Постанова від 10.12.2025 по справі 466/4779/25

Справа № 466/4779/25 Головуючий у 1 інстанції: Білінська Г.Б.

Провадження № 22-ц/811/2767/25 Доповідач в 2-й інстанції: Ванівський О. М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2025 року Львівський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого судді: Ванівського О.М.,

суддів Цяцяка Р.П., Шеремети Н.О.

секретаря: Підлужного В.І.,

з участю: апелянта ОСОБА_1 та його представника - адвоката Крета О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Крета О.І. на рішення Шевченківського районного суду м.Львова від 21 липня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ЛКП «Рясне 402» про визнання дій неправомірними, зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

В травні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Львівського комунального підприємства «Рясне - 402», у якому просив визнати порушенням його прав споживача відмову директора ЛКП «Рясне 402» організувати нарахування плати за вивезення побутових відходів у відповідності до вимог п.п.2.3. та 2.5 рішення Львівської міської ради № 928 від 9.10.2019 р. та ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», зобов'язати ЛКП «Рясне-402» провести перерахування плати за вивезення побутових відходів за останні три роки відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Рішення Львівської міської ради за № 928 від 09.10.2019 та повернути йому безпідставно витребувані кошти.

Свої вимоги мотивував тим, що він проживає у квартирі АДРЕСА_1 . ЛКП «Рясне 402» щомісячно безпідставно проводить нарахування за послугу з вивезення твердих побутових відходів, з розрахунку за один квадратний метр загальної площі житлового приміщення. Такі нарахування позивач вважає незаконними, оскільки ухвалою Львівської міської ради від 09.10.2019 № 928 визначено послугу з поводження із побутовими відходами окремою комунальною послугою і зазначено, що нарахування плати за таку здійснюється з врахуванням кількості зареєстрованих осіб у житлових приміщеннях, а не відповідно до площі помешкання. Відтак, він має право на повернення безпідставно витребуваних у нього коштів, у загальному розмірі з врахуванням інфляції 4227,90 грн.

Оскаржуваним рішенням Шевченківського районного суду м.Львова від 21 липня 2025 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до ЛКП «Рясне 402» про визнання дій неправомірними, зобов'язання до вчинення дій - відмовлено.

Рішення суду оскаржив представник ОСОБА_1 - адвокат Крет О.І.

В апеляційній скарзі зазначає, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, та неповним з'ясуванням усіх обставин справи.

Зокрема покликається на те, що суд першої інстанції невірно витлумачив предмет та умови Договору №7 від 01.05.2019 р., розмежувавши поняття "послуга з управління" та "послуга з поводження з побутовими відходами". Як у позовній заяві, так і в ході судового розгляду, позивач наголошував, що плата за поводження з побутовими відходами не входить до ціни послуги з управління будинком.

Звертає увагу суду на те, що послуга з поводження з відходами за своєю суттю залежить від кількості людей, що їх утворюють, а не від площі приміщення, в якому вони проживають. Суд не надав жодної оцінки цьому доводу і не встановив, на якій правовій підставі відповідач здійснює нарахування саме у такий спосіб, що прямо суперечить і Договору №7, і Рішенню ЛМР №928.

Просить рішення суду скасувати та постановити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши суддю - доповідача, пояснення апелянта ОСОБА_1 та його представника - адвоката Крета О.І. на підтримання апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що таку слід залишити без задоволення.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства, кожна людина при визначенні її громадянських прав і обов'язків має право на справедливий судовий розгляд.

В силу положень ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Згідно п. п. 1-5 ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає зазначеним вимогам.

Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог про визнання дій неправомірними, зобов'язання до вчинення дій, суд першої інстанції виходив з правильності нарахування плати за надання послуги з вивезення твердих побутових відходів (збирання, зберігання вивезення), оскільки така правомірно нараховується відповідачем з урахуванням загальної площі квартири позивача.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду зважаючи на наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 зареєстрований та проживає у квартирі АДРЕСА_1 .

Послуги з управління багатоквартирним будинком за адресою АДРЕСА_2 надає відповідач у справі - ЛКП «Рясне 402» на підставі Договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 7 від 01.05.2019, укладеного між уповноваженою особою заборів співвласників багатоквартирного будинку Підбережником М.М. та директором управляючої компанії ЛКП «Рясне 402».

Відповідно до частини другої, четвертої статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.

Статтею 3 Закону визначено предмет регулювання цього Закону і суб'єкти у сфері житлово-комунальних послуг.

Відповідно до вказаної норми Закону, предметом регулювання його норм є правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг , а суб'єктами цього Закону є органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, власники, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг.

Відповідно до положень статті 33 Закону України «Про управління відходами» від 20.06.2022 № 2320-IX послуга з управління побутовими відходами є комунальною послугою і надається відповідно до законодавства про житлово-комунальні послуги та правил, встановлених Кабінетом Міністрів України, з урахуванням регіональних та місцевих планів управління відходами та правил благоустрою населеного пункту.

Виконавцем послуги з управління побутовими відходами є суб'єкт господарювання, який здійснює збирання та перевезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку, або адміністратор послуги з управління побутовими відходами.

Виконавець послуги з управління побутовими відходами укладає договори з суб'єктами господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів. Якщо виконавцем послуги з управління побутовими відходами є адміністратор, він також укладає договори з суб'єктами господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів.

Виконавець послуги з управління побутовими відходами укладає договори із споживачами послуги.

Норми надання послуги з управління побутовими відходами визначаються органом місцевого самоврядування відповідно до правил, що затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг врегульовані Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII.

Згідно з частинами 1,3 статті 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.

Норми цього Закону застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених законами, що регулюють відносини у сферах постачання та розподілу електричної енергії і природного газу, постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону № 2189-VIII до повноважень органів місцевого самоврядування, зокрема, належать становлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону; встановлення одиниці виміру обсягу наданих послуг з управління побутовими відходами.

Виконавчий комітет Львівської міської ради прийняв рішення № 928 від 09.10.2019 «Про визначення послуги з поводження побутовими відходами окремою комунальною послугою у м. Львові», відповідно до якого, керуючись Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про відходи», «Про житлово-комунальні послуги», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 № 1070 «Про затвердження Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами» визначено послугу з поводження з побутовими відходами окремою комунальною послугою у м. Львові. У рішенні визначено одиницю виміру обсягу надання послуги, тариф на послугу, порядок нарахування плати за послугу. Також встановлено, що з метою надання послуги співвласникам багатоквартирних будинків слід здійснювати укладення договорів про надання послуги з поводження з побутовими відходами з відповідним виконавцем послуг. Крім того, рішенням визначено, що нарахування плати за послугу з поводження з побутовими відходами здійснюється з врахуванням кількості зареєстрованих осіб у житлових приміщеннях згідно з фактичними даними, але не більше норми надання послуг з вивезення побутових відходів.

Відповідно до пункту 2.7. Рішення співвласники багатоквартирного будинку самостійно вибирають одну з моделей організації договірних відносин (індивідуальні чи колективні договори) та одного виконавця послуг з поводження з побутовими відходами.

Пунктами 3, 4 Рішення визначено:

співвласникам багатоквартирних будинків здійснювати укладення договорів про надання послуги з поводження з побутовими відходами з відповідним виконавцем послуг з врахуванням вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами відповідно до обраної у встановленому порядку моделі організації договірних відносин (індивідуальні чи колективні договори);

виконавцям послуг з поводження з відходами здійснювати укладення договорів зі споживачами про надання послуг з поводження з побутовими відходами згідно з обраною співвласниками багатоквартирних будинків моделлю організації договірних відносин з врахуванням вимог нормативних документів щодо частоти забору побутових відходів, необхідної кількості контейнерної тари для забезпечення збору побутових відходів та роздільного збору вторинної сировини.

Відповідно до положень статті 12 Закону № 2189-VIII надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).

Договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку (частина 1 статті 13 Закону № 2189-VIII).

Стаття 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Встановлено, що за адресою м. Львів, вул. Шевченка, 358 між уповноваженою особою заборів співвласників багатоквартирного будинку ОСОБА_1 та директором управляючої компанії ЛКП «Рясне-402» укладено Договір №7 від 01.05.2019 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.

Умовами договору управління майном передбачено надання послуг з вивезення твердих побутових відходів (збирання, зберігання, перевезення) шляхом укладання окремого договору з виконавцем послуг, згідно з фактичними обсягами вивезених побутових відходів на підставі актів виконаних робіт і виставлених рахунків; технічне обслуговування ліфтів шляхом укладення окремого договору з виконавцем послуг на підставі актів виконаних робіт (пункт 2.1. Договору).

З метою надання послуг з вивезення твердих побутових відходів (збирання, зберігання, перевезення) 04.01.2021 ЛКП «Рясне-402» укладено із виконавцем ТОВ «Санком» Договір № 1242 про надання послуг з поводження з побутовими відходами з метою їх подальшої утилізації, видалення, знешкодження та захоронення.

Пункт 1.1. договору передбачає, що ТОВ «Санком», виконавець, зобов'язується згідно з графіком надавати послуги з поводження з побутовими відходами, а споживач (ЛКП «Рясне-402») зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором на підставі Рішення Львівської міської ради № 683 «Про визначення виконавців послуг зі збирання, зберігання і перевезення твердих побутових відходів у м. Львові» від 09.08.2013 з подальшими змінами та доповненнями до нього, згідно Рішення Львівської міської ради № 675 «Про встановлення тарифів на послуги з вивезення побутових відходів» від 04.08.2017, а також у відповідності до Правил благоустрою м. Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради № 376 від 21.04.2011 зі змінами та доповненнями до них.

Відповідно до п. 2.5 Договору вартість вивизення побутових відходів 742,96 грн за одну тонну з урахуванням ПДВ.

Розрахунки між сторонами договору проводяться на підставі рішення виконкому Львівської міської ради № 675 від 04.08.2017 «Про встановлення тарифів на послуги з вивезення побутових відходів» з урахуванням рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради № 455 «Про відшкодування додаткових витрат на вивезення та захоронення побутових відходів» від 21.06.2016 з подальшими змінами та доповненнями до них.

В той же час порядок розрахунків між мешканцями (власниками) житлових та нежитлових приміщень багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_2 та управителем, ЛКП «Рясне-402», врегульовано Договором №7 від 01.05.2019 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, яким передбачено оплату цієї послуги залежно від площі квартир, і який в силу вимог закону є обов'язковим до виконання.

Відповідно до Законів України «Про відходи», «Про житлово-комунальні послуги, «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», ЛКП «Рясне-402» є споживачем послуг, що надаються ТОВ «Санком», та не є надавачем комунальної послуги з вивезення твердих побутових відходів мешканцям житлового будинку, а тому розрахунок оплати з їх вивезення між ЛКП «Рясне-402» та мешканцями (власниками) житлових та нежитлових приміщень, що знаходяться в управлінні підприємства, здійснюються з розрахунку одного квадратного метра загальної площі приміщення, а не від кількості зареєстрованих осіб, що передбачено ч. 3 ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відповідно до якої ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення будинку, якщо інше не визначено договором та включає витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

Пункт 2.1 Договору №7 від 01.05.2019 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком передбачає, що надання послуг з вивезення твердих побутових відходів (збирання, зберігання, утилізація) є складовою частиною послуг з утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 .

Враховуючи наведене суд першої інстанції вірно виходив з безпідставності тверджень позивача про неправильність нарахування плати за надання послуги з вивезення твердих побутових відходів (збирання, зберігання вивезення), оскільки така правомірно нараховується відповідачем з урахуванням загальної площі квартири позивача.

Не можуть братися до уваги покликання апелянта на те, що суд першої

інстанції безпідставно застосував преюдиційне значення рішення апеляційного суду

у спорі між тими ж сторонами, враховуючи наступне.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 у вересні 2023 року звертався до

Шевченківського районного суду міста Львова з позовом до ЛКП «Рясне-402» про

зобов'язання ЛКП повернути йому безпідставно нараховані кошти за

вивезення твердих побутових відходів.

Рішенням Шевченківського районного суду м. Львові від 19 січня 2024 року позов було задоволено частково, зобов'язано ЛКП «Рясне - 402» провести перерахунок нарахування за послугу з поводження з побутовими відходами ОСОБА_1 , за адресою проживання: АДРЕСА_3 , починаючи з 18.09.2020, відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Рішення Львівської міської ради №928 від 09.10.2019.

В решті вимог відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного суду від 22.10.2024 р. рішення Шевченківського районного суду м. Львові від 19 січня 2024 року було скасовано та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Тобто, у цій справі апеляційний суд дослідив відносини позивача та відповідача

згідно існуючого між ними договору; надав цим договірним відносинам правову

кваліфікацію, а відтак вказане рішення апеляційного суду є преюдиційним та застосовним у цій справі.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильних висновків суду першої інстанції.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Колегія суддів вважає, що оскаржуване судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому його відповідно до ст.. 375 ЦПК України необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Відповідно до ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно до ст. 6Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.

Керуючись ст.ст. 374 ч. 1 п.1, 375, 381 - 384 ЦПК України, Львівський апеляційний суд,-

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Крета О.І. - залишити без задоволення.

Рішення Шевченківського районного суду м.Львова від 21 липня 2025 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскарженою у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повної постанови.

Повний текст постанови складено 10 грудня 2025 року..

Головуючий: Ванівський О.М.

Судді: Цяцяк Р.П.

Шеремета Н.О.