ІНФОРМАЦІЯ_3 у даний час вимог рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 по справі №420/28278/23, тому, ІНФОРМАЦІЯ_3 клопоче про продовження встановленого ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29.10.2025, яким було встановлено місячний строк ІНФОРМАЦІЯ_6 для подання звіту про виконання вищезазначеного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи і наданий відповідачем звіт про виконання судового рішення, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Згідно з ч. ч. 1-5 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідно до ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Згідно з наданим до суду звітом про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду, відповідачем останнє в повному обсязі не виконано, а саме не надано допомоги ОСОБА_1 в одержанні та оформленні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. Зокрема, процес призначення пенсії позивачу повторно не завершився через відсутність розрахунку вислуги років позивача, допомогу в отриманні якого мав надати позивачу ІНФОРМАЦІЯ_3 .
При цьому, відповідачем вживаються заходи щодо отримання від ІНФОРМАЦІЯ_7 відповідного розрахунку вислуги років ОСОБА_1 , що об'єктивно впливає на можливість повного виконання рішення суду.
Отже, матеріали справи містять докази вчинення керівником ІНФОРМАЦІЯ_4 дій, спрямованих на повне виконання рішення, суду, у зв'язку із чим суд вважає за можливе прийняти звіт про виконання судового рішення та з огляду на неповне його виконання встановити новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 378, 382, 382-2, 382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання судового рішення від 10.02.2025 по справі № 420/28278/23.
Встановити ІНФОРМАЦІЯ_1 новий двомісячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для подання звіту про виконання рішення від 10.02.2025 по справі № 420/28278/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.В. Завальнюк