Ухвала від 09.12.2025 по справі 160/27183/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

09 грудня 2025 року Справа 160/27183/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі звіт Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про виконання рішення суду у справі №160/27183/23 за позовом ОСОБА_1 до Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду знаходилася адміністративна №160/27183/23 за позовом ОСОБА_1 до Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

16.10.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій він просить суд зобов'язати Слобожанську селищну раду Дніпровського району Дніпропетровської області протягом 30 днів з дня постановлення ухвали, подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.01.2024 року у даній справі № 160/27183/23.

В обґрунтування вказаної заяви зазначено, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у даній справі не виконане в частині стягнення судового збору, при цьому боржник тривалий термін, під різними приводами, без будь-яких поважних причин постійно намагається ухилитися від їх виконання. Зазначені вище обставини вказують на недобросовісні дії відповідача, які унеможливлюють (затягують) виконання рішень, що призводить до порушення реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення, у зв'язку із чим просить суд задовольнити заявлені вимоги.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 року призначено заяву до розгляду у порядку письмового провадження (без виклику учасників справи) за наявними у справі матеріалами 27.10.2025 року. Також вказаною ухвалою суду встановлено Слобожанській селищній раді Дніпровського району Дніпропетровської області строк до 24.10.2025 року для надання до суду пояснень щодо цієї заяви.

Від Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області письмові пояснення щодо заяви на адресу суду не надходили.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.10.2025 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/27183/23 задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.01.2024 року у справі № 160/27183/23. Зобов'язано Слобожанську селищну раду Дніпровського району Дніпропетровської області відповідно до 382 КАС України подати у тридцятиденний термін з моменту отримання ухвали суду до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.01.2024 року у справі №160/27183/23.

26.11.2025 року на адресу суду через підсистему "Електронний суд" від Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області надійшов звіт про виконання судового рішення від 01.01.2024 року у справі № 160/27183/23, в якому відповідач просить суд:

- прийняти звіт від 26.11.2025 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.01.2024 року у справі № 160/27183/23 у частинах щодо стягнення судових втрат із Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 04525024;

- встановити новий строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.01.2024 року у справі № 160/27183/23 у частинах щодо стягнення судових втрат із Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 04525024 протягом не менше 60 днів.

Так, відповідач у поданому звіті зазначив наступне. Так як, органом виконання рішень суду в частині стягнення коштів з місцевого бюджету є Державна казначейська служба, Слобожанською селищною радою було повідомлено Державну казначейську службу України у Дніпровському районі Дніпропетровської області прийняття відповідної бюджетної програми та можливість забезпечення списання коштів з рахунків виконавчого комітету Слобожанської селищної ради за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» для виконання рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду на користь стягувача - ОСОБА_1 . Станом на 26 листопада 2025 року Державною казначейською службою вже здійснено списання коштів на користь ОСОБА_1 з рахунків Виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області у більше ніж 100 (сто) справ за позовом ОСОБА_1 до Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, на загальну суму 132038,80 грн., що підтверджується листом Управління Державної казначейської служби України у Дніпровському районі Дніпропетровської області від 14.11.2025 року №01-06-06/928. Звертає увагу, що списання коштів на користь позивача здійснюється у порядку надходження виконавчих листів до органів казначейства. Між Слобожанською селищною радою, її виконавчим комітетом та Державною казначейською службою України в Дніпропетровській області здійснюється тісна співпраця щодо забезпечення виконання рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду. Списання коштів на користь ОСОБА_2 здійснюється органами казначейства згідно Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №590 від 09.06.2021 року. Щодо добровільного стягнення витрат з оплати судового збору на користь ОСОБА_1 у розмірі 858,88 грн, зазначає, що відповідно до листа Управління Державної казначейської служби України у Дніпровському районі Дніпропетровської області від 14.11.2025 року №01-06-06/928 виконавчий лист Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 року у справі 160/27183/23 на суму 858,88 грн. знаходиться на виконанні в органах казначейства та буде виконано після отримання реєстрів бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, Реєстрів фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів та платіжні інструкції від виконавчого комітету Слобожанської селищної ради. Станом на 26 листопада 2025 року виконавчим комітетом формуються зазначені реєстри бюджетних зобов'язань та будуть виконані найближчим часом. Враховуючи викладене, Слобожанська селищна рада Дніпровського району та органи казначейства вживають усіх необхідних заходів для забезпечення своєчасного та повного списання коштів на користь ОСОБА_1 з метою виконання рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Суд розглянув звіт Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про виконання судового рішення відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України в порядку письмового провадження.

Так, за наслідками дослідження матеріалів справи, змісту заяви та додатків до неї, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.01.2024 року у даній справі адміністративний позов задоволено повністю:

- визнано протиправною бездіяльність розпорядника публічної інформації - Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області за ненадання достовірної, точної та повної запитуваної публічної інформації, (згідно пункту 7 ч.2 ст.23 Закону України “Про доступ до публічної інформації»), відповідно до поставлених питань, у запиті на інформацію від 02.04.2023 року;

- зобов'язано Слобожанську селищну раду Дніпровського району Дніпропетровської області повторно розглянути запит на інформацію від 02.04.2023 року ОСОБА_1 у відповідності до вимог, передбачених Законом України “Про доступ до публічної інформації», з урахуванням висновків суду по даній справі;

- стягнуто з Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 858,88 грн.

Рішення суду від 01.01.2024 року у даній справі сторонами не оскаржувалось та набрало законної сили 01.02.2024 року.

Як вбачається із матеріалів даної справи, на виконання вказаного рішення позивачу видано виконавчий лист по справі № 160/27183/23, зокрема, щодо стягнення з Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судових витрат з оплати судового збору у розмірі 858,88 грн.

Однак, позивач вказує, що відповідач не виконав рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.01.2024 року, тому позивач звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Дослідивши звіт Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про виконання рішення суду в даній справі, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Як встановлено судом, у поданому звіті відповідач зазначив, щовідповідно до листа Управління Державної казначейської служби України у Дніпровському районі Дніпропетровської області від 14.11.2025 року №01-06-06/928 виконавчий лист Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 року у справі 160/27183/23 на суму 858,88 грн. знаходиться на виконанні в органах казначейства та буде виконано після отримання реєстрів бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, Реєстрів фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів та платіжні інструкції від виконавчого комітету Слобожанської селищної ради. Станом на 26 листопада 2025 року виконавчим комітетом формуються зазначені реєстри бюджетних зобов'язань та будуть виконані найближчим часом.

Таким чином, рішення суду від 23.05.2024 року у справі 160/27183/23 щодо стягнення з Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судових витрат з оплати судового збору у розмірі 858,88 грн. відповідачем не виконане.

Однак, Слобожанська селищна рада Дніпровського району та органи казначейства вживають усіх необхідних заходів для забезпечення своєчасного та повного списання коштів на користь ОСОБА_1 з метою виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 року у справі 160/27183/23.

Суд наголошує, що відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п.2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п.3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 року №11-рп/2012).

Конституційний Суд України, розглядаючи справу, бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п.43).

Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень судом встановлено, що судове рішення від 23.05.2024 року у справі 160/27183/23 щодо стягнення судових витрат з оплати судового збору у розмірі 858,88 грн. відповідачем не виконане.

Суд зазначає, що судовий контроль за виконанням судового рішення має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами його застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність поведінки суб'єкта владних повноважень, пов'язані з невиконанням судового рішення в цій справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, звіт відповідача слід прийняти та встановити йому новий строк для подання звіту про виконання судового рішення в частині стягнення на користь позивача судових витрат з оплати судового збору у розмірі 858,88 грн..

Керуючись статтями 248, 294, 295, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Прийняти звіт Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області про виконання рішення суду від 23.05.2024 року у справі 160/27183/23 щодо стягнення судових витрат з оплати судового збору у розмірі 858,88 грн.

Встановити Слобожанській селищній раді Дніпровського району Дніпропетровської області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 23.05.2024 року у справі 160/27183/23 щодо стягнення судових витрат з оплати судового збору у розмірі 858,88 грн. - до 09.02.2026 року.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.В. Серьогіна