Рішення від 10.12.2025 по справі 280/9090/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

10 грудня 2025 року Справа № 280/9090/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прудивуса О.В. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовною заявою: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

до: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, 69005, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 158-Б)

про: визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

14.10.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.08.2025 за № 871/с;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.01.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 14.08.2025 № 871/с, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.04.2024 по справі № 280/2567/24, з урахуванням таких складових: посадового окладу ТР 12 у розмірі 5 230,00 грн.; окладу за військовим званням ст. лейтенанта у розмірі 1 830,00 грн.; надбавки за вислугу років 45% у розмірі 3 177,00 грн.; надбавки за доступ до державної таємниці 15% у розмірі 784,50 грн.; надбавки за особливості проходження служби 65% у розмірі 6 654,05 грн.; премії 208% у розмірі 10 878,40 грн.; та з урахуванням виплат, які вже були призначенні позивачу, а саме, щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у повному обсязі та без застосування Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану";

- вирішити питання щодо розподілу судових витрат.

Позовна заява підписана представником позивача адвокатом Заруднім І.В., який діє на підставі ордеру на надання правничої допомоги серії АР № 1264388 від 14.10.2025.

Позивач перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23.04.2024 по справі № 280/2567/24 (головуючий суддя - Калашник Ю.В.), зокрема, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та направити до відповідача оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача, з урахуванням пункту 4 (в редакції від 30.08.2017), пункту 1 примітки Додатку 1 та примітки Додатку 14 до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням розміру грошового забезпечення (включаючи додаткові види грошового забезпечення та премії), обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, а саме, встановленого Законом України від 03.11.2022 № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.02.2023.

На виконання зазначеного рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 було виготовлено та направлено до відповідача оновлено довідку про грошове забезпечення для нарахування пенсії від 14.08.2025 № 871/С.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно нової довідки. Листом від 01.10.2025 № 17598-18375/Б-02/8-0800/25 відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії по довідкам уповноваженого органу, які складені або надані після 05.03.2019 з посиланням на те, що після скасування окремих положень Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» інших рішень щодо перерахунку пенсії не приймалось, змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у частині збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військове звання, згідно оновлених довідок, до теперішнього часу не внесено, а отже підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.

На думку позивача, такі дії відповідача за своїм змістом та правовою природою є безпідставними та такими, що суперечать положенням Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з чим позивач просить задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 20.10.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження).

17.11.2025 судом отримано відзив на позовну заяву (вх. № 57814 від 17.11.2025), в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки пенсії, призначені відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Підвищення грошового забезпечення (встановлення нових додаткових видів грошового забезпечення) відбулося відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Також відповідач у відзиві зазначив, що з дня набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2022 № 481 «Деякі питання організації роботи працівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки на період воєнного стану» (20.05.2023) Кабінетом Міністрів України замість розрахункової величини «прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року» запроваджено сталу розрахункову величину для посадового окладу та окладу за військове звання 1 762,00 грн. Відтак, з 20.05.2023 відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023.

Стосовно позовних вимог позивача щодо виплати доплати 2 000 грн. до пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», відповідач зазначив про їх передчасність та безпідставність, оскільки ним не прийнято рішення щодо перерахунку позивачу пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, тому відсутні підстави вважати, що права позивача при здійсненні такого перерахунку будуть порушені. Також, на думку відповідача, вимоги щодо виплати перерахованої пенсії без обмеження граничного розміру є також передчасними.

Крім того, на думку відповідача, позивач пропустив строк звернення до суду з даним адміністративним позовом, оскільки пенсія є щомісячним періодичним платежем. З огляду на викладені вище обставини, відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У зв'язку з розглядом даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши всі наявні у справі докази у їх сукупності,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідача зареєстровано як юридичну особу - орган державної влади 27.06.2002 (а.с.26).

Позивач перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ), що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями листа від 01.10.2025 № 17598-18375/Б-02/8-0800/25 (а.с.9) та розрахунків пенсії по інвалідності (а.с.9-10).

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23.04.2024 по справі № 280/2567/24 (головуючий суддя - Калашник Ю.В.), зокрема, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та направити до відповідача оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача, з урахуванням пункту 4 (в редакції від 30.08.2017), пункту 1 примітки Додатку 1 та примітки Додатку 14 до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ від 30.08.2017 № 704) із зазначенням розміру грошового забезпечення (включаючи додаткові види грошового забезпечення та премії), обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, а саме, встановленого Законом України від 03.11.2022 № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон України від 03.11.2022 № 2710-ІХ) станом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.02.2023.

На виконання зазначеного рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 було виготовлено та направлено до відповідача оновлено довідку про грошове забезпечення для нарахування пенсії від 14.08.2025 № 871/С (а.с.8).

Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно нової довідки. Листом від 01.10.2025 № 17598-18375/Б-02/8-0800/25 відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії по довідкам уповноваженого органу, які складені або надані після 05.03.2019 з посиланням на те, що після скасування окремих положень Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ від 21.02.2018 № 103) інших рішень щодо перерахунку пенсії не приймалось, змін до Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 у частині збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військове звання, згідно оновлених довідок, до теперішнього часу не внесено, а отже підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні (а.с.9).

Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.08.2025 за № 871/с, суд виходить із такого.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України Постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив зазначений Порядок (далі - Порядок).

Нормою п. 1 Порядку передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 Порядку міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку. Відтак з 05.03.2019 (дати набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18) чинною є редакція додатку 2 Порядку, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку, є актуальним.

При цьому, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

За приписами п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком, повідомляють пенсійний орган.

Аналогічний правозастосовний висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 38963288) та у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 84855477).

Як зазначено вище, Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 30.08.2017 № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 регламентовано, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому, пп. 2 п. 5 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Згідно з ч.ч. 2-3 ст. 51 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Тобто, до моменту отримання належної довідки у Пенсійного фонду не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Окремо слід зазначити, що Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постановах від 02.08.2022 по справі № 440/6017/21 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 105564668), від 31.08.2022 по справі № 120/8603/21-а (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 106017419), від 12.09.2022 по справі № 500/1813/21 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 106190671), від 14.09.2022 по справі № 500/1886/21 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 106264048), від 22.09.2022 по справі № 500/3840/21 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 106390328) виклав наступні правові позиції:

- з 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 у частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

- через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України від 15.12.2020 № 1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (далі - Закон України від 15.12.2020 № 1082-IX), у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 Порядку, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704, із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);

- встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 06.12.2016 №1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон України від 06.12.2016 № 1774-VІІІ) обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року.

03.01.2025 Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (далі - Постанова КМУ від 03.01.2025 № 1).

При вирішені питання щодо доцільності застосування даної постанови, суд враховує правові висновки Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду, викладені, зокрема, у постанові від 15.07.2025 по справі № 160/6306/25, відповідно до яких суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції чи законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 80632728), від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 88150172); постанова Великої Палати Верховного Суду від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 104942716).

Також Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в даній постанові зазначив, що у випадку встановлення того, що положення Постанови КМУ від 03.01.2025 № 1 не відповідають нормам Конституції та законів України, суд вправі не застосовувати вказану постанову навіть з урахуванням того, що станом на цей час вона є чинною.

Крім того, як зазначено у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 15.07.2025 по справі № 160/6306/25 Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію щодо застосування норм права у спорах, пов'язаних з обмеженням максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 128864533).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями листа від 01.10.2025 № 17598-18375/Б-02/8-0800/25 (а.с.9) та розрахунків пенсії по інвалідності (а.с.9-10).

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23.04.2024 по справі № 280/2567/24, зокрема, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та направити до відповідача оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача, з урахуванням пункту 4 (в редакції від 30.08.2017), пункту 1 примітки Додатку 1 та примітки Додатку 14 до Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 із зазначенням розміру грошового забезпечення (включаючи додаткові види грошового забезпечення та премії), обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, а саме, встановленого Законом України від 03.11.2022 № 2710-ІХ станом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.02.2023.

На виконання зазначеного рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 було виготовлено та направлено до відповідача оновлено довідку про грошове забезпечення для нарахування пенсії від 14.08.2025 № 871/С (а.с.8).

Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно нової довідки. Листом від 01.10.2025 № 17598-18375/Б-02/8-0800/25 відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії по довідкам уповноваженого органу, які складені або надані після 05.03.2019 з посиланням на те, що після скасування окремих положень Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 інших рішень щодо перерахунку пенсії не приймалось, змін до Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 у частині збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військове звання, згідно оновлених довідок, до теперішнього часу не внесено, а отже підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні (а.с.9).

З огляду на викладені вище обставини у їх сукупності, приймаючи до уваги той факт, що предмет спору стосується не компетенції ІНФОРМАЦІЯ_2 видавати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023, а передусім правомірності дій відповідача щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.08.2025 № 871/С, виданої станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та положень Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704, суд доходить висновку, що відповідач повинен був перерахувати та виплатити позивачу пенсію відповідно до вказаної довідки, однак протиправно не зробив цього.

Судом встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 13.06.2023 по справі № 280/3028/23 (головуючий суддя - Мінаєва К.В.) відповідача було зобов'язано провести з 01.07.2021 нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ від 14.07.2021 № 713), з урахуванням раніше виплачених сум. Таким чином, право позивача на щомісячну доплату у розмірі 2 000,00 грн. вже встановлено у судовому порядку.

Стосовно доводів відповідача про те, що позивач пропустив строк звернення до суду з даною позовною заявою суд зауважує, що на сьогодні не існує жодного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку пенсіонер не отримував з вини держави в особі її компетентних органів. Отже, за таких обставин обмеження права пенсіонера на отримання належної йому пенсії певними строками є неприпустимим.

Зазначена правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 20.05.2020 по справі № 815/1226/18 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 89819907) та знаходить своє практичне застосування у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду (зокрема, у постанові від 16.03.2023 по справі № 420/7835/19, № в Єдиному державному реєстрі судових рішень 109601191).

Отже, положення ст.ст. 122, 123 КАС України не підлягають застосуванню до спорів, які виникли у зв'язку з виплатою пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку пенсіонер не отримував з вини держави в особі її компетентних органів.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.08.2025 за № 871/с, на переконання суду, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оцінюючи наявність правових підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.01.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 14.08.2025 № 871/с, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.04.2024 по справі № 280/2567/24, з урахуванням таких складових: посадового окладу ТР 12 у розмірі 5 230,00 грн.; окладу за військовим званням ст. лейтенанта у розмірі 1 830,00 грн.; надбавки за вислугу років 45% у розмірі 3 177,00 грн.; надбавки за доступ до державної таємниці 15% у розмірі 784,50 грн.; надбавки за особливості проходження служби 65% у розмірі 6 654,05 грн.; премії 208% у розмірі 10 878,40 грн.; та з урахуванням виплат, які вже були призначенні позивачу, а саме, щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн. відповідно до Постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 у повному обсязі та без застосування Постанови КМУ від 03.01.2025 № 1, суд виходить із такого.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду.

Поряд із цим, вимога позивача в частині «без застосування Постанови КМУ від 03.01.2025 № 1» спрямована на майбутнє, оскільки йому не було відмовлено у такому незастосуванні, а відтак, його право ще не було порушено. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позовних вимог у цій частині слід відмовити, як передчасних.

Отже, суд, із урахуванням обставин, встановлених під час надання правової оцінки діям відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.08.2025 за № 871/с, з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 14.08.2025 № 871/с, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.04.2024 по справі № 280/2567/24, з урахуванням таких складових: посадового окладу ТР 12 у розмірі 5 230,00 грн.; окладу за військовим званням ст. лейтенанта у розмірі 1 830,00 грн.; надбавки за вислугу років 45% у розмірі 3 177,00 грн.; надбавки за доступ до державної таємниці 15% у розмірі 784,50 грн.; надбавки за особливості проходження служби 65% у розмірі 6 654,05 грн.; премії 208% у розмірі 10 878,40 грн.; та з урахуванням виплат, які вже були призначенні позивачу, а саме, щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн. відповідно до Постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 у повному обсязі.

Так, визначаючи дату, з якої слід здійснити перерахунок пенсії, суд зауважує, що зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до Закону України від 03.11.2022 № 2710-ІХ відбувалось з 01.01.2023.

Як раніше зазначалось, згідно з ч.ч. 2-3 ст. 51 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відтак, позивач має право на перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 14.08.2025 № 871/с, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.04.2024 по справі № 280/2567/24, з урахуванням виплат, які вже були призначенні позивачу, а саме щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн. відповідно до Постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 у повному обсязі.

Відповідний висновок узгоджується з правовою позицією Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладеною у постанові від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 (№ в Єдиному державному реєстрі судових рішень 90228179).

Таким чином, позовні вимоги у даній частині слід задовольнити частково, а саме: зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.02.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 14.08.2025 № 871/с, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.04.2024 по справі № 280/2567/24, з урахуванням таких складових: посадового окладу ТР 12 у розмірі 5 230,00 грн.; окладу за військовим званням ст. лейтенанта у розмірі 1 830,00 грн.; надбавки за вислугу років 45% у розмірі 3 177,00 грн.; надбавки за доступ до державної таємниці 15% у розмірі 784,50 грн.; надбавки за особливості проходження служби 65% у розмірі 6 654,05 грн.; премії 208% у розмірі 10 878,40 грн.; та з урахуванням виплат, які вже були призначенні позивачу, а саме, щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн. відповідно до Постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивачем, на переконання суду, обґрунтовано протиправність дій відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.08.2025 за № 871/с, а також вмотивовано наявність правових підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.02.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 14.08.2025 № 871/с, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.04.2024 по справі № 280/2567/24, з урахуванням таких складових: посадового окладу ТР 12 у розмірі 5 230,00 грн.; окладу за військовим званням ст. лейтенанта у розмірі 1 830,00 грн.; надбавки за вислугу років 45% у розмірі 3 177,00 грн.; надбавки за доступ до державної таємниці 15% у розмірі 784,50 грн.; надбавки за особливості проходження служби 65% у розмірі 6 654,05 грн.; премії 208% у розмірі 10 878,40 грн.; та з урахуванням виплат, які вже були призначенні позивачу, а саме, щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн. відповідно до Постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 у повному обсязі.

У свою чергу, суд вважає, що відповідач не надав суду докази на спростування обставин, якими позивач обґрунтував свої позовні вимоги.

Таким чином, адміністративний позов, на переконання суду, слід задовольнити частково, а саме у зазначеній вище частині.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір», підстави для вирішення питання щодо розподілу суми судового збору відсутні.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8 - 10, 14, 90, 241 - 246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, 69005, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 158-Б) про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.08.2025 за № 871/с.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 14.08.2025 № 871/с, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.04.2024 по справі № 280/2567/24, з урахуванням таких складових: посадового окладу ТР 12 у розмірі 5 230,00 грн.; окладу за військовим званням ст. лейтенанта у розмірі 1 830,00 грн.; надбавки за вислугу років 45% у розмірі 3 177,00 грн.; надбавки за доступ до державної таємниці 15% у розмірі 784,50 грн.; надбавки за особливості проходження служби 65% у розмірі 6 654,05 грн.; премії 208% у розмірі 10 878,40 грн.; та з урахуванням виплат, які вже були призначенні позивачу, а саме, щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у повному обсязі.

У решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі та підписано 10 грудня 2025 року.

Суддя О.В. Прудивус