Справа № 442/8798/25
Провадження №3/442/2427/2025
Іменем України
10 грудня 2025 року суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області Гарасимків Л.І., розглянувши в м. Дрогобичі адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , громадянку України, РНОКПП НОМЕР_1 , керівника ТОВ " Будівельний рай" ЄДРПОУ : 44099557, яка зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, -
З Головного Управління ДПС у Львівській області до суду надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП керівника ТОВ " Будівельний рай" ОСОБА_1 .
З протоколу про адміністративне правопорушення серія ГУЛВ № 007522 № 1316/Ж13/13-01-04-06/44099557 від 04.11.2025 року вбачається, що ОСОБА_1 , як керівник ТОВ "Будівельний рай" вчинила правопорушення, щодо несвоєчасної сплати суми податкового зобов"язанн -податку на додану вартість. Порушено п. 57.1 ст. 57 Податкового Кодексу України, відповідальність передбачена ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечила факт вчинення адміністративного правопорушення, пояснивши, що їй з податкового органу не приходило жодного документу з приводу не сплати податкового зобов"язання, а тому їй не відомо, яка саме сума податку, за який період, відтак просить закрити провадження, так як в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до норм КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення в якому зазначається суть адміністративного правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин, інкримінованого особі адміністративного правопорушення, повинен провадитися розгляд справ.
З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Частина 1 статті 163-2 КУпАП передбачає відповідальність за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), тобто дана норма містить два окремих склади адміністративного правопорушення.
Норма ч.1ст. 163-2 КУпАП'є бланкетною, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів. Конкретизований зміст бланкетної диспозиції передбачає певну деталізацію відповідних положень інших нормативно-правових актів, що наповнює норму більш конкретним змістом, для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації за відповідною статтею чи частиною статті КУпАП. Формулювання суті правопорушення не може обмежуватися посиланням на нормативний акт, а повинно містити відомості про вчинене правопорушення згідно з диспозицією статтіз конкретизацією суті порушення відповідно до норм, в даному випадку, податкового законодавства.
Серед ознак, які мають бути відображені при викладенні суті правопорушення, обов'язковим є наведення конкретних обставин та фактів порушення податкового законодавства, яких особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не дотрималася, порушивши тим самим законодавчі приписи.
Протокол містить посилання на порушення ОСОБА_1 п. 57.1ст. 57 ПК України.
Статтею 57 Податкового кодексу визначені строки сплати податкового зобов'язання. Пункт перший якої визначає, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Однак в протоколі про адміністративне правопорушення не вказаний граничний строк сплати податку, не вказано податковий період за який порушено строк сплати податку відповідно до групи платника податків, тобто конкретних обставин та фактів порушення податкового законодавства, посадовою особою, якою складено протокол не зазначено.
Більше того, протокол містить протиріччя, оскільки складено його за фактом несвоєчасної сплати податку, хоча у викладенні фактичних обставин правопорушення не зазначено дату сплати такого.
Суд позбавлений процесуальної можливості самостійно визначати, встановлювати фактичні обставини, норми податкового законодавства, порушені Флюнт н.й..
Неконкретність формулювання суті адміністративного правопорушення позбавляє особу щодо якої складено протокол, права здійснювати предметний захист та порушує її процесуальні права.
Згідно положень КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
В рішенні Європейський суд з прав людини у справі Малофеєв проти Росії, вказав, якщо в протоколі адміністративного правопорушення не відображено всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, або відшукувати докази на користь обвинувачення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Отже, суд позбавлений процесуальної можливості усувати допущені посадовою особою ДПС недоліки чи помилки і як наслідок, дійти висновку про наявність у діях особи складу та події адміністративного правопорушення.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суд також зазначає, що надісланий протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки в ньому відсутні дані особи, щодо якої складено протокол (число місяць, рік народження, місце народження), відомості щодо роз'яснення прав, передбачених ст. 63 Конституції України статтею 268КУпАП, відсутній в протоколі і підпис особи або відомості щодо відмови від підписання протоколу, що є суттєвим порушенням вимог КУпАП.
Акт камеральної перевірки не може бути належним доказом у справі, оскільки не підтверджує обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення.
Враховуючи, що законодавство України про адміністративні правопорушення має каральну направленість (тяготіє до кримінального), тому з урахуванням принципів і загальних засад КУпАП, практики Європейського Суду по правах людини, передбачається принцип презумпції невинності особи, поки її винуватість не буде доведена у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП відсутність події і складу адміністративного правопорушення є обставинами, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення. За таких обставин, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю.
Таким чином, суд приходить до висновку про закриття провадження у справі з підстав, передбачених п. 1 ст. 247 КУпАП.
Враховуючи викладене, керуючись п. 1 ст. 247 КУпАП, суд
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1ст. 163-2 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Л.І. Гарасимків