Справа №: 452/4633/25
Провадження № 3/452/2170/2025
Іменем України
10 грудня 2025 року м.Самбір
Суддя Самбірського міськрайонного суду Львівської області Бікезіна О.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності неповнолітнього ОСОБА_1 за ст. 183 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Самбірського міськрайонного суду Львівської області 09.12.2025 року надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно неповнолітнього ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 183 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 991527 від 04.12.2025 року неповнолітній ОСОБА_1 02.12.2025 року о 21:40 год. в м. Самборі по вул. Торгова поблизу ТЦ «Антант» здійснив завідомо неправдивий виклик поліції, а саме зателефонував на лінію «102» представившись чужим ім'ям та повідомив про крадіжку телефону, хоча цього факту насправді не було.
Згідно приписів ст. 278 КУпАп орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до ч. 1 ст. 270 КУпАП інтереси особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).
Згідно з вимогами п. 7 Мінімальних стандартних правил Організації Об'єднаних Націй, що стосуються відправлення здійснення правосуддя щодо неповнолітніх, право мати адвоката та право на присутність батьків або опікуна є основними процесуальними гарантіями захисту прав неповнолітніх.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради № 789-XII від 27 лютого 1991 року (далі - Конвенція), в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України «Про національну поліцію» встановлено, що проведення опитування неповнолітніх допускається тільки за участю батьків (одного з них), іншого законного представника або педагога.
Аналогічна норма міститься також і в п. 17 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 листопада 2015 за №1376 (з наступними змінами) в якому зазначено, що проведення опитування малолітніх чи неповнолітніх осіб допускається тільки за участі батьків (одного з них), іншого законного представника або педагога.
Таким чином, забезпечення права на захист неповнолітньої особи при її притягненні до будь-якого виду юридичної відповідальності здійснюється шляхом обов'язкового залучення законного представника.
Однак з матеріалів даної справи не вбачається, що зазначені вимоги були дотримані при складанні протоколу відносно неповнолітнього ОСОБА_1 , оскільки даних щодо залучення законних представників (батьків, усиновителів, опікунів, піклувальників) матеріали справи не містять.
Таким чином, з метою всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її у відповідності з законом, вважаю за необхідне повернути вказану справу для доопрацювання.
Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 256, 278, 283 КпАП України,-
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 183 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути Самбірському районному відділу поліції ГУ НП у Львівській області для доопрацювання
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя