Україна
Донецький окружний адміністративний суд
08 грудня 2025 року Справа№200/4020/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку загального провадження адміністративну справу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, буд.3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якому просив:
визнати протиправною відмову № 241672281775 від 06.02.2025 року Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині незарахування ОСОБА_1 до стажу періоду навчання з 01.09.1983 року по 27.06.1988 року згідно Диплома РВ № 758730 від 01.07.1988 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу період навчання з 01.09.1983 року по 29.05.1984 року та з 26.04.1986 року по 27.06.1988 року згідно Диплома НОМЕР_2 від 01.07.1988 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що через веб-портал звернувся до органів ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком відповідно ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням відповідача № 241672281775 від 06.02.2025 року відмовлено в призначенні пенсії за віком, відповідно ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через недостатність страхового стажу, при цьому до страхового стажу не враховано період навчання у зв'язку з тим, що цей період навчання перетинався з періодом проходження строкової військової служби, а уточнююча довідка окремо не надавалась.
Позивач наголошує, що відсутність можливості проведення перевірки періоду навчання не може позбавляти позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань нарахування та надання пенсії за віком, в тому числі зарахування відповідного періоду навчання до страхового стажу, що передбачено законом.
На підставі вказаного позивач вважає свої права порушеними та просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 09.06.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без виклику сторін.
10.06.2025 року відповідачем надано відзив по справі, згідно змісту якого Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області акцентує увагу на тому, що ОСОБА_1 не досяг встановленого законом пенсійного віку, а відтак приймаючи оскаржуване рішення про відмову в призначенні пенсії, Головне управління діяло виключно у спосіб та в межах своїх повноважень.
Ухвалою суду від 29.07.2025 року розгляд адміністративної справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 29.09.2025 року продовжено строк підготовчого засідання по справі на 30 днів. Розгляд справи ухвалено здійснювати в порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 29.10.2025 року закінчено підготовче провадження та призначено адміністративну справу за до розгляду по суті. Справу ухвалено розглядати в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
30.01.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановленому законом порядку звернувся до органів Фонду з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону №1058.
Автоматичним розподілом справ в електронній підсистемі було визначено, що розгляд заяви Позивача здійснюється за принципом екстериторіальності відділом пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
В рішенні відповідача № 241672281775 від 06.02.2025 року зазначено наступне.
Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 . Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 30.01.2025. Пенсійний вік згідно зі статтею 26 Закону № 1058 становить 60 років. Вік заявника 58 років 07 місяців. Необхідний страховий стаж згідно статті 26 Закону № 1058 становить від 33 років. Страховий стаж особи становить 31 рік 03 місяці 03 дні, стаж для визначення права на пенсію 34 роки 01 місяць.
Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу не зараховано, періоди навчання з 01.09.1983 по 27.06.1988, згідно диплома серії НОМЕР_2 від 01.07.1988, оскільки період навчання перетинається з періодом проходження строкової військової служби.
Заявник не працює, підприємець.
Головним управління Пенсійного фону України в Донецькій області вирішено відмовити в призначенні пенсії за віком згідно статті 26 Закону №1058, у зв'язку з недосягненням необхідного пенсійного віку - 60 років. Право на пенсійну виплату заявник набуде за досягнення 60-річного віку з 23.06.2026.
Інших обставин в рішенні відповідача не зазначено.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Так, відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з положеннями ст. 3 Конституції України, як Основного Закону України - людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст.ст. 21, 22 Конституції України - усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Конституційні права і свободи людини і громадянина, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною 1 статті 9 Закону України № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Як вже було зазначено вище, позивач претендує на отримання пенсії за віком.
Відповідно ч. 1 ст. 26 Закону № 1058-ІV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років.
Відтак положеннями зазначеної статті визначено віковий поріг для наявності права на призначення пенсії за віком - 60 років.
Згідно з пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1) заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через веб-портал або засобами Порталу Дія електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - веб-портал або засоби Порталу Дія) або засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
У разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.
Приписами пункту 1.7. Порядку № 22-1 передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Положеннями пункту 1.8. Порядку № 22-1 встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , 30.01.2025 ОСОБА_1 , знаходячись у віці 58 років 07 місяців, звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії.
Таким чином суд констатує, що позивач станом на момент звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії пенсійного віку не досяг, при цьому розгляд питання про зарахування до страхового стажу спірних періодів є передчасним так як позивач права на звернення за призначенням пенсії за віком не набув.
Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись положеннями КАС України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, буд.3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Стойка