Рішення від 09.12.2025 по справі 160/19751/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2025 рокуСправа №160/19751/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «МИРОГРАД» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов?язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «МИРОГРАД» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та Державної податкової служби України, в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №17833 від 16.04.2025 про анулювання з 16.04.2025 реєстрації ТОВ «МИРОГРАД» як платника податку на додану вартість;

-зобов?язати Державну податкову службу України поновити реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «МИРОГРАД» шляхом внесення запису про скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість №17833 від 16.04.2025 до Реєстру платників податку на додану вартість.

В обґрунтування позову зазначено, що позивачу анульовано реєстрацію платником ПДВ з 16.04.2025 згідно з абз. «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України. Позивач вказує на протиправність висновків контролюючого органу про те, що платник протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларацію з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/ придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов?язання чи податкового кредиту, що згідно з п. п. «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України є підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, зазначив, що Реєстрацію платника ПДВ ТОВ «МИРОГРАД» анульовано відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового Кодексу України та підпункту «» пункту 5.1 Розділу V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130, у зв?язку з тим, що особа зареєстрована як платник ПДВ, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає до контролюючого органу декларації з ПДВ та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок, яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов?язання чи податкового кредиту. За даними інформаційних баз ДПС України ТОВ «МИРОГРАД» протягом 12 послідовних податкових періодів з березня 2024 року по лютий 2025 року подавало до контролюючого органу податкові декларації з ПДВ, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту. Також, за звітні (податкові) періоди березень 2024 року - лютий 2025 року ТОВ «МИРОГРАД» не подавало до контролюючого органу уточнюючі розрахунки податкових зобов?язань з ПДВ у зв?язку з виправленням самостійно виявлених помилок, що також свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов?язання чи податкового кредиту. Зазначена інформація підтверджена довідкою контролюючого органу від 02.04.2025 №6861/04-36-04-15. За даними Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ «МИРОГРАД» протягом періоду з березня 2024 року по лютий 2025 року не здійснювало реєстрацію податкових накладних на постачання товарів/послуг. На ТОВ «МИРОГРАД», як на покупця товарів/послуг протягом періоду березень 2024 року - лютий 2025 року здійснено реєстрацію восьми податкових накладних на суму ПДВ 5476,58 грн. Зазначені операції з придбання товарів/послуг на митній території України ТОВ «МИРОГРАД» не відображені в податковій звітності з ПДВ та не включені до складу податкового кредиту. Рішенням ГУ ДПС від 16.04.2025 №17833 анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «МИРОГРАД».

Від ДПС України до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, зазначив, що на підставі п.п. «г» п. 184.1 ст. 184 Кодексу Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області 16.04.2025 прийнято Рішення №17833 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «МИРОГРАД». Згідно довідки відділу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №6861/04-36-04-15 від 02.04.2025 ТОВ «МИРОГРАД» подано податкові декларації з ІДВ за період з березня 2024 року по лютий 2025 року з показниками - 0 грн., що свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов?язання чи податкового кредиту за період з 01.03.2024 по 01.02.2025. При цьому, уточнюючі декларації у зв?язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітні податкові періоди ТОВ «МИРОГРАД» до контролюючого органу не подавались, що й останнім не заперечується. За таких обставин, конструкція норми п.п. «г» п. 184.1 ст. 184 Кодексу надавало контролюючому органу законних підстав для анулювання статусу платника ПДВ ТОВ «МИРОГРАД». Подання декларацій з податку на додану вартість з обсягами операцій на суму 0,00 грн. указує на відсутність реальних економічних операцій і є законною підставою для анулювання реєстрації платника, з оглядну на недотримання вимог щодо подання декларацій. При цьому, обов?язку перевіряти та співставляти дані декларування з відомостями ЄРПН у контролюючого органу немає. Сам лише факт здійснення господарської діяльності щодо придбання товару (послуг), складання видаткових та податкових накладних, їх реєстрація в ЄРПН не призводить до автоматичного декларування сум ПДВ за такими накладними і не звільняє позивача від податкового обов?язку своєчасно подавати до контролюючого органу декларації з ПДВ, відображати обсяги оподатковуваних операцій за місяць для нарахування та сплати податку, а невиконання позивачем такого обов?язку протягом 12 послідовних податкових місяців є обов?язковою підставою для анулювання реєстрації позивача, як платника ПДВ на підставі пп.«» п. 184.1 ст.184 Кодексу.

Від ТОВ «МИРОГРАД» надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначив, що враховуючи, що протягом періоду з березня 2024 року по лютий 2025 року, який вказаний в спірному рішенні №17833 від 16.04.2025, контрагенти ТОВ «МИРОГРАД» здійснювали постачання товарів та послуг підприємству, на підтвердження чого контрагентами були складені та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №10 від 01.05.2024, №38 від 16.07.2024, №3 від 06.09.2024, №19 від 31.01.2025, підприємство мало право подати до контролюючого органу уточнюючі декларації з податку на додану вартість у зв?язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітні податкові періоди: за травень 2024 року - до 01.05.2025 року; за липень 2024 року - до 16.07.2025 року; за вересень 2024 року - до 06.09.2025 року; за січень 2025 року - до 31.01.2026 року.

Позивач вважає, що в цьому випадку має місце правова колізія, коли різні норми одного й того ж нормативно-правового акту допускають два альтернативних варіанти правомірної поведінки для нашого підприємства, кожен з яких є законним і на застосування кожного з яких ТОВ «МИРОГРАД» має законне право. При цьому, такому праву підприємства кореспондує обов?язок контролюючого органу надати підприємству можливість для реалізації нами даного права.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «МИРОГРАД» зареєстроване як юридична особа та суб?єкт господарської діяльності з 26.12.2019, перебуває на обліку в Криворізькій ДПС Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, з 01.04.2020 зареєстроване платником податку на додану вартість (індивідуальний податковий номер 434315404822).

Відповідно до рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №17833 від 16.04.2025 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, ТОВ «МИРОГРАД» було анульовано реєстрацію платником ПДВ з 16.04.2025, згідно з абз. «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України.

Зазначене рішення направлено підприємству поштою із супровідним листом ГУ ДПС у Дніпропетровській області №36240/6/04-36-04-15-14 від 17.04.2025.

Відповідно до Рішення, комісією встановлено що:

1. Платник ТОВ «МИРОГРАД» протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларацію з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/ придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов?язання чи податкового кредиту, що згідно з п. п. «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України, є підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, що підтверджено Довідкою про подання/ неподання декларацій з податку на додану вартість по ТОВ «МИРОГРАД» від 02.04.2025 №6861/04-36-04-15;

2. ТОВ «МИРОГРАД» подає податкові декларації з податку на додану вартість за період з березня 2024 року по лютий 2025 року, з показниками які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Внаслідок викладених в оскаржуваному рішенні підстав, комісія ГУ ДПС у Дніпропетровській області дійшла висновку, що перелічені документи є підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, у зв?язку з тим, що підприємство, зареєстроване як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларацію з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/ послуг, здійснених з метою формування податкового зобов?язання чи податкового кредиту, та відповідно до п. п. «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України (довідка від 02.04.2025 №6861/04-36-04-15).

Непогодившись з таким Рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Згідно з п. 49.2 ст. 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

За змістом пункту 201.14 статті 201 ПК України платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з цим розділом.

Відповідно до пункту 201.15 статті 201 ПК України зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Згідно з абз. 1 п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.

За змістом пункту 202.1 статті 202 ПК України звітним (податковим) періодом є один календарний місяць.

Відповідно до пункту 203.1 статті 203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

За змістом пункту 1.6 розділу І Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за №1456/26233, особі, яка реєструється як платник ПДВ, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для сплати податку. Індивідуальний податковий номер є єдиним для всього інформаційного простору України і зберігається за платником ПДВ до моменту анулювання реєстрації платника ПДВ. Використання індивідуального податкового номера, наданого при реєстрації, є обов'язковим при оформленні й користуванні всіма видами документів, пов'язаних із розрахунками при придбанні товарів, обліком, звітністю про податок на додану вартість, оформленні податкового кредиту.

Відповідно до п.п. «г» п. 184.1 ст. 184 ПК України, реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

За змістом п. 184.2 ст. 184 ПК України анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті «а» пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах «б»-«з» пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу. Анулювання реєстрації здійснюється на дату подання заяви платником податку або прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації.

Згідно з підпунктом «г» пункту 5.1 розділу V цього Положення реєстрація діє до дати анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 184.1 статті 184 розділу V Кодексу, якщо особа, зареєстрована як платник ПДВ, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає до контролюючого органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Пунктом 5.2 розділу V цього Положення передбачено, що при розгляді питання анулювання реєстрації згідно з підпунктом «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункт «г» пункту 5.1 цього розділу) 12 місяців визначаються із урахуванням того, що: не враховується місяць, в якому проведено реєстрацію особи платником ПДВ, якщо особа зареєстрована платником ПДВ з дня іншого ніж перший день календарного місяця; включаються останні 12 послідовних податкових місяців, за які подані податкові декларації (у разі подання декларацій) або сплив строк подання податкових декларацій (у разі неподання декларацій) до отримання чи складання контролюючим органом документа, який є підставою для анулювання реєстрації. Анулювання реєстрації здійснюється шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру.

За змістом пункту 5.5 розділу V цього Положення анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах «б» - «з» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункти «б» - «з» пункту 5.1 цього розділу). Контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав. Рішення про анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є, зокрема, довідка про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців (підстава - підпункт «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу). У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником ПДВ та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до контролюючого органу, загальні обсяги постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку) (підпункт 3 пункту 5.5 розділу V Положення).

За змістом пункту 5.6 розділу V цього Положення за наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) контролюючий орган за місцем перебування на обліку платника податків приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення контролюючим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства. Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за самостійним рішенням контролюючого органу оформляється за формою № 6-РПДВ (додаток 5). Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження контролюючого органу, та підписується керівником (заступником керівника або уповноваженою особою) контролюючого органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказуються підстави (одна або декілька) для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу.

В матеріалах справи містяться декларації, що ТОВ «МИРОГРАД» подавало податкові декларації з податку на додану вартість за період з березня 2024 року по лютий 2025 року, з показниками які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту. Дані обставини позивач не заперечує.

Суд не погоджується з доводами позивача, що ТОВ «МИРОГРАД» мало право подати до контролюючого органу уточнюючі декларації з податку на додану вартість у зв?язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітні податкові періоди: за травень 2024 року - до 01.05.2025; за липень 2024 року - до 16.07.2025; за вересень 2024 року - до 06.09.2025; за січень 2025 року - до 31.01.2026, оскільки, на момент прийняття ооскаржуваного рішення уточнюючі декларації не були подані.

Відомості про прийняття контролюючим органом відповідно до Порядку №225 рішення щодо неможливості виконання платником податків - ТОВ «МИРОГРАД» свого податкового обов'язку у матеріалах справи відсутні.

Беручи до уваги наведене, суд доходить висновку, що оскаржуване рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №17833 від 16.04.2025 про анулювання з 16.04.2025 реєстрації ТОВ «МИРОГРАД», як платника податку на додану вартість було прийнято за наявності підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Оскільки відповідач під час прийняття стосовно позивача рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість діяв правомірно, відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування такого рішення.

Щодо позовних вимог в частині зобов?язання Державну податкову службу України поновити реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «МИРОГРАД», то підстави для їх задоволення відсутні, оскільки така вимога є похідною від вимоги про визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення, у задоволенні якої судом відмовлено.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 90, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «МИРОГРАД» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов?язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Маковська