з питань розгляду звіту суб'єкта владних повноважень
10 грудня 2025 рокуСправа № 280/8980/24 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянув у порядку письмового провадження питання прийняття звіту про виконання судового рішення у справі №280/8980/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр.Соборний, буд. 158-б, м.Запоріжжя, 69057) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/8980/24 від 18.02.2025, яке набрало законної сили 05.08.2025, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій №254050004125 від 17.04.2024 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 стаж роботи з 09.04.1993 по 25.10.1993 та з 20.01.1997 по 31.07.2001 та призначити їй пенсію за віком з 17.04.2024.
Крім того, стягнуто на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 1211 гривень 20 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Станом на 09.10.2025 виконавчі листи не видані через відсутність відповідної заяви позивачки.
01.10.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням зазначеного судового рішення. В обґрунтування заяви зазначає, що боржником судове рішення не виконується Просила зобов'язати боржника надати звіт про виконання рішення суду по даній справі.
Ухвалою суду від 09.10.2025 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №280/8980/24 задоволено: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області протягом двох місяців з дня отримання цієї ухвали подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.02.2025 у справі №280/8980/24 із доказами вжиття пенсійним органом активних дій щодо виконання зазначеного судового рішення (за наявності).
10.12.2025 засобами системи «Електронний суд» від відповідача до суду надійшов звіт про виконання судового рішення. Відповідач повідомляє, що на виконання рішення суду від 18.02.2025 у справі №280/8980/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області зараховано до загального страхового стажу ОСОБА_1 стаж роботи з 09.04.1993 по 25.10.1993 та з 20.01.1997 по 31.07.2001, про що свідчить розрахунок стажу. Також призначено ОСОБА_1 пенсію за віком з 17.04.2024, про що свідчить рішення №254050004125 від 16.10.2025 про призначення пенсії. Внаслідок призначення пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою обліковується борг в сумі 107 173,73 грн. ОСОБА_1 зареєстрована в Чернігівській області та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області, тому після призначення пенсії її виплата буде здійснюватись Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області. Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області звернулось з листом від 08.10.2025 №0800-0303-9/125143 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про опрацювання ним рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.02.2025 у справі №280/8980/24 та з проханням подальшого відпрацювання пенсійної справи ОСОБА_1 щодо виплати пенсії. Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не має повноважень на здійснення будь-яких виплат ОСОБА_1 , у тому числі за рішенням суду, оскільки вона не перебуває на обліку у нього. Просить прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.02.2025 у справі №280/8980/24 з підтверджуючими документами.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд враховує наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду (частина перша статті 382-2 КАС України).
Відповідно до положень статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Суд на підставі відповідних доказів зменшує розмір штрафу, накладеного на керівника суб'єкта владних повноважень, на суму штрафу, який було накладено за такі самі дії державним виконавцем відповідно до законодавства про виконавче провадження.
Ухвалу суду про накладення штрафу може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції за правилами статті 149 цього Кодексу.
З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового судового рішення нараховується пеня у розмірі три відсотки річних з урахуванням індексу інфляції.
Якщо суб'єктом владних повноважень є колегіальний орган і суд зобов'язав подати звіт про виконання судового рішення його членів, за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення суд, враховуючи індивідуальні дії або бездіяльність кожного з членів такого колегіального органу, своєю ухвалою може накласти штраф на членів, які в межах своїх повноважень, завдань чи функцій не забезпечили виконання судового рішення.
У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, суд своєю ухвалою встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на кожного з членів колегіального органу, які не подали зазначений звіт.
Суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу.
У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, на виконання судового рішення відповідачем були врахований до страхового стажу позивачки періоди роботи з 09.04.1993 по 25.10.1993 та з 20.01.1997 по 31.07.2001 та призначено їй пенсію за віком з 17.04.2024 (рішення відповідача від 16.10.2025 №254050004125).
Отже, рішення суду виконане відповідачем у повному обсязі, при цьому рішенням суду в цій справі на відповідача не покладався обов'язок виплачувати позивачці пенсію, виплата пенсії позивачці має здійснюватися органом Пенсійного фонду України за місцем проживання позивачки.
Враховуючи те, що відповідачем рішення суду в справі №280/8980/24 виконане в повному обсязі, то суд приймає звіт відповідача про виконання рішення суду з припиненням судового контролю за виконанням рішення суду у цій справі.
Керуючись статтями 248, 370, 371, 382 - 382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.02.2025 у справі №280/8980/24.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду, у строк та в порядку, встановленими статтями 293-297 КАС України.
Ухвалу складено та підписано 10.12.2025.
Суддя Р.В. Кисіль