Справа № 487/8371/25
Провадження № 3/487/1811/25
10.12.2025 м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва у складі головуючої судді Скоринчук К.М., за участю секретаря судових засідань Карбівничої А.О., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Головного управління ДПС у Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , фізична особа - підприємець, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
-за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП,
До Заводського районного суду м. Миколаєва з Головного управління ДПС у Миколаївській області надійшов протокол № 674 про адміністративне правопорушення від 28.10.2025 про притягнення фізичної особи - підприємця (далі - ФОП) ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАп.
З протоколу № 674 від 28.10.2025 вбачається, що під час перевірки 03.10.2025 о 13 год 13 хв у присутності працівників контролюючого органу проведено інвентаризацію коштів в барі-магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , результат якої оформлено описом готівкових коштів від 03.10.2025.
За даними опису сума готівкових коштів склала - 238,00 грн, а згідно з Х-звітом № 23 ПРРО № 4000878776, сума склала - 0,00, що свідчить про не проведення розрахункових операцій через ПРРО та ненадання відповідного розрахункового документа на суму 238,00, що є порушенням Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265 (далі - Закон № 265).
ФОП ОСОБА_1 до перевірки надано виписки банку за період з 03.05.2025 по 03.10.2025, за результатами перевірки яких встановлено, що в вересні 2025 року на розрахунковий рахунок № НОМЕР_2 за розрахунки еквайрінгу надійшло 26 459,15 грн, а відповідно даних системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій по програмному реєстратору розрахункових операцій № 4000878776 за вказаний період за найменуванням форми оплати «картка» проведено реалізацію товарів на суму 25 525,00 грн, різниця складає 589,99 грн, що також є порушенням Закону № 265.
Крім того, під час перевірки ФОП ОСОБА_1 03.10.2025 було знято залишки товарних запасів в барі-магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що відображено у Відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей). ФОП ОСОБА_1 до перевірки було надано видаткові накладні за адресою: АДРЕСА_2 , та не надано форму ведення обліку товарних запасів. Отже, перевіркою було встановлено, що в барі-магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ФОП ОСОБА_1 здійснюється реалізація товарів, які не обліковані у встановленому порядку, що знаходиться у місці продажу (господарському об'єкті) за адресою: АДРЕСА_2 , на загальну суму 5 412,00 грн (по цінам реалізації) що є порушенням Закону № 265.
Вказані порушення відображені в акті фактичної перевірки від 13.10.2025 № 17169/Ж5/14/29/07/ НОМЕР_1 .
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 повторно не з'явилася. Про необхідність явки до суду повідомлена належним чином та своєчасно шляхом направлення судової повістки рекомендованою кореспонденцією на адресу, зазначену у протоколі. Проте, не з'явившись у судове засідання, про причини своєї неявки суд не повідомила. Заяв про відкладення розгляду справи не надходило.
Суд вважає за необхідне зазначити, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, повинна добросовісно користуватися своїми процесуальними правами та обов'язками.
Суд ураховує приписи ст. 268 КУпАП України, згідно якої під час розгляду справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.155-1 цього Кодексу присутність такої особи не є обов'язковою.
Ураховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає можливим провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, суд ураховує наступне.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Судом встановлено, що на підставі наказу ГУ ДПС у Миколаївській області № 1335-П від 02.10.2025 та направлень на перевірку від 02 жовтня 2025 року № 2296/14-29-07-10, № 2297/14-29-07-10 було здійснено фактичну податкову перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , що здійснює діяльність адресою: АДРЕСА_2 .
За результатами перевірки було встановлено, що 03.10.2025 виявлено допущення порушень суб'єктом господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 , зокрема, порушення проведення розрахунків у сфері торгівлі під час інвентаризації коштів в барі-магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ФОП ОСОБА_1 , результат якої оформлено описом готівкових коштів від 03.10.2025, згідно з яким сума готівкових коштів склала - 238,00 грн, а згідно з Х-звітом № 23 ПРРО № 4000878776, сума склала 0,00 грн, що у свою чергу свідчить про не проведення розрахункових операцій через ПРРО та ненадання відповідного розрахункового документа на суму 238,00 грн, що є порушенням п.1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (Закон № 265).
Для перевірки ФОП ОСОБА_1 було надано виписки банку за період з 03.05.2025 до 03.10.2025, за результатами перевірки яких було встановлено, що в вересні 2025 року (з 02.09.2025 по 01.10.2025 з урахуванням надходження коштів на наступний календарний день) на розрахунковий рахунок № НОМЕР_3 за розрахунки в еквайрінгу надійшло 26 459,15 грн, а відповідно до даних системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій по програмному реєстратору розрахункових операцій № 4000878776 за вказаний період за найменуванням форми оплати «картка» проведено реалізацію товарів на суму 25 525,00 грн (з урахуванням комісії за проведення розрахунків (344,16 грн), різниця складає 589,99 грн, що є порушенням п.1, 2, ст. 3 розділу ІІ Закону № 265.
Крім того, під час перевірки ФОП ОСОБА_1 03.10.2025 у присутності посадових осіб контролюючого органу було знято залишки товарних запасів в барі-магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що має своє відображення у Відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей). До перевірки ФОП ОСОБА_1 було надано видаткові накладні за адресою: м. Миколаїв, пр. Центральний, біля ж/б 8Б, проте, не надано форму ведення обліку товарних запасів.
Названою перевіркою було встановлено, що в барі-магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ФОП ОСОБА_1 здійснюється реалізація товарів, які не обліковані у встановленому порядку, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті) за адресою: АДРЕСА_2 , на загальну суму 5 412,00 грн (по цінам реалізації), що є порушенням вимог п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Вказані порушення підтверджується актом фактичної перевірки від 13.10.2025 за № 17169/Ж5/14/29/07/ НОМЕР_1 .
Стаття 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачає, зокрема, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється; надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти). Фізичні особи - підприємці, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, при продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або наданні послуг мають право в розрахунковому документі зазначати назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги (п.п. 1, 2 ст. 3 Закону).
Крім того, відповідно до п. 12 ст. 3 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
Факт вчинення ФОП ОСОБА_1 адміністративного правопорушення підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення № 674 від 28.10.2025; актом фактичної перевірки від 13.10.2025; Актом про неможливість, ознайомлення, підписання та вручення матеріалів перевірки від 13.10.2025; копією поштового відправлення; наказом про проведення фактичної перевірки № 1335-П від 02.10.2025; направленнями на перевірку від 02.10.2025; запитом про надання документів (копій документів) від 03.10.2025 на ім'я ФОП ОСОБА_1 ; випискою по рахунку з 03.05.2025 по 03.10.2025; описом готівкових коштів на місці проведення розрахункової операції від 03.10.2025; Відомістю про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) від 03.10.2025; запрошенням ФОП ОСОБА_1 до ГУ ПС у Миколаївській області для складання протоколу про адміністративне правопорушення та Актом № 1813/246/14-29-07-07 від 28.10.2025, що засвідчує факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
За порушення вказаного податкового законодавства передбачена відповідальність ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи та надавши оцінку доказам, суд доходить висновку про наявність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 155-1 КУпАП - порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладені адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Суд ураховує, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, а також відсутність обставини, які б обтяжують відповідальність.
Згідно з ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником так і іншими особами.
Ураховуючи викладене та надані докази, суд доходить переконання, що для досягнення мети адміністративного стягнення необхідною та достатньою мірою відповідальності за ч.1 ст. 155-1 КУпАП є штраф у розмірі 2 (двох) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 34,00 грн.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 також належить стягнути суму судового збору на користь держави в розмірі 605,60 грн.
Керуючись статями 283-284, 289, 294 КУпАП, суд
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 34,00 грн.
Штраф перераховувати на рахунок: отримувач: Миколаїв.ГУК/Заводськ.р-н/21081100; Код отримувача (ЄДРПОУ) 37992030; банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.); номер рахунку (IBAN): UA698999980313030106000014480; Код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 грн, який перераховувати на рахунок: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106; Призначення платежу: справа №487/1811/25.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч. 1 ст. 307 КУпАП).
Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія, не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого ч. 1 ст. 307 КУпАП, має бути надано суду, який виніс постанову.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня винесення та може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду у строк та порядку, що передбачені ст. 294 КпАП України.
Суддя: К.М. Скоринчук