09 грудня 2025 року Справа № 160/26771/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Дєєва М.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області
про визнання протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,
18.09.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області №045750011031 від 28.05.2025 щодо відмови в призначенні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про прокуратуру»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі ст.86 Закону України «Про прокуратуру» з дня звернення до пенсійного органу з відповідною заявою, тобто з 19.09.2024;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №045750011031 від 28.05.2025 щодо відмови в призначенні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
В обґрунтування позовних вимог вказано, що рішеннями відповідачів було протиправно відмовлено позивачу у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», оскільки позивачем надано всі необхідні документи та підтверджено необхідний стаж за вислугу років який дає право на призначення йому пенсії. Такі, рішення відповідачів є протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим позивач просив задовольнити позовні вимоги.
25.09.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін.
07.10.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказано, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 по справі №160/29002/24 виконано - зараховано ОСОБА_1 до страхового стажу на пільгових умовах один місяць служби за три час проходження військової служби у складі діючої армії в період бойових дій з 30.10.2014 по 01.09.2015 (0 років 10 місяців 1день) та повторно розглянуто заяву від 19.09.2024 щодо призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням висновків, сформульованих судом у даному рішенні. За результатом повторного розгляду заяви із урахуванням до страхового стажу на пільгових мовах один місяць служби за три час проходження військової служби у складі діючої армії в період бойових дій з 30.10.2014 по 01.09.2015 та головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення від 28.05.2025 №045750011031 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років у зв'язку із відсутністю необхідного стажу роботи за вислугу років - 25 років, передбачений ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, в результаті перерахунку на виконання Рішення від 13.01.2025 року загальний стаж позивача становить 33 роки 10 місяців 17 днів - до виконання Рішення суду загальний стаж позивача становив 32 роки 0 місяців 13 днів - тобто враховано один місяць служби за три час проходження військової служби у складі діючої армії в період бойових дій з 30.10.2014 по 01.09.2015. Стаж за вислугою років становить 24 роки 10 місяців 5 днів (враховано стаж по 05.09.2024), у тому числі стаж роботи на посадах прокурорів -18 років 21 день. Враховуючи те, що у позивача відсутній встановлений законом стаж за вислугою років - 25 років, відсутні законні підстави для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
08.10.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказано, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 у справі №160/29002/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до страхового стажу на пільгових умовах один місяць служби за три час проходження військової служби у складі діючої армії в період бойових дій з 30.10.2014 по 01.09.2015 (0 років 10 місяців 01 день). Вищевказаним рішенням суду зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області не покладено. Водночас, згідно з наданими позивачем документами до заяви стаж навчання по 09.04.2002 в Луганській академії внутрішніх справ МВС ім. 10-річчя незалежності України перетинається з періодом роботи з 05.02.2001 по 13.05.2002. Так, стаж роботи позивача на посадах прокурорів склав 18 років 0 місяців 27 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. 1 статті 86 Закону України «Про прокуратуру». Таким чином, рішення Головного управління від 15.05.2025 року №045750011031 про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком за заявою від 06.05.2025 року, є правомірними та законними, прийнятими в межах, у спосіб та у відповідності до чинного законодавства.
09.12.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду продовжено строк розгляду справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 19.09.2024 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Для прийняття рішення за результатами поданої заяви за принципом «екстериторіальності» структурним підрозділом було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №045750011031 від 26.09.2024 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру». В якості причини такої відмови зазначено, що позивачу відмовлено в призначені пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» через відсутність на день звернення вислуги років, передбаченою частиною шостою статті 86 Закону України «Про прокуратуру», «з 01.10.2020 - не менше 25 років».
Не погоджуючись із прийнятим відповідачем рішенням, позивач звертався до суду з даним адміністративним позовом.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 року у справі №160/29002/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково та ухвалено:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 26.09.2024 року №045750011031 щодо відмови в призначенні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про прокуратуру»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу на пільгових умовах один місяць служби за три час проходження військової служби у складі діючої армії в період бойових дій з 30.10.2014 по 01.09.2015 (0 років 10 місяців 1 день);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити повторний розгляд заяви ОСОБА_1 від 19.09.2024 щодо призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням висновків, сформульованих судом у даному рішенні;
- в іншій частині позовних вимог - відмовити.
06.05.2025 року ОСОБА_1 звернувся повторно із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №045750011031 від 15.05.2025 року відмовлено позивачу у призначенні пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру». В якості причини такої відмови зазначено, що позивачу відмовлено в призначені пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» через відсутність на день звернення вислуги років, передбаченою частиною шостою статті 86 Закону України «Про прокуратуру», не менше 25 років.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №045750011031 від 28.05.2025 року на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 року по справі № 160/29002/24 відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області зараховано ОСОБА_1 до страхового стажу на пільгових умовах один місяць служби за три, час проходження військової служби у складі діючої армії в період бойових дій з 30.10.2014 по 01.09.2015 (0 років 10 місяців 1 день) та повторно розглянуто заяву від 19.09.2024 року щодо призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням висновків, сформульованих судом у даному рішенні. Загальний стаж заявника становить: 33 роки 10 місяців 17 днів Стаж за вислугою років: 24 роки 10 місяців 5 днів ( враховано стаж по 05.09.2024), у тому числі стаж роботи на посадах прокурорів - 18 років 21 день. Враховуючи зазначене, вирішено: відмовити в призначенні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , оскільки у заявника відсутній необхідний стаж роботи за вислугу років - 25 років, передбачений ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».
Позивач вважає вищевказані рішення відповідачів про відмову у призначенні пенсії за вислугою років протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною четвертою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналогічна правова позиці висловлена Верховним Судом у постановах від 5 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17 та від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17), від 16 червня 2020 у справі №185/7049/2020.
Отже, визначальною підставою для пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування до стажу роботи, який дає право прокурорам на пенсію за вислугу років є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певних категорій, для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, щомісячного грошового утримання чи інших соціальних виплат.
Покликання відповідача-3 на неможливість зарахування до вислуги років для призначення пенсії згідно Закону України «Про прокуратуру» відповідної служби на пільгових умовах є хибним, оскільки можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і повинна пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний період часу.
З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 у період з 30.10.2014 по 01.09.2015 брав участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області (м. Новоайдар), з метою виконання службових (бойових) завдань та має статус учасника бойових дій.
Таким чином, період з 30.10.2014 по 01.09.2015 підлягає зарахуванню до трудового стажу позивача для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Враховуючи викладене, відмовляючи позивачу у зарахування періоду участі в антитерористичної операції один місяць служби за три місяці, відповідач-3 діяв протиправно, а тому рішення відповідача -3 №045750011031 від 15.05.2025 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини першої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше, зокрема, з 1 жовтня 2020 року 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами (ч. 13 ст. 86 Закону № 1697-VII).
Пунктом 3 розділу ХІІІ Перехідні положення Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ установлено, що на прокурорів та слідчих військової прокуратури, які не є військовослужбовцями, у разі виконання ними повноважень у районах проведення антитерористичних операцій поширюються соціальні гарантії, передбачені для військовослужбовців військової прокуратури.
Відповідно до частини 1 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше:
по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років;
з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років;
з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років;
з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років;
з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років;
з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
До вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на посадах прокурорів (в тому числі адміністративних) органів прокуратури, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями;
на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою;
у науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора працівникам, яким до набрання чинності цим законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), у тому числі час наукової та викладацької роботи в інших науково-навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання;
на адміністративних та викладацьких посадах, посадах наукових працівників у Тренінговому центрі прокурорів України;
на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, яким до набрання чинності цим Законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури;
військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання;
відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, якщо така відпустка надавалася.
Право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора, а також особи, звільнені з прокурорських посад органів прокуратури за станом здоров'я, у зв'язку з ліквідацією чи реорганізацією органу прокуратури, в якому особа обіймає посаду, або у зв'язку із скороченням кількості прокурорів, у зв'язку з обранням їх на виборні посади в органах державної влади чи органах місцевого самоврядування. Ветеранам війни, які мають необхідний стаж роботи для призначення пенсії за вислугу років, така пенсія призначається незалежно від того, чи працювали вони в органах прокуратури перед зверненням за призначенням пенсії.
Згідно трудової книжки НОМЕР_1 , до стажу роботи за вислугу років входить робота:
1) в органах прокуратури Луганської області - 13 років 10 місяців 11 днів:
- з 20.05.2002 по 27.07.2006 - слідчий прокуратури Ленінського району м.Луганська;
- з 28.07.2006 по 30.09.2009 - помічник прокурора Ленінського району м. Луганська;
- з 01.10.2009 по 05.09.2014 - прокурор відділу з питань розгляду листів та прийому громадян прокуратури Луганської області;
- з 06.09.2014 по 01.09.2015 - увільнений від виконання обов'язків прокурора відділу з питань розгляду листів та прийому громадян прокуратури Луганської області у зв'язку з призовом 06.09.2014 на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період із збереженням посади та середнього заробітку на період до одного року;
- з 02.09.2015 по 31.03.2016 - у зв'язку зі звільненням з військової служби відповідно до п.1 Указу Президента України від 12.06.2015 № 328/2015 «Про звільнення з військової служби військовослужбовців, які були призвані на військову службу під час мобілізації на особливий період відповідно до Указу Президента України від 21.07.2014 «Про часткову мобілізацію» призначений на посаду прокурора відділу з питань розгляду листів та прийому громадян прокуратури Луганської області;
2) в органах прокуратури Дніпропетровської області (Дніпропетровська обласна прокуратура) - 8 років 05 місяців 18 днів на момент звернення до органів Пенсійного фонду України:
- з 01.04.2016 по 20.07.2016 - прокурор відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування та підтриманням державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Дніпропетровської області в порядку переведення з органів прокуратури Луганської області;
- з 21.07.2016 по 14.05.2020 - прокурор відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування та підтриманням державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності прокуратури Дніпропетровської області;
- з 01.06.2020 по 08.10.2020 - головний спеціаліст відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності прокуратури Дніпропетровської області за контрактом;
- з 09.10.2020 по 01.06.2021 - головний спеціаліст відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування, дізнання та підтриманням публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Дніпропетровської обласної прокуратури за контрактом;
- згідно запису № 32 від 02.06.2021 в трудовій книжці, поновлений на посаді прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування та підтриманням державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності прокуратури Дніпропетровської області та органах прокуратури з 15.05.2020;
- згідно запису № 33 в трудовій книжці, 03.06.2021 звільнений з посади та органів прокуратури на підставі п.9 ч.1 ст.51 Закону України «Про прокуратуру»;
- з 04.06.2021 по дату звернення до органів Пенсійного фонду України за призначенням пенсії за вислугу років, тобто по 19.09.2024 - головний спеціаліст відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування, дізнання та підтриманням публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Дніпропетровської обласної прокуратури.
Крім того, згідно записів у військовому квитку позивач перебував на дійсній військовій службі з 29.06.1990 року по 05.05.1992 року, тобто 1 рік 10 місяців 07 днів.
Таким чином, загальна тривалість стажу роботи за вислугу років складає: 24 роки 2 місяці 6 днів.
Крім того, як вже зазначалось вище, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 року у справі № 160/29002/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати позивачу до страхового стажу на пільгових умовах один місяць служби за три час проходження військової служби у складі діючої армії в період бойових дій з 30.10.2014 по 01.09.2015 (0 років 10 місяців 1 день).
Тобто, до стажу на пільгових умовах (тобто стажу за вислугу років) необхідно зарахувати ще 20 місяців 2 дні (враховуючи, що в одинарному розмірі цей строк до стажу роботи вже було зараховано).
Таким чином, тривалість стажу роботи позивача за вислугу років повинна складати: 24 роки 2 місяці 6 днів + 20 місяців 2 дні = 25 років 10 місяців 8 днів, що є достатнім для призначення пенсії за вислугу років відповідно до вимог ч.1 ст.86 Закону України «Про прокуратуру».
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення відповідача-2 від 28.05.2025 № 045750011031 про відмову позивачу у призначенні пенсії за вислугу років у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи за вислугу років - 25 років, передбаченого ст.86 Закону України «Про прокуратуру», є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі ст.86 Закону України «Про прокуратуру» з дня звернення до пенсійного органу з відповідною заявою, тобто з 19.09.2024, суд зазначає наступне.
Статтею 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати страховий стаж позивача.
При цьому, суд враховує ту обставину, що у силу абзацу 13 пункту 4.2 Порядку №22-1 (у редакції постанови Пенсійного фонду від 16.12.2020 №25-1) після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
А відповідно до абзацу 1 пункту 4.10 Порядку №22-1, після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
За таких обставин, оскільки у спірних відносинах компетентним органом для розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком повторно було визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, то саме цей орган і має завершити процедуру розгляду заяви про призначення позивачу пенсії за віком.
З урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні, суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача-2 повторно розглянути заяву позивача від 19.09.2024 року про призначення пенсії за вислугою років з дати виникнення права 19.09.2024 року.
Суд звертає увагу, що відповідно до абз.2 ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта і владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи, що позивач відповідно до ч.1 статті 5 Закону України «про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, буд.26, код ЄДРПОУ 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх , код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54008, м. Миколаїв, вул. Морехідна, буд.1, код ЄДРПОУ 13844159) про визнання протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №045750011031 від 15.05.2025 щодо відмови в призначенні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №045750011031 від 28.05.2025 щодо відмови в призначенні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про прокуратуру»;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.09.2024 року про призначення пенсії за вислугу років на підставі ст.86 Закону України «Про прокуратуру» з дня звернення до пенсійного органу з відповідною заявою, тобто з 19.09.2024 року, з урахування правової оцінки наданої судом у цьому рішенні.
У задоволенні іншої частини позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Дєєв