Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
08 грудня 2025 року Справа №200/7479/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), військової частини НОМЕР_4 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, -
28.09.2025 до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_2 , військової частини НОМЕР_4 , в якій просить:
Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 05.02.2025 №48 «Про результати службового розслідування за фактом самовільного залишення військової частини»;
Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 нарахувати та доплатити ОСОБА_1 щомісячну премію та додаткову винагороду передбачену Постановою КМУ від 28.02.2022р. №168 за січень 2025 року - в повному обсязі;
Стягнути з військової частини НОМЕР_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати.
Ухвалою від 06.10.2025 прийнято до розгляду вищевказану позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
В обґрунтування позову зазначено, що згідно з проведеного розслідування - за результатами якого встановлено, що оформлення СЗЧ було формальним. Увесь спірний період позивач не отримував додаткову винагороди та щомісячну премію.
За приписами п.3 та 6 ч.1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв'язку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.
Згідно з ч.2 ст.5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Предмет позову - це матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, в яких встановлюється спосіб ліквідації правопорушення, вчиненого суб'єктом владних повноважень та іншими особами, в передбачених законом випадках, а підстава позову - це ті обставини (юридичні факти) і норми права, які у своїй сукупності дають право особі звернутись до суду з вимогами до іншої особи.
Згідно з п. 4, 5 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло, а тому особа, звертаючись до суду із позовною заявою, повинна чітко зазначити рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, що порушили її право, та повинна вказати спосіб захисту свого порушеного права.
Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги - це конкретні юридичні факти, з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини.
Кабінет Міністрів України видав постанову Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та сім'ям під час дії воєнного стану від 28.02.2022 № 168 (далі Постанова № 168), якою, серед іншого, передбачив на період дії воєнного стану виплату для військовослужбовців додаткової винагороди.
Відповідно до п.1 Постанови № 168 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2022 № 400 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168" та постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. №168", яка застосовувалася у період з 18.10.2022 до 20.01.2023) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2023 № 41 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» у пункті 1: 1) у першому реченні абзацу першого:
слова військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора,, співробітникам Служби судової охорони, виключити;
після слів перебуваючи безпосередньо в районах доповнити словами їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора,;
2) доповнити пункт після абзацу першого новим абзацом такого змісту:
Особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки), розмір додаткової винагороди може бути збільшений відповідно до умов та розмірів, визначених Міністерством оборони, але не більше ніж до 50000 гривень.
Також, вказаною постановою внесено зміни до пункту 2-1 Постанови № 168, згідно яким установлено, що керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги, розміри виплати додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень.
Відповідно до пункту 1 Наказу Міністра оборони України від 25.01.2023 №44, зареєстрований в Міністерстві юстиції України30 січня 2023 року за № 177/39233 «Про внесення Змін до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» на виконання приписів ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Указу Президента України від 24.02.2022 № 64«Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IХ«Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», та постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» затверджено Зміни до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за № 745/32197, що додаються (далі Порядок № 260).
Так, зазначеним Наказом Міністра оборони України від 25.01.2023 № 44 до Порядку № 260 доповнено розділу XXXIV Виплата додаткової винагороди на період дії воєнного стану.
Згідно з приписами п.2 розділу XXXIV Виплата додаткової винагороди на період дії воєнного стану Порядку № 260 на період дії воєнного стану військовослужбовцям додаткова винагорода згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується в таких розмірах:
100000 гривень - тим, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), та виконують бойові (спеціальні) завдання (в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах);
30000 гривень - військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) (в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань).
Таким чином, на виконання вимог Постанови № 168 порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України додаткової винагороди в розмірі до 100000,00 грн на період дії воєнного стану був урегульований, як окремим дорученням Міністра оборони України № 912/з/29 від 23.06.2022 (застосовувався в період до 01.02.2023), так і Порядком № 260 (застосувався в період після 01.02.2023).
Отже, аналіз наведених норм вказує, що військовослужбовці, зокрема, Збройних Сил України мають право на отримання як 30000,00 грн додаткової винагороди, так і збільшеної до 100000,00 грн (максимальна сума додаткової винагороди за місяць) в залежності від умови проходження служби.
Водночас, суд акцентує, що позивачем заявлено вимоги щодо нарахування та виплати додаткового винагороди установленої Постановою № 168 за січень 2025 року - в повному обсязі, проте не визначає суму цієї доплати (30000,00 грн або 100000,00 грн), що не відповідає приписам наведених норм, а тому позовні вимоги в частині яких невизначено суми, які на думку позивача підлягають виплаті за спірний період, не відповідає приписам діючого законодавства.
Для усунення вказаного недоліку позивачу необхідно конкретизувати позовні вимоги в частині визначення розміру винагороди, яка підлягає виплаті за відповідний період.
Згідно з ч.4 ст.161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
До матеріалів справи було надано супровідним лист ВЧ НОМЕР_4 від 16.08.2025 №1553/10267 який було адресовано адвокату Громовій Катерині із переліком додатків, проте суду дані документи, згідно з переліком додатків, надані не були.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно із ч.13. ст.171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Керуючись статтею 160, 161, 169, 171, 256 КАС України
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), військової частини НОМЕР_4 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Запропонувати позивачу протягом 5 (п'ять) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду:
- уточненої позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, з мотивів викладених в ухвалі;
- копії усіх додатків, які визначено у супровідному листі ВЧ НОМЕР_4 від 16.08.2025 №1553/10267, а саме:
копію службової картки військовослужбовця (розділ) стягнення на 1 арк.;
витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (з основної діяльності) про результати службового розслідування бн та без дати на 1 арк.;
акту службового розслідування бн та без дати на 4 арк.;
рішення командира військової частини НОМЕР_2 за результатами службового розслідування, призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 19.04.2022 №58 “Про призначення службового розслідування» на 2 арк.;
доповіді №25 про самовільне залишення частини (зі зброєю військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 від 09.05.2022 №345 на 2 арк.;
витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) від 19.04.2022 №58 на 1 арк.;
рапорту від 19.04.2022 №625 на 1 арк.;
витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 27.02.2022 №30 на 1 арк.;
пояснення ОСОБА_2 на 1 арк.;
витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) від 15.09.2023 №64 на 3 арк.;
наказу командира військової частини НОМЕР_2 (з основної діяльності) від 05.02.2025 №48 на 3 арк.
Роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде залишена без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя І.В. Шинкарьова