про залишення позовної заяви без руху
10 грудня 2025 р. № 400/13121/25
м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Брагар В. С., ознайомившись
з позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
доІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , Військова частина ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_3 ,
провизнання протиправними та скасування постанови, оформлену довідкою; наказу від 11.11.2025 року № 1608 в частині; наказу в частині зарахування до списків особового складу; зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військова частина ІНФОРМАЦІЯ_2 , у якому просить:
-визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії, оформлену у вигляді довідки військово-лікарської комісії за результатами проведеного під час зарахування до військової частини, медичного огляду ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
-визнати протиправним і скасувати Наказ № 1608 від 11.11.2025 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , в частині призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
-визнати протиправним та скасувати наказ командира Військової частини ІНФОРМАЦІЯ_4 в частині зарахування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 до списків особового складу Військової частини ІНФОРМАЦІЯ_4 та
-зобов'язати Військову частину ІНФОРМАЦІЯ_4 звільнити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з військової служби з подальшим виключенням його зі списків особового складу Військової частини ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 160 КАС України, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 4 ч. 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У позовній заяві позивач просить, зокрема визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії, оформлену у вигляді довідки військово-лікарської комісії за результатами проведеного під час зарахування до військової частини, медичного огляду ОСОБА_2 , утім ВЛК не зазначена як відповідач у позовній заяві.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
При цьому відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Отже, на підставі наведених норм КАС України відповідачем в адміністративній справі може бути орган державної влади, який не має статусу юридичної особи.
Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі Положення № 402).
Відповідно до підпункту 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу I Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема ВЛК ТЦК та СП.
Згідно з підпунктом 2.5.3 пункту 2.5 глави 2 розділу I Положення № 402 до складу ВЛК (ЛЛК) ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів).
За змістом приписів пункту 2.8 глави 2 розділу I Положення № 402 ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.
Персональний склад ВЛК при районному (міському), обласному ТЦК та СП визначається наказами відповідних керівників ТЦК та СП на підставі наданої начальником (керівником) закладу охорони здоров'я (установи) інформації про перелік медичних працівників, які залучаються до роботи ВЛК при районному (міському), обласному ТЦК та СП, із зазначенням їх спеціальностей.
ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення.
На ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення.
Отже, з огляду на наведене правове регулювання ВЛК ТЦК та СП може бути самостійним відповідачем у справах, в яких, зокрема оскаржуються прийняті нею постанови щодо військовозобов'язаних осіб.
Зважаючи на викладене, позивачу у позовній заяві слід вказати належного відповідача щодо позовної вимоги про визнання протиправною та скасування довідки ВЛК, а саме Військово-лікарську комісію при ТЦК та СП.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
Отож, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення її недоліків відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 169 КАС України.
1. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
2. Позивачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху подати до Миколаївського окружного адміністративного суду
- уточненої позовної заяви, в якій чітко зазначити відповідачів по справі.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання суддею, оскарженню не підлягає.
Суддя В. С. Брагар