09 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/5651/25
категорія 106020000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом до Департаменту патрульної поліції (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати за несення ним служби у нічний час за період з 22.03.2016 по 31.05.2018 та сум індексації його грошового забезпечення за період з 22.03.2016 до 31.10.2017;
- зобов'язати Департамент патрульної поліції здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді доплати за службу у нічний час за період з 22.03.2016 по 31.05.2018 (включно);
- зобов'язати Департамент патрульної поліції здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації його грошового забезпечення за період з 22.03.2016 до 31.10.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Наказом ( Витягом) № 66 о/с від 05.04.2016 Департамент патрульної поліції Національної поліції України по Управлінню патрульної поліції у місті Житомирі відповідно до ч. 9 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» призначено з 22.03.2016 ОСОБА_2 на посаду інспектора з посадовим окладом згідно штату та закріплено спеціальний жетон індивідуальним номером 0013116. При цьому відповідачем не було виплачено позивачу грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 22.03.2016 по 31.05.2018, всупереч приписам постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) і Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 6 квітня 2016 р. № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 р. за №669/28799 (далі - Порядок № 260), якими передбачено, що поліцейським виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Крім того, відповідач не нараховував і не виплачено індексацію грошового забезпечення позивачці відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" за період з 22.03.2016 по 31.10.2017.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим суддею у справі було визначено Черноліхова С.В.
Ухвалою судді від 06.03.2025 позовна заява була залишена без руху.
Ухвалою суду від 01.04.2025 повернуто позовну заяву.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.07.2025 ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 01.04.2025 скасовано. Справу направлено до Житомирського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
До Житомирського окружного адміністративного суду матеріали справи надійшли 29.09.2025.
Розпорядженням керівника апарату від 29.09.2025 призначено повторний автоматизований розподіл справи №240/5651/25.
Автоматизованим розподілом судової справи між суддями, суддю Лавренчук О.В. визначено головуючою для розгляду справи №240/5651/25.
Ухвалою судді прийнято до провадження адміністративну справу №240/5651/25 за позовом ОСОБА_1 до Департамент патрульної поліції про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
Департамент патрульної поліції надав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
У період із 06.08.2025 по 26.08.2025 та, із 29.10.2025 по 13.11.2025 головуюча у справі суддя перебувала у відпустці.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд зазначає таке.
Позивач у спірний період проходив службу у Департаменті патрульної поліції по Управлінню патрульної поліції у місті Житомирі. Обставини проходження служби позивачем, відповідачем не заперечуються, а тому доведенню не підлягають.
З матеріалів справи вбачається, що 04.02.2025 направлений адвокатський запит вих. № К 3/3 до 04.04.2025 до Департаменту патрульної поліції та Управління патрульної поліції в Житомирської області в якому просилось надати наступну інформацію та документи:
- інформацію, який був графік несення служби батальйонну Управління патрульної поліції в Житомирській області ДПП за період з березня місяця 2016 року по грудень 2018 року;
- копію графіку несення служби батальйонну Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції за період з 2016 по грудень 2018 poкy;
- копію графіку несення служби (нарядів та чергувань) ОСОБА_1 . за період із 23.03.2016 по 31.12.2018 в батальйонні УПП Житомирській області ДПП.
У відповідь на запит отримано лист №50аз/41/28/02-2025 УПП в Житомирській області ДПП в якому абзаці з 2-го по 4-й викладено наступне:
- враховуючи положення частини першої статті 12 Закону та відповідно до пункту 2 частини першої статті 91 Закону особливий характер служби в поліції містить, зокрема, таку спеціальну умову для певних категорій поліцейських, як несення служби позмінно, а згідно з частиною другою статті 91 Закону розподіл службового часу поліцейських визначається розпорядком дня, який затверджує керівник відповідного органу (закладу, установи) поліції.
- враховуючи зазначене, в період з березня 2016 року по грудень 2018 року розподіл часу на перерви для поліцейських у підрозділі, які заступають на зміну, здійснювався їх прямим керівниками з урахуванням оперативної обстановки на території обслуговування, забезпечуючи при цьому ефективне виконання покладених на підрозділ завдань. Надати копії графіку несення служби батальйону УПП в Житомирській області ДПП за період з 23.03.2016 до 31.12.2018 неможливо, оскільки зберігання таких документів в УПП в Житомирській області ДПП нормативно-правовим актами, що регулюють діяльність підрозділу не передбачено, a графік несення служби окремих поліцейських, в тому числі ОСОБА_1 відсутні.
З матеріалів справи вбачається, що 04.02.2025 направлено адвокатський запит вих. № К 4/4 до Департаменту патрульної поліції та Управління патрульної поліції в Житомирській області, в якому просилось надати наступну інформацію та документи: -чи велось Управлінням патрульної поліції в Житомирській області ДПП в період з березня місця 2016 по червень 2018 року табель обліку несення служби поліцейськими даного управління? Якщо так, прошу надати відомості про несення служби ОСОБА_1 за період березня місяця 2016 по червень 2018 року та їх сканкопії; - чи здійснювалось Управлінням патрульної поліції в Житомирській області ДПП фіксація та виплати поліцейським за несення служби в нічний час за період з 22.03.2016 по червень 2018 року?; - надати табель обліку робочого часу (несення служби) ОСОБА_3 Надати табель обліку робочого часу (несення служби) Королем патрульної поліції в Житомирській області.
У відповідь на адвокатський запит, 10.02.2025 отримано відповідь №44аз/41/28/02-2025 УПП в Житомирській області ДПП в якому викладено наступне:
- в Управлінні патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції ( далі - УПП в Житомирській області ДПП) розглянуто Ваш адвокатський запит від 04.02.2025 № 44аз в інтересах ОСОБА_4 , щодо надання інформації та копій окремих документів за результатами розгляду якого інформуємо, що табелювання обліку несення служби поліцейськими батальйону УПП в Житомирській області ДПП в підрозділі не здійснювалось.
- Також відповідно до відомостей про грошове забезпечення ОСОБА_1 встановлено відсутні відомості про нарахування за період з березня місяця 2016 року по травень місяць (включно) 2018 року доплата за службу в нічний час доби ОСОБА_1 .
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.ч.1-2 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пп.3 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Відповідно до ст.94 Закону України «Про Національну поліцію» та Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року № 260 був затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.
Згідно з п.11 Розділу II Порядку та умовам виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00.
Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.
Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється керівником підрозділу, у якому проходить службу поліцейський, шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейським служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до цього Порядку та умов, яка до 15 числа місяця, наступного після залучення поліцейських до несення служби в нічний час, подається до фінансового підрозділу.
Доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Під час розгляду справи відповідач не надав до суду доказів здійснення позивачу нарахування та виплати доплати за службу в нічний час за період з 22.03.2016 по 31.05.2018 (включно).
Суд зазначає, що доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений пп.3 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та п.11 розділу ІІ Порядку та умовам виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року № 260.
За таких обставин, бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати на користь позивача грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 22.03.2016 по 31.05.2018 (включно) є протиправною.
З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та сплатити на користь позивача невиплачене грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 22.03.2016 по 31.05.2018 (включно).
Щодо виплати індексації грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Заперечення відповідача в цій частині зводяться до того, що Порядок №1078 до 24.10.2017 не передбачав індексації грошового забезпечення поліцейських, а тому до цього часу відповідач правомірно її не нараховував і не виплачував. Після внесення змін до Порядку №1078, така індексація позивачу стала виплачуватись, а саме з листопада 2017 р.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.91 N 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII)
Згідно з статтею 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Статтею 4 Закону визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Частиною 2 статті 5 Закону № 1282-XII встановлено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначає Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон України № 580).
Пунктом 4 частини 10 статті 62 Закону України № 580 визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Згідно із частинами 1, 2 і 5 статті 94 Закону України № 580 поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).
Згідно з пунктом 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Пунктом 2 Порядку № 1078 визначено чіткий перелік видів грошових доходів громадян, що підлягають індексації.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року № 782 "Про внесення змін до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення".
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Суд наголошує, що статтею 94 Закону України № 580 безпосередньо визначено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Критерії виплати грошового забезпечення, зокрема, поліцейським Національної поліції, визначають Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799).
Індексація грошових доходів громадян проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін, обчисленого наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації, який становить 103 % (абзац другий пункту 1-1 Порядку № 1078, в редакції після 01.01.2016). Для проведення подальшої індексації обчислення індексу споживчих цін здійснюється за місяцем, у якому відбувається перевищення порогу індексації. Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією проводиться з місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін і на підставі якого відбувається перевищення порога індексації.
Можливість проведення індексації грошових доходів залежить від порогу індексації величини індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення. В свою чергу, якщо величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (після 01.01.2016), індексація грошових доходів в такому місяці не проводиться.
Індекс споживчих цін (надалі - ІСЦ) - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які придбаває населення для невиробничого споживання. Цей показник розраховується на основі споживчого набору товарів продовольчого та непродовольчого призначення і послуг. Зазначений набір товарів (послуг) є єдиним для всіх регіонів країни та ґрунтується на структурі споживчих грошових витрат домогосподарств міських поселень.
Індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (зокрема, у газеті Урядовий кур'єр).
За даними Держстату України індекс споживчих цін (%), на підставі яких здійснюється розрахунок індексів для проведення індексації за грудень 2015 року становив 100,7 %, опублікований в січні 2016 року. За січень 2016 року індекс споживчих цін становив 100,9 %. За лютий 2016 року індекс споживчих цін - 99,6 %, за березень 2016 року індекс споживчих цін - 101,0 %, за квітень 2016 року індекс споживчих цін - 103,5 %.
Відтак, поріг індексації 103 % було перевищено у квітні 2016.
В силу пункту 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Оскільки зазначений показник за квітень 2016 року опублікований у травні 2016 року, індексацію слід проводити з 01.06.2016, як першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Отже, саме з 01.06.2016 у відповідача виник обов'язок провести нарахування та виплату індексації грошового забезпечення позивачу, а не з 22.03.2016 як зазначено позивачем.
Враховуючи зазначене, суд доходить висновку про протиправність дій відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2016 по 31.10.2017 відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Відтак, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення з 01.06.2016 по 31 жовтня 2017 року.
Враховуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Щодо строку звернення до суду з цим позовом, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 цієї статті кодексу встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.5 ст.122 КАС України, для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
В той же час суд звертає увагу, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 1 липня 2022 року №2352-IX, який набрав чинності 19.07.2022, назву та частину першу і другу статті 233 викладено в такій редакції:
"Стаття 233. Строки звернення до суду за вирішенням трудових спорів
Працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116)".
Згідно зі статтею 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи
Ця норма зафіксована в Міжнародному пакті про громадянські та політичні права, ухваленому Генеральною Асамблеєю ООН 16 грудня 1966 р.
Позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів неодноразово висловлював Конституційний Суд України. Так, згідно з висновками щодо тлумачення змісту ст. 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1 зп, від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, від 5 квітня 2001 року № 3-рп/2001, від 13 березня 2012 року № 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Єдиний виняток з даного правила, закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, складають випадки, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України також висловив позицію, згідно з якою закріплення принципу незворотності дії нормативно-правового акта у часі на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта (Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-3п).
Отже, оскільки порушення прав позивача щодо оплати праці (а саме - невиплати позивачеві грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення) відбулося ще до набрання чинності 19.07.2022 змін до КЗпП України, а прийняті зміні погіршують становище Позивача, то вважаємо, що на вказані правовідносини поширює свою дію саме ч. 2 ст. 233 КЗпП України, відповідно до якої у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до ч.3 ст.3 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Оскільки законодавство, що регулює спірні правовідносини змінилося пізніше ніж у позивача виникло право на отримання грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення, суд при вирішенні спірного питання керується законодавством яке було чинним на момент виникнення спірних правовідносин.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Позивач не сплачував судовий збір при подачі позовної заяви, тому судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту патрульної поліції (вул.Федора Ернста,3, м.Київ, 03048, ЄДРПОУ 40108646) про визнання протиправною бездіяльніть, зобов"язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати на користь ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 22.03.2016 по 31.05.2018 (включно) та індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2016 по 31.10.2017 (включно).
Зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити ОСОБА_1 невиплачене грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 22.03.2016 по 31.05.2018 (включно).
Зобов'язати Департамент патрульної поліці нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2016 по 31.10.2017 (включно).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук
09.12.25