09 грудня 2025 року № 320/46289/24
Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Марича Є.В., суддів: Лиска І.Г., Білоус А.Ю., розглянувши у загальному провадженні матеріали справи № 320/46289/24 за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанови в частині,
У провадженні Київського окружного адміністративного суду перебуває справа №320/46289/24 за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанови від 25.09.2009р. № 333 в частині слів абз. 5 п. 1/2 "... беручи до уваги рекомендації, зазначені у висновку уповноваженого органу з державної оцінки медичних технологій".
Справа розглядається у загальному провадженні з призначенням чергового підготовчого засідання на 03.12.2024р. о 12:30 год. у складі колегії суддів: головуючого судді Марича Є.В., суддів: Лиска І.Г., Білоус А.Ю.
До суду з'явився представник відповідача.
Позивач до підготовчого засідання не з'явився.
В ході підготовчого засідання представником відповідача заявлено клопотання про опублікування оголошення щодо оскарження спірної постанови, як нормативно-правового акту.
Суд, за згодою представника відповідача, розглянув подане клопотання у письмовому провадженні та дійшов наступних висновків.
Відповідно до вимог пункту 2 частини 1 статті 264 КАС України правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів владних повноважень.
За приписами п. 18 ч. 1 ст. 4 КАС України, нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.
Право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт (частини 2 статті 264 КАС України).
Частиною 4 статті 264 КАС України у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Згідно з вимогами частин 5 та 6 статті 264 КАС України оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи.
Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання, а у випадку, визначеному частиною десятою цієї статті, - у строк, визначений судом.
Відповідно до вимог частини 7 статті 264 КАС України якщо оголошення опубліковано своєчасно, вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про судовий розгляд справи. Скарги на судові рішення в цій справі заінтересованих осіб, якщо вони не брали участі у справі, залишаються без розгляду.
Відтак, з огляду на те, що спірна постанова є нормативно-правовим актом в розумінні приписів п. 18 ч. 1 ст. 4 КАС України, суд вважає за необхідне задовольнити подане клопотання, та тим самим зобов'язати відповідача не пізніше як за 7 днів до чергового підготовчого засідання опублікувати оголошення про знаходження у провадженні Київського окружного адміністративного суду адміністративної справи №320/46289/24 в силу приписів ст. 264 КАС України.
Щодо неявки позивача до підготовчого засідання.
У підготовче засідання, призначене на 03.12.2025р. о 12:30 год., з'явився представник відповідача, позивач до суду не з'явився, про причини неявки не повідомив, ніяких клопотань/заяв з цього приводу не подавав. При цьому, був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Частиною другою цієї статті визначено випадки, за яких суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку, а саме з таких підстав: 1) неявка в судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання; 2) перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними; 3) виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи; 4) необхідність витребування нових доказів, у випадку, коли учасник справи обґрунтував неможливість заявлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження; 5) якщо суд визнає потрібним, щоб сторона, яка подала заяву про розгляд справи за її відсутності, дала особисті пояснення.
Частиною третьої статті 205 КАС України передбачено, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: 1) неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; 2) повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки; 3) неявки представника в судове засідання, якщо в судове засідання з'явилася особа, яку він представляє, або інший її представник; 4) неявки в судове засідання учасника справи, якщо з'явився його представник, крім випадків, коли суд визнав явку учасника справи обов'язковою.
За клопотанням сторони та з урахуванням обставин справи суд може відкласти її розгляд у випадку, визначеному пунктом 3 частини третьої цієї статті (частина четверта статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України).
У разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. Якщо відповідач наполягає на розгляді справи по суті, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів.
До позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, положення цієї частини застосовуються лише у разі повторної неявки (частина п'ята статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно із частиною першою статті 45 Кодексу адміністративного судочинства України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання цими правами не допускається.
Суд зазначає, що будучи ініціатором судового розгляду позивач в першу чергу повинен активно, не зловживаючи, використовувати власні процесуальні права, тобто здійснювати їх з метою, з якою такі права були надані, при цьому визначальними процесуальними обов'язками позивача є забезпечення представництва власних інтересів при розгляді адміністративної справи та дотримання процесуальних строків.
З огляду на наведені обставини та положення процесуального закону, суд фіксує неявку позивача в підготовче засідання та визнає причини неприбуття позивача неповажними.
Разом з тим, для забезпечення прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання, однак звертає увагу позивача на наслідки неявки в судове засідання без поважних причин, визначені ст. ст. 205, 240 КАС України, у вигляді залишення позовної заяви без розгляду.
Керуючись статтями 223, 248, 256, 264 КАС України, суд
1. Клопотання представника відповідача про опублікування оголошення щодо оскарження нормативно-правового акту, - задовольнити.
2. Зобов'язати відповідача у справі, не пізніше як за 7 днів до чергового підготовчого засідання, опублікувати оголошення про знаходження у провадженні Київського окружного адміністративного суду адміністративної справи № 320/46289/24 за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанови Кабінету Міністрів України від 25.09.2009р. № 333 в частині, в якому ця постанова була або мала бути офіційно оприлюднена.
3. Роз'яснити, що оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного нормативно-правового акту, реквізити цього акту, дату, час і місце судового розгляду справи.
4. Визнати неявку в підготовче засідання позивача (його представника) - неповажною.
5. Відкласти підготовче засідання на 05.02.2026р. о 12:00 год., яке відбудеться у приміщенні Київського окружного адміністративного суду за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 1-й під'їзд, 6-й поверх.
6. Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи (їхнім уповноваженим представникам). Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддя Марич Є.В.
Суддя Білоус А.Ю.
Суддя Лиска І.Г.