Рішення від 10.12.2025 по справі 638/4607/25

Справа № 638/4607/25

Провадження № 2-а/638/206/25

РІШЕННЯ

Іменем України

10 грудня 2025 року м. Харків

Шевченківський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого судді Агапова Р.О.,

за участю секретаря Суслової К.В.,

розглянувши в порядку спрощеного провадження у залі суду м. Харкова адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив скасувати постанову №597 від 05.03.2025 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 25 500,00грн. за частиною 3 ст.210-1 КУпАП.

В обґрунтування зазначив, що 05 березня 2025 року ОСОБА_1 отримав постанову ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №597 від 05 березня 2025 року про накладення на нього адміністративного стягнення.

З отриманої постанови йому стало відомо про те, що 05 березня 2025 року ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 складена постанова № 597 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст.210-1 КУпАП, та якою накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 25 500 грн за вчинення останнім правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.210-1 КУпАП.

Як зазначено в оскаржуваній постанові, під час перевірки, відповідно до наданих ОСОБА_1 документів, йому було запропоновано пройти ВЛК з метою встановлення ступеню придатності до військової служби. ОСОБА_1 відмовився від проходження ВЛК для визнання придатності до військової служби, чим порушив вимоги: ст.69-71 ПКМУ №560 від 16.05.2024 року; абз.1, абз 4, абз.10 п.1 Правил військового обліку призовників та військовозобов'язаних, викладених у Додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку, призовників і військовозобов'язаних, затверджених ПКМУ від 30.12.2022 р.№1487, абз.7 ч.3, абз.5 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову служб»

ОСОБА_1 вважає, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням вимог чинного законодавства, є необґрунтованою, незаконною та підлягає скасуванню.

ОСОБА_1 наголошує, що про обставин притягнення його до адміністративної відповідальності за відмову від проходження військово-лікарської комісії йому стало відомо з постанови №597 від 05 березня 2025 року, враховуючи, що ні ІНФОРМАЦІЯ_2 на іншим ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 повістку/направлення на проходження медичного огляду, ВЛК не вручалось. Також рішень про необхідність ОСОБА_1 пройти ВЛК не приймалось, враховуючи, що з 1 березня 2025 року направлення на медичний огляд військовозобов'язаних до ВЛК буде здійснюватися виключно за рішенням керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

Зважаючи на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 : не вручалось повістку про його виклик для направлення для проходження медичного огляду, не приймалось та не було ОСОБА_1 вручено направлення (повістку) для проходження ВЛК як то передбачає пункт 74 Порядку №560 затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 року, що є обов'язковою передумовою притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за відмову від проходження медичного огляду, обставини зазначені у оскаржуваній постанові не відповідають дійсності.

Також вказує, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувався без участі ОСОБА_1 ..

Постанова №597 від 05.03.2025 року не містить належних доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого частиною третьою статті 210-1 КУпАП, зокрема відсутні: 1) докази щодо направлення та вручення ОСОБА_1 повістки на проходження медичного огляду (ВЛК); 2) докази відмови ОСОБА_1 без поважних причин від проходження медичного огляду (ВЛК) після отримання останнім від ІНФОРМАЦІЯ_3 медичного направлення та повістки.

31.03.2025 ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд.

Відповідач надав відзив за позовну заяву, де зазначив, що 05.03.2025 року позивачу запропоновано пройти ВЛК з метою встановлення ступеню придатності до військової служби. Позивач відмовився від проходження Військово-лікарської комісії для визначення придатності до військової служби, про що надав власноручні пояснення в протоколі. В цей же день складено Протокол № 597, а також винесена Постанова № 597 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП України. Позивач копії вказаних протоколу та постанови отримав.

Позивач у судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи повідомлений своєчасно та належним чином.

Представник відповідача у судове засідання також не з'явився, про день та час слухання справи повідомлений своєчасно та належним чином.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Постановою ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №597 від 05.03.2025 притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та застосоване стягнення у вигляді штрафу у розмірі 25 500,00грн.

У постанові зазначено, що у період дії правового режиму воєнного стану, який введений Указом Президента України №64/2022 та Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року (із змінами), під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року №65/2022, при перевірці документів громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , було встановлено факт порушення останнім законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Так як під час перевірки, відповідно до наданих гр. ОСОБА_1 документів, йому було запропоновано пройти ВЛК з метою встановлення ступеню придатності до військової служби. Гр. ОСОБА_1 відмовився від проходження військово-лікарської комісії для визначення придатності до військової служби, чим порушив вимоги п. 69 - 71 ПКМУ № 560 від 16.05.2024 року, абз.1, абз. 4 абз.10 п. 1 Правил військового обліку призовників та військовозобов'язаних, викладених у додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого ПКМУ від 30.12.2022 р. №1487, абз. 7 ч. 3, абз. 5 ч.10 ст. 1 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».

Згідно витягу з Журналу реєстрації направлень на військово-лікарську комісію, позивача було повідомлено про необхідність проходження ВЛК, що підтверджено особистим підписом ОСОБА_1 .

Згідно акту про відмову від проходження ВЛК, 05 березня 2025 року у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , було запропоновано військовозобов'язаному ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 пройти ВЛК з метою встановлення ступеню придатності до військової служби. ОСОБА_1 від проходження ВЛК відмовився.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зіст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (у т.ч. передбачені ст.ст.210,210-1 КУпАП).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Як встановлено статтею 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Частиною 1 статті 210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а частиною 3 цієї статті - за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.

Відповідно до Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно з Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року воєнний стан, який триває і по теперішній час.

Згідно ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно.

Як зазначено у абз.3 ч.1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов'язані проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Відповідно до ч.13 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які перебувають на військовому обліку, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються, направляються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.

Відповідно до п. 3.1 глави 3 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14.08.2008 року № 402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України, на підставі направлення за формою, наведеною у додатку 11 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.

Направлення реєструється в журналі реєстрації направлень на ВЛК, виданих резервістам та військовозобов'язаним для проходження медичного огляду за формою, наведеною у додатку 12 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, та видається військовозобов'язаному під особистий підпис.

Контроль за направленням та проходженням військовозобов'язаними медичного огляду ВЛК покладається на керівника відповідного ТЦК та СП.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на наявність у матеріалах справи копії витягу з Журналу реєстрації направлень на військово-лікарську комісію, де в графі «особистий підпис військовозобов'язаного» ОСОБА_1 та відсутності доказів проходження ВЛК останнім, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 19, 90, 139, 243, 245, 250, 286 КАС України, ст. ст. 103, 108, 481,489, 494, 531 МК України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів, з дня його проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.

Суддя Р.О. Агапов