з питань залишення позову без розгляду
м. Львів
10 грудня 2025 рокусправа № 380/14341/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії, -
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області), в якій просить:
- визнати відмову відповідача від 12 червня 2025 року у проведенні розслідування нещасного випадку, що стався 26.07.2004 року о 21 год. 40хв. із позивачем ОСОБА_1 незаконною;
- зобов'язати відповідача провести повне, всебічне та об'єктивне розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався з позивачем ОСОБА_1 26 липня 2004 року о 21 год. 40 хв. та за результатами розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався з позивачем ОСОБА_1 26 липня 2004 року о 21 год. 40 хв., зобов'язати відповідача видати позивачеві акти встановленої форми;
- за результатами розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався з позивачем ОСОБА_1 26 липня 2004 року о 21 год. 40 хв., зобов'язати відповідача видати позивачеві акти встановленої форми.
Ухвалою судді від 18.07.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
06.08.2025 від представника відповідача надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, в якому просить залишити без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 у зв'язку із пропуском строку звернення до суду.
В обґрунтування поданого клопотання звертає увагу суду на той факт, що позивача ознайомлено із висновком комісії 18.04.2024, проте до суду позивач звернувся 14.07.2025, що свідчить про пропуск ним шестимісячного строку звернення до суду, встановленого частиною першою статті 122 КАС України.
08.08.2025 від представника позивача надійшли заперечення на клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, в якому звертає увагу, що таке є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
В обґрунтування зазначає, що 14 липня 2025 року ОСОБА_1 звернувся із позовною заявою, об'єктом якої є відмова відповідача від 12 червня 2025 року щодо проведення розслідування нещасного випадку (в тому числі поранення), який трапився 26.07.2004 о 21 год. 40хв.
Таким чином, позивач у справі №380/14341/25 подав позовну заяву про визнання протиправною відмови відповідача від 12.06.2025 у проведенні розслідування нещасного випадку, що стався із позивачем ОСОБА_1 у межах місячного строку.
При вирішенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду суд керується таким.
За приписами п. 8 .ч. 1 ст. 240 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Частинами 3, 4 ст. 123 КАС України передбачено, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За приписами ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у ч. 2 ст. 122 цього Кодексу.
Таким спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений ч. 5 ст. 122 КАС України.
Суд враховує позицію Великої Палати Верховного Суду, яка викладена у постанові від 26 червня 2019 року у справі №1640/3010/18 та полягає у віднесенні спорів щодо оскарження актів за результатами розслідування нещасного випадку, що стався з особою під час проходження нею публічної служби, до публічно-правових спорів з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби (пункт 2 частини першої статті 19 КАС України).
Суд з'ясував, що Листом від 12.06.2025 позивачу відмовлено у проведенні повторного проведення розслідування нещасного випадку. Вказаний лист направлено засобами поштового зв'язку на адресу позивача 15.06.2025.
При цьому з позовною заявою представник позивача звернувся до суду 14.07.2025.
Отже, суд погоджується з твердженням представника позивача, що позивач звернувся у межах місячного строку, визначеного ч. 5 ст. 122 КАС України.
З огляду на викладене, суд вважає помилковим покликання відповідача про наявність підстав для залишення адміністративного позову без розгляду, а тому у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 122, 123, 243, 240, 248, 256 КАС України, суд -
1. У задоволенні клопотання Головного управління міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про залишення позову без розгляду - відмовити.
2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяКондратюк Юлія Степанівна