Постанова від 09.12.2025 по справі 938/2060/25

Справа№938/2060/25

Провадження № 3/938/1430/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2025 року селище Верховина

Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Чекан Н.М. розглянувши матеріали, які надійшли від Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( далі - КУпАП)

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 , начальника групи персоналу ІНФОРМАЦІЯ_2 , військове звання «майор», -

В С Т АН О В И В:

ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, 21.11.2025 року вчинив недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду, чим скоїв адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 172-15 КУпАП.

Правопорушення вчинено при таких обставинах.

ОСОБА_1 - начальник групи персоналу ІНФОРМАЦІЯ_2 , військове звання «майор», проходить військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_3 , за своїм військовим званням та службовими обов'язками наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями та є військовою службовою особою.

Нормами п. п. 4 та 9 розділу II наказу Міністерства оборони України від 20.10.2015 № 569 «Про внесення змін до Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.11.2015 за № 1426/27871, визначено, що у підрозділах військової частини стрілецька зброя та боєприпаси до неї, у тому числі спортивна та навчальна, зберігаються в кімнаті для зберігання зброї в порядку, передбаченому статтями 144-151 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України. У разі відсутності у підрозділі військової частини кімнати для зберігання зброї або приміщення для зберігання особистої зброї дозволяється зберігати стрілецьку зброю та боєприпаси в кімнаті для зберігання зброї вартового приміщення в окремих ставницях, шафах, ящиках. Особиста зброя офіцерів і прапорщиків зберігається в чергового частини в металевій замкненій шафі та запечатується печаткою чергового частини.

Боєприпаси до пістолетів зберігаються у шафі (ящику) разом із пістолетами, але в окремому запечатаному та замкненому металевому ящику. Ящик з боєприпасами запечатується печаткою службової особи, призначеної наказом командира військової частини. Ключі від цього ящика з боєприпасами зберігаються в чергового частини, передавати їх іншим особам забороняється.

Івано-Франківською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №62025140150000865 від 18.11.2025 за ч. 5 ст. 426-1 КК України.

21.11.2025 року під час проведення обшуку у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ), у приміщенні службового кабінету №6 у металічному сейфі, який був не замкнений, відповідальний за який є майор ОСОБА_1 , виявлено пістолет ПМ №УХ 0718 та два магазини по 8 набоїв 9x18.

Таким чином, начальник групи персоналу ІНФОРМАЦІЯ_2 майор ОСОБА_1 , проходячи службу у вказаному центрі комплектування, у порушення вимог ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. п. 4 та 9 розділу II наказу Міністерства оборони України від 20.10.2015 № 569 «Про внесення змін до Інструкції про організацію обліку, зберіганняі видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.11.2015 за № 1426/27871 та своїх функціональних обов'язків, 21.11.2025 у період часу із 08 год. 00 хв. по 13 год. 41 хв., без законних підстав зберігав у металічному сейфі в службовому кабінеті №6 ІНФОРМАЦІЯ_5 , пістолет ПМ №УХ 0718 та два магазини по 8 набоїв 9х18, заходів щодо повернення зброї та боєприпасів до кімнати для зберігання зброї не здійснив, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

У судове засідання особа, яка притягається до відповідальності, ОСОБА_1 не з'явивися, від нього до суду поступило клопотання про розгляд справи без його участі, визнання вини, вказавши, що він щиро розкаюється, просив застосувати мінімальний штраф.

Прокурор у судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про проведення розгляду справи без його участі.

Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до такого висновку.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності зі законом.

Згідно зі ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

На підставі ст.252 КУпАП оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.

Згідно зі ст.129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Диспозицією ч.1 ст. 172-15 КУпАП передбачено відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.

Диспозицією ч.2 ст. 172-15 КУпАП передбачено відповідальність за діяння передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.

Суб'єктом даного правопорушення є військова службова особа. Згідно з приміткою до ст. 172-13 КУпАП під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.

Також і відповідно до ч. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.

Враховуючи вищевказане, ОСОБА_1 , будучи начальником групи персоналу ІНФОРМАЦІЯ_2 , військове звання «майор», за своїм військовим званням та службовими обов'язками наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, є військовою службовою особою.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, полягає у недбалому ставленні військової службової особи до військової служби в умовах особливого періоду.

Недбалим ставленням до військової служби є несумлінне ставлення службової особи до покладених на неї службових обов'язків, що виявляється в їх невиконанні (бездіяльність) або у неналежному виконанні (дія).

Несумлінне ставлення до службових обов'язків характеризує об'єктивну сторону вчиненого і полягає в тому, що за наявності реальної можливості діяти так, як того вимагають інтереси служби, винний або взагалі не діє, або хоча і діє, але неналежним чином.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 рок № 2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року, який у подальшому, відповідними указами, неодноразово продовжувався та діє по цей час.

Нормами п. п. 4 та 9 розділу II наказу Міністерства оборони України від 20.10.2015 № 569 «Про внесення змін до Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.11.2015 за № 1426/27871 визначено, що у підрозділах військової частини стрілецька зброя та боєприпаси до неї, у тому числі спортивна та навчальна, зберігаються в кімнаті для зберігання зброї в порядку, передбаченому статтями 144-151 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України. У разі відсутності у підрозділі військової частини кімнати для зберігання зброї або приміщення для зберігання особистої зброї дозволяється зберігати стрілецьку зброю та боєприпаси в кімнаті для зберігання зброї вартового приміщення в окремих ставницях, шафах, ящиках. Особиста зброя офіцерів і прапорщиків зберігається в чергового частини в металевій замкненій шафі та запечатується печаткою чергового частини. Боєприпаси до пістолетів зберігаються у шафі (ящику) разом із пістолетами, але в окремому запечатаному та замкненому металевому ящику. Ящик з боєприпасами запечатується печаткою службової особи, призначеної наказом командира військової частини. Ключі від цього ящика з боєприпасами зберігаються в чергового частини, передавати їх іншим особам забороняється.

Із протоколу обшуку від 21.11.2025 року під час проведення обшуку у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ), у приміщенні службового кабінету №6, у металічному сейфі, який був не замкнений, відповідальний за який є майор ОСОБА_1 , виявлено пістолет ПМ №УХ 0718 та два магазини по 8 набоїв 9x18.

Таким чином, в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст. 172-15 КУпАП.

Санкція ч.2 ст.172-15 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення вказаного правопорушення шляхом накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

При таких обставинах, до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч.2 ст. 172-15 КУпАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Тому з ОСОБА_1 слід стягнути судовій збір у розмірі 605,60 гривень.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 62 Конституції України, ст.ст.172-15, 251,252,256,266,280,283,284- 285,294 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Стягнути зі ОСОБА_1 судовий збір у дохід держави в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Згідно зі ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначеного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня її винесення до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд.

Суддя Наталія ЧЕКАН