Рішення від 09.12.2025 по справі 420/26201/25

Справа № 420/26201/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу в частині, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправними та скасувати пункти п. 4, 5, 6 резолютивної частини наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 22.07.2025 № 1887 "Про результати службового розслідування щодо переплати солдату ОСОБА_2 " в частині притягнення до відповідальності помічника начальника штабу-начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 капітана ОСОБА_1 ;

зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити грошові кошти в сумі, в якій не було здійснено виплати помічнику начальника штабу-начальнику розвідки військової частини НОМЕР_2 капітану ОСОБА_1 на підставі наказу командира (з основної діяльності) військової частини НОМЕР_1 від 22.07.2025 № 1887 "Про результати службового розслідування щодо переплати солдату ОСОБА_2 ";

судові витрати (витрати на правничу допомогу) покласти на військову частину НОМЕР_1 .

Ухвалою суду від 05.08.2025 адміністративний позов залишено без руху. Повідомлено заявника про необхідність усунути недоліки, викладені в ухвалі протягом 5-ти днів з моменту її отримання.

07.08.2025 року представником позивача надано заяву про усунення недоліків. Враховуючи, що позивачем усунені недоліки, зазначені в ухвалі суду від 05.08.2025, суд 12.08.2025 відкрив загальне позовне провадження. Призначено підготовче засідання на 09.09.2025 року об 11:00 годині, в подальшому у підготовчому засіданні оголошена перерва на 16.10.2025 об 15 год. 00 хвил. у зв'язку з неприбуттям представника відповідача.

08.09.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти позову відповідач заперечує.

09.09.2025 позивач подав відповідь на відзив.

09.09.2025 представник позивача подав заяву про забезпечення позову, яка була частково задоволена ухвалою суду від 12.09.2025, зупинено дію пункту 5 резолютивної частини наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 22.07.2025 № 1887 "Про результати службового розслідування щодо переплати солдату ОСОБА_2 " в частині притягнення помічника начальника штабу-начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 капітана ОСОБА_1 до дисциплінарної та матеріальної відповідальності.

16.10.2025 до суду в режимі відеоконференції прибув представник позивача, на задоволенні позову наполягає, представник відповідача не прибув, клопотань про розгляд справи без його участі не надав.

16.10.2025 суд закрив підготовче провадження, подальший розгляд справи вирішив проводити в письмовому провадженні.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 10.12.2022 старшого лейтенанта ОСОБА_1 командира розвідувальної роти НОМЕР_3 окремої піхотної ІНФОРМАЦІЯ_1 прийнято посаду та останній приступив до виконання службових обов'язків. Наказом командира в/ч НОМЕР_1 № 1887 від 22.07.2025 "Про результати службового розслідування щодо переплати солдату ОСОБА_2 ", за порушення вимог абз. 8 ст. 59, абз. 31 ст. 112 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, абз. 1 ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності та застосувати накладення дисциплінарного стягнення «ДОГАНА», на підставі п. 1-3 ст. 3 пп. 1 п. 1 ст. 6 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» завдані державі збитки в розмірі 553793,98 грн віднесені на рахунок помічника начальника штабу - начальника розвідки штабу військової частини НОМЕР_2 капітана ОСОБА_3 , (п. 5 наказу), наказано начальнику фінансово-економічної служби - головному бухгалтеру військової частини НОМЕР_1 занести в Книгу грошових стягнень та нарахувань та стягнути на користь держави з помічника начальника штабу - начальника розвідки штабу військової частини НОМЕР_2 капітана ОСОБА_3 553793,98 грн.

Позивач вказує на порушення відповідачем процедури призначення та проведення службового розслідування. Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 16.10.2023 №1424 службове розслідування, призначене відповідно до наказу командира військової НОМЕР_4 від 29.08.2023 №1214 у зв'язку із встановленням нових фактів та подій, що суттєво впливають на якість та об'єктивність його проведення, визначено вважати не завершеним. Але такої можливості законодавство не передбачає. При цьому ні наказ, ні акт службового розслідування від 15.11.2023, складений з результатами такого службового розслідування, не містять конкретизувань які конкретно нові факти та події, що суттєво впливають на якість та об'єктивність проведення службового розслідування, призначене відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 29.08.2023 №1214 . Службове розслідування проведено без участі безпосереднього начальника військовослужбовця ОСОБА_1 . Відносно особи військовослужбовця ОСОБА_1 розслідування не порушувалось. Службове розслідування проводилось більше 2 років.

Службовим розслідуванням не підтверджено, що ОСОБА_1 , займаючи посаду командира розвідувальної роти військової частини, неналежним чином здійснював контроль за підлеглим особовим складом, як наслідок своєчасно не здійснив встановленим порядком доповідь щодо самовільного залишення військової частини солдатом ОСОБА_4 . У розпорядженні позивача не було солдата ОСОБА_4 на час самовільного залишення останнім військової частини. Позивач вважає, що відсутня його вина у нарахуванні ОСОБА_4 грошового забезпечення у вигляді переплати в сумі 117360,87 грн., оскільки до повноважень капітана ОСОБА_1 не відносилося подання документів на проведення таких виплат та він такого не робив, оскільки це повноваження стройової частини ВЧ НОМЕР_1 , у розпорядженні командира якої солдат перебував.

Відповідачем фактично проведено третє службове розслідування на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 15.07.2025 № 1756 "Про призначення службового розслідування щодо переплати солдату ОСОБА_2 ", штаб-сержантом 3 категорії групи з'ясування обставин, причин та умов вчинення правопорушень військової частини НОМЕР_2 та через 2 роки після виявлення факту правопорушення, що є протиправним та безпідставним.

Крім того, існує рішення Одеського Окружного адміністративного суду у справі №420/36381/23, яке є обов'язковим для відповідача, як учасника справи. Судом було досліджено теж саме порушення, яке ставиться у провину позивачу наказом військової частини НОМЕР_1 від 22.07.2025 № 1887. Судом було встановлено, що до повноважень помічника начальника штабу - начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_5 капітана ОСОБА_1 не відноситься подавати документи на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, оскільки такі повноваження має стройова частина військової частини НОМЕР_1 , у розпорядженні командира якої солдат ОСОБА_4 перебував, що матеріали службового розслідування не містять належних доказів, що саме з вини помічника начальника штабу - начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_5 капітана ОСОБА_1 відбулося завдання збитків державі у розмірі 117360,87 грн. у вигляді нарахування грошового забезпечення солдату ОСОБА_4 за січень-березень 2023 року у збільшеному розмірі. На думку позивача, проводити повторно службове розслідування за одним і тим же фактом є неправомірним. Позивач просить задовольнити позов.

З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач (в/ч НОМЕР_1 ) позов не визнає та вказує, що за порушення вимог ст. 11, 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України позивача правомірно притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Внаслідок порушення вказаних вимог статутів з вини позивача здійснено переплату грошового забезпечення солдату ОСОБА_5 , що є підставою для притягнення капітана ОСОБА_6 до матеріальної відповідальності відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду завдану державі". Не маючи точних даних про місце перебування військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_4 у тимчасово виконуючого обов'язки командира розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_6 , за період 01.09.2022 по 30.04.2023 року не було доповіді про відсутність зазначеного військовослужбовця на території військової частини НОМЕР_1 , про те були підписані рапорти на виплати грошового забезпечення, додаткової винагороди солдату ОСОБА_7 за вересень-грудень 2022 року. Діями старшого лейтенанта ОСОБА_6 було нанесено матеріальну шкоду державі у розмірі 553 793 гривні 98 копійок, з яких 535 782 грн 56 коп - збитки по фінансово-економічній службі, 18011 грн. 36 коп. збитки по продовольчій службі. Просить відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 10.12.2022 року №330 старшого лейтенанта ОСОБА_1 командира розвідувальної роти НОМЕР_3 окремої піхотної ІНФОРМАЦІЯ_1 призначено командиром розвідувальної роти НОМЕР_3 окремої механізованої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 №121 від 01.05.2023 року капітана ОСОБА_1 командира розвідувальної роти НОМЕР_3 окремої механізованої ІНФОРМАЦІЯ_1 призначено помічником начальника штабу - начальником розвідки НОМЕР_6 механізованого батальйону НОМЕР_3 окремої механізованої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 15.11.2023 року №1581 "Про результати службового розслідування за фактом самовільного залишення військової частини солдатом ОСОБА_8 " наказано, зокрема:

п. 3 - за порушення вимог абзацу 4 ст. 11, ст. 16, абзацу 7 ст. 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, абзацу 1 ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України помічника начальника штабу - начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_1 притягнути до дисциплінарної відповідальності та застосувати до нього накладення дисциплінарного стягнення "догана";

п. 4 - відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду завдану державі" помічника начальника штабу - начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_1 притягнути до матеріальної відповідальності, завдані державі збитки у розмірі 117360,87 грн. віднести на його рахунок;

п. 5 - на підставі п. 5 розділу XVI "Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам", затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року №260, у зв'язку з притягненням до матеріальної відповідальності позбавити помічника начальника штабу - начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_1 щомісячної премії за листопад місяць 2023 року;

п. 6 - начальнику фінансово-економічної служби - головному бухгалтеру військової частини НОМЕР_1 занести в Книгу грошових стягнень та нарахувань розмір завданих державі збитків на суму 117360,87 грн. та утримати їх з помічника начальника штабу - начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_1 , здійснити перерахунок грошового забезпечення на підставі пунктів 3, 4, 5 даного наказу.

Не погоджуючись з п. 3, 4, 5, 6 наказу від 15.11.2023 №1581 "Про результати службового розслідування за фактом самовільного залишення військової частини солдатом ОСОБА_8 ", ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування пунктів 3, 4, 5, 6 резолютивної частини наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 15.11.2023 №1581 про притягнення помічника начальника штабу - начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_5 капітана ОСОБА_1 до дисциплінарної та матеріальної відповідальності, зобов'язання військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити грошові кошти в сумі, в якій не було здійснено виплати помічнику начальника штабу - начальнику розвідки військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_5 капітану ОСОБА_1 на підставі наказу командира (з основної діяльності) військової частини НОМЕР_1 від 15.11.2023 р. №1581 . Ухвалою від 02.02.2024 суд відкрив провадження у справі №420/36381/23.

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 12.02.2024 № 260 зупинено дію пункту 6 наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 15.11.2023 № 1581.

Рішенням Одеського Окружного адміністративного суду від 10.01.2025 у справі №420/36381/23 позов ОСОБА_1 задоволений, визнано протиправними та скасовані пункти 3, 4, 5, 6 резолютивної частини наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.11.2023 року №1581 "Про результати службового розслідування за фактом самовільного залишення військової частини солдатом ОСОБА_8 " про притягнення помічника начальника штабу - начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_5 капітана ОСОБА_1 до дисциплінарної та матеріальної відповідальності. Цим же судовим рішенням зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити грошові кошти в сумі, в якій не було здійснено виплати помічнику начальника штабу - начальнику розвідки військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_5 капітану ОСОБА_1 на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.11.2023 року №1581 "Про результати службового розслідування за фактом самовільного залишення військової частини солдатом ОСОБА_8 ".

Рішення суду набрало законної сили 11.02.2025.

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 09.03.2025 № 784 скасовано пункти 3,4,5,6 наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 15.11.2023 № 1581 "Про результати службового розслідування за фактом самовільного залишення військової частини солдатом ОСОБА_9 ".

11.03.2025 командиру в/ч НОМЕР_1 надійшов рапорт лейтенанта юстиції Дмитра БУРНАТНОГО від 09.03.2025 № 12045, в якому зазначено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.01.2025 по справі №420/36381/23 задоволений позов капітана ОСОБА_3 до в/ч НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування пунктів 3,4,5,6 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.11.2023 № 1581 "Про результати службового розслідування за фактом самовільного залишення військової частини солдатом ОСОБА_9 ".

Командиру в/ч НОМЕР_1 також був поданий рапорт командира військової частини НОМЕР_2 капітана ОСОБА_10 від 12.07.2025 № 29202, в якому було вказано, що службове розслідування щодо переплати колишньому водію-електрику відділення безпілотних авіаційних комплексів взводу спостереження та технічних засобів розвідки розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 солдату ОСОБА_11 не було завершено у встановлені терміни, просив призначити службове розслідування.

На підставі рапорту тимчасово виконуючого обов'язки помічника командира військової НОМЕР_1 з правової роботи - начальника юридичної служби лейтенанта юстиції ОСОБА_12 від 09.03.2025 № 12045, рапорту командира військової частини НОМЕР_2 капітана ОСОБА_10 від 12.07.2025 № 29202, наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 15.07.2025 № 1756 було призначено службове розслідування щодо переплати солдату ОСОБА_2 , проведення службового розслідування доручено штаб-сержанту 3 категорії групи військової частини НОМЕР_2 сержанту ОСОБА_13 . В наказі від 15.07.2025 № 1756 було також вказано: "Вважати таким, що втратив чинність наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 08.05.2025 № 1248 "Про призначення службового розслідування щодо переплати солдату ОСОБА_2 ".

В ході службового розслідування встановлено, що солдат ОСОБА_14 був зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 02.03.2022 № 47 . Згідно виписки із медичної карти стаціонарного хворого № 2472 солдат ОСОБА_15 перебував на стаціонарному лікуванні в КНП "Баштанська багатопрофільна лікарня" з 22.08.2022 по 31.08.2022. Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 31.08.2022 № 229 солдат ОСОБА_15 прибув з лікування.

Згідно рапорту тимчасово виконуючого обов'язки командира розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_16 від 26.09.2022 № 7991 просить вивести зі штату розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_17 , як такого, що знаходиться на довготривалому лікуванні з 22.08.2022.

29.08.2023 що під час чергової звірки особового складу з медичною службою з'ясувалося відсутність підтверджуючих документів про лікування колишнього водія-електрик відділення безпілотних авіаційних комплексів взводу спостереження та технічних засобів розвідки розвідувальної роти солдата ОСОБА_17 (виведеного у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 у зв'язку з довготривалим лікуванням). Публікації у соцмережах свідчать про те, що даний військовослужбовець на лікуванні не перебуває, що підтверджуються даними медичної служби. У розташуванні підрозділу ( АДРЕСА_1 ) даний військовослужбовець відсутній.

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 18.10.2022 № 277 солдат ОСОБА_18 зарахований в розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 , як такий, що перебуває на тривалому лікуванні.

Тимчасово виконуючий обов'язки командира розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 старший лейтенант Р. БЕЗЗУБ подав рапорт від 03.10.2022 № 8335 на виплату додаткової грошової винагороди в розмірі 100000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби та участі у таких діях та заходах солдата ОСОБА_19 з 01.09.2022 по 30.09.2022.

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 05.10.2022 № 837 солдату ОСОБА_7 нараховано за період безпосередньої участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (приведення заходів) додаткову винагороду в розмірі 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби та участі у таких діях та заходах за період з 01.09.2022 по 30.09.2022,

Згідно рапорту тимчасово виконуючого обов'язки командира розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_16 від 02.11.2022 № 10571 подано на виплату додаткової грошової винагороди в розмірі 30000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби солдата ОСОБА_19 з 01.10.2022 по 16.10.2022.

Згідно рапорту тимчасово виконуючого обов'язки командира розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_16 від 02.11.2022 № 10570 подано на виплату додаткової грошової винагороди в розмірі 100000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби та участі у таких діях та заходах солдата ОСОБА_19 з 16.10.2022 по 31.10.2022.

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 05.11.2022 № 985 солдату ОСОБА_11 виплачено за період безпосередньої участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (приведення заходів) додаткову винагороду в розмірі 100 000 грн. та 30000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби та участі у таких діях та заходах за період з 01.10.2022 по 31.10.2022.

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 05.12.2022 № 1117 солдату ОСОБА_7 виплачено за період безпосередньої участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (приведення заходів) додаткову винагороду в розмірі 30 000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби за період з 01.11.2022 по 30.11.2022.

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 05.01.2023 № 14 солдату ОСОБА_7 виплачено за період безпосередньої участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (приведення заходів) додаткову винагороду в розмірі 30 000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби за період з 01.12.2022 по 31.12.2022.

Згідно довідки про вартісну оцінку завданої шкоди державі по фінансово-економічній службі капітаном ОСОБА_20 за період з 01.09.2022 по 31.03.2022 сума завданих державі збитків складає 535782,62 грн.

Згідно довідки про вартісну оцінку завданої шкоди державі по продовольчій службі капітаном ОСОБА_20 за період з 01.09.2022 по 31.03.2022 сума завданих державі збитків складає 18011,36 грн.

В акті службового розслідування, який склав штаб-сержант ОСОБА_21 21.07.2025, вказано:

"- п.3.20. З пояснення помічника начальника штабу - начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 капітана ОСОБА_3 встановлено наступне: солдат ОСОБА_14 перебував у розташуванні розвідувальної роти військової частини НОМЕР_2 з 01.09.2022 по 30.09.2022. 26.09.2022 капітан Р. БЕЗЗУБ помилково подав рапорт про виведення в розпорядження солдата ОСОБА_22 , як такий, що перебуває на довготривалому лікуванні з 22.08.2022. ОСОБА_23 перебував у розташуванні розвідувальної роти до 18.10.2022.

- п.3.21. З пояснення начальника розвідки - начальника відділення розвідки штабу військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_24 встановлено наступне: солдат ОСОБА_14 перебував у розташуванні розвідувальної роти військової частини НОМЕР_2 з 01.09.2022 по 30.09.2022.

- п.3.22. З пояснення начальника групи з'ясування обставин причин та умов вчинення правопорушень військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_25 встановлено наступне: 29.09.2022 тодішній заступник командира розвідувальної роти з морально-психологічного забезпечення розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 старший лейтенант ОСОБА_26 передав в стройову частину рапорт тимчасово виконуючого обов'язки командира розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_16 про виведення солдата ОСОБА_22 в розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 у зв'язку з довготривалим лікуванням. В одній із розмов ОСОБА_26 обмовився, що в роті взагалі не володіють інформацією щодо місцезнаходження солдата І. ЧОРНОГО.

- п.3.23. Згідно виписки із медичної карти стаціонарного хворого № 4659 солдат ОСОБА_27 перебував на стаціонарному лікуванні в КНП "Баштанська багатопрофільна лікарня" з 26.12.2022 по 13.01.2023.

- п. 3.24. Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 26.02.2022 № 43 старшого лейтенанта ОСОБА_3 зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .

- п. 3.25. Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 01.09.2022 № 230 старшого лейтенанта ОСОБА_3 допущено до тимчасового виконання обов'язків за невакантною посадою командира розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 .

- п. 3.26. Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 01.05.2023 № 121 капітана ОСОБА_3 призначено помічником начальника штабу - начальником розвідки штабу військової частини НОМЕР_2 .

- п.4. Вина посадових осіб.

Помічник начальника штабу - начальник розвідки штабу військової частини НОМЕР_2 капітан ОСОБА_28 , який станом на 01.09.2022 був тимчасово виконуючим обов'язки командира розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 , не мав даних про місце перебування в період з 01.09.2022 по 30.04.2023 колишнього водія-електрика відділення безпілотних авіаційних комплексів взводу спостереження та технічних засобів розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_17 , чим порушив вимоги абз. 8 ст. 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України: " ІНФОРМАЦІЯ_2 зобов'язаний: завжди мати точні відомості про особовий склад, озброєння, боєприпаси, бойову та іншу техніку, пальне, матеріальні засоби (кошти), що є у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) за штатом, списком і в наявності",

абз. 31 ст. 112 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України: "Командир роти (корабля 4 рангу) зобов'язаний: один раз на місяць звіряти дані ротного (корабельного) обліку особового складу, а також матеріальних засобів з обліковими даними військової частини".

- п. 5. Висновок:

З 22.08.2022 по 31.08.2022 колишній водій-електрик відділення безпілотних авіаційних комплексів взводу спостереження та технічних засобів розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_14 перебував на стаціонарному лікуванні в КНП "Баштанська багатопрофільна лікарня".

26.09.2022 помічник начальника штабу - начальник розвідки військової частини НОМЕР_2 капітан ОСОБА_28 , який на той час тимчасово виконував обов'язки командира розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 , безпідставно подав рапорт на виведення в розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_22 , як такого, що перебуває на довготривалому лікуванні.

Отже, колишній водій-електрик відділення безпілотних авіаційних комплексів взводу спостереження та технічних засобів розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_14 мав 01.09.2022 прибути з КНП "Баштанська багатопрофільна лікарня" до розташування військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_1 в АДРЕСА_2 , проте станом на теперішній час цього не зробив, чим порушив вимоги наступних нормативно-правових актів:

норму абзаців 1, 3 ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, відповідно до якої на військовослужбовця покладено обов'язок свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок та беззастережно виконувати накази командирів;

норму ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, відповідно до якої кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями;

норму ст. 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, відповідно до якої на військовослужбовця покладено обов'язок постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов'язані завжди пам'ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому;

норму абз. 4, 15, 16 ст. 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, відповідно до якої на військовослужбовця покладено обов'язок:

- сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, засвоювати все, чого навчають командири (начальники), бути готовим до виконання завдань за призначенням; додержуватися військової дисципліни, бути хоробрим та ініціативним, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців;

- виконувати розпорядок дня військової частини; точно, вчасно та сумлінно виконувати накази командирів (начальників);

- у разі потреби відлучитися питати дозволу в командира відділення, а після повернення доповідати йому про прибуття;

норму абз. 1 ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, відповідно до якої на військовослужбовця покладено обов'язок додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів.

Також колишній водій-електрик відділення безпілотних авіаційних комплексів взводу спостереження та технічних засобів розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_14 , ймовірно, вчинив кримінальне правопорушення за ч.5 ст. 407 Кримінального кодексу України - самовільне залишення військової частини.

...Помічник начальника штабу - начальник розвідки штабу військової частини НОМЕР_2 капітан ОСОБА_28 , який станом на 01.09.2022 був тимчасово виконуючим обов'язки командира розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 , не мав даних про місце перебування в період з 01.09.2022 по 30.04.2023 колишнього водія-електрика відділення безпілотних авіаційних комплексів взводу спостереження та технічних засобів розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_17 , що призвело до завданих державі збитків в розмірі 553793,98 грн, з яких 535 782,62 грн. завдані збитки по фінансово-економічній службі, 18011,36 грн. завдані збитки по продовольчій службі."

За розглядом акту та матеріалів службового розслідування командиром військової частини НОМЕР_1 був прийнятий наказ № 1887 від 22.07.2025 , яким:

п. 2 скасовані такі накази командира військової частини НОМЕР_1 :

наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 29.08.2023 № 1214 "Про призначення службового розслідування за фактом самовільного залишення військової частини солдатом ОСОБА_9 ",

- наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 27.09.2023 № 1326 "Про результати службового розслідування за фактом самовільного залишення військової частини солдатом ОСОБА_9 ",

- наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 16.10.2023 № 1624 "Про призначення службового розслідування за фактом самовільного залишення військової частини солдатом ОСОБА_9 ",

- наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.11.2023 № 1581 "Про результати службового розслідування за фактом самовільного залишення військової частини солдатом ОСОБА_9 ",

- наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 12.02.2024 № 260 "Про внесення змін до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 15.11.2023 № 1581",

- наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 09.03.2025 № 784 "Про внесення змін до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 15.11.2023 № 1581"...

Пунктом 4 наказу за порушення вимог абз. 8 ст. 59, абз.31 ст. 112 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, абз. 1 ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України помічника начальника штабу - начальника розвідки штабу військової частини НОМЕР_2 капітана ОСОБА_3 притягнути до дисциплінарної відповідальності та застосувати накладення дисциплінарного стягнення "ДОГАНА".

Пунктом 5 наказу на підставі п. 1-3 ст. 3 пп. 1 п. 1 ст. 6 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" завдані державі збитки в розмірі 553793,98 грн віднести на рахунок помічника начальника штабу - начальника розвідки штабу військової частини НОМЕР_2 капітана ОСОБА_3 .

Пунктом 6 наказу : Начальнику фінансово-економічної служби - головному бухгалтеру військової частини НОМЕР_1 : занести в Книгу грошових стягнень та нарахувань та стягнути на користь держави з помічника начальника штабу - начальника розвідки штабу військової частини НОМЕР_2 капітана ОСОБА_3 553793,98 грн ; на підставі абз. 9 п. 5 розділу ХVI "Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам", затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, у зв'язку з нанесенням державі збитків не виплачувати щомісячну премію за липень 2025 року помічнику начальника штабу - начальнику розвідки штабу військової частини НОМЕР_2 капітану ОСОБА_29 , занести в Книгу обліку нестач частини по продовольчій службі військової частини НОМЕР_1 18011,36 грн.

Позивач не погоджуючись з п. 4, 5, 6 наказу № 1887 від 22.07.2025 "Про результати службового розслідування щодо переплати солдату ОСОБА_2 ", звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникли між сторонами, врегульовано нормами Конституції України, Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", Закону України "Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України", Закону України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України", Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі", Порядком проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 № 608.

Відповідно до абз. 4, 5 ст. 11, ст. 16, абз. 7, 8 ст. 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут ВС ЗСУ) необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки, зокрема: беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України.

Кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Командир (начальник) зобов'язаний, зокрема: постійно вдосконалювати особисту підготовку та майстерність підпорядкованих командирів (начальників), методи керівництва військовою частиною, кораблем (підрозділом), особисто проводити навчання та заняття з особовим складом військової частини, корабля (підрозділу), займатися правовим вихованням підлеглих, своєчасно вживати заходів для виконання завдань соціально-психологічного забезпечення бойової підготовки; завжди мати точні відомості про особовий склад, озброєння, боєприпаси, бойову та іншу техніку, пальне, матеріальні засоби (кошти), що є у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) за штатом, списком і в наявності.

Статтями 26 та 27 Статуту ВС ЗСУ передбачено, що військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення та провини несуть з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України "Про оборону України" дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом. Військовослужбовці, на яких накладається дисциплінарне стягнення за вчинене правопорушення, не звільняються від матеріальної та цивільно-правової відповідальності за ці правопорушення. За вчинення кримінального правопорушення військовослужбовці притягаються до кримінальної відповідальності на загальних підставах.

Згідно з абз. 1 ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів.

Статтею 45 Дисциплінарного статуту ЗСУ встановлено, що у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення. За вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Так згідно із статтею 83 Дисциплінарного статуту на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

Згідно п. "б" ст. 48 Дисциплінарного статуту ЗСУ, на військовослужбовців може бути накладено таке дисциплінарне стягнення, як догана.

Статтями 84 та 85 Дисциплінарного статуту установлено, що прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.

Згідно ст. 87 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення, а у разі провадження службового розслідування - протягом місяця від дня його закінчення, не враховуючи часу перебування військовослужбовця на лікуванні або у відпустці. Під час накладення дисциплінарного стягнення командир не має права принижувати гідність підлеглого.

Дисциплінарне стягнення не може бути накладено після шести місяців з дня виявлення правопорушення. До зазначеного строку не зараховується час проведення службового розслідування, перебування військовослужбовця на лікуванні, у відпустці, під вартою, а також час відсутності на службі без поважних причин.

Механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України визначає Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затверджений наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 №608 (далі - Порядок № 608).

Рішення про призначення службового розслідування приймається командиром (начальником), який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарне стягнення. (п.1 розділу ІІІ Порядку № 608). Службове розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). В окремих випадках цей строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більше ніж на один місяць. Загальний строк службового розслідування не може перевищувати двох місяців (п. 13 розділ ІІІ). До строку службового розслідування не зараховується час перебування військовослужбовця, стосовно якого проводиться розслідування, у відпустці, на лікуванні або час відсутності з інших документально підтверджених поважних причин. Перенесення строків проведення службового розслідування здійснюється за відповідним наказом посадової особи, яка призначила службове розслідування (п. 14 розділ ІІІ). Одночасне проведення декількох службових розслідувань за одним випадком вчинення правопорушення не допускається (п.15 розділ ІІІ).

За результатами службового розслідування складається акт службового розслідування, який містить вступну, описову та резолютивну (п. 1 р. V Порядку № 608). Відповідно до п. 3 р. V Порядку № 608, в описовій частині акту службового розслідування зазначаються: посада, військове звання, прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, освіта, термін військової служби та термін перебування на останній посаді військовослужбовця, стосовно якого проведено службове розслідування; неправомірні дії військовослужбовця; зв'язок правопорушення з виконанням військовослужбовцем обов'язків військової служби (якщо такий є); вина військовослужбовця; причинний зв'язок між неправомірними діями військовослужбовця та подією, що трапилась; вимоги нормативно-правових актів, інших актів законодавства, які було порушено; причини та умови, що сприяли правопорушенню; заперечення, заяви та клопотання особи, стосовно якої проведено службове розслідування, мотиви їх відхилення чи підстави для задоволення. Вимогами п. 6 р. V Порядку № 608 визначено, що після підписання акт службового розслідування подається на розгляд командиру (начальнику), який призначив розслідування. До акта службового розслідування додаються всі матеріали службового розслідування.

Пунктом 1 р. VІ Порядку № 608 передбачено, що за результатами розгляду акту та матеріалів службового розслідування, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир (начальник) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначає вид дисциплінарного стягнення та призначає особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу.

Особливості проведення службового розслідування за фактами завдання державі матеріальної шкоди визначені у положеннях Розділу VIІІ Порядку, де указано, що у разі виявлення факту завдання шкоди державі командир (начальник) протягом трьох діб після отримання відповідної письмової доповіді посадових (службових) осіб письмовим наказом призначає службове розслідування для встановлення причин завдання шкоди, її розміру та винних осіб (п.1 Розділу VIІІ Порядку).

Під час проведення такого службового розслідування додатково необхідно з'ясувати: наявність шкоди; протиправну поведінку особи у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов'язків військової служби або службових обов'язків; причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою; ступінь нанесення матеріальної шкоди (пошкодження, псування або втрата військового майна); умисність чи необережність дій (бездіяльність) винної особи та обставини, за яких заподіяно шкоду (п.3 Розділу VIІІ Порядку).

Пунктом 7 Розділу І Порядку встановлено, що службове розслідування за фактами завданої шкоди державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, проводиться з дотриманням вимог даного Порядку та положень Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі".

Пунктами 4,5 ч.1 ст.1 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" (далі - Закон №160-ІХ) передбачено, що матеріальна відповідальність - вид юридичної відповідальності, що полягає в обов'язку військовослужбовців та деяких інших осіб покрити повністю або частково пряму дійсну шкоду, що було завдано з їх вини шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків, а також додаткове стягнення в дохід держави як санкція за протиправні дії у разі застосування підвищеної матеріальної відповідальності.

Законодавством, яке регулює питання дисциплінарної та матеріальної відповідальності, не передбачено можливості проведення повторного службового розслідування за одним випадком вчинення правопорушення, також не передбачено можливість прийняття такого роду наказів, як визнання не завершеним службового розслідування, визнання такими, що втратили чинність накази про призначення службового розслідування .

Службове розслідування щодо неповернення після лікування солдата І. ЧОРНОГО було проведено ще в 2023 році, що підтверджується наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 16.10.2023 року №1424 «Про призначення службового розслідування щодо неповернення після лікування солдата ОСОБА_22 », актом службового розслідування від 15.11.2023 , наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 15.11.2023 року №1581 «Про результати службового розслідування за фактом самовільного залишення військової частини солдатом ОСОБА_8 », яким наказано, зокрема: п. 3 - за порушення вимог абзацу 4 ст. 11, ст. 16, абзацу 7 ст. 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, абзацу 1 ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України помічника начальника штабу - начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_1 притягнути до дисциплінарної відповідальності та застосувати до нього накладення дисциплінарного стягнення «догана»; п. 4 - відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду завдану державі» помічника начальника штабу - начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_1 притягнути до матеріальної відповідальності, завдані державі збитки у розмірі 117360,87 грн. віднести на його рахунок; п. 5 - на підставі п. 5 розділу XVI «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року №260, у зв'язку з притягненням до матеріальної відповідальності позбавити помічника начальника штабу - начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_1 щомісячної премії за листопад місяць 2023 року; п. 6 - начальнику фінансово-економічної служби - головному бухгалтеру військової частини НОМЕР_1 занести в Книгу грошових стягнень та нарахувань розмір завданих державі збитків на суму 117360,87 грн. та утримати їх з помічника начальника штабу - начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_1 , здійснити перерахунок грошового забезпечення на підставі пунктів 3, 4, 5 даного наказу.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.01.2025 по справі №420/36381/23 визнані протиправними та скасовані пункти 3, 4, 5, 6 резолютивної частини наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.11.2023 року №1581 «Про результати службового розслідування за фактом самовільного залишення військової частини солдатом ОСОБА_8 » про притягнення помічника начальника штабу - начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_5 капітана ОСОБА_1 до дисциплінарної та матеріальної відповідальності. Рішення набрало законної сили та є обов'язковим до виконання.

В межах розгляду справи №420/36381/23 відповідач не довів правомірність притягнення позивача до дисциплінарної та матеріальної відповідальності. Суд погодився з позивачем, що до повноважень помічника начальника штабу - начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_5 капітана ОСОБА_1 не відноситься подавати документи на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, оскільки такі повноваження має стройова частина військової частини НОМЕР_1 , у розпорядженні командира якої солдат ОСОБА_4 перебував. Таким чином, саме стройовою частиною нараховувалось грошове забезпечення у вигляді переплати в сумі 117360,87 грн. солдату ОСОБА_4 , оскільки після переведення він наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 17.10.2022 року №118-РС (по особовому складу) зарахований у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 за наказом №277 з 18.10.2022 року. Отже, матеріали службового розслідування не містять належних доказів, що саме з вини помічника начальника штабу - начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_5 капітана ОСОБА_1 відбулося завдання збитків державі у розмірі 117360,87 грн. у вигляді нарахування грошового забезпечення солдату ОСОБА_4 за січень-березень 2023 року у збільшеному розмірі.

Таким чином, рішенням суду вже розглянуто питання правомірності притягнення позивача до відповідальності за те ж саме порушення, за яке він був притягнутий до відповідальності наказом командира в/ч НОМЕР_1 № № 1887 від 22.07.2025, тому суд в межах даної справи не досліджує ті ж самі обставини, які були предметом судового розгляду та їм була надана правова оцінка.

Суд також вважає протиправним повторне службове розслідування за фактом, щодо якого вже було проведене службове розслідування та прийнято рішення про притягнення винної особи до відповідальності, та через 2 роки після виявлення факту правопорушення. Суд прийшов до висновку, що у відповідача також були відсутні законні підстави для фактичного скасування наказів про призначення попереднього службового розслідування, про результати службового розслідування, тим паче після розгляду судом правомірності такого службового розслідування та його наслідків. Відповідач фактично проігнорував судове рішення у справі №420/36381/23, скасувавши всі накази, які вже були частково визнані протиправними та скасовані судом, та провів нове службове розслідування. Вчинення таких дій фактично є порушенням з боку державного органу взятих на себе зобов'язань, тобто є порушенням принципів "належного урядування" та "юридичної визначеності".

Щодо інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Проніна проти України" зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін. З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки інші доводи не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд дійшов висновку, що є протиправними та такими, що підлягають скасуванню судом пункти п. 4, 5, 6 наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 22.07.2025 № 1887 "Про результати службового розслідування щодо переплати солдату ОСОБА_2 " в частині притягнення до відповідальності помічника начальника штабу-начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 капітана ОСОБА_1 .

Враховуючи зазначене, у суду є всі підстави для зобов'язання військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити грошові кошти в сумі, в якій не було здійснено виплати помічнику начальника штабу-начальнику розвідки військової частини НОМЕР_2 капітану ОСОБА_1 на підставі наказу командира (з основної діяльності) військової частини НОМЕР_1 від 22.07.2025 № 1887 "Про результати службового розслідування щодо переплати солдату ОСОБА_2 "; що є належним і ефективним способом захисту порушеного права позивача.

Крім того, такий спосіб захисту є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_1 .

Визнати протиправними та скасувати пункти п. 4, 5, 6 резолютивної частини наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 22.07.2025 № 1887 "Про результати службового розслідування щодо переплати солдату ОСОБА_2 " в частині притягнення до відповідальності помічника начальника штабу-начальника розвідки військової частини НОМЕР_2 капітана ОСОБА_1 .

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити грошові кошти в сумі, в якій не було здійснено виплати помічнику начальника штабу-начальнику розвідки військової частини НОМЕР_2 капітану ОСОБА_1 на підставі наказу командира (з основної діяльності) військової частини НОМЕР_1 від 22.07.2025 № 1887 "Про результати службового розслідування щодо переплати солдату ОСОБА_2 ".

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА