Постанова від 10.12.2025 по справі 638/17284/25

Справа № 638/17284/25

Провадження № 3/638/5017/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 грудня 2025 року м. Харків

Шевченківський районний суд м. Харкова у складі судді Смирнови В.А.,

за участі секретаря судового засідання Євженко О.Ю.

прокурора Кіншакової Н.В.

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1

розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Департаменту стратегічного розслідування 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Національної поліції України відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, місце проживання та реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

05 вересня 2025 року до Шевченківського районного суду м. Харкова надійшло чотири адміністративних матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (справа № 638/17284/25, провадження № 3/638/5017/25, справа № 638/17285/25, провадження № 3/638/5018/25; справа № 638/17286/25, провадження № 3/638/5019/25; справа № 638/17287/25, провадження № 3/638/5020/25).

Постановою Шевченківського районного суду м. Харкова від 29.10.2025 року об'єднано в одне провадження справи про адміністративні правопорушення справу № 638/17284/25, справу № 638/17285/25, справу № 638/17286/25 та справу № 638/17287/25. Об'єднаній справі присвоєно єдиний унікальний № 638/17284/25.

ОСОБА_1 , займаючи посаду начальника відділу юридичного та кадрового забезпечення Печенізької селищної ради, будучи відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-VII суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 2-7 р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 01.02.2024 о 15.09, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2021 рік, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 , займаючи посаду начальника відділу юридичного та кадрового забезпечення Печенізької селищної ради, будучи відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-VII суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 2-7 р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 01.02.2024 о 15.21, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 , будучи 31.03.2023 звільненим з посади начальника відділу юридичного та кадрового забезпечення Печенізької селищної ради, будучи відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700- VII суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 03.08.2025 о 17.02, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік, чим вчинив правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 , будучи 31.03.2023 звільненим з посади начальника відділу юридичного та кадрового забезпечення Печенізької селищної ради, являючись відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-VII суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 2-7 р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 01.02.2024 о 15.31, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2023 по 31.03.2023, (при звільненні), чим вчинив правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.

12.09.2025 від ОСОБА_1 надійшли пояснення, в яких він просив у справах щодо декларацій за 2021, 2022 роки та декларації при звільненні застосувати ст. 22 КУпАП і звільнити його від відповідальності, у зв?язку з малозначністю прострочення, обмежившись зауваженням; щодо декларації за 2023 рік, у разі визнання складу правопорушення, врахувати об?єктивні обставини воєнного стану, добровільне подання декларації та відсутність умислу, і призначити мінімальне адміністративне стягнення.

У поясненнях зазначив, що НАЗК роз?яснило, що у зв?язку з воєнним станом та відновленням роботи Реєстру декларацій у жовтні 2023 року, декларації за 2021 і 2022 роки, а також декларації при звільненні, мали бути подані до 31.01.2024 включно. Таким чином, формально несвоєчасність виникла з 01.02.2024. Разом з тим, згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП та усталеною практикою Верховного Суду, для складу адміністративного правопорушення необхідно встановити вину, форму умислу та суспільну небезпеку діяння. Усі декларації (за 2021, 2022 роки та перед звільненням) були подані 01.02.2024, тобто із запізненням лише на один день. ??Щорічна декларація за 2023 рік була подана 03.08.2025. ??Подання здійснено добровільно, без примусу, що свідчить про відсутність наміру ухилятися від декларування. Несвоєчасність була зумовлена об?єктивними обставинами воєнного стану та складною безпековою ситуацією у Харківській області. ??Пропуск у один день (2021, 2022, декларація при звільненні) не створює реальної шкоди чи суспільної небезпеки. ??Подання всіх декларацій свідчить про відповідальне ставлення до обов'язку. ??Відсутній умисел приховати відомості чи ухилитися від декларування.

16.10.2025 ОСОБА_1 подав до суду клопотання, в якому просив у справах щодо декларацій за 2021, 2022 роки та декларації при звільненні застосувати ст. 22 КУпАП і звільнити його від відповідальності, у зв?язку з малозначністю прострочення, обмежившись зауваженням; щодо декларації за 2023 рік, у разі визнання складу правопорушення, врахувати об?єктивні обставини воєнного стану, добровільне подання декларації та відсутність умислу, і призначити мінімальне адміністративне стягнення.

Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, питання чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.

В судовому засіданні прокурор просила визнати ОСОБА_2 винним та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

ОСОБА_1 в судовому засідання не заперечував факту вчинення інкримінованих правопорушень, при цьому просив застосувати до нього ст. 22 КУпАП.

Згідно із ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Суд, вислухавши позицію ОСОБА_1 та прокурора, дослідивши матеріали справи, вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення знайшла своє повне підтвердження в суді.

Відповідно до вимог ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час та за місцем вчинення правопорушення.

Частиною першої статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП визначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Так, відповідно до розпорядження Печенізької селищної ради Чугуївського району Харківської області від 31.12.2020 року № 271-К ОСОБА_1 з 04 січня 2021 року призначено на посаду - начальника відділу юридичного та кадрового забезпечення Печенізької селищної ради, як такого, що пройшов конкурс.

Згідно з розпорядженням Печенізької селищної ради Чугуївського району Харківської області від 29.03.2023 року № 37-К ОСОБА_1 звільнено з посади начальника відділу юридичного та кадрового забезпечення Печенізької селищної ради з 31 березня 2023 року за угодою сторін.

Відповідно до п.п. в п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону «Про запобігання корупції» (далі - Закон) суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік (ч. 2 ст. 45 Закону).

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану" (Закон 2381-IX), який набрав чинності 03.08.2022 Розділ XIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції" (Відомості Верховної Ради України, 2014 р., № 49, ст. 2056 із наступними змінами) доповнити пунктами 2-3-2-10 такого змісту, зокрема, п. 2-7 установити, що суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Водночас згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" (Закон 3384-ІХ), який набрав чинності 12.10.2023, внести зміни до таких законів України, зокрема, у Законі України "Про запобігання корупції" (Відомості Верховної Ради України, 2014 р., № 49, ст. 2056 із наступними змінами): у розділі XIII "Прикінцеві положення": пункт 2-7 викласти в такій редакції: "2-7. Установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати щорічну декларацію за 2021 рік, щорічну декларацію за 2022 рік та декларацію при звільнені за період з 01.01.2023 по 31.03.2023 до 31.01.2024, а щорічну декларацію за 2023 рік до 01.04.2024.

У ході опрацювання Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено дати подачі декларацій, а саме: щорічної декларації за 2021 рік - 01.02.2024, тобто несвоєчасно; щорічної декларації за 2022 рік - 01.02.2024, тобто несвоєчасно; декларація при звільнені за період 01.01.2023 по 31.03.2023 - 01.02.2024, тобто несвоєчасно; щорічна декларація за 2023 рік - 03.08.2025, тобто несвоєчасно.

Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складів адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування.

Щодо малозначності

Відповідно ст. 22 КУпАП, при малозначності правопорушення суддя може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням, проте законодавство не містить вказівок на ознаки, що дозволяють судити про малозначність.

Положеннями статті 1 КУпАП встановлено, що завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Профілактика правопорушень, пов'язаних з корупцією, в загально визначеній політиці держави має попереджувальний та преюдиціальний характер в такому вкрай негативному для суспільства явищі, як корупція. З огляду на наведене дії, за які передбачена відповідальність главою 13-А КУпАП, не можуть визнаватися малозначними в сенсі ст. 22 КУпАП.

А тому клопотання ОСОБА_1 про звільнення останнього від відповідальності за інкриміновані правопорушення, у зв?язку з малозначністю прострочення, обмежившись зауваженням не підлягає задоволенню.

Отже, ОСОБА_1 , подавши декларації (щорічну за 2021 рік, щорічну за 2022 рік та при звільнені) 01.02.2024, вчинив правопорушення передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки відповідно до п. 2.7 Прикінцевих положень Закону строк подачі таких декларацій - 31.01.2024; подавши декларацію (щорічну за 2023 рік) 03.08.2025 вчинив правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону така декларація має бути подана до 01.04.2024. Жодних обставин, які перешкоджали своєчасному поданню декларації, ОСОБА_1 не навів.

Причин, які б свідчили про поважність несвоєчасного подання декларацій не встановлено.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень підтверджується матеріалами справи.

Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Враховуючи обставини вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, ступінь його вини, суд приходить до висновку про наявність правових підстав до визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накладає на нього стягнення в межах санкції зазначеної статті у вигляді штрафу на користь держави у розмір п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.

Керуючись статтями 23,33,40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст. 245, 251, 283, 284, 285, 289, 294 КУпАП України, ст. ст. 4, 9 Закону України «Про судовий збір», суд,-

УХВАЛИВ:

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, місце проживання та реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , адміністративне стягнення в виді штрафу в у розмірі 50 (п'ятдесят) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, місце проживання та реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ятсот) грн 60 коп.

Відповідно до частини першої статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому Постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити, що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього можуть бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку статті 308 КУпА, тобто примусового виконання постанови суду.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду у десятиденний строк з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м. Харкова.

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку її оскарження.

Суддя В.А. Смирнов