02 грудня 2025 рокуСправа №160/27037/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
при секретарі: Мартіросян Г.А.,
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу №160/27037/25 за позовом ФОП ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та скасування рішень,-
І. ПРОЦЕДУРА
Позивач 19.09.2025р. звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій, з урахуванням уточнень від 29.09.2025 року просить:
визнати протиправним і скасувати податкове - повідомлення-рішення від 28.04.2025 року №0219580708 прийняте Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області;
визнати ротиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.04.2025 року № 0219590708 прийняте Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.
Ухвалою суду від 24.09.2025 року позов залишено без руху, з підстав передбачених ст.ст.160,161 КАС України.
Позивачем усунуті недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 06.10.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/27037/25 та призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, згідно положень ст. 262 КАС України.
Додатково витребувано у відповідача докази по справі:
- податкове повідомлення-рішення від 28.04.2025 року №0219580708 прийняте Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області;
- податкове повідомлення-рішення від 28.04.2025 року №0219590708 прийняте Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській
області;
- акт перевірки;
- наказ про проведення перевірки;
- розрахунок нарахованих штрафних санкцій;
- заперечення позивача на акт перевірки;
- усі наявні докази щодо суду спору.
21.10.2025 року відповідачем подано відзив на позовну заяву.
21.10.2025 року представником відповідача до суду надано заяву про розгляд даної справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Також, 21.10.2025 року представником відповідача подано клопотання про залишення позову без руху.
Ухвалою суду від 22.10.2025 року у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про залишення позову без руху - відмовлено. Вирішено подальший розгляд адміністративної справи №160/27037/25 за позовом ФОП ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та скасування рішень, здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче судове засідання на 04.11.2025 року.
28.10.2025 року позивачем подано письмову відповідь на відзив.
04.11.2025 року відповідачем подані письмові заперечення.
04.11.2025 року оголошено перерву у підготовчому засіданні; наступне підготовче засідання призначено на 18.11.2025 року.
18.11.2025 року позивачем подано заяву про долучення документів до справи № 160/27037/25.
18.11.2025 року оголошено перерву у підготовчому засіданні; наступне підготовче засідання призначено на 02.12.2025 року.
02.12.2025 року позивачем до суду подані додаткові пояснення у справі.
02.12.2025 року відповідачем подані письмові заперечення.
02.12.2025 року судом на розгляд ставилося питання щодо закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 02.12.2025 року закрито підготовче провадження. Призначено судове засідання для розгляду справи №160/27037/25 по суті на 02.12.2025 року.
02.12.2025 року позивачем до суду подано клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.
02.12.2025 року фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Частиною четвертою статті 243 КАС встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
У обґрунтування позову зазначено, що 29.03.2025 ФОП ОСОБА_1 і.п.н. НОМЕР_1 отримано акт від 25.03.2025 № 1276/04/36/07/08/рро/ НОМЕР_1 про результати фактичної перевірки господарської діяльності магазину що розташований за адресою АДРЕСА_1 суб'єкта господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 і.п.н. НОМЕР_1 , яким встановлено порушення п.12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Встановлені порушені аргументовано тим, що на думку посадових осіб органів державної податкової служби що проводили перевірку, «.. була встановлена відсутність ведення обліку, відсутність документів на походження товару при наявності реалізації технічно складних побутових товарів, встановлено реалізацію товару з порушенням встановленого порядку обліку ТМЦ за 08.02.2025 - 24.03.2025 в сумі 1 140 941,00 гривень».
Вказує, що під час перевірки ФОП ОСОБА_2 надав Форму ведення обліку товарних запасів, яка складена відповідно до вимог Наказу Мінфіну України від 03.09.2021 року №496 «Про затвердження Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку», однак її не було прийнято до уваги та не зазначено в акті перевірки, проте було зазначено «не надання платником податків посадовим особами державної податкової служби у повному обсязі всіх документів ….»
Не погоджуючись з результатами перевірки та висновками акту перевірки Позивачем було подано до ГУ ДПС у Дніпропетровській області заперечення до акту перевірки від 25.03.2025 №1276/04/36/07/08/рро/ НОМЕР_1 . Разом із запереченнями позивачем було надано копія договору купівлі продажу, копії накладних, тобто документи, які документально підтверджують походження технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (годинники, які придбані у ФОП ОСОБА_1 у підприємства ТОВ «СТАРЕКС ПРОМ» ЄДРПОУ 45145745).
Також до заперечення була надана копія форми ведення обліку товарних запасів.
Листом ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 38605/6/04-36-07-08-16 від 25.04.2025 на адресу ФОП ОСОБА_1 зазначено, що за наданими первинними та іншими документами частково скасовані штрафні (фінансові) санкції на суму 141 603,00 грн. (1 140 941,00-141 603,00 = 999 338,00) «В ході розгляду матеріалів перевірки Комісією досліджено всі наявні фактичні дані, що стосуються предмету розгляду, в тому числі документи, надані ФОП ОСОБА_1 , письмові та усні пояснення платника податків (зокрема щодо обставин, що стосуються події правопорушення) та інші фактичні дані.
За результатами розгляду матеріалів перевірки Комісія дійшла висновку, що обставини вчинених правопорушень, пояснення, надані ФОП ОСОБА_1 та їх документальне підтвердження частково спростовують факти і дані стосовно порушень, викладені в акті перевірки.
Таким чином, Комісією прийнято рішення заперечення ФОП ОСОБА_1 задовільнити частково, висновки акту перевірки щодо порушень вимог п. 12 ст. 3 ЗУ від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у розмірі 141 603,00 грн. скасувати в іншій частині (999338,00 грн. -порушення п.12 ст.3 ЗУ «265/95-ВР;1020 грн. порушення вимог 85,2 ст.85 Податкового кодексу) висновку акту перевірки залишити без змін, а заперечення без задоволення».
Позивач вказує про те, що подані ним документи а саме, копія форми ведення обліку товарних запасів форми обліку, копія договору купівлі продажу, копії накладних, тобто документи, які документально підтверджують походження технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (годинники, які придбані ФОП ОСОБА_1 у підприємства ТОВ «СТАРЕКС ПРОМ» ЄДРПОУ 45145745) відповідно до вимог п.86.7, 86.5,86.1 ст.86 Податкового Кодексу України є невід'ємною частиною матеріалів перевірки.
Однак є незрозумілим та фактично безпідставним, при наявності у ФОП ОСОБА_1 документів які документально підтверджують походження технічно складних побутових товарів та належним чином ведення відповідно до вимог чинного законодавства форми обліку товарних запасів, застосування податковим органом на підставі податкового повідомлення-рішення від 28.04.2025 № 0219580708 на суму штрафних санкцій 999338,00грн. та від 28.04.2025 № 0219590708 на суму штрафних санкцій 1020,00 гривень.
Застосування податковим органам до ФОП ОСОБА_1 зазначених штрафних санкцій суперечить діючому законодавству України та не має жодного законного обґрунтування.
Вказують про те, що у Акті ГУ ДПС у Дніпропетровській області фактичної перевірки від 25.03.2025 року № 1276/04/36/07/08/рро/ НОМЕР_1 встановлено, що 08.02.2025 року ФОП ОСОБА_1 здійснено продаж технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, годинники всіх видів та їх частини є технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту.
Вказує про те, що у письмовій вимозі про надання документів перевіряючими запропоновано надати документи за період з 01.04.2022 року.
При цьому, в акті перевірки встановлено продаж ФОП ОСОБА_1 технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту (годинники), лише з 08.02.2025.
Тоді як, відповідно до первинних документів, Форми ведення обліку товарних запасів та вимог п.12 ст.3 Закону № 265/95-ВР початок ведення обліку товарних запасів у ФОП ОСОБА_1 01.03.2024 року.
Зазначає про те, що Форма ведення обліку товарних запасів ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), відповідає формі, затвердженій Порядком № 496. Крім того, Форма ведення обліку товарних запасів ФОП ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 містить обов'язкові реквізити передбачені для первинного документу, відповідно до ч.2 ст.9 Закону № 996 та п.2.4 Положення № 88. Відповідно до даних Форми ведення обліку товарних запасів, облік розпочато з 01.03.2024 - до початку проведення операцій з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, відповідно до вимог Порядку № 496. Крім того, первинні документи (видаткові накладні) з придбання товару ФОП ОСОБА_1 у ТОВ «СТАРЕКС ПРОМ» (ЄДРПОУ 45145745), мають також усі передбачені обов'язкові реквізити первинного документа, а отже відповідають вимогам ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. №996-ХІV та п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88. Таким чином, висновки перевірки щодо порушення ФОП ОСОБА_1 п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме відсутність ведення обліку, відсутність документів на походження товару при наявності реалізації технічно складних побутових товарів, встановлено реалізацію товару з порушенням встановленого порядку обліку ТМЦ не відповідає фактичним обставинам справи та не відповідає матеріалам перевірки взагалі.
Наявні в матеріалах перевірки ФОП ОСОБА_1 - Форма ведення обліку товарних запасів (початок ведення - 01.03.2024), договір купівлі-продажу товару, видаткові накладні відповідають вимогам Наказу Мінфіну України від 03.09.2021 № 496 «Про затвердження Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб підприємців, у тому числі платників єдиного податку» щодо ведення обліку товарних запасів ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період березень 2024 - березень 2025, що в свою чергу спростовує застосування штрафних санкцій до Позивача на підставі податкових повідомлень-рішень від 28.04.2025 №0219580708 на суму штрафних санкцій 999338,00 грн. та від 28.04.2025 №0219590708 на суму штрафних санкцій 1020,00 гривень.
Також, вказує про те, що у Акті ГУ ДПС у Дніпропетровській області фактичної перевірки від 25.03.2025 року № 1276/04/36/07/08/рро/ НОМЕР_1 не вказано, яким чином обчислено суму порушення встановленого порядку обліку ТМЦ в розмірі 1 140 941,00 грн., на підставі яких даних, відсутнє документальне підтвердження.
Посилається також не та, що не встановлено наявність опису товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 999 338,00 гривень.
Опис без дати з переліком товарів - окуляри, кросівки на загальну суму 369 285,00 грн., не є документом який може встановити фактичні залишки товарно-матеріальних цінностей ФОП ОСОБА_1 станом на дату проведення перевірки 14.03.2025 року.
Враховуючи наведене, вважає, що податковим органом не надано доказів, не наведено жодних аргументів, не надано жодних належним чином оформлених розрахунків, яки б встановлювали фактичні залишки товарно-матеріальних цінностей ФОП ОСОБА_1 на загальну суму 999 338, 00 грн., та є фактичними даними для застосування Відповідачем штрафних санкцій відповідно до оскаржуваних податкових повідомлень-рішень №0219580708 на суму 999 338,00 грн. та № 0219590708 на суму 1020 гривень.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог при цьому вказує таке.
Пунктом 12 ст. 3 Закону №265/95-ВР встановлено обов'язок суб'єктів господарювання вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті). Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).
Як зафіксовано в акті фактичної перевірки, документи щодо походження товару до перевірки не надано.
Порядком №496 заборонено продаж товарів, на які у місцях продажу таких товарів (господарських об'єктах) відсутні: первинні документи, записи про які внесено до Форми обліку; відповідні записи у Формі обліку про наявні первинні документи; первинні документи і записи у Формі обліку про такі первинні документи.
Форма обліку, первинні документи на товари мають зберігатись у місці продажу (господарському об'єкті) до моменту вибуття останньої одиниці товару, відображеної в таких первинних документах.
відповідно до п. 2 Загальних положень Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 03.09.2021 №496 первинні документи - опис залишку товарів на початок обліку, накладні, транспортні документи, митні декларації, акти закупки, фіскальні чеки, товарні чеки, інші документи, що містять реквізити, які дозволяють ідентифікувати постачальника та отримувача товару (найменування суб'єкта господарювання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (далі - РНОКПП) або код згідно з ЄДРПОУ суб'єкта господарювання, серія та номер паспорта/номер ID картки для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відповідну відмітку в паспорті), дату проведення операції, найменування, кількість та вартість товару.
Опис залишку товарів на початок обліку складається в довільній формі та має містити інформацію про: найменування товарів, наявних у такої ФОП на дату набуття ним обов'язку щодо ведення обліку товарних запасів, кількості таких товарів (із зазначенням одиниці виміру) та їх вартості, самостійно визначеної ФОП.
Отже, на час проведення фактичної перевірки суб'єктом господарювання не було надано саме первинних документів (в розумінні Порядку №496), які підтверджують походження товару, зокрема, вищезазначені опис залишку товарів на початок обліку, накладні, транспортні документи, митні декларації, акти закупки, фіскальні чеки, товарні чеки, інші документи, що містять реквізити, які дозволяють ідентифікувати постачальника та отримувача товару тощо.
Вказують, що в ході проведення перевірки магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 , фахівцями ГУ ДПС у Дніпропетровській області було встановлено фактичні залишки та складено опис товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 999338,00 гривень.
Відповідальність за вищезазначені порушення передбачена абз.1 п.1, п.7 ст.17, ст.20 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями).
Вказують також про те, що під час проведення перевірки магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 , посадовим (службовим особам) ГУ ДПС у Дніпропетровській області не було надано у повному обсязі документів, що пов'язані з предметом перевірки, а саме: накладні, договір купівлі-продажу та інші документи відповідно вимоги перевіряючих, з яких вбачалось купівля конкретного товару реалізації, а саме годинників. Письмовий запит на надання документів, а також копію наказу та направлення на проведення фактичної перевірки було вручено саме ФОП ОСОБА_1 , що підтверджується особистим підписом зазначеної особи.
З наданих Позивачем виписок з АТ «УНІВЕРСАЛ БАНК» Monobank, не можливо встановити який заме товар був придбаний. Тобто і вважати їх первинними документами не можливо.
Так, за результатами перевірки стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності ФОП ОСОБА_1 на підставі акту про результати фактичної перевірки від №1276/04/36/07/08/РРО/ НОМЕР_1 від 25.03.2025 року, прийнято податкові повідомлення - рішення №0219580708, №0219590708 від 28.04.2025 загальною сумою 1000358,00 гривень.
Вважають, що відповідач під час винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень №0219580708, №0219590708 від 28.04.2025 загальною сумою 1000358,00 діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тому, вважають, що підстави для задоволення позовної заяви ФОП ОСОБА_1 відсутні, адже вищезазначені податкові повідомлення-рішення є абсолютно законними, обґрунтованими й складеними на підставі та у відповідності до норм чинного законодавства, а тому відсутні підстави для їх скасування.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Суд, дослідив матеріали справи, з'ясував усі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінив докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізував застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.
Згідно матеріалів справи, посадовими особами відповідача було прийнято наказ «Про проведення фактичної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 №1628-п від 11.03.2025 року на підставі ст.19, ст.20, пп. 69.2 п.69 підрозділ 10 розділу ХХ, пп. 75.1.3 п.75.1 ст. 75, пп.80.2.2 п.80.2 ст. 80 ПК України з метою здійснення контролю за дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі порядку ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, ведення касових операцій, наявності свідоцтв, ліцензій, у тому числі на виробництво, обіг та зберігання підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Встановлено, що посадовими (службовими) особами податкового органу перед початком фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 , було проведено контрольну розрахункову операцію з купівлі наручного годинника Santos-Dumont Sapprinc за ціною 10450,00 гривень.
Після контрольно розрахункової операції, посадовими (службовими) особами ГУ ДПС у Дніпропетровській області було пред'явлено службові посвідчення, наказ на проведення фактичної перевірки та направлення.
Фактична перевірка магазину за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 , була проведена працівниками Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на підставі наказу «Про проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 №1628-п від 11.03.2025 року, направлень на перевірку №2867, №2868, №2869 від 14.03.2025 року.
Посадовими особами контролюючого органу було вручено направлення на проведення фактичної перевірки №2867, №2868, №2869 від 14.03.2025 - ОСОБА_1 .
За результатами перевірки були встановлені такі порушення:
п.12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями), а саме: не ведення встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продажем тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.
Відповідальність за вищезазначене порушення позивачем вимог п.1, п.2 та п.12 ст.3 Закону № 265/95 - ВР) та п.85.2 ст. 85 ПК України.
Штрафна фінансова санкція складає: 999338, 00 грн., п.85.2 ст. 85 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (із змінами та доповненнями), а саме: ненадання платником податків посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі всіх документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки.
Відповідальність за вищезазначене порушення передбачена п. 121.1 ст.121 Податкового кодексу України від 02.12.2010-VI (із змінами та доповненнями). Штрафна санкція складає: 1020,00 гривень.
За результатами перевірки складено акт фактичної перевірки №1276/04/36/07/08/РРО/ НОМЕР_1 від 25.03.2025 року, в якому відображено вказані порушення.
У акті відповідачем було зафіксовано про те, що документи щодо походження товару до перевірки не надано.
Згідно матеріалів акту перевірки, у ході проведення перевірки магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 , фахівцями ГУ ДПС у Дніпропетровській області було встановлено фактичні залишки та складено опис товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 999338,00 гривень.
Також, згідно матеріалів акту, під час проведення перевірки магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 , посадовим (службовим особам) ГУ ДПС у Дніпропетровській області не було надано у повному обсязі документів, що пов'язані з предметом перевірки, а саме: накладні, договір купівлі-продажу та інші документи відповідно вимоги перевіряючих, з яких вбачалось купівля конкретного товару реалізації, а саме годинників.
Письмовий запит на надання документів, а також копію наказу та направлення на проведення фактичної перевірки було вручено ФОП ОСОБА_1 , що підтверджується особистим підписом зазначеної особи.
З наданих Позивачем виписок з АТ «УНІВЕРСАЛ БАНК» Monobank, не можливо встановити який заме товар був придбаний.
У порядку, встановленому пунктом 86.7 статті 86 Податкового кодексу від платника податків до ГУ ДПС у Дніпропетровській області надійшли заперечення на акт фактичної перевірки.
За результатами розгляду заперечення ФОП ОСОБА_1 було залишено без задоволення, висновки акту перевірки щодо порушень вимог - п. 12 ст.3 Закону №265/95-ВР та п.85.2 ст. 85 ПКУ - без змін.
За результатами перевірки стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності ФОП ОСОБА_1 на підставі акту про результати фактичної перевірки від №1276/04/36/07/08/РРО/ НОМЕР_1 від 25.03.2025, було прийнято податкові повідомлення - рішення №0219580708, №0219590708 від 28.04.2025 року загальною сумою 1000358,00 гривень.
Не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладених в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Заст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України.
Відповідно до підпунктів 19-1.1.1,19-1.1.2 пункту 19-1.1 ст. 19-1 ПК України контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
За визначенням у пунктах 61.1,61.2 ст. 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Одним із способів здійснення податкового контролю є проведення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин (підп.62.1.3 п.62.1 ст. 62 ПК України).
Відповідно до підп.20.1.4 п.20.1 ст. 20 ПК України, яка визначає повноваження контролюючих органів, контролюючі органи мають, зокрема, право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.
Пунктом75.1 ст. 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно підп.75.1.3 п.75.1 ст. 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Порядок проведення фактичної перевірки врегульований статтею 80 ПК України.
Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) (п.80.1 ст. 80 ПК України).
Позивач вважає, що фактична перевірка була проведена відповідачем без наявності на це законних підстав.
Відповідно до п.80.2 ст.80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності , зокрема такої підстави:
підп. 80.2.3.п. 80.2 ст. 80 ПК України письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, у тому числі незабезпечення можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, касових операцій, патентування або ліцензування.
Тобто, єдиною передумовою та підставою для призначення фактичної перевірки на підставі підп.80.2.3.п. 80.2 ст. 80 ПК України є отримане і оформлене в установленому законодавством порядку письмове звернення покупця (споживача) про вказане платником податку порушення..
Саме наявність та/або отримання письмового звернення покупця (споживача) є тією фактичною підставою для прийняття рішення про призначення фактичної перевірки, яке оформлюється у формі наказу і надає право контролюючому органу на його реалізацію шляхом проведення перевірки, за наслідками якої контролюючий орган має повноваження на прийняття відповідного рішення.
Верховний Суд у постанові від 26.03.2024 у справі №420/9909/23, ухваленої у складі Судової палати, сформулював висновки, за змістом якихпідстави для призначення будь-якої перевірки чітко закріплені у нормах ПК України, за наявності яких у контролюючих органів виникає безпосередньо право на проведення перевірки, тоді як відображення цих підстав у наказі про призначення перевірки фактично є формалізацією у письмовій формі права на проведення перевірки, яке вже виникло. Безумовно, формалізація підстави для проведення перевірки у наказі має відповідати вимогам абзацу третього пункту 81.1 статті 81 ПК України. Під час вирішення питання щодо правомірності призначення і проведення перевірки, зокрема фактичної, необхідно надавати оцінку достатності змісту наказу в контексті чіткого визначення у ньому правової (юридичної) підстави проведення такої перевірки та існування відповідної фактичної підстави, яка є передумовою для її проведення.
Таким чином, у разі, якщо фактичною підставою для призначення фактичної перевірки стала наявність (отримання) письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, у тому числі незабезпечення можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, касових операцій, патентування або ліцензування, то контролюючий орган у рішенні про проведення перевірки поряд із посиланням на підпункт 80.2.3 пункту 80.2 статті 80 ПК України повинен щонайменше зазначити про «наявність (отримання) письмового звернення покупця (споживача) щодо порушення або ж зазначити реквізити документа, який слугував приводом для призначення перевірки і містить таку інформацію.
Наказ контролюючого органу про проведення фактичної перевірки позивача не містить посилань на отримання письмового звернення покупця (споживача), не надано відповідачем доказів отримання такого звернення і окремо до суду, що свідчить про непідтвердження відповідачем правових підстав проведення фактичної перевірки.
Відповідачем було зроблено контрольну закупку товару на суму 27899,00 грн. за кошти, які не виділялись для цих цілей, що підтверджується самим відповідачем у відповіді від 04.12.2024р на адвокатський запит.
Щодо встановленого контролюючим органом порушення позивачем п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до п.12 ст.3 зазначеного закону суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані: вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
Правила ведення обліку товарних запасів, які поширюється на фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, які відповідно до Закону зобов'язані вести облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку, та осіб, які фактично здійснюють продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об'єкті) такого ФОП визначені Порядком ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 03.09.2021 №496.
За визначеннями у п.2 розділу І Порядку №496 у цьому Порядку
документи, які підтверджують облік та походження товарів - Форма ведення обліку товарних запасів, визначена додатком до цього Порядку (далі - Форма обліку), та первинні документи;
первинні документи - опис залишку товарів на початок обліку, накладні, транспортні документи, митні декларації, акти закупки, фіскальні чеки, товарні чеки, інші документи, що містять реквізити, які дозволяють ідентифікувати постачальника та отримувача товару (найменування суб'єкта господарювання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (далі - РНОКПП) або код згідно з ЄДРПОУ суб'єкта господарювання, серія та номер паспорта / номер ID картки для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відповідну відмітку в паспорті), дату проведення операції, найменування, кількість та вартість товару.
Опис залишку товарів на початок обліку складається в довільній формі та має містити інформацію про: найменування товарів, наявних у такої ФОП на дату набуття ним обов'язку щодо ведення обліку товарних запасів, кількості таких товарів (із зазначенням одиниці виміру) та їх вартості, самостійно визначеної ФОП.
Відповідно до п. 11 розділу 2 Наказу №496 форма обліку, первинні документи, які підтверджують облік та походження товарів, надаються посадовій особі контролюючого органу на її вимогу під час проведення перевірки. У разі якщо оригінали первинних документів відсутні у місці продажу, посадовій особі контролюючого органу можуть бути надані копії таких первинних документів з подальшим пред'явленням їх оригіналів до закінчення перевірки (за потреби). Такі документи надаються особисто ФОП або особою, яка фактично здійснює продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об'єкті) такої ФОП. Форма обліку в електронній формі на вимогу посадових осіб контролюючого органу має бути візуалізована у форматі, який дозволяє такій особі здійснити його перегляд та/або копіювання.
Форма ведення обліку товарних запасів ведеться позивачем в електронній формі, яка та під час перевірки була візуаліована та переглянута представниками контролюючого органу. У відповідача питання щодо ведення цієї форми були відсутні , в акті перевірки не відображено порушення ведення форми обліку товарних запасів.
Також, слід вказати про те, що пунктом 86.7 ст. 86 ПК України передбачено, що у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід'ємною частиною матеріалів перевірки.
Відповідно до п.86.7.4 ст.86 ПК України під час розгляду матеріалів перевірки комісія з питань розгляду заперечень: встановлює, чи вчинив платник податку, щодо якого було складено акт перевірки, порушення податкового, валютного та/або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; при розгляді матеріалів перевірки контролюючим органом досліджуються всі наявні фактичні дані, що стосуються предмета розгляду, у тому числі документи, надані платником податків або витребувані у нього, письмові та усні пояснення платника податку, інші фактичні дані, що наявні або доступні контролюючому органу.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
Щодо порушення п.12 ст.3 Закону України №265/95-ВР.
Відповідно до вимог п. 12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі Закон №265/95-ВР), суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:- вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку.
Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті). Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів , що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).
Перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 р. № 231 «Про затвердження переліку груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій».
Відповідно до Переліку № 231 годинники всіх видів та їх частини (група 91) - є технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту
Слід вказати про те, що досліджуючи подані ФОП ОСОБА_1 документи а саме, копія форми ведення обліку товарних запасів форми обліку, копія договору купівлі продажу, копії накладних, документи, які документально підтверджують походження технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (годинники, які придбані ФОП ОСОБА_1 у підприємства ТОВ «СТАРЕКС ПРОМ» ЄДРПОУ 45145745) відповідно до вимог п.86.7, 86.5,86.1 ст.86 Податкового Кодексу України.
Відповідачем інших доказів на спростування наведеного суду не надано.
В Акті ГУ ДПС у Дніпропетровській області фактичної перевірки від 25.03.2025 року № 1276/04/36/07/08/рро/ НОМЕР_1 встановлено, що 08.02.2025 ФОП ОСОБА_1 здійснено продаж технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, годинники всіх видів та їх частини є технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту.
Пунктом 177.10 ст. 177 Податкового Кодексу України визначено, що фізичні особи підприємці зобов'язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет. Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат, та порядок ведення такого обліку визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Відповідно до п.12 ст. 3 Закону №265/95-ВР суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам під час проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті). Згідно п. 85.2 ст. 85 ПКУ платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки.
Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Статтею 20 Закону №265/95-ВР передбачено, що до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/ або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку , за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які здійснюють діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).
Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2021 №496 затверджено «Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб-підприємців, у тому числі платників єдиного податку» (далі Порядок № 496). Так, згідно із пунктом 2 Розділу І Порядку № 496 визначено, документи, які підтверджують облік та походження товарів - Форма ведення обліку товарних запасів, визначена додатком до цього Порядку (далі - Форма обліку), та первинні документи.
Первинні документи - опис залишку товарів на початок обліку, накладні, транспортні документи, митні декларації, акти закупки, фіскальні чеки, товарні чеки, інші документи, що містять реквізити, які дозволяють ідентифікувати постачальника та отримувача товару (найменування суб'єкта господарювання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (далі - РНОКПП) або код згідно з ЄДРПОУ суб'єкта господарювання, серія та номер паспорта / номер ID картки для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відповідну відмітку в паспорті), дату проведення операції, найменування, кількість та вартість товару.
Опис залишку товарів на початок обліку складається в довільній формі та має містити інформацію про: найменування товарів, наявних у такої ФОП на дату набуття ним обов'язку щодо ведення обліку товарних запасів, кількості таких товарів (із зазначенням одиниці виміру) та їх вартості, самостійно визначеної ФОП.
Місце продажу (господарський об'єкт) - стаціонарний або будь-який пересувний об'єкт, у тому числі транспортний засіб, частина пересувного чи стаціонарного об'єкта, у тому числі транспортного засобу, де здійснюються розрахункові операції під час продажу товарів (надання послуг); Місце зберігання - стаціонарний або будь-який пересувний об'єкт, у тому числі транспортний засіб, частина пересувного чи стаціонарного об'єкта, у тому числі транспортного засобу, земельна ділянка, де зберігаються товарні запаси, що належать ФОП; Товарні запаси - сукупність товарів, що утримуються ФОП для подальшого продажу (надання послуг). Облік товарних запасів здійснюється ФОП шляхом постійного внесення до Форми обліку інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід'ємною частиною такого обліку (пункт 1 Розділу ІІ Порядку № 496).
ФОП, який здійснює діяльність у декількох місцях продажу (господарських об'єктах), веде облік товарних запасів також за кожним окремим місцем продажу (господарським об'єктом) на підставі первинних документів, які підтверджують отримання товарів такою ФОП або окремим місцем продажу (господарським об'єктом), та/або первинних документів на внутрішнє переміщення товарів між ФОП та його окремими місцями продажу (господарськими об'єктами).
Первинні документи на внутрішнє переміщення товарів є невід'ємною частиною такого обліку. Первинні документи, на підставі яких внесено записи до Форми обліку, є обов'язковими додатками до такої форми.
Внесення даних до Форми обліку щодо надходження товарів на підставі первинних документів здійснюється до початку їх реалізації (пункт 1 Розділу ІІ Порядку № 496).
Відповідно до п.2 Розділу ІІ Порядку № 496, Форма обліку має містити зазначені в довільному порядку дані ФОП: прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки ФОП або серія та номер паспорта / номер ID картки для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відповідну відмітку в паспорті, податкова адреса, назва та адреса місця продажу (господарського об'єкта) або місця зберігання, в межах якого ведеться облік.
Для паперової форми обліку зазначені дані мають міститися на титульному аркуші.
Відповідно до п.3 Розділу ІІ Порядку № 496, ФОП вносить до Форми обліку відомості в такому порядку: 1) у графі 1 зазначається порядковий номер рядка, в якому здійснено відповідний запис; 2) у графі 2 - дата здійснення запису; 3) у графах 3-6 - реквізити первинного документа (вид первинного документа, дата його складання, номер первинного документа (за наявності), найменування суб'єкта господарювання - постачальника або отримувача, його РНОКПП або код згідно з ЄДРПОУ / номер ID картки для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відповідну відмітку в паспорті); 4) у графі 7 - загальна вартість товару відповідно до первинного документа про надходження товару; 5) у графі 8 - загальна вартість товару відповідно до первинного документа про вибуття товарів (крім даних щодо продажу через реєстратор розрахункових операцій / програмний реєстратор розрахункових операцій).
Вибуттям товарів для цілей цього Порядку вважається:- продаж товарів з розрахунком в безготівковій формі, який здійснено у встановлених законодавством випадках без застосування реєстраторів розрахункових операцій / програмних реєстраторів розрахункових операцій;- внутрішнє переміщення товару між належними одній ФОП місцями продажу (господарськими об'єктами) та/або місцями зберігання;- знищення або втрата товару;- повернення товару постачальнику;- використання товарів на власні потреби; 6) у графі 9 зазначаються примітки, передбачені цим Порядком.
Відповідно до п.10 Розділу ІІ Порядку № 496, Форма обліку, первинні документи на товари мають зберігатись у місці продажу (господарському об'єкті) до моменту вибуття останньої одиниці товару, відображеної в таких первинних документах.
Відповідно до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. № 996-ХІV (далі Закон № 996): Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію. Стаття 3. Мета бухгалтерського обліку та фінансової звітності. Стаття 9. Первинні документи та регістри бухгалтерського обліку. ч. 2. Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити:- - - - - назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;- особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо. Відповідно до Положення про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України» від 24 травня 1995г. № 88 (далі Положення № 88), із змінами і доповненнями: П. 2.1 Первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості про господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. П.2.4. Первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: ідентифікаційний код підприємства, установи з Державного реєстру, номер документа, підстава для здійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу-одержувача тощо.
Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
П.2.5. Документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою.
Отже, згідно вимог законодавства, яке регламентує складання первинних документів, визначено обов'язкові реквізити первинного документу та наведено у ч.2 ст.9 Закону № 996 та п.2.4 Положення № 88.
При цьому, пунктом 11 Розділу ІІ Порядку № 496 передбачено, що Форма обліку, первинні документи, які підтверджують облік та походження товарів, надаються посадовій особі контролюючого органу на її вимогу під час проведення перевірки. У разі якщо оригінали первинних документів відсутні у місці продажу, посадовій особі контролюючого органу можуть бути надані копії таких первинних документів з подальшим пред'явленням їх оригіналів до закінчення перевірки (за потреби).
Такі документи надаються особисто ФОП або особою, яка фактично здійснює продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об'єкті) такої ФОП.
Форма обліку в електронній формі на вимогу посадових осіб контролюючого органу має бути візуалізована у форматі, який дозволяє такій особі здійснити його перегляд та/або копіювання. Отже, відповідно до вимог п. 12 ст.3 та ст. 20 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання ФОП на єдиному податку повинні вести облік товарних запасів у разі, якщо провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту та надавати під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
Відповідно до п.2 Розділу І Порядку № 496, Опис залишку товарів (які не є технічно складними побутовими товарами), на підставі якого вносяться дані до Форми ведення обліку товарних запасів, складається на початок обліку в довільній формі та має містити інформацію про: найменування товарів, наявних у такої ФОП на дату набуття ним обов'язку щодо ведення обліку товарних запасів, кількості таких товарів (із зазначенням одиниці виміру) та їх вартості, самостійно визначеної ФОП
У письмовій вимозі про надання документів перевіряючими запропоновано надати документи за період з 01.04.2022. При цьому, в акті перевірки встановлено продаж ФОП ОСОБА_1 технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту (годинники), лише з 08.02.2025 року.
При цьому, відповідно до первинних документів, Форми ведення обліку товарних запасів та вимог п.12 ст.3 Закону № 265/95-ВР початок ведення обліку товарних запасів у ФОП ОСОБА_1 01.03.2024 року.
Таким чином, Форма ведення обліку товарних запасів ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), відповідає формі, затвердженій Порядком № 496.
Крім того, Форма ведення обліку товарних запасів ФОП ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 містить обов'язкові реквізити передбачені для первинного документу, відповідно до ч.2 ст.9 Закону № 996 та п.2.4 Положення № 88.
Відповідно до даних Форми ведення обліку товарних запасів, облік розпочато з 01.03.2024 - до початку проведення операцій з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, відповідно до вимог Порядку № 496.
Крім того, первинні документи (видаткові накладні) з придбання товару ФОП ОСОБА_1 у ТОВ «СТАРЕКС ПРОМ» (ЄДРПОУ 45145745), мають усі передбачені обов'язкові реквізити первинного документа, а отже відповідають вимогам ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. № 996-ХІV та п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року №88.
Доказів на спростування наведеного, відповідачем суду не надано.
Слід вказати про те, що позивачем також були надані суду письмові пояснення, де останній вказує щодо наданих в ході перевірки треків переміщення товару з Китаю до України, крім Форми ведення обліку товарних запасів у службових осіб, які здійснювали перевірку була вимога надати товарно транспортні документи.
Позивач пояснив, що підприємство ТОВ «Старекс Пром» код 45145745 яке було постачальником годинників та окулярів для ФОП « ОСОБА_1 » для відстеження руху товару та загального поняття коли товар буде на території України надавало Позивачу для зручності трекі переміщення товару з Китаю до України. Дані документи і були в подальшому надані в ході перевірки.
Також, слід вказати, що згідно положень ст. 20 Закону Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР передбачено, що до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які здійснюють діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).
Тобто застосування штрафних санкцій Законом № 265/95 передбачено саме за факт не надання документів під час перевірки які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті)на час перевірки.
Така ж позиція наведена в Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 07.02.2024 року справа №280/6422/22.
При цьому категорія товарів які вказані в Формі обліку товарних запасів ФОП ОСОБА_1 на суму 1710302 грн придбаних у підприємства ТОВ «Дивожін» за своєю номенклатурою (найменуванням) (штани, шорти, шкарпетки, головні убори, куртки, жилетки, чохли, чашки, ланцюжки, іграшки, рюкзаки, костюми спортивні, сумки, сорочки, кросівки, взуття, кофти, валізи, ремені, гаманці, поло, футболки) не є технічно складними побутовими товарами у розумінні Постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 р. № 231 «Про затвердження переліку груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій».
Тобто для визначення розміру відповідної санкції за порушення обліку товарів відповідно до положень пункту 12 статті 3 Закону № 265/95-ВР (щодо обов'язку суб'єкта господарювання надати облікові документи) та статті 20 цього Закону (щодо відповідальності за ненадання таких документів)обов'язковою умовою є підтвердження, що такий товар відноситься до категорії тих, що підлягає обліку, тобто є технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту.
Підтверджень що відомості про товари які вказані в формі обліку товарних запасів на суму 1710302 грн є технічно складними та підлягають гарантійному ремонту Відповідачем до суду не надано.
Отже, дослідивши докази по справі, встановлено, що ФОП ОСОБА_1 під час проведення фактичної перевірки та під час розгляду заперечень на акт перевірки від 25.03.2025 № 1276/04/36/07/08/рро/ НОМЕР_1 були надані документи а саме, копія форми ведення обліку товарних запасів, копія договору купівлі продажу, копії накладних, тобто документи, які документально підтверджують походження технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (годинники, які придбані ФОП ОСОБА_1 у підприємства ТОВ «СТАРЕКС ПРОМ» ЄДРПОУ 45145745 на загальну суму 48 563,77 грн., за період березень 2024 - березень 2025.).
Відповідно до вимог п.86.7, 86.5,86.1 ст.86 Податкового Кодексу України такі документи є невід'ємною частиною матеріалів перевірки. Крім того, у розділі «Внесення залишків» Форми ведення обліку товарних запасів ФОП ОСОБА_1 містяться відомості, щодо придбання Позивачем товарів в асортименті (штани, шорти, шкарпетки, головні убори, куртки, жилетки, чохли, чашки, ланцюжки, іграшки, рюкзаки, костюми спортивні, сумки, сорочки, кросівки, взуття, кофти, валізи, ремені, гаманці, поло, футболки) на загальну суму 1710302,00 грн., які внесені до Форми ведення обліку товарних запасів на підставі проведеної інвентаризації (Наказ № 3 від 26.02.2024) та складеного у довільній форми Опису залишку товарів на початок обліку від 27.02.2024 року.
Опис залишку товарів на початок обліку від 27.02.2024 складений ФОП ОСОБА_1 на підставі первинних документів про придбання товарів (видаткові накладні за грудень 2023 та договір).
При цьому, слід вказати, що відомості що наведені в розділі «Внесення залишків» Форми ведення обліку товарів ФОП ОСОБА_1 ФОП ОСОБА_1 , станом на 27.02.2024 на суму 1 710 302,00 грн. за своєю номенклатурою (найменуванням) не є технічно складними побутовими товарами у розумінні Постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 р. № 231 «Про затвердження переліку груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій».
Така ж позиція викладена у рішенні Сумського окружного адміністративного суду від 09.09.2024 в адміністративній справі №480/1954/24 (набрання законної сили 11.08.2025 року).
Окрім того, слід вказати про те, що позивачем фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ), на підставі договору №15/08/1-25 від 15.08.2025, письмової заяви від 14.10.2025 № 14-10, додаткової угоди № 1 від 14.10.2025 до договору №15/08/1-25 від 15.08.2025, письмової заяви від 22.10.2025 № 22-10 про надання додаткових документів, призначено проведення судової економічної експертизи.
За результатом завдання № 15/08/1-25 від 15.08.2025 ОСОБА_3 , яка має повну вищу економічну освіту за спеціальністю «Економіка підприємства», освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст та кваліфікацію судового експерта за спеціальностями: 11.1 «Дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності», 11.2 «Дослідження документів про економічну діяльність підприємств і організацій», 11.3 «Дослідження документів фінансово-кредитних операцій», свідоцтво про підтвердження кваліфікації судового експерта № 2050 від 20 жовтня 2020 року, видане на підставі рішення Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Міністерстві юстиції України, дійсне безстроково згідно Наказу Міністерства юстиції України від 10.12.2024 № 3565/5, стаж експертної роботи 21 рік проведено та складено ВИСНОВОК ЕКСПЕРТА № 15/08/1-25 за результатами проведення судової економічної експертизи на замовлення учасника адміністративної справи № 160/27037/25 підготовлений для подання до суду.
На вирішення судової економічної експертизи поставлені питання:
- Чи підтверджується документально та чи відповідає вимогам Наказу Мінфіну України від 03.09.2021 № 496 «Про затвердження Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку» ведення обліку товарних запасів ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період березень 2024 - березень 2025?
- Чи підтверджується документально розмір штрафних (фінансових) санкцій 999 338,00 грн., обчислений за податковим повідомленням-рішенням № 0219580708 від 28.04.2025 на підставі Акту ГУ ДПС у Дніпропетровській області фактичної перевірки від 25.03.2025 року №1276/04/36/07/08/рро/ НОМЕР_1 про результати фактичної перевірки господарської діяльності магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » що розташований за адресою АДРЕСА_1 суб'єкта господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 і.п.н. НОМЕР_1 адреса державної реєстрації АДРЕСА_2 , щодо нарахування, з урахуванням заперечень ФОП ОСОБА_1 від 08.04.2025 №08/04-02?
Відповідно до висновку експерта № 15/08/1-25 за результатами проведення судової економічної експертизи встановлено наступне: По першому питанню.
За результатами дослідження підтверджується документально (Формою ведення обліку товарних запасів ФОП ОСОБА_1 (початок ведення - 01.03.2024), Описом залишку товарів від 27.02.2024, Наказом № 3 від 26.02.2024 про проведення інвентаризації, Договорами купівлі-продажу товару, видатковими накладними) та відповідає вимогам Наказу Мінфіну України від 03.09.2021 № 496 «Про затвердження Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб підприємців, у тому числі платників єдиного податку» ведення обліку товарних запасів ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період березень 2024 - березень 2025.
По другому питанню. За результатами дослідження документально не підтверджується розмір штрафних (фінансових) санкцій 999 338,00 грн., обчислений у податковому повідомленні рішенні № 0219580708 від 28.04.2025 на підставі Акту ГУ ДПС у Дніпропетровській області фактичної перевірки від 25.03.2025 року №1276/04/36/07/08/рро/ НОМЕР_1 про результати фактичної перевірки господарської діяльності магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » що розташований за адресою АДРЕСА_1 суб'єкта господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 і.п.н. НОМЕР_1 адреса державної реєстрації АДРЕСА_2 , з урахуванням заперечень ФОП ОСОБА_1 від 08.04.2025 № 08/04-02, оскільки:
1) За результатами дослідження підтверджується документально (Формою ведення обліку товарних запасів ФОП ОСОБА_1 (початок ведення - 01.03.2024), Описом залишку товарів від 27.02.2024, Наказом № 3 від 26.02.2024 про проведення інвентаризації, Договорами купівлі-продажу товару, видатковими накладними) та відповідає вимогам Наказу Мінфіну України від 03.09.2021 № 496 «Про затвердження Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб підприємців, у тому числі платників єдиного податку» ведення обліку товарних запасів ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період березень 2024 - березень 2025.
2) Досліджені первинні документи, які документально підтверджують походження технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (годинники, які придбані у ТОВ «СТАРЕКС ПРОМ» ЄДРПОУ 45145745), відповідно до листа ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 38605/6/04-36-07-08-16 від 25.04.2025 на адресу ФОП ОСОБА_1 «частково спростовують факти і дані стосовно порушень, викладених в акті перевірки». Слід зазначити, що інші первинні документи, які документально підтверджують походження товарів, відображених у Формі ведення обліку товарів ФОП ОСОБА_1 (товари, які придбані у ТОВ «ДИВОЖІН» ЄДРПОУ 44428698), за своєю номенклатурою (найменуванням) відсутні у Постанові Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 р. №231 «Про затвердження переліку груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій».
3) Відповідно до вимог Порядку № 496 документи, які підтверджують облік та походження товарів - Форма ведення обліку товарних запасів, визначена додатком до цього Порядку, та первинні документи. Надані на дослідження Опис залишку товарів від 27.02.2024 на суму 1 710 302,00 грн. (які за своїм найменуванням відсутні у переліку технічно складних побутових товарів) та Форма ведення обліку залишків товарів ФОП ОСОБА_1 за формою відповідають вимогам Порядку № 496.
4) Ведення Форми обліку товарних запасів ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.04.2022, за відсутності операцій з технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту, не передбачено вимогами п. 12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР та Порядку № 496.
5) У відзиві від 21.10.2025 на позовну заяву (документ сформований в системі Електронний суд, 15 арк.) зазначено наступне: «У ході проведення перевірки магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 , фахівцями ГУ ДПС у Дніпропетровській області було встановлено фактичні залишки та складено опис товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 999338,00 грн.». Однак за результатами дослідження усіх наданих документів, у т.ч. документів доданих до відзиву від 21.10.2025 на позовну заяву (сформованих в системі Електронний суд), не встановлено наявність опису товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 999 338,00 гривень.
6) Опис з переліком товарів на загальну суму 369 285,00 грн. (документ сформований в системі Електронний суд, 2 арк.) не містить дати станом на яку його складено, не містить посилань на будь-який акт перевірки, за якою адресою, за яким суб'єктом господарювання, за яким магазином наведений опис товарів, не наведено, що саме відображено в описі - чи фактична наявність товарів у магазині, чи продані товари, яка саме вартість відображена в описі (дивитись таблицю № 1). Чи є Опис без дати з переліком товарів на загальну суму 369 285,00 грн. - описом встановлення фактичних залишків товарно-матеріальних цінностей станом на дату проведення перевірки 14.03.2025, встановити не надається за можливе. Будь-які інші інвентаризаційні описи до акту перевірки відсутні.
7) Таблиця (документ сформований в системі Електронний суд, 3 арк), яка міститься в матеріалах доданих до відзиву від 21.10.2025 на позовну заяву, без будь яких підписів або інших даних щодо походження такого документу, відображені дані щодо реалізації товарів за період 08.02.2025 - 23.03.2025. Тобто, відповідно до цієї таблиці, станом на початок дня 14.03.2025 значну частину товарів з суми, вказаної у акті перевірки 1 140 941,00 грн., вже реалізовано. Відповідно до вказаної таблиці з 14.03.2025 по 23.03.2025, загальна сума реалізації товарів «Виторг» складала 137 374,00 грн. Тоді, як вимогами п. 12 ст.3 та ст. 20 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання повинні вести облік товарних запасів у разі, якщо провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту та надавати під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
8) Крім того, арифметичною перевіркою Таблиці (документ сформований в системі Електронний суд, 3 арк), яка міститься в матеріалах доданих до відзиву від 21.10.2025 досліджено, що загальна сума за колонкою «Виторг» становить 1 136 267,00 грн. (другий аркуш таблиці 508 126,00 грн + третій аркуш таблиці 628 141,00 грн.), тоді як в Акті ГУ ДПС у Дніпропетровській області фактичної перевірки від 25.03.2025 року №1276/04/36/07/08/рро/3417217877 зазначена сума 1 140 941,00 грн. Між даними наданої Таблиці та арифметичною перевіркою встановлена розбіжність на суму - 4674,00 грн. (по другому аркушу таблиці -19 620,00 грн.=508 126 - 527 746; +14 946,00 грн.=628 141 - 613 195 по третьому аркушу таблиці). Причини розбіжностей встановити не надається за можливе спеціальних знань.
Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
Висновок експерта викладається у письмовій формі і приєднується до справи.
У висновку експерта має бути зазначено, що він попереджений (обізнаний) про відповідальність за завідомо неправдивий висновок, а у випадку призначення експертизи судом - також про відповідальність за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків .
Слід вказати, що проведення експертизи на замовлення учасника справи, що також передбачено статтею 104 Кодексу адміністративного судочинства України АСУ. Учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення.
Таким чином, позивачем були надані суду документи, які підтверджують належним чином ведення обліку товарних запасів.
Доказів на спростування наведено відповідач не надав.
У постанові від 08 листопада 2021 у справі № 640/21601/19 Верховний Суд сформулював висновок, відповідно до якого, в частині ненадання документів під час здійснення податкового контролю склад вказаного правопорушення полягає саме в поведінці платника податків, направленої на ухилення ним від виконання обов'язку з надання контролюючим органам оригіналів чи копій документів на їх законну вимогу, тим самим створюючи перешкоди для здійснення податкового контролю. У той же час у разі відсутності підстав для висновку про створення перешкод у його здійсненні, в тому числі шляхом ухилення від надання документів чи їх копій, зокрема через поважні та об'єктивні причини, поведінку платника податків не можна кваліфікувати як таку, що утворює склад правопорушення, передбаченого пунктом121.1статті121 ПК України.
Верховний Суд в постановах від 16 грудня 2024 року у справі №640/21601/19, від 17 серпня 2023 року у справі № 380/8798/21, від 06 серпня2019 року у справі № 160/8441/18 та від 29 травня 2020 року у справі № 826/27811/15 дійшов висновку, що у разі ненадання платником податків документів для проведення перевірки, у контролюючого органу є законні підстави провести перевірку з використанням наявної у нього податкової інформації щодо задекларованих позивачем сум податкових зобов'язань та визнати ці суми непідтвердженими документально.
Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку пункту 86.7 статті 86 цього Кодексу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.
Слід вказати про те, що дійсно під час перевірки позивачем не були надані всі запитувані документи, що також не спростовує позивач.
При цьому, суд зазначає, що позивач не ухилявся від надання витребуваних контролюючим органом документів та відповідні матеріали були надані суду під час розгляду справи.
У зв'язку з наведеними вище обставинами податкові повідомлення-рішення від 28.04.2025 № 0219580708, від 28.04.2025 №0219590708 є протиправними та підлягають скасуванню судом.
Враховуючи наведене позовні вимоги підлягають задоволенню.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, та з системного аналізу матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви ФОП ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та скасування рішень.
Щодо розподілу судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до приписів статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 10 003,58 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 205, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ФОП ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та скасування рішень - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.04.2025 року № 0219580708, прийняте Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.04.2025 року № 0219590708, прийняте Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.
Стягнути на користь ФОП ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 10 003,58 гривень.
Позивач: ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а, код ЄДРПОУ 44118658).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 02.12.2025 року.
Суддя В.В. Ільков