10 грудня 2025 рокуСправа №160/28816/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою керівника Правобережної окружної прокуратури міста Дніпра Грицай Сергія Миколайовича в інтересах держави в особі позивача-1: Державного агентства лісових ресурсів України, позивача-2: Південно-східного міжрегіонального управління мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України до Миколаївської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
06.10.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 03.10.2025 року через систему “Електронний суд» позовна заява керівника Правобережної окружної прокуратури міста Дніпра Грицай Сергія Миколайовича в інтересах держави в особі позивача-1: Державного агенства лісових ресурсів України, позивача-2: Південно-східного міжрегіонального управління мисливського господарства Державного агенства лісових ресурсів України до Миколаївської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області щодо невинесення на розгляд сесії ради подання Південно-Східного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства №01-08/896 від 20.06.2025 року про віднесення земельних до самозалісених земель;
- зобов'язати Миколаївську сільську раду Дніпровського району Дніпропетровської області розглянути на сесії ради подання Південно-Східного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства №01-08/896 від 06.01.2025 року про віднесення земельних ділянок до самозалісених земель та прийняти за результатами розгляду акт у формі рішення.
Означені позовні вимоги вмотивовані протиправною бездіяльністю Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області щодо невинесення на розгляд сесії ради подання Південно-Східного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства №01-08/896 від 20.06.2025 року про віднесення земельних до самозалісених земель.
Відповідач не скористався своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву, заяв/клопотань суду не направлено, а відтак враховуючи положення частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.10.2025 року, зазначена вище справа була розподілена та 07.10.2025 року передана судді Пруднику С.В.
13.10.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято до свого провадження означену позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Правобережною окружною прокуратурою міста Дніпра з'ясовано, що Південно-Східне МУЛМГ 20.06.2025 року звернулося до Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області з поданням №01-08/896 щодо ухвалення рішення про віднесення вкритих лісом земельних ділянок орієнтовною загальною площею 485,8549 га, у тому числі земельної ділянки орієнтовною площею 1,4801 га біля земельної ділянки з кадастровим номером 1221487200:04:050:0002, до самозалісених земель.
Без винесення подання на розгляд сесії ради, секретар сільської ради від імені Миколаївської сільської ради листом №799 від 03.07.2025 року поінформував Південно-Східне МУЛМГ про те, що Миколаївська сільська рада вивчила матеріали щодо ймовірного самозаліснення земельних ділянок, додавши до листа перелік земельних ділянок вкритих лісом із своїми зауваженнями.
Однак інформація про те, які заходи Миколаївська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області буде вживати у подальшому, з метою вирішення зазначеного питання, у відповіді відсутня.
З огляду на викладене, 06.08.2025 року Південно-Східне МУЛМГ скерувало до Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області лист №01-08/1155 від 06.08.2025 року, в якому зазначило, що відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання щодо можливості віднесення вритих лісом земельних ділянок до самозаліснених, вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
На вказаний лист відповідь Миколаївською сільською радою Дніпровського району Дніпропетровської області не надано.
З метою отримання інформації про виконання органом місцевого самоврядування вказаних вимог законодавства, на запит Правобережної окружної прокуратури міста Дніпра №53-5285вих-25 від 25.08.2025 року, Південно-Східне МУЛМГ листом №01-08/1299 від 28.08.2025 року надало копію свого подання №01-08/896 від 20.06.2025 року з додатками та копію відповіді на нього Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, якою фактично відмовлено в його розгляді.
Зважаючи на вимоги ч. 5 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», моніторингом відкритих даних на сайті Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (розділ «Рішення ради») встановлено, що рішення про віднесення земель до самозалісених за результатами розгляду подання Південно-Східного УЛМГ № 01-08/896 від 20.06.2025 року не приймалось.
Натомість, Миколаївська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області листом №799 від 03.07.2025 року поінформувала Південно-Східне МУЛМГ про те, що лише вивчила матеріали щодо ймовірного самозаліснення земельних ділянок.
Тобто, Миколаївська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області не виносила на розгляд сесії ради зазначене питання, обмежившись лише листом секретаря сільської ради від 03.07.2025 року №799.
Посилаючись на наведені обставини, керівник Правобережної окружної прокуратури міста Дніпра Грицай Сергій Миколайович звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить із наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Згідно з частиною другою статті 46 КАС України позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом (частина четверта статті 46 КАС України).
Конституція України визначає, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках (пункт третій частини першої статті 131-1).
Конституційний Суд України у Рішенні від 05 червня 2019 року № 4-р(II)/2019 роз'яснив, що Конституцією України встановлено вичерпний перелік повноважень прокуратури, визначено характер її діяльності і в такий спосіб передбачено її існування і стабільність функціонування; наведене гарантує неможливість зміни основного цільового призначення вказаного органу, дублювання його повноважень/функцій іншими державними органами, адже протилежне може призвести до зміни конституційно визначеного механізму здійснення державної влади її окремими органами або вплинути на обсяг їхніх конституційних повноважень.
Відповідно до частини третьої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Частина третя статті 23 Закону № 1697-VII визначає виключні випадки представництва прокурором інтересів держави в суді:
- у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження;
- у разі відсутності такого органу.
Велика Палата Верховного Суду у пунктах 37-39, 45 постанови від 26 травня 2020 року у справі № 912/2385/18 сформулювала загальні умови для звернення прокурора замість органу державної влади (орган місцевого самоврядування), який не здійснює свої відповідні повноваження для захисту інтересів держави:
- прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу;
- бездіяльність означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк;
- звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону № 1697-VII, прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення;
- невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо;
- прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону № 1697-VII, і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.
Звернення прокурора до суду в інтересах держави в адміністративній справі, якщо компетентний орган не здійснює або неналежним чином здійснює захист цих інтересів, узгоджується з принципами верховенства права, викладеними у Рекомендації CM/Rec (2012) 11 Ради Європи «Про роль публічних обвинувачів поза системою кримінальної юстиції» (The role of public prosecutors outside the criminal justice system Recommendation CM/Rec(2012)11 adopted by the Committee of Ministers of the Council of Europe on 19 September 2012 and explanatory memorandum), які допускають участь прокурора у судових провадженнях поза межами кримінального процесу, якщо це необхідно для захисту суспільних інтересів і не порушує права сторін.
«Інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах (пункт 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року № 3-рп/99).
Велика Палата Верховного Суду у постановах від 30 січня 2019 року у справі № 826/2793/18 та від 06 лютого 2019 року у справі № 810/3046/17 визначила «інтерес держави» як важливої для значної кількості фізичних і юридичних осіб потреби, які відповідно до законодавчо встановленої компетенції забезпечуються суб'єктами публічної адміністрації.
У випадках, коли уповноважений орган державної влади фактично не вживає заходів судового захисту, прокурор на підставі частини третьої статті 23 Закону № 1697-VII та частини четвертої статті 53 КАС України набуває право на звернення до суду в інтересах держави з метою відновлення порушених прав та інтересів.
Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 20.10.2025 року у справі № 440/1326/25.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 №3-рп/99 під поняттям орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надані повноваження органу виконавчої влади.
При вирішенні справи суд бере до уваги, що інтереси держави є оціночним поняттям, а тому прокурор в кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Враховуючи позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 03.12.2019 у справі №920/121/19, суд зазначає, що поняття "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація "інтересів держави", особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №806/1000/17, від 19.09.2019 у справі №815/724/15, від 17.10.2019 у справі №569/4123/16-а).
Державний інтерес знаходить свій вияв у підтримці такого стану суспільних відносин, який би повною мірою відповідав конституційним засадам правового регулювання та забезпечував баланс інтересів усіх членів суспільства в їх взаємовідносинах між собою та державою.
З наведеного випливає, що інтереси держави спрямовані на забезпечення гарантій державної влади та ефективного функціонування її інститутів та органів задля захисту та реалізації прав і свобод територіальних громад.
У цьому випадку, обґрунтовуючи інтереси держави прокурор, зазначає таку мету як забезпечення збереження лісового фонду України, належного захисту й відтворення лісів, забезпечення прав громадян на безпечне довкілля. Подання прокуратурою цієї позовної заяви обумовлено необхідністю відновлення та захисту порушених інтересів держави у сфері охорони навколишнього природного середовища, які полягають у збереженні самосійних лісів. Отже, суд вважає наявними передбачені частиною третьою статті 23 Закону України "Про прокуратуру" підстави для представництва прокурором інтересів держави в суді.
Відповідно до Положення про міжрегіональні управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України, затвердженого наказом Міндовкілля від 29.09.2022 №404, Південно-Східне МУЛМГ підпорядковується Держлісагентству та є його територіальним органом, який забезпечує, зокрема, ведення моніторингу лісів, бере участь у виконанні загальнодержавних програм відтворення лісів тощо.
На виконання п. 2 протоколу засідання колегії Держлісагентства від 28.09.2023 № 8 Південно-Східне УЛМГ зобов'язане вживати заходи щодо подання клопотань до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування стосовно прийняття рішень про віднесення земельних ділянок до самозалісених.
Зокрема, за ч. 3 ст. 57-1 Земельного кодексу України, земельна ділянка вважається самозалісеною ділянкою з дня внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру. Частиною другою цієї статті визначено, що рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування щодо віднесення земельної ділянки до самозалісеної ділянки приймається за поданням відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Південно-Східне МУЛМГ є територіальним органом Держлісагентства та відповідно до вимог законодавства звернулося із поданням до Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про віднесення земель до самозалісених, що однак залишилося без належного реагування з боку органу місцевого самоврядування.
Водночас, згідно із Положенням про Державне агентство лісових ресурсів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 № 521, Держлісагентство є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства і відповідно до покладених на нього завдань у межах повноважень, передбачених законом, організовує та контролює виконання в його територіальних органах Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів Міндовкілля; має право одержувати безоплатно від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, а також громадян та їх об'єднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань.
Отже, на дату звернення прокуратури до суду з даним позовом, порушення законодавства тривають, подання Південного - Східного МУЛМГ №01-08/896 від 20.06.2025 Миколаївською сільською радою Дніпровського району Дніпропетровської області на розгляд сесії не виносилось, а отже, підстави для звернення за захистом порушених інтересів держави не припинили існувати.
У даному випадку звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання.
Ураховуючи положення ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», листами від 27.08.2025 Правобережна окружна прокуратура міста Дніпра повідомила Держлісагентство та Південно-Східне МУЛМГ про протиправну бездіяльність Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області.
В указаних листах Правобережна окружна прокуратура міста Дніпра просила повідомити, чи вживалися цими органами державної влади заходи для захисту порушених інтересів держави.
Згідно із інформацією Державного агентства лісових ресурсів України від 29.08.2025 №12-12/4723-25, заходи для усунення вказаних порушень закону в судовому порядку ним не вживалися та Держлісагентство не заперечує проти представництва Правобережною окружною прокуратурою міста Дніпра інтересів держави в суді із зазначеного питання.
Згідно із інформацією Південно-Східного МУЛМГ від 28.08.2025 №01-08/1328 заходи для усунення вказаних порушень закону в судовому порядку ним не вживалися та Південно-Східне МУЛМГ не заперечує проти представництва Правобережною окружною прокуратурою інтересів держави в суді із зазначеного питання.
Таким чином, Держлісагентство та Південно-Східне МУЛМГ як органи державної влади, уповноважені на захист інтересів держави у сфері охорони самосійних лісів, не здійснювали захист таких інтересів, що свідчить про їх бездіяльність та наявність підстав для вжиття прокурором заходів представницького характеру в інтересах держави в особі цих органів.
З огляду на вказане у ході листування з Держлісагентством та Південно-Східним МУЛМГ, яке здійснювалося на підставі абз. 4 ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурором встановлено порушення інтересів держави та невжиття вказаними компетентними органами заходів, спрямованих на захист цих інтересів.
Враховуючи викладене, прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом в межах строків, встановлених ст. 122 КАС України.
Оскільки підстави для представництва інтересів держави були встановлені, Правобережною окружною прокуратурою міста Дніпра на виконання вимог абз. 3 ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» повідомлено Держлісагентство та Південно-Східне МУЛМГ про звернення прокурора з цим позовом до суду в їх інтересах.
Згідно із ст. 4 Лісового кодексу України до лісового фонду України належать усі ліси на території України незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, у тому числі лісові ділянки, захисні насадження лінійного типу площею не менше 0,1 гектара, інші лісовкриті землі.
При цьому, у ст. 1 Лісового кодексу України закріплено, що самозалісена ділянка - це земельна ділянка будь-якої категорії земель (крім земель лісогосподарського призначення, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення) площею понад 0,5 гектара, вкрита частково чи повністю лісовою рослинністю, залісення якої відбулося природним шляхом.
Аналогічне визначення містить Земельний кодекс України (ст. 57-1).
З метою збереження самосійних лісів та подальшого ведення лісового господарства на цих територіях законодавчо встановлено процедуру віднесення земель до самозалісених, яка покликана збільшити лісистість території України.
Зокрема, за ч. 3 ст. 57-1 Земельного кодексу України, земельна ділянка вважається самозалісеною ділянкою з дня внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру. Частиною другою цієї статті визначено, що рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування щодо віднесення земельної ділянки до самозалісеної ділянки приймається за поданням відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Водночас віднесення земельної ділянки, сформованої як об'єкт цивільних прав, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, до самозалісеної ділянки здійснюється без розроблення документації із землеустрою (ч. 4 ст. 57-1 Земельного кодексу України).
З метою реалізації вказаної норми ч. 4 ст. 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» доповнено абз. 4, яким передбачено, що відомості про угіддя земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру на підставі заяви власника або рішення органу місцевого самоврядування, який відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України приймає рішення про передачу земельних ділянок комунальної власності у власність, - щодо зміни угідь на угіддя самозалісеної ділянки.
Пунктом 121 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, передбачено, що внесення до Державного земельного кадастру змін до відомостей про склад угідь земельної ділянки на угіддя самозалісеної ділянки здійснюється державним кадастровим реєстратором на підставі заяви власника земельної ділянки або за рішенням органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, який відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України приймає рішення про передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність, без розроблення документації із землеустрою.
Таким чином, існує законодавчо встановлена процедура віднесення земель до самозалісених, покликана збільшити лісистість території України.
Цією процедурою передбачено, що для земельних ділянок, сформованих як об'єкт цивільних прав, органу місцевого самоврядування достатньо подати до Державного земельного кадастру заяву про зміну угідь на угіддя самозалісеної ділянки.
Разом з тим, для земельних ділянок, межі яких не визначені в натурі (на місцевості), законодавець визначив іншу процедуру, за якою орган місцевого самоврядування приймає рішення щодо віднесення земельних ділянок до самозалісених за поданням відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Згідно із положеннями ч. 5 ст. 57-1 Земельного кодексу України віднесення земельної ділянки, несформованої як об'єкт цивільних прав, а також земельної ділянки, сформованої як об'єкт цивільних прав, але відомості про яку не внесені до Державного земельного кадастру, до самозалісеної ділянки здійснюється відповідно до документації із землеустрою, на підставі якої відомості про земельну ділянку вносяться до Державного земельного кадастру.
Отже, під час вирішення питання щодо віднесення земельної ділянки до самозалісеної важливо встановити, чи сформована вона як об'єкт цивільних прав, оскільки від цього буде залежати процедура її віднесення до самозалісених земель.
Указами Президента України від 07.06.2021 №228/2021 «Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів», від 29.09.2022 № 675/2022 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України», від 29.09.2022 «Про охорону, захист, використання та відновлення лісів України в особливий період», передбачено проведення ідентифікації самозалісених та придатних для створення лісів земельних ділянок державної та комунальної форм власності, з метою їх подальшого використання для досягнення оптимальної лісистості України.
Прийняття Верховною Радою України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів» від 20.06.2022 № 2321-IX (далі-Закон), який набрав чинності 10.07.2022, створило передумови для ідентифікації та збереження самосійних лісів.
У зв'язку із цим, з метою збереження самосійних лісів та подальшого ведення лісового господарства на території Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, Правобережною окружною прокуратурою міста Дніпра вивчено стан додержання законодавства із зазначеного питання.
Правобережною окружною прокуратурою міста Дніпра з'ясовано, що Південно-Східне МУЛМГ 20.06.2025 року звернулося до Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області з поданням №01-08/896 щодо ухвалення рішення про віднесення вкритих лісом земельних ділянок орієнтовною загальною площею 485,8549 га, у тому числі земельної ділянки орієнтовною площею 1,4801 га біля земельної ділянки з кадастровим номером 1221487200:04:050:0002, до самозалісених земель.
Без винесення подання на розгляд сесії ради, секретар сільської ради від імені Миколаївської сільської ради листом №799 від 03.07.2025 року поінформував Південно-Східне МУЛМГ про те, що Миколаївська сільська рада вивчила матеріали щодо ймовірного самозаліснення земельних ділянок, додавши до листа перелік земельних ділянок вкритих лісом із своїми зауваженнями.
Однак інформація про те, які заходи Миколаївська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області буде вживати у подальшому, з метою вирішення зазначеного питання, у відповіді відсутня.
Такі дії органу місцевого самоврядування не сприяють реалізації державної екологічної ініціативи «Масштабне залісення України» та порушують інтереси держави у сфері охорони лісових ресурсів.
З огляду на викладене, 06.08.2025 року Південно-Східне МУЛМГ скерувало до Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області лист №01-08/1155 від 06.08.2025 року, в якому зазначило, що відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання щодо можливості віднесення вритих лісом земельних ділянок до самозаліснених, вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
На вказаний лист відповідь Миколаївською сільською радою Дніпровського району Дніпропетровської області не надано.
Таким чином, Миколаївська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області допускає бездіяльність, а саме не розглядає подання Південно-Східного МУЛМГ щодо віднесення земельних ділянок до самозалісених земель, що перешкоджає реалізації політики держави у сфері охорони самосійних лісів, визначеної, зокрема, Законом України «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року».
Без винесення подання на розгляд сесії ради, секретар сільської ради від імені Миколаївської сільської ради листом №799 від 03.07.2025 року поінформував Південно-Східне МУЛМГ про те, що Миколаївська сільська рада вивчила матеріали щодо ймовірного самозаліснення земельних ділянок, додавши до листа лише перелік земельних ділянок вкритих лісом зі своїми зауваженнями.
Разом з тим, згідно із п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як регулювання земельних відносин. Земельні відносини відповідно до ч. 1, 2 ст. 3 Земельного кодексу України регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Оскільки земельні відносини передбачають, зокрема, віднесення земельних ділянок до самозалісених, а Миколаївська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області згідно із ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України уповноважена розпоряджатися землями комунальної власності на її території, вирішення питання про віднесення земельних ділянок до самозалісених земель повинно було розглядатися виключно на сесії цієї ради.
Відповідно до ч. 5 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць.
Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством (ч. 17 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Ураховуючи зазначене, подання Південно-Східного МУЛМГ №01-08/896 від 20.06.2025 року підлягало розгляду саме на сесії Миколаївської сільської ради.
З метою отримання інформації про виконання органом місцевого самоврядування вказаних вимог законодавства, на запит Правобережної окружної прокуратури міста Дніпра №53-5285вих-25 від 25.08.2025 року, Південно-Східне МУЛМГ листом №01-08/1299 від 28.08.2025 року надало копію свого подання №01-08/896 від 20.06.2025 року з додатками та копію відповіді на нього Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, якою фактично відмовлено в його розгляді.
Зважаючи на вимоги ч. 5 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», моніторингом відкритих даних на сайті Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (розділ «Рішення ради») встановлено, що рішення про віднесення земель до самозалісених за результатами розгляду подання Південно-Східного УЛМГ № 01-08/896 від 20.06.2025 року не приймалось.
Натомість, Миколаївська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області листом №799 від 03.07.2025 року поінформувала Південно-Східне МУЛМГ про те, що лише вивчила матеріали щодо ймовірного самозаліснення земельних ділянок.
Жодним чином при цьому не поінформувавши яких заходів вжито чи буде вжито з метою реалізації Державної політики на вказаному напрямку.
Віднесення земельної ділянки, сформованої як об'єкт цивільних прав, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, до самозалісеної ділянки здійснюється без розроблення документації із землеустрою (ч. 4 ст. 57-1 Земельного кодексу України).
Пунктом 121 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, передбачено, що внесення до Державного земельного кадастру змін до відомостей про склад угідь земельної ділянки на угіддя самозалісеної ділянки здійснюється державним кадастровим реєстратором на підставі заяви власника земельної ділянки або за рішенням органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, який відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України приймає рішення про передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність, без розроблення документації із землеустрою.
Будь-який інший нормативно-правовий акт, крім ст. 57-1 Земельного кодексу України, не визначає процедуру віднесення земель до самозаліснених.
Таким чином, Миколаївській сільській раді Дніпровського району Дніпропетровської області ніщо не перешкоджає розглянути на сесії ради подання Південно-Східного МУЛМГ про віднесення земельних ділянок, у тому числі земельної ділянки орієнтовною площею 1,4801 га біля земельної ділянки з кадастровим номером 1221487200:04:050:0002, до самозалісених земель.
Разом з тим, Миколаївська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області не виносила на розгляд сесії ради зазначене питання, обмежившись лише листом секретаря сільської ради від 03.07.2025 року №799.
Статтею 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Оскільки, за приписами Лісового кодексу України, ліси України є її національним багатством та джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах, питання щодо їх охорони потребує особливої уваги.
Статтею 7 Лісового кодексу України передбачено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб'єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.
Аналіз ст. ст. 57-1, 122 Земельного кодексу України та ст. ст. 1, 4, 5, 7, 45, 47, 48, 54 Лісового кодексу України і з урахуванням фактичного стану земельних ділянок, зазначених у поданні Південно-Східного МУЛМГ, свідчать, що ці ділянки є самозалісненими, а тому Миколаївська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області протиправно не винесла на розгляд сесії питання щодо розгляду вказаного подання.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання незаконною бездіяльності органу місцевого самоврядування.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках (ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України).
Як правило, суб'єкт порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права (постанова Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі № 925/1265/16).
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Також суд наголошує на правовій позиції Верховного Суду, висловленій у постановах від 19 серпня 2020 року у справі № 923/449/18, від 25 лютого 2021 року у справі № 912/9/20 та від 18 червня 2021 року у справі № 927/491/19, згідно з якою прокурор не повинен перелічувати усі без винятку органи, уповноважені державою на здійснення повноважень із захисту інтересів держави у відповідному спорі; достатньо довести, що орган, в інтересах якого заявлено позов, уповноважений на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах, тоді як суд згідно з принципом jura novit curia («суд знає закони») під час розгляду справи має самостійно перевірити доводи прокурора щодо наявності чи відсутності повноважень відповідного органу державної влади здійснювати у спосіб, який обрав прокурор, захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.
Згідно з частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи те, що відповідач не ухвалив рішення за поданням Південно-Східного УЛМГ №01-08/896 від 20.06.2025 року, у цьому випадку має місце протиправна бездіяльність Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області.
Аналогічний правовий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 09.09.2025 у справі № 260/5797/24.
Оскільки згідно з ч. 2 ст. 57-1 Земельного кодексу України рішення органу місцевого самоврядування щодо віднесення земельної ділянки до самозалісеної ділянки приймається за поданням відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, а будь-який інший нормативно-правовий акт не визначає процедуру віднесення земель до самозалісених, у Миколаївської сільської ради відсутні дискреційні повноваження щодо розгляду питання віднесення земельних ділянок до самозалісених земель за результатами розгляду подання Південно-Східного УЛМГ №01-08/896 від 20.06.2025 року.
Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, прийнятій Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за певних обставин.
Пунктами 1.6, 2.4 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2010 № 1380/5, передбачено, що дискреційні повноваження - сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
Дискреційні повноваження можуть закріплюватися в нормативно-правових актах, проектах нормативно-правових актів такими способами: 1) за допомогою оціночних понять, наприклад: «за наявності поважних причин орган вправі надати …», «у виключних випадках особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може дозволити…», «рішення може бути прийнято, якщо це не суперечить суспільним інтересам…» тощо; 2) шляхом перерахування видів рішень, що приймаються органом (особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), не вказуючи підстав для прийняття того чи іншого рішення або шляхом часткового визначення таких підстав; 3) шляхом надання права органу (особі, уповноваженій на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) при виявленні певних обставин (настанні конкретних юридичних фактів) приймати чи не приймати управлінське рішення залежно від власної оцінки цих фактів; 4) за допомогою нормативних приписів, що містять лише окремі елементи гіпотези чи диспозиції правової норми, що не дозволяють зробити однозначний висновок про умови застосування нормативного припису або правові наслідки застосування такого припису.
Земельні ділянки зазначені у поданні Південно-Східного МУЛМГ №01-08/896 від 20.06.2025 року знаходяться на території Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, у тому числі і земельна ділянка орієнтовною площею 1,4801 га, яка є комунальною власністю та розташована біля земельної ділянки з кадастровим номером 1221487200:04:050:0002.
При цьому, ефективним способом захисту інтересів держави у сфері охорони самозаліснених земель є зобов'язання Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області розглянути на найближчій сесії ради подання Південно-Східного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства №01-08/896 від 06.01.2025 року про віднесення земельних ділянок до самозалісених земель з прийняттям відповідного рішення, з урахуванням висновків суду.
Такий спосіб захисту порушеного права та інтересу буде найбільш ефективним та спрямованим на недопущення свавілля в діяльності суб'єктів владних повноважень.
Більше того, на підставі аналізу положень КАС України можна зробити висновок, що ефективність судового захисту прав та інтересів особи в адміністративному судочинстві включає ефективність розгляду та вирішення справи, ефективність способу захисту, ефективність судового рішення та ефективність його виконання.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частин 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, позовні вимоги керівника Правобережної окружної прокуратури міста Дніпра Грицай Сергія Миколайовича в інтересах держави в особі позивача-1: Державного агентства лісових ресурсів України, позивача-2: Південно-східного міжрегіонального управління мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України до Миколаївської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи, що позивачем понесені судові витрати лише зі сплати судового збору, відтак підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву керівника Правобережної окружної прокуратури міста Дніпра Грицай Сергія Миколайовича в інтересах держави в особі позивача-1: Державного агентства лісових ресурсів України, позивача-2: Південно-східного міжрегіонального управління мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України до Миколаївської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Миколаївської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області щодо невинесення на розгляд сесії ради подання Південно-Східного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства №01-08/896 від 20.06.2025 року про віднесення земельних до самозалісених земель.
Зобов'язати Миколаївську сільську раду Дніпровського району Дніпропетровської області розглянути на найближчій сесії ради подання Південно-Східного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства №01-08/896 від 06.01.2025 року про віднесення земельних ділянок до самозалісених земель з прийняттям відповідного рішення, з урахуванням висновків суду.
Судові витрати у вигляді судового збору у справі не розподіляються.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник