09 грудня 2025 рокусправа № 380/19107/25
Львівський окружний адімінстративний суд у складі судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадженя адміністративну справ за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі його 2-го (у місті Зборові) відділу щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про включення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до військового обліку як військовозобов'язаного;
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі 2 відділу (м.Зборів) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби за станом здоров'я.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що він у 2022 році був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військової служби, правил військового обліку не порушував, однак поставлений на облік не за місцем своїє реєстрації, а також відомості про його розшук внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Вважає зазначені дії відповідача протиправними, оскільки виключення з військового обліку не може мати наслідком порушення військового обліку. Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 06.10.2025 суд постановив відкрити спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 06.10.2025 суд постановив витребувати у відповідача докази. Ця ухвала залишилася невиконаною.
Також від відповідача заяви по суті справи до суду не надходили.
З урахуванням процесуальної поведінки відповідача суд розглядає цю справу на підставі доказів, наданих позивачем та обставин, зазначених позивачем у позовній заяві.
Суд встановив таке.
Позивач, ОСОБА_1 , згідно з Тимчасовим посвідченням (замість військового квитка) № НОМЕР_3 від 29.06.2000, виключений з військового обліку військовозобов'язаних за станом здоров'я на підставі постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 07.03.2022 протокол №22 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Згідно з Довідкою №502/50 військово-лікарської комісії від 07.03.2022 року ОСОБА_1 , 1972 року народження, проведено медичний огляд Золочівською районною позаштатною постійно-діючою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Обставини проведення медичного огляду позивача підтверджуються також актом №151 від 07.03.2022 та карткою обстеження та медичного огляду від 07.03.2022. Позивачу поставлено діагноз, зазначено у постанові ВЛК: складний міопічний астигматизм в 6,0Д з міопією в 13,5Д обох очей.
На підставі статті 30 «а» графи ІІ Розкладу хвороб визнаний за станом здоров'я непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
До виключення з військового обліку позивач перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 за місцем своєї реєстрації.
30 серпня 2025 року посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 позивач поставлений на військовий облік у 2-му (м.Зборів) відділі ІНФОРМАЦІЯ_6 , а в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів міститься інформація про його розшук у зв'язку із нез'явлення за мобілізаційним розпорядженням.
Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернувся до суду з позовом у цій справі.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Згідно з ч. 3 ст. 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частини першої статті 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
За нормами частини 3-5 статті 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина 1 статті 34 Закону № 2232-ХІІ).
Відповідно до п. 2 частини 1 статті 37 Закону № 2232-ХІІ взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України, зокрема, зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, служби зовнішньої розвідки України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України.
За нормами частини третьої-четвертої частини 1 статті 37 Закону № 2232-ХІІ призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.
Відповідно до пункту 3 частини 6 статті 37 Закону № 2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.
Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби затверджений у Додатку 1 до Положення №402.
На момент виникнення спірних правовідносин пункт «а» статті 30 (на підставі якої позивач визнано непридатним та виключено з військового обліку) цього додатку містила таке положення:
а) короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 12,0 дптр або астигматизм будьякого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах більше 6,0 дптр - Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку.
Пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 у відповідній редакції передбачалося, що за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:
"Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";
"Обмежено придатний до військової служби";
"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю (вказати спеціальність)";
"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю (вказати спеціальність)";
"Придатний до військової служби".
Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:
"Придатний до військової служби";
"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";
"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".
До тимчасового посвідчення (замість військового квитка) № НОМЕР_3 від 29.06.2000, виключений з військового обліку військовозобов'язаних за станом здоров'я на підставі постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 07.03.2022 протокол №22 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Так як, підставою для виключення з обліку може бути висновок ВЛК про непридатність до військової служби, тому оскільки позивач був виключений з військового обліку на підставі статті 30 «а» графи ІІ Розкладу хвороб, беззаперечним є факт проходження позивачем ВЛК, оскільки саме означеним ВЛК приймалося рішення про виключення позивача з військового обліку.
В ході розгляду справи суду не надано належних та допустимих доказів щодо скасування висновку ВЛК, оформленого протоколом №22 від 07.03.2022, а також відомостей, які внесені ІНФОРМАЦІЯ_7 до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 .
При цьому, суд наголошує, що відповідно до норм чинного законодавства, для внесення відповідної відмітки про виключення із військового обліку до військово-облікового документу повинні існувати відповідні підстави.
Враховуючи зазначене, встановлені обставини підтверджують те, що позивач правомірно виключений з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу».
Аналіз змісту відповідних положень статті 37 Закону № 2232-XII свідчить про те, що громадяни які підлягають виключенню з військового обліку втрачають статус військовозобов'язаного.
Таким чином, позивач не може вважатися військовозобов'язаним громадянином України у розумінні Закону України № 2232-XII, тобто не має статусу військовозобов'язаного.
Тому суд висновує про протиправність дій відповідача про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про включення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до військового обліку як військовозобов'язаного.
Щодо позовної вимоги зобов'язального характеру, то суд зазначає, що згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Тому суд вважає ефективним способом захисту порушеного права позивача зобов'язати відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби за станом здоров'я.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду підлягає стягненню на користь позивача з бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі його 2-го (у місті Зборові) відділу щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про включення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до військового обліку як військовозобов'язаного.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі 2 відділу (м.Зборів) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби за станом здоров'я.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), з його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1937 (одна тисяча тридцять сім)грн. 92 коп. судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 09.12.2025.
Суддя Лунь З.І.