Рішення від 10.12.2025 по справі 260/8523/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2025 року м. Ужгород№ 260/8523/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Мукачівського міського комунального підприємства «Чисте Місто» (89608, Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Ужгородська, буд. 17, код ЄДРПОУ 36523257) до Верхньокоропецької сільської ради (89660, Закарпатська область, Мукачівський район, с. Верхній Коропець, вул. Шенборна, буд. 16, код ЄДРПОУ 04350263), Виконавчого комітету Верхньокоропецької сільської ради (89660, Закарпатська область, Мукачівський район, с. Верхній Коропець, вул. Шенборна, буд. 16, код ЄДРПОУ 44174801), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Мукачівське міське комунальне підприємство «Чисте Місто» звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Верхньокоропецької сільської ради, Виконавчого комітету Верхньокоропецької сільської ради, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд визнати протиправними дії Виконавчого комітету Верхньокоропецької сільської ради щодо відмови у прийнятті рішення про присвоєння поштової адреси об'єктам нерухомості: комплексу твердих побутових відходів (полігон ТПВ) за адресою: Закарпатська область, м. Мукачево, вул. І.Франка, б/н.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 01.10.2024 Мукачівське міське комунальне підприємство «Чисте Місто» звернулося до голови Верхньокоропецької селищної ради із заявою про присвоєння адреси будівлям та полігону твердих побутових відходів, що знаходиться на території Верхньокоропецької селищної ради. 06.06.2025 позивач отримав відповідь відповідача, у якій останній повідомив, що питання «Про присвоєння поштової адреси» на об'єкти нерухомого майна будівель: комплекс твердих побутових відходів (полігон ТПВ) було включено в порядок денний засідання виконкому сільським головою на голосування. Факт неприйняття рішення, згідно чинного законодавства не потребує оформлення окремого рішення з цього питання.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.10.2025 справу прийнято до провадження, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, запропоновано учасникам справи надати пояснення щодо справи станом на момент прийняття справи до провадження суддею Калинич Я.М. Постановлено зобов'язати відповідача надати до суду відповідь належним чином завірене рішення прийняте за результатами розгляду звернення Мукачівського міського комунального підприємства «Чисте Місто» про присвоєння поштової адреси об'єктам нерухомості.

05.11.2025 відповідачем Верхньокоропецькою сільською радою подано відзив на позовну заяву, у якому останній просив відмовити у задоволенні позовних вимог у зв'язку із пред'явленням позову до неналежного відповідача.

18.11.2025 представником позивача подано клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача 18 листопада 2025 року до суду надійшло клопотання представника позивача про залучення до участі у справу в якості співвідповідача - Виконавчий комітет Верхньокоропецької сільської ради (89660, Закарпатська область, Мукачівський район, с. Верхній Коропець, вул. Шенборна, буд. 16, код ЄДРПОУ 44174801).

Того ж дня, представник позивача подала клопотання про уточнення позовних вимог та виклала їх в наступній редакції:

« 1. Визнати протиправними дії Виконавчого комітету Верхньокоропецької сільської ради щодо відмови у прийнятті рішення про присвоєння поштової адреси об'єктам нерухомості: комплексу твердих побутових відходів (полігон ТПВ), за адресою: Закарпатська обл., м. Мукачево, вул. І.Франка, б/н. за зверненням ММКП «Чисте місто».

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.11.2025 постановлено залучити до участі у справу в якості співвідповідача Виконавчий комітет Верхньокоропецької сільської ради (89660, Закарпатська область, Мукачівський район, с. Верхній Коропець, вул. Шенборна, буд. 16, код ЄДРПОУ 44174801).

Відповідно до положень ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Зі змісту рішення Виконавчого комітету Мукачівської міської ради №21 від 25.01.2011 вбачається, що Мукачівське міське комунальне підприємство «Чисте Місто» визначено виконавцем послуг з утилізації та захоронення твердих побутових відходів на території міста Мукачево з 25 січня 2011.

Рішенням Мукачівської міської ради 5-ої сесії 6-го скликання №85 від 27.01.2011 вирішено Комунальному підприємству «Комбінат благоустрою» передати, а Мукачівському міському комунальному підприємству «Чисте місто» прийняти на баланс існуючий полігон твердих побутових відходів та поля компостування балансовою вартістю 6605752,11 грн.

Рішенням Мукачівської міської ради 7-ої сесії 6-го скликання №117 від 24.02.2011 вирішено внести зміни в п. 1 рішення Мукачівської міської ради «Про передачу майна» від 27.01.2011 №85, виклавши його в наступній редакції: «Вилучити безоплатно від КП «Комбінат благоустрою» майно, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Мукачево, та передати безоплатно вилучене майно на праві повного господарського відання ММКП «Чисте місто» балансовою вартістю 3223022,56 грн.».

Рішенням Виконавчого комітету Мукачівської міської ради №127 від 23.05.2017 вирішено дозволити директору Мукачівського міського комунального підприємства «Ремонтно-будівельне управління» безоплатно передати на баланс Мукачівського міського комунального підприємства «Чисте місто» гаражі, які розташовані на території полігону по захороненню ТПВ м. Мукачево, вул. Франка Івана, б/н, в зв'язку з виробничою необхідністю, згідно акту прийому-передачі.

Відповідно до акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №097815 від 08.05.2007 земельна ділянка площею 12,5707 гектарів з цільовим призначенням для розміщення полігону твердих господарсько-побутових відходів, розташована у межах згідно з планом в Мукачівському районі, Закарпатської області, на праві постійного користування належить Управлінню міського господарства Мукачівського міськвиконкому.

Зі змісту доданого до матеріалів справи витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 02.07.2021, номер витягу НВ-0007099702021, земельна ділянка з кадастровим номером 2122781600:02:023:0001 розташована за адресою: Закарпатська область, Мукачівський район, Верхньокоропецька сільська рада, цільове призначення: 03.12 Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування, категорія земель: Землі житлової та громадської забудови, вид використання земельної ділянки: Для розміщення полігону твердих господарсько-побутових відходів, площа 12,5707 га, зареєстрована 08.05.2007 Управлінням Держземагенства у Мукачівському районі Закарпатської області на підставі Проєкту землеутрою щодо відведення земельних ділянок від 16.01.2007 ТОВ «Трегер».

Як зазначає позивач та не заперечується сторонами в справі, 01.10.2024 Мукачівське міське комунальне підприємство «Чисте Місто» звернулося до голови Верхньокоропецької селищної ради із Заявою про присвоєння адреси будівлям та полігону твердих побутових відходів, що знаходиться на території Верхньокоропецької селищної ради.

07.02.2025 позивач подав заяву до голови Верхньокоропецької сільської ради про те, що

на день подачі зазначеної заяви не відомо при прийняте рішення щодо присвоєння адреси будівлям та полігону твердих побутових відходів, що знаходяться на території Верхньокоропецької громади.

06.03.2025 року отримано копію протоколу засідання виконавчого комітету Верхньокоропецької сільської ради, відповідно до якого рішення стосовно питання «Про присвоєння поштової адреси», винесено на розгляд в виконкомі - не прийнято.

29.04.2025 року Мукачівське міське комунальне підприємство «Чисте місто» повторно звернулося до Голови Верхньокоропецької селищної ради з метою упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна у зв'язку із невідповідністю адреси фактичному розташуванню об'єкта у зв'язку з об'єднанням населених пунктів у Верхньокоропецьку територіальну громаду, для присвоєння адреси об'єкту нерухомого майна - майновий комплекс твердих побутових відходів, місце розташування об'єкта - Закарпатська область, Мукачівський район, Верхньокоропецька територіальна громада, с.Верхній Коропець, вул.Садова, 161, стара адрес Закарпатська обл., м.Мукачево, вул.І.Франка, б/н.

Згідно протоколу засідання виконавчого комітету Верхньокоропецької сільської ради від 06.05.2025 року рішення стосовно питання «Про присвоєння поштової адреси» не прийнято.

14.05.2025 року ММКП «Чисте місто» отримано відповідь від Верхньокоропецької сільської ради про те, що рішення про присвоєння поштової адреси на об'єкі нерухомого майна будівель: комплекс твердих побутових відходів не прийнято.

03.06.2025 року ММКП «Чисте місто» звернулося до Голови Верхньокоропецької сільської ради із заявою про надання рішення про відмову у присвоєнні поштової адреси на об'єкти нерухомого майна будівель: комплекс твердих побутових відходів (полігон ТПВ), що знаходиться на території Верхньокоропецької сільської ради.

06.06.2025 року ММКП «Чисте місто» отримало відповідь від голови Верхньокоропецької сільської ради, відповідно до якої зазначено, що питання «Про присвоєння поштової адреси» на об'єкти нерухомого майна будівель: комплекс твердих побутових відходів (полігон ТПВ) було включено в порядок денний засідань: виконкому сільським головою на голосування. Факт неприйняття рішення, згідно чинного законодавства не потребує оформлення окремого рішення з цього питання.

Не погоджуючись із діями відповідача, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Закон який визначає правові, організаційні, економічні засади діяльності щодо запобігання утворенню, зменшення обсягів утворення відходів, зниження негативних наслідків від діяльності з управління відходами, сприяння підготовці відходів до повторного використання, рециклінгу і відновленню з метою запобігання їх негативному впливу на здоров'я людей та навколишнє природне середовище є Закон України «Про управління відходами» №2320-IX від 20.06.2022 (далі - Закон №2320-IX).

Відповідно до ст. 26 Закону №2320-IX, до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері управління відходами належить: 1) участь у реалізації державної політики у сфері управління відходами; 2) участь у розробленні та реалізації регіональних планів управління відходами; 3) затвердження місцевих планів управління відходами; 4) вирішення питань щодо розміщення на території відповідних територіальних громад об'єктів оброблення відходів; 5) створення пунктів роздільного збирання побутових відходів.

До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері управління відходами належить:

1) розроблення та реалізація місцевих планів управління відходами;

2) організація управління побутовими відходами, відходами будівництва та знесення;

3) визначення у встановленому порядку суб'єктів господарювання, які здійснюють збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів;

4) визначення адміністратора послуги з управління побутовими відходами;

5) запровадження роздільного збирання побутових відходів та забезпечення виконання цільових показників щодо підготовки для повторного використання та рециклінгу побутових відходів;

6) організація роботи пунктів роздільного збирання побутових відходів;

7) забезпечення ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ у межах населених пунктів;

8) передача відходів, власник яких не встановлений, суб'єктам господарювання у сфері управління відходами для їх оброблення;

9) надання інформації, проведення роз'яснювальної та просвітницької роботи серед населення щодо управління відходами;

10) визначення одиниці вимірювання обсягу наданої послуги з управління побутовими відходами;

11) затвердження норм надання послуги з управління побутовими відходами;

12) затвердження інвестиційних програм суб'єктів господарювання у сфері управління побутовими відходами;

13) встановлення тарифів на послугу з управління побутовими відходами, а також тарифів на збирання, перевезення, відновлення, видалення побутових відходів окремо за видами побутових відходів (змішані, великогабаритні, ремонтні, небезпечні);

14) укладення договорів з організаціями розширеної відповідальності виробників щодо запровадження приймання та роздільного збирання видів побутових відходів, на які поширюється розширена відповідальність виробника.

Статтею 32 Закону №2320-IX передбачено, що у територіальних громадах з чисельністю населення понад 500 тисяч осіб рішенням міської, сільської, селищної ради визначається адміністратор послуги з управління побутовими відходами. В інших територіальних громадах адміністратор послуги з управління побутовими відходами визначається рішенням міської, сільської, селищної ради.

Адміністратором послуги з управління побутовими відходами визначається виключно комунальне підприємство.

У рамках співробітництва територіальних громад органи місцевого самоврядування можуть прийняти рішення про визначення єдиного адміністратора послуги з управління побутовими відходами для декількох територіальних громад.

Адміністратор послуги з управління побутовими відходами не може здійснювати іншу діяльність, крім діяльності, пов'язаної з адмініструванням послуги з управління побутовими відходами.

Адміністратор послуги з управління побутовими відходами:

1)забезпечує функціонування муніципальної системи управління побутовими відходами;

2)укладає за дорученням органу місцевого самоврядування договори із суб'єктами господарювання на виконання окремих операцій з управління побутовими відходами;

3)укладає договори із споживачами про надання послуги з управління побутовими відходами;

4)створює єдину інформаційну базу споживачів для здійснення нарахувань за надану послугу з управління побутовими відходами, обліку стану оплати та заборгованості;

5)проводить претензійно-позовну роботу з боржниками та інформаційні заходи щодо дотримання споживачами вимог нормативних документів у сфері управління побутовими відходами;

6)проводить розрахунок середньозваженого тарифу і подає його у встановленому порядку до органу місцевого самоврядування.

Як встановлено судом, п. 38 ч. 1 ст. 1 Закону №2320-IX визначено термін управління відходами - комплекс заходів із збирання, перевезення, оброблення (відновлення, у тому числі сортування, та видалення) відходів, включаючи нагляд за такими операціями та подальший догляд за об'єктами видалення відходів.

Згідно ч. 1 ст. 33 Закону №2320-IX, послуга з управління побутовими відходами є комунальною послугою і надається відповідно до законодавства про житлово-комунальні послуги та правил, встановлених Кабінетом Міністрів України, з урахуванням регіональних та місцевих планів управління відходами та правил благоустрою населеного пункту.

До складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.(ч. 2 ст. 33 Закону №2320-IX)

Відповідно до ч. 3 ст. 33 Закону №2320-IX, суб'єкти господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів, визначаються органами місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виконавчий орган місцевої ради на конкурсних засадах може визначити декількох суб'єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність із збирання та перевезення побутових відходів, на території територіальної громади за територіальним принципом та/або за видами побутових відходів (змішані, великогабаритні, ремонтні, небезпечні).

Суб'єкти господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів, визначаються органами місцевого самоврядування відповідно до регіонального та місцевих планів управління відходами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. (ч. 4 ст. 33 Закону №2320-IX)

Виконавцем послуги з управління побутовими відходами є суб'єкт господарювання, який здійснює збирання та перевезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку, або адміністратор послуги з управління побутовими відходами.(ч. 5 ст. 33 Закону №2320-IX)

Згідно ч. 6 ст. 33 Закону №2320-IX, виконавець послуги з управління побутовими відходами укладає договори з суб'єктами господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів. Якщо виконавцем послуги з управління побутовими відходами є адміністратор, він також укладає договори з суб'єктами господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів.

Пунктом 41 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами належить до виконавчої компетенції сільських, селищних, міських рад.

Положеннями підпункту 10 пункту б статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до делегованих повноважень органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема: облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.

При цьому, підпункту 2 пункту б статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до делегованих повноважень виконавчого органу ради віднесено, зокрема: організація роботи, пов'язаної зі створенням і веденням містобудівного кадастру населених пунктів.

Згідно пункту 2 частини першої статті 37 Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо питань адміністративно-територіального устрою в порядку і межах повноважень, визначених законом.

З аналізу викладених норм можна дійти висновку, що питання організації адміністративно-територіального устрою, включаючи питання присвоєння адреси об'єктам нерухомості, відноситься до повноважень місцевої ради та її виконавчого органу, які здійснюють повноваження на відповідній території.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон № 3038-VI).

Відповідно до частини п'ятої статті 26-3 Закону № 3038-VI адреса присвоюється, змінюється, коригується, анулюється, зокрема, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради. У містах з районним поділом за рішенням міських рад повноваження щодо присвоєння, зміни, коригування, анулювання адрес можуть делегуватися виконавчим органам районних в місті рад.

Згідно з частиною дев'ятою статті 26-3 Закону № 3038-VI адреса вважається зміненою, присвоєною, анульованою з дня внесення до Реєстру будівельної діяльності інформації про її коригування. Рішення про коригування адреси доводиться до відома заявника в порядку, визначеному статтею 26-1 цього Закону, у день внесення інформації про коригування адреси до Реєстру будівельної діяльності.

Рішення про відмову у зміні адреси повинно додатково містити посилання на відповідну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також відомості про те, яке саме положення поданого заявником документа не відповідає вимогам законодавства. Відомості про зміну адреси/відмову у зміні адреси об'єкта нерухомого майна доводяться до відома заявника в порядку, визначеному статтею 26 - 1 цього Закону, у день внесення інформації про зміну адреси/відмову у зміні адреси об'єкта нерухомого майна до Реєстру будівельної діяльності (частина чотирнадцята статті 26-3 Закону № 3038-VI).

З аналізу викладених норм слідує, що за результатами розгляду заяви заявника про присвоєння адреси об'єкта нерухомого майна уповноважений орган зобов'язаний прийняти рішення про присвоєння адреси або рішення про відмову у такому присвоєнні з надсиланням заявнику повідомлення про відмову у присвоєнні адреси з обґрунтуванням підстав такої відмови.

Водночас, як вбачається з матеріалів справи, відповідач, за зверненнями позивача не прийняв рішення про присвоєння адреси об'єкта нерухомого майна, зазначеного у поданій заяві, або про відмову у присвоєнні адреси.

Позивач вперше звернувся до відповідача із заявою про присвоєння адреси ще в 2024 та з того часу відповідач не зміг прийняти рішення про задоволення чи про відмову у задоволенні поданої позивачем заяви. Таким чином, як зауважив представник відповідача, рішення про відмову не приймалося.

Вирішуючи спір, суд враховує, що від правильного функціонування адміністративно-правових механізмів реалізації прав громадян, установ та організацій, від чіткого й ефективного реагування влади на їхні звернення залежить здатність держави забезпечувати належний захист законних інтересів громадян.

Бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це завжди пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Фактично суд зв'язаний предметом і розміром заявлених особою вимог, проте може вийти за межі вимог адміністративного позову у випадках, якщо обраний позивачем спосіб захисту є недостатнім для повного захисту його прав, свобод та інтересів або якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Вихід за межі позовних вимог можливий у випадку помилкового обрання особою неналежного способу захисту порушеного права, у цьому випадку можливо на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи. Фактично, необхідною передумовою застосування ч. 2 ст. 9 КАС України є саме порушення прав позивача та необхідність захисту порушеного права шляхом його відновлення.

Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб'єктами, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.

Таким чином, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправною бездіяльності Виконавчого комітету Верхньокоропецької сільської ради, що полягає у не розгляді заяви Мукачівського міського комунального підприємства «Чисте Місто» щодо прийняття рішення про присвоєння поштової адреси об'єктам нерухомості: комплексу твердих побутових відходів (полігон ТПВ) за адресою: Закарпатська область, м. Мукачево, вул. І.Франка, б/н.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Матеріали справи не містять відомостей щодо проведення експертиз та залучення свідків, тому судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Мукачівського міського комунального підприємства «Чисте Місто» до Верхньокоропецької сільської ради, Виконавчого комітету Верхньокоропецької сільської ради, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Верхньокоропецької сільської ради, що полягає у не розгляді заяви Мукачівського міського комунального підприємства «Чисте Місто» щодо прийняття рішення про присвоєння поштової адреси об'єктам нерухомості: комплексу твердих побутових відходів (полігон ТПВ) за адресою: Закарпатська область, м. Мукачево, вул. І.Франка, б/н.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЯ. М. Калинич