Рішення від 08.12.2025 по справі 200/3436/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року Справа№200/3436/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Стойки В.В. розглянувши в порядку загального провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (Закарпатська обл., м. Ужгород, пл. Народна, 4, ЄДРПОУ 20453063), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов*язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 25.04.2025 р. позивач звернувся до органів ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Заяву було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області та прийнято рішення №056650011253 від 02.05.2025р. про відмову в призначенні пенсії через відсутність достатньої кількості пільгового стажу.

Позивач наголошує, що пільгові періоди в достатній мірі підтвержуються трудовою книжкою, вважає свої права порушеними та просить:

визнати протиправним рішення про відмову у призначенні пенсії Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області №056650011253 від 02.05.2025р.;

зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Закарпатській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 25.04.2025, із зарахуванням до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періодів його роботи з 01.09.1993 по 31.12.1997; з 01.01.2007 по 30.06.2007; з 23.09.2013 по 27.12.2019; та врахуванням положення ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» щодо зарахування до страхового стажу по одному року додатково за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах.

09.06.2025 року відповідачем надано відзив по справі, згідно змісту якого наведені обгрунтування, аналогічні викладеному в спірному рішенні.

Ухвалою суду від 28.07.2025 року розгляд адміністративної справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження.

04.08.2025 року відповідачем повторно надано відзив по справі, згідно змісту якого позицію щодо відмови в задоволенні позову підтримано.

Ухвалою суду від 27.08.2025 року розгляд справи ухвалено здійснювати в порядку письмового провадження.

15.09.2025 року третьою особою надано пояснення по справі, згідно змісту Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області підтримало позицію відповідача.

Ухвалою суду від 29.09.2025 року продовжено строк підготовчого засідання по справі на 30 днів. Розгляд справи ухвалено здійснювати в порядку письмового провадження.

Ухвалою суду від 29.10.2025 року закінчено підготовче провадження та призначено адміністративну справу за до розгляду по суті. Справу ухвалено розглядати в порядку письмового провадження.

Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

25.04.2025 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за Список № 1.

Відповідно трудової книжки НОМЕР_2 (в частині спірних періодів) позивач працював:

- з 01.09.1993 по 30.06.2007 учнем машиніста підземних установок підземним з повним робочім днем в шахті, машиністом підземних установок підземним 3 розряду з повним робочім днем в шахті,

- з 23.09.2013 по 27.12.2019 машиністом підземних установок підземним 3 розряду з повним робочім днем в шахті.

За принципом екстериторіальності вказана заява розглядалася структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.

В рішенні зазначено, що за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності.

Страховий стаж позивача становить 25 років 2 місяці 20 днів, пільговий стаж за Списком 1 становить 9 років 0 місяці 0 днів, за Списком 2 стаж становить 4 роки 0 місяців 13 днів.

Пільговий стаж за Списком 1 та Списком 2 розраховано з врахуванням наказів про атестацію робочих місць, згідно даних спецстажу в індивідуальних відомостях про застраховану особу Форми ОК-5.

Звертаємо увагу, що пільговий стаж зараховується на підставі довідки, що відповідає додатку №5, Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній затвердженим ПКМУ від 12.10.1993. №637. Довідка повинна бути підписана посадовими особами підприємства (керівником, бухгалтером та начальником відділу кадрів) і засвідчена печаткою.

Відповідно до пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Іншої інформації щодо неврахування періодів роботи позивача до страховогота/або пільгового стажу спірне рішення не містить.

Також в матеріалах справи наявна довідка ОК-5 та розрахунок РС-право, згідно з яким: період з 01.09.1993 по 31.12.1997 не зараховано до страхового та пільгового стажу Списком 1, період з 01.01.2007 по 30.06.2007 та з 23.09.2013 по 27.12.2019 не зараховано до пільгового стажу за Списком 1.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Згідно п.2 Розділу Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 100 Закону України “Про пенсійне забезпечення» встановлений порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону, згідно якої особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Згідно п.1 ч.2 ст.114 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон № 1058-IV) на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Як вже було зазначено вище, згідно спірного рішення відповідачем визначено страховий стаж позивача - 25 років 2 місяці 20 днів, пільговий стаж за Списком 1 - 9 років 0 місяці 0 днів тощо.

Щодо неврахування періоду з 01.09.1993 по 31.12.1997 до страхового стажу.

Як вже було зазначено вище, у вказаний період позивач учнем машиніста підземних установок підземним з повним робочім днем в шахті, машиністом підземних установок підземним 3 розряду з повним робочім днем в шахті, що підтверджується трудовою книжкою НОМЕР_2 .

Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

До набрання чинності Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'спірні правовідносини регулював Закон України “Про пенсійне забезпечення».

Згідно зі ст. 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Враховуючи наведене та керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, суд наголошує, що трудова книжка позивача містить запис про роботу позивача з 01.09.1993 по 31.12.1997, а відтак вказаний період повинен бути зарахованим до страхового стажу.

Щодо неврахування періодів з 01.09.1993 по 31.12.1997; з 01.01.2007 по 30.06.2007; з 23.09.2013 по 27.12.2019 до пільгового стажу за Списком № 1.

Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383).

Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Як вже було вкащано судом вище, відповідно до ст. 62 Закону № 1788 та ч. 1 ст. 48 Кодексу Законів про працю України основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Тобто, зазначеною нормою встановлено, що використання норм постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.

При цьому суд наголошує, що трудова книжка позивача містить інформацію, що позивач у зазначені періоди працював повний робочій день в шахті, а відтак інформація, відображена в трудовій книжці є достатньою для срахування вказаних періодів до пільгового стажу позивача за Списком № 1.

Щодо позовних вимог в частині врахування положення ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» щодо зарахування до страхового стажу по одному року додатково за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно з статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Як вбачається з рішення № 056650011253 пільговий стаж позивача за Списком 1 становить 9 років 0 місяці 0днів, при цьому як визначено судом вище, періоди з 01.09.1993 по 31.12.1997; з 01.01.2007 по 30.06.2007; з 23.09.2013 по 27.12.2019 також підлягають врахуванню до пільгового стажу за Списком №1, що в сукупності становить більше 15 років.

А отже даного пільгового підземного стажу достатньо для обрахунку пенсії позивачу на підставі Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

При цьому суд звертає увагу на таке.

Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 року в справі №815/1554/17 аналізуючи практику Європейського Суду з прав людини вказав на те, що принцип правової визначеності має застосовуватись не лише на етапі нормотворчої діяльності, а й під час безпосереднього застосування існуючих норм права, що даватиме можливість особі в розумних межах передбачати наслідки своїх дій, а також послідовність дій держави щодо можливого втручання в охоронювані Конвенцією та Конституцією України права та свободи цієї особи.

Оскарженим рішенням органу Пенсійного фонду України позивачу відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

При цьому суб'єктом владних повноважень в оскарженому рішенні періоди роботи позивача, які зараховані до пільгового стажу, а які не зараховані, не зазначені; підстави такого незарахування не наведені; рішення прийнято без наведення відповідних обґрунтувань для його прийняття.

Вказане не відповідає загальному принципу правової визначеності.

Вказане свідчить про те, що відповідач діяв недобросовісно та необґрунтовано, не врахував усіх обставин та положень законодавства, що мають значення для призначення пенсії позивачу, і, як наслідок, допустив неналежний розгляд поданої ним заяви і документів та, відповідно, прийняв незаконне і необґрунтоване рішення.

Згідно з ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом.

Суд позбавлений можливості зобов'язати відповідача зарахувати певні періоди, про які йдеться в позові, до відповідного пільгового стажу, оскільки відповідачем виконані не всі умови, що необхідні для прийняття законного та обґрунтованого рішення: в оскарженому рішенні не досліджено всі періоди роботи позивача, не зазначено, які саме періоди роботи зараховані до відповідного пільгового стажу (що унеможливлює визначення судом всіх не зарахованих періодів). Дії (або рішення, або бездіяльність) відповідача щодо такого не зарахування в даній справі не оскаржуються та не є предметом спору в ній.

Отже, відповідачем виконані не всі умови, що необхідні для прийняття законного та обґрунтованого рішення.

Вчинення таких дій входить до безпосередньої компетенції органу Пенсійного фонду України.

Верховний Суд в постанові від 10.04.2018 року в справі № 348/2160/15-а (провадження № К/9901/32093/18) дійшов висновку, що обов'язок щодо обчислення загального стажу роботи особи та стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, покладено на орган Пенсійного фонду України, а тому для вирішення питання щодо призначення та виплати пенсії відповідачу слід встановити всі необхідні умови, яким має відповідати позивач для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

В той же час, оскільки права позивача порушені, і прийняття рішення на користь позивача, в тому числі зарахування періодів роботи до відповідного стажу належить до безпосередніх повноважень органу Пенсійного фонду України, суд дійшов висновку, що решта позовних вимог підлягає задоволенню частково шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, який прийняв оскаржене рішення, повторно вирішити питання, щодо якого звернувся позивач (тобто повторно розглянути заяву позивача, за результатом розгляду якої прийнято рішення), з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні (п. 10 ч. 2 ст. 245, ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

При новому розгляді заяви позивача про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органу Пенсійного фонду України необхідно дослідити всі зазначені в трудовій книжці позивача періоди його роботи, прийняти та дослідити всі подані позивачем документи та визначити наявність у позивача необхідних умов для призначення такої пенсії з урахуванням таких документів та правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

Враховуючи наведені положення та ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за належне:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області про відмову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у призначенні пенсії №056650011253 від 02.05.2025р.;

зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Закарпатській області з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 25.04.2025 р. відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до страхового стажу періоду роботи з 01.09.1993 по 31.12.1997, до пільгового стажу з 01.09.1993 по 31.12.1997; з 01.01.2007 по 30.06.2007; з 23.09.2013 по 27.12.2019 із застосуванням положення ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» щодо зарахування до страхового стажу по одному року додатково за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах.

Відповідно позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин 1, 3, 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір в розмірі 968, 96грн., суд дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача цієї суми судового збору.

Керуючись полоденнями КАС України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (Закарпатська обл., м. Ужгород, пл. Народна, 4, ЄДРПОУ 20453063), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов*язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області про відмову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у призначенні пенсії №056650011253 від 02.05.2025р.

Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Закарпатській області з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 25.04.2025 р. відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до страхового стажу періоду роботи з 01.09.1993 по 31.12.1997, до пільгового стажу з 01.09.1993 по 31.12.1997; з 01.01.2007 по 30.06.2007; з 23.09.2013 по 27.12.2019 із застосуванням положення ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» щодо зарахування до страхового стажу по одному року додатково за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (Закарпатська обл., м. Ужгород, пл. Народна, 4, ЄДРПОУ 20453063) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 968 грн., 96 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Стойка