Провадження №3/748/1739/25
Єдиний унікальний № 748/3778/25
10 грудня 2025 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої-судді: Костюкової Т.В.
при секретарі: Орішко К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 ,
за статтею 173 КУпАП,-
14 листопада 2025 року на адресу суду надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , з протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №046359 від 04 листопада 2025 року.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась.
Згідно ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані окрім іншого встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення.
Зі змісту ч.1 ст.256 КУпАП випливає, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно п.6 розділу І, п.15 розділу ІІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції» затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України №1376 від 06.11.2015 року, усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою; до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Статтею 173 КУпАП передбачено відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Судовий розгляд повинен провадитися в межах обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Однак всупереч діючому законодавству, склад адміністративного правопорушення в протоколі про адміністративне правопорушення викладений почерком, який ускладнює розуміння його змісту, а наявні в матеріалах справи докази щодо обставин вчиненого адміністративного правопорушення, не узгоджуються з обставинами адміністративного правопорушення викладеного у протоколі серії ВАВ №046359, а саме: час вчинення, місце вчинення, суть правопорушення.
Так, у протоколі серії ВАВ №046359 про адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП, об'єктом якого є суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку та спокою громадян, місцем вчинення правопорушення зазначено « АДРЕСА_2 », що є місцем проживання ОСОБА_1 та не відноситься до громадського місяця. Крім того, є незрозумілим, яким чином ОСОБА_1 перебуваючи у себе вдома змогла розбити скло ОСОБА_2 , що мешкає у АДРЕСА_3 , при цьому не завдавши матеріальної шкоди.
Оскільки вказані обставини перешкоджають суду належним чином розглянути адміністративну справу, та враховуючи вищезазначене, матеріали про адміністративне правопорушення підлягають поверненню начальнику Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області, для усунення допущених недоліків, а саме приведення протоколу про адміністративне правопорушення у відповідність до норм ч.1 ст.256 КУпАП та п.6, п.7 розділу І «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції» затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України №1376 від 06.11.2015 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1, 245, 251, 256, 268, 283 КУпАП, суд, -
протокол серії ВАВ №046359 про адміністративне правопорушення, передбачене ст.173-2 КУпАП складений відносно ОСОБА_1 та додані до нього матеріали - повернути начальнику Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області, для усунення допущених недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Т.В.Костюкова