10 грудня 2025 рокуСправа №160/29574/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ДП ВТОРМЕТ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
13.10.2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ДП ВТОРМЕТ" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 17.04.2025р. 12761727/31177431, яким відмовлено ТОВ «ДП ВТОРМЕТ» у реєстрації податкової накладної №4 від 30.09.2024 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 17.04.2025р. 12761728/31177431, яким відмовлено ТОВ «ДП ВТОРМЕТ» у реєстрації податкової накладної №2 від 31.10.2024 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 17.04.2025р. 12761726/31177431, яким відмовлено ТОВ «ДП ВТОРМЕТ» у реєстрації податкової накладної №2 від 30.11.2024 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 17.04.2025р. 12761730/31177431, яким відмовлено ТОВ «ДП ВТОРМЕТ» у реєстрації податкової накладної №2 від 27.12.2024 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупиненні реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 17.04.2025 року 12761729/31177431, яким відмовлено ТОВ «ДП ВТОРМЕТ» у реєстрації накладної №2 від 31.01.2025 року;
- зобов'язати Державну податкову службу зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідні податкові накладні: №4 від 30.09.2024року, №2 від 31.10.2024 року, №2 від 30.11.2024 року, №2 від 27.12.2024 року, №2 від 31.01.2025 року, які складені ТОВ «ДП ВТОРМЕТ» датою їх фактичного подання для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що ним направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні, але їх реєстрацію зупинено із посиланням на п.8 Критеріїв ризиковості платника податків. Позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. Позивачем направлено копії відповідних документів, необхідних для проведення реєстрації зупинених податкових накладних, однак за результатами розгляду поданих документів комісією прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних від 17.04.2025р. 12761727/31177431, від 17.04.2025р. 12761728/31177431, від 17.04.2025р. 12761726/31177431, від 17.04.2025р. 12761730/31177431, від 17.04.2025 року 12761729/31177431. Вказані рішення позивач вважає необґрунтованим та такими, що порушує норми податкового законодавства, права та охоронювані законом інтереси позивача, є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки позивачем подані контролюючому органу усі необхідні документи, що підтверджують правомірність складання податкової накладної..
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.10.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області та Державною податковою службою України надано відзив на позовну заяву, в якому заперечили проти позову та зазначили, що ТОВ «ДП ВТОРМЕТ» перебуває на обліку Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Згідно з даними Єдиного реєстру податкових накладних Позивач подав на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних:
- податкову накладну №4 від 30.09.2024року, №2 від 31.10.2024 року, №2 від 30.11.2024 року, року №2 від 27.12.2024 року, №2 від 31.01.2025 року. Відповідно до Квитанцій від про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку №1165, реєстрація податкових накладних №4 від 30.09.2024року, №2 від 31.10.2024 року, №2 від 30.11.2024 року, року №2 від 27.12.2024 року, №2 від 31.01.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, оскільки ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомлено: показник "D"=1.5116%, "Рпоточ"=0. Зокрема, на час зупинення реєстрації спірних податкових накладних, рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 20312 від 28.05.2024 Позивача було визнано таким, що відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Скориставшись правом, визначеним пунктом 4 Порядку №520 позивач 15.04.2025 надав на розгляд Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних повідомлення про подання пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у спірних податкових накладних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Дослідивши надані Позивачем документи, Комісія ухвалила Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних від 17.04.2025р. 12761727/31177431, від 17.04.2025р. 12761728/31177431, від 17.04.2025р. 12761726/31177431, від 17.04.2025р. 12761730/31177431, від 17.04.2025 року 12761729/31177431. Відповідно до наданих Комісії Позивачем 15.04.2025 пояснень та документів, спірні податкові накладні сформовано Позивачем за результатом здійснення господарських операцій щодо надання Позивачем ТОВ "ГРАНД МЕТАЛ-КР" (ЄДРПОУ 44433273) в оренду промислового майданчика на підставі Договору №1/5-23 від 01.05.2023року.
За умовами вказаного Договору, Орендодавець - Позивач зобов'язується передати Орендареві - ТОВ "ГРАНД МЕТАЛ-КР" (ЄДРПОУ 44433273) майно - «промислова площадка 1000 м2 » за адресою: м.Кривий Ріг, вул..Верхня Антонівка (Валявко), 1, а Орендар зобов'язується прийняти майно у строкове платне користування та сплачувати Орендодавцю орендну плату.
Згідно з п.3.2 Договору, передання майна, що орендується, Орендарю оформляється Актом приймання-передачі, що є невід'ємною частиною Договору.
Як зазначено в Акті приймання-передачі орендованого майна від 01.05.2023, що є додатком №1 до Договору, на підставі Договору Орендодавець надав, а Орендар прийняв в оренду майно - «відкриту промислову площадку площею 1000 м2 ».
На підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, що відображено у спірних податкових накладних, Позивач надав на розгляд Комісії:
- Рахунок-фактуру №30/11-0002 від 30.11.2024, який не містить інформації щодо посади, прізвища, ім'я, по батькові уповноваженої особи, яка підписала даний документ;
- Акт №ОУ-0000075 здачі-прийняття робіт (надання послуг), який не містить інформації щодо посади уповноваженої особи, яка підписала даний документ від імені Замовника;
- Рахунок-фактуру №31/1-0002 від 31.01.2025, який не містить інформації щодо посади, прізвища, ім'я, по батькові уповноваженої особи, яка підписала даний документ;
- Акт №ОУ-0000002 здачі-прийняття робіт (надання послуг), який не містить інформації щодо посади уповноваженої особи, яка підписала даний документ від імені Замовника;
Рахунок-фактуру №31/10-0002 від 31.10.2024, який не містить інформації щодо посади, прізвища, ім'я, по батькові уповноваженої особи, яка підписала даний документ;
- Акт №ОУ-0000072 здачі-прийняття робіт (надання послуг), який не містить інформації щодо посади уповноваженої особи, яка підписала даний документ від імені Замовника;
- Рахунок-фактуру №30/9-00002 від 30.09.2024, який не містить інформації щодо посади, прізвища, ім'я, по батькові уповноваженої особи, яка підписала даний документ;
- Акт №ОУ-0000068 здачі-прийняття робіт (надання послуг), який не містить інформації щодо посади уповноваженої особи, яка підписала даний документ від імені Замовника;
- Рахунок-фактуру №31/12-0002 від 31.12.2024, який не містить інформації щодо посади, прізвища, ім'я, по батькові уповноваженої особи, яка підписала даний документ;
- Акт №ОУ-0000079 здачі-прийняття робіт (надання послуг), який не містить інформації щодо посади уповноваженої особи, яка підписала даний документ від імені Замовника.
Водночас, посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним Банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, є обов'язковими реквізитами первинних та зведених облікових документів, які визначено частиною другою статті 9 Закону України №996-XIV від 16.07.1999 «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Також, зазначає, що дії по реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН є дискреційними повноваженнями, а тому позовні вимоги в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати спірну податкову накладну є необґрунтованими та не підлягають задоволенню. У зв'язку з чим просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДП ВТОРМЕТ» (ЄДРПОУ 31177431) є юридичною особою, зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 10.10.2000, номер запису: 12241200000009406.
Видами діяльності ТОВ «ДП ВТОРМЕТ», що визначені в Єдиному Державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є: 46.77 Оптова торгівля відходами та брухтом (основний) 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами 46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами 49.41 Вантажний автомобільний транспорт 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту 58.29 Видання іншого програмного забезпечення 62.01 Комп'ютерне програмування 62.02 Консультування з питань інформатизації 62.03 Діяльність із керування комп'ютерним устаткованням 62.09 Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем 63.11 Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність 63.12 Веб-портали 33.20 Установлення та монтаж машин і устатковання 38.31 Демонтаж (розбирання) машин і устатковання 38.32 Відновлення відсортованих відходів.
З 12.12.2000р. Товариство зареєстровано платником податку на додану вартість.
01.05.2023 року між ТОВ «ДП ВТОРМЕТ» (Орендодавець) та ТОВ «ГРАНД МЕТАЛ-КР» (Орендар) був укладений Договір оренди №1/5-23, за умовами якого Орендодавець зобов'язується передати Орендареві у строкове платне користування, а Орендар зобов'язується прийняти майно - промислову площадку 1000 кв.м. за адресою розташування: м. Кривий Ріг, вул. Верхня Антонівка (Валявко), 1.
Відповідно до п.5.1. Договору розмір місячної орендної плати складає 2 000 грн. (у т.ч.
ПДВ - 333,33 грн.). Орендна плата сплачується Орендарем у безготівкой формі шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Орендодавця не пізніше 5-го числа місяця, що йде за звітним місяцем (п.5.2. Договору).
На підставі Акту приймання-передачі орендованого майна від 01.05.2023р. Орендодвець передав, а Орендар прийняв в оренду відкриту промислову площадку площею 1000 м2.
Зазначена відкрита промислова площадка розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 1211000000:08:639:0001, що перебуває в користуванні ТОВ «ДП «ВТОРМЕТ» на підставі Договору оренди земельної ділянки №2020271 від 22.05.2020р. (додаток №17), укладеного між Криворізькою міською радою (Орендодавець) та ТОВ «ДП «ВТОРМЕТ» (Орендар) щодо оренди земельної ділянки загальною площею 1,5466 га за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Верхня Антонівка, 1.
На виконання Договору оренди №1/5-23 від 01.05.2023 року, враховуючи вказане, ТОВ «ДП ВТОРМЕТ» були складені та направлені на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, а саме: №4 від 30.09.2024року, №2 від 31.10.2024 року, №2 від 30.11.2024 року, року №2 від 27.12.2024 року, №2 від 31.01.2025 року.
Відповідно до квитанцій податкові накладні, а саме: 4 від 30.09.2024року, №2 від 31.10.2024 року, №2 від 30.11.2024 року, року №2 від 27.12.2024 року, №2 від 31.01.2025 року, були прийняті, однак їх реєстрацію зупинено у зв'язку з тим, що податкові накладні складені та подані платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку) . Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На виконання п.201.16, ст.201 ПК України, позивачем було надано повідомлення з письмовими поясненнями щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій з ТОВ «ГРАД МЕТАЛ-КР».
За результатами розгляду документів комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області було прийняті рішення, а саме: від 17.04.2025р. 12761727/31177431, від 17.04.2025р. 12761728/31177431, від 17.04.2025р. 12761726/31177431, від 17.04.2025р. 12761730/31177431, від 17.04.2025 року 12761729/31177431 , про відмову в реєстрації податкових накладних, а саме: №4 від 30.09.2024року, №2 від 31.10.2024 року, №2 від 30.11.2024 року, року №2 від 27.12.2024 року, №2 від 31.01.2025 року Єдиному реєстрі податкових накладних..
Спірні рішення обґрунтовані наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Додаткова інформація: Встановлено операції з реалізації послуг платником податків з ознаками ризиковості, а саме : ТОВ «ГРАНД МЕТАЛ-КР».
Не погодившись з таким рішенням позивач звернувся за захистом порушеного права до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 185.1 статті185 Податкового кодексу України (далі -ПК України) об'єктом оподаткування є операції платників податку зокрема з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються, та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт201.7статі201 ПК України).
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/ розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (далі - Порядок № 1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, та ;Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019р., №1165 (набрала чинності 01.02.2020), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Порядок №1165).
Даний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п.2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.
Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту187.1статті187, абзацу першого пунктів 201.1,201.7,201.10 статті2 01 Податкового кодексу України(далі - Кодекс) за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Згідно з п. 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 Порядку №1165, передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку №1165).
Додатками №1 та №3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість та Критерії ризиковості здійснення операцій відповідно.
Так, Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:
1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.
4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.
5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).
6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16. 1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49. 18 статті 49 Податкового кодексу України.
7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.
8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення.
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних позивача віднесено до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості, як такого, що відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, на підставі наявної податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Суд звертає увагу на те, що в квитанції, якою реєстрацію поданою позивачем податкової накладної зупинено, відсутня інформація, щодо того, які документи необхідні контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних.
Позивачем було надано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, які складені із дотриманням вимог чинного законодавства. Даних факт не заперечувався відповідачами.
Проте, незважаючи на надані позивачем пояснення, документи, Комісією було прийнято Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.04.2025р. 12761727/31177431, про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 30.09.2024 року, від 17.04.2025р. 12761728/31177431, про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 31.10.2024 року, від 17.04.2025р. 12761726/31177431, про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 30.11.2024 року; від 17.04.2025р. 12761730/31177431, про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 27.12.2024 року, від 17.04.2025 року 12761729/31177431, про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 31.01.2025 року;
Так, в Рішеннях зазначено, що підставами відмови в реєстрації податкової накладної є ненадання платником податку копій документів.
Отже, форма Рішення передбачає чітке зазначення документів, які не були надані платником податків ( відповідні документи необхідно підкреслити), проте, в Рішенні не було підкреслено жодного документу.
Таким чином, суд вважає, що оскаржувані рішення є необґрунтованим та таким, що прийнято без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Таким чином, суд доходить висновку, що за відсутності конкретної пропозиції про необхідність надання певних документів, та за умови не наведення комісією доказів того, що документи, які подані позивачем є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акту правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Верховний Суд у постанові від 23.10.2018 у справі №822/1817/18 виклав правову позицію, у відповідності до якої за загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акту правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Одночасно суд зазначає, що рішення про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не є обґрунтованим та вмотивованим, та не містить переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття, оскільки не встановлює, які саме первинні документи позивач не надав податковому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних позивача.
Щодо вимоги позивача зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних спірні податкові накладні датою їх фактичного отримання, суд виходить з наступного.
Суд зазначає, що у відповідності до п.201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов'язком постачальника товарів чи послуг. Цьому обов'язку кореспондує обов'язок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У відповідності до листа Вищого адміністративного суду України від 24.10.2013 року № 1486/12/13-13 реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов'язком постачальника товарів чи послуг.
Цьому обов'язку кореспондує обов'язок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, відсутність реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних впливає на правовий стан платників податків. Покупець товарів позбавляється права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки.
У свою чергу визнання неправомірним неприйняття податкової накладної для реєстрації тягне настання наслідків, передбачених у пункті 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Отже, податкова накладна вважається прийнятою протягом того операційного дня, коли вона була надіслана платником податків для реєстрації.
Зважаючи на викладене, резолютивна частина постанови адміністративного суду про задоволення позовних вимог у справі, предметом оскарження в якій є протиправність неприйняття податкової накладної для реєстрації, з урахуванням вимог пункту 1 частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України повинна містити висновок про визнання протиправним неприйняття податкової накладної для реєстрації, а також зазначення того, що податкову накладну потрібно вважати прийнятою та зареєстрованою протягом операційного дня, коли її було надіслано платником податку (із зазначенням дати).
Застереження щодо конкретної дати, з якої податкова накладна є прийнятою і зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних, поряд із визнанням протиправним власне неприйняття податкової накладної для реєстрації, є правомірним. Отже, незалежно від того, чи містить вимога позивача прохання щодо визначення дати, з якої податкова накладна є прийнятою та зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд з метою захисту прав позивача повинен вказати відповідну дату в резолютивній частини постанови.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову №4 від 30.09.2024року, №2 від 31.10.2024 року, №2 від 30.11.2024 року, №2 від 27.12.2024 року, №2 від 31.01.2025 року.
За сукупності викладених обставин, позов підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 15 140,00 грн.
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 15140,00 грн. підлягає стягненню з Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області та Державної податкової служби України у рівних частинах за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ДП ВТОРМЕТ» (49005, м. Дніпро, вул. Писаржевського, 1А, код ЄДРПОУ 31177431) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17А, код ЄДРПОУ 44118658), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 17.04.2025р. 12761727/31177431, яким відмовлено ТОВ «ДП ВТОРМЕТ» у реєстрації податкової накладної №4 від 30.09.2024 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 17.04.2025р. 12761728/31177431, яким відмовлено ТОВ «ДП ВТОРМЕТ» у реєстрації податкової накладної №2 від 31.10.2024 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 17.04.2025р. 12761726/31177431, яким відмовлено ТОВ «ДП ВТОРМЕТ» у реєстрації податкової накладної №2 від 30.11.2024 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 17.04.2025р. 12761730/31177431, яким відмовлено ТОВ «ДП ВТОРМЕТ» у реєстрації податкової накладної №2 від 27.12.2024 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупиненні реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 17.04.2025 року 12761729/31177431, яким відмовлено ТОВ «ДП ВТОРМЕТ» у реєстрації накладної №2 від 31.01.2025 року.
Зобов'язати Державну податкову службу зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідні податкові накладні: №4 від 30.09.2024року, №2 від 31.10.2024 року, №2 від 30.11.2024 року, №2 від 27.12.2024 року, №2 від 31.01.2025 року, які складені ТОВ «ДП ВТОРМЕТ» датою їх фактичного подання для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стягнути з Державної податкової служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДП ВТОРМЕТ» судові витрати, що складаються із суми судового збору у розмірі 7570,00 грн.
Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДП ВТОРМЕТ» судові витрати, що складаються із суми судового збору у розмірі 7570,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Златін