Вирок від 09.12.2025 по справі 335/74/25

1Справа № 335/74/25 1-кп/335/491/2025

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

9 грудня 2025 року Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

захисника адвоката ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 7 за адресою: вул. Перемоги, буд. 107-Б, м. Запоріжжя, кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024050000000412 від 15.02.2024, стосовно:

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Донецьк, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , одруженого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 Кримінального кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_6 своїми умисними діями вчинив колабораційну діяльність, яка виразилась у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави агресора за таких обставин.

24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об'єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об'єднаних Націй (далі - ООН).

До складу ООН увійшли Українська Радянська Соціалістична Республіка (з 24 серпня 1991 року змінено назву на Україна), Союз Радянських Соціалістичних Республік (з 24 грудня 1991 року змінено назву на Російська Федерація) та ще 49 країн засновниць, а в подальшому до вказаної міжнародної організації прийняті інші країни світу.

Відповідно до ч. 4 ст. 2 Статуту ООН всі Члени ООН утримуються в їх міжнародних відносинах від загрози силою її застосування як проти територіальної недоторканості або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким чином, несумісним з Цілями Об'єднаних Націй.

Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 9 грудня 1981 року № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями від 16 грудня 1970 року № 2734 (ХХV), що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; від 21 грудня 1965 року № 2131 (ХХ), що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та обмеження їх суверенітету та від 14 грудня 1974 року № 3314 (ХХІХ), що містить визначення агресії, установлено, що ні одна з держав не має право здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-який формі або з будь - якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації; утримуватись від здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.

Крім того, у статтях 1-6 Декларації Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року № 3314 )ХХІХ серед іншого визначено:

- застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної та політичної незалежності іншої держави;

- застосування збройної сили державою першою в порушення Статуту ООН є перш за все свідченням акту агресії.

Будь-яка з наступних дій, незалежно від оголошення війни, кваліфікується як акт агресії:

- вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не носила, що є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або частини її;

- бомбардування збройними силами держави території іншої держави або застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави;

- блокада портів або берегів держави збройними силами іншої держави;

- напад збройними силами держави на сухопутні, морські або повітряні сили, або морські і повітряні флоти іншої держави;

- застосування збройних сил однієї держави, що знаходяться на території іншої держави за згодою з приймаючою державою, у порушення умов, передбачених в угоді, або будь-яке продовження їх перебування на такій території після припинення дії угоди;

- дія держави, що дозволяє, щоб її територія, яку вона надавала в розпорядження іншої держави, використовувалася цією іншою державою для здійснення акту агресії проти третьої держави;

- засилання державою або від імені держави збройних банд, груп, іррегулярних сил або найманців, які здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави, що мають настільки серйозний характер, що це рівнозначно наведеним вище актам.

Жодні міркування будь-якого характеру з політичних, економічних, військових чи інших причин не можуть бути виправданням агресії.

Статтями 1 та 2 ІІІ Конвенції про відкриття воєнних дій (Гаага, 18 жовтня 1907 року), яка вступила в дію 26 січня 1910 року, яку 7 березня 1955 року визнано Союзом Радянських Соціалістичних Республік, правонаступником якого є Російська Федерація, передбачено, що військові дії між державами не повинні починатися без попереднього і недвозначного попередження, яке буде мати форму мотивованого оголошення війни або форму ультиматуму з умовним оголошенням війни. Стан війни повинен бути без уповільнення оповіщений нейтральним державам і буде мати для них дійсну силу лише після одержання оповіщення.

24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. Згідно з указаним документом, територія України є неподільною та недоторканою.

16 липня 1990 року вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.

Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканою і не може бути змінена та використана без її згоди.

Незалежність України визнали державу світу, серед яких і Російська Федерація.

Згідно з п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні їх зобов'язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов'язались утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким чином згідно із Статутом ООН.

31 травня 1997 року відповідно до положень Статуту ООН і зобов'язань за заключним актом Наради безпеки і співробітництва в Європі Україна та Російська Федерація уклали договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією (ратифікований Законом України від 14 січня 1998 року ШЗ/98-ВР та Федеральним Законом Російської Федерації від 2 березня 1999 року № 42 ФХ). Відповідно до ст.ст. 2, 3 зазначеного Договору Російська Федерація зобов'язалась поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та будівництво відносин на основі принципів взаємної поваги суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або загрози силою, включаючи економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов'язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.

Відповідно до опису і карти державного кордону, які є додатками до Договору між Україною та Російською Федерацією про українсько-російський державний кордон від 28 січня 2003 року (ратифікований Російською Федерацією 22 квітня 2004 року), територія Автономної Республіки Крим, м. Севастополя, Донецької та Луганської областей відноситься до території України.

Статтями 1, 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, якав межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою.

Згідно із статтею 5 Конституції України, носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органами місцевого самоврядування.

Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Згідно з ч. 1 ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на право і свободи, честь і гідність інших людей.

Статтею 73 Конституції України визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.

Відповідно до статей 132-134 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території. До складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь. Місто Севастополь має спеціальний статус, автономна Республіка Крим (далі - АР Крим) є невід'ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання.

Таким чином, із зазначених нормативно-правових актів, а також актів національного законодавства, яке визначає основні засади державної політики, спрямованої на захист національних інтересів і гарантування в Україні безпеки особи, суспільства і держави від зовнішніх і внутрішніх загроз в усіх сферах життєдіяльності, випливає, що дії Російської Федерації на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України створюють реальні загрози національної безпеці та є проведенням підривної діяльності проти України. Її результатом стала в 2014 році анексія Криму, окупація території Донецької та Луганської областей, масштабні руйнування провідних промислових бюджетоутворюючих підприємств на сході держави, що призвело до загострення суспільно-політичної обстановки в Україні, падіння економіки держави та інших вкрай негативних для України наслідків.

Наведені вище факти розв'язання та ведення російською федерацією агресивної війни проти України, здійснення підривної діяльності, в тому числі, і шляхом вторгнення підрозділів ЗС Російської Федерації на територію півострова Крим, захоплення державних установ, організацій та військових частин із 27 лютого 2014 року широко висвітлювалися більшістю засобів масовою інформації України та іноземних держав.

Постановою Ради Федерації Зборів російської федерації «Про використання збройних Сил Російської Федерації на території України» від 01 березня 2014 року № 48 - СФ за результатами звернення Президента російської федерації, виходячи з інтересів безпеки життя громадян Російської Федерації, особового складу військового контингенту ЗС Російської Федерації, що дислокується на території України (АР Крим), надано згоду Президенту Російської Федерації на використання ЗС російської федерації на території України.

Надалі, продовжуючи підривну діяльність проти України, Російська Федерація утворила на тимчасово окупованій території України в АР Крим федеральні органи державної влади Російської Федерації, правоохоронні органи та органи судової системи, місцевого самоврядування, з метою становлення та зміцнення окупаційної влади Російської Федерації та недопущення контролю України над цією територією.

Верховною Радою України 15 квітня 2014 року прийнято Закон України № 1207-VІІ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон № 1207-VІІ), за яким перебування підрозділів ЗС Російської Федерації на території України з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, а також, всупереч міжнародно-правовим актам, визнано окупацією частини території суверенної держави України, а територію АР Крим, відповідні води, територіальне море України, територію виключної (морської) економічної зони України, а також повітряний простір над цими територіями визнано тимчасово окупованими територіями України внаслідок збройної агресії з боку Російської Федерації.

Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН «Територіальна цілісність України» від 27 березня 2014 року № 68/262 «референдум», проведений в АР Крим 16 березня 2014 року, визнано таким, що не має законної сили і не зможе бути основою для зміни статусу АР Крим.

Реакцією на такі дії Російської Федерації стало прийняття Верховною Радою України 21 квітня 2015 року постанови № 337 - VІІІ «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків», згідно з якою констатовано початок такої агресії з боку Російської Федерації на території АР Крим 20 лютого 2014 року, яка звершилася воєнною окупацією та подальшою незаконною анексією цієї частини території України.

Резолюціями Генеральної Асамблеї ООН «Стан у сфері прав людини в автономній Республіці Крим та м. Севастополі (Україна)» від 19 грудня 2016 року № 71/205 та від 19 грудня 2017 року № 72/190 «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, Україна, районів Чорного та Азовського морів» від 17 грудня 2018 року, «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна» від 22 грудня 2018 року послідовно засуджено тимчасову окупацію з боку Російської Федерації внаслідок військової агресії частини території України - АР Крим - підтверджено невизнання анексії.

Продовжуючи реалізацію злочинного плану, з метою створення приводів для ескалації конфлікту і спроби виправлення своєї агресії перед громадянами України Російської Федерації та світовою спільнотою, 21 лютого 2022 року Російською Федерацією визнано «Донецьку Народну Республіку» та «Луганську Народну Республіку» незалежними державами.

22 лютого 2022 року Президент Російської Федерації, реалізуючи злочинний план, направив до Роди Федерації звернення про використання Збройних Сил Російської Федерації за межами Російської Федерації, яке було задоволено.

24 лютого 2022 року о 05:00 годині Президент Російської Федерації оголосив про рішення розпочати військову операцію в Україні.

У подальшому Збройними силами Російської Федерації, які діяли за наказом керівництва Російської Федерації і ЗС Російської Федерації, здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам зброї та підрозділам ЗСУ, також військовими формуваннями Російської Федерації здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна.

24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022, затвердженого Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб на всій території України. В подальшому у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, відповідно до змін, внесених Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ, Указом Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-ІХ, Указом Президента України від 12 серпня 2002 року № 573/2022, затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-ІХ, Указом Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022, затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738-ІХ, Указом Президента України від 06 лютого 2023 року № 58/2023, затвердженим Законом України від 07 лютого 2023 року № 2915-ІХ, Указом Президента України від 01 травня 2023 року № 254/2023, затвердженим Законом України від 02 травня 2023 року № 3057-ІХ, Указом Президента України від 26 липня 2023 року № 451/2023, затвердженим Законом України від 27 липня 2023 року № 3275-ІХ, Указом Президента України від 06 листопада 2023 року № 734/2023, затвердженим законом України від 08 листопада 2023 року № 3429-ІХ, Указом Президента України від 05 лютого 2024 року № 49/2024, затвердженим законом України від 06 лютого 2024 року № 3654-ІХ, Указом Президента України від 23 червня 2024 року № 469/2024, затвердженим Законом України від 23 червня 2024 року № 3891-ІХ, Указом Президента України від 28 жовтня 2024 року № 740/2024, затвердженим Законом України від 29 жовтня 2024 року № 4024-ІХ воєнний стан неодноразово продовжувався.

Відповідно до п.п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, як узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Тимчасово окупована територія - це частина території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Згідно зі ст. 42 ІV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї: положення про закон і звичаї війни на суходолі (1907 року) територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника.

Внаслідок розв'язання і ведення агресивної війни, починаючи з 24 лютого 2022 року збройними формуваннями Російської Федерації тимчасово окуповано частини території Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської областей.

Згідно з Розпорядженням Кабінету міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085 - р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» зі змінами, внесеними Розпорядженням Кабінету міністрів України від 05 травня 2015 року № 428 - р, місто Донецьк Донецької області входить до переліку населених пунктів, на територіях яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

З метою забезпечення роботи окупаційних органів влади у районних центрах та містах на території Донецької області, де органи влади України тимчасово не здійснюють своїх повноважень, керівниками т.зв. «Донецької Народної Республіки» за вказівки невстановлених представників Російської Федерації створено не передбачені законодавством України державні адміністрації. З метою надання вигляду законності їх діяльності органами влади «Донецької Народної Республіки» прийнято ряд документів із ознаками нормативності, проте які є нікчемними відповідно до законодавства України, зокрема:

- так звану Конституцію «ДНР» від 14.05.2014, у ст. 54 якої вказано, що адміністративно-територіальними одиницями «ДНР» є райони та міста республіканського значення;

- так звану Постанову «Ради міністрів ДНР» «Про введення державних адміністрацій на звільнених територіях Донецької народної республіки» № 32-6 від 08.09.2014, у якій зазначено, що Голови «державний адміністрацій» в адміністративно-територіальних одиницях призначаються розпорядженням Голови ради міністрів «ДНР»;

- так званий Указ «Голови ДНР «Про прийняття тимчасового (типового) положення про місцеві адміністрації Донецької народної республіки» № 13 від 19.01.2015, відповідно до якого з метою «нормального функціонування та життєдіяльності підприємств та організацій, розташованих на звільненій території», тобто території, яка перебуває під контролем учасників терористичної організації «ДНР» створюються так звані «державні адміністрації».

Також встановлено, що на тимчасово окупованій території Донецької області представниками так званої «Донецької народної республіки», підконтрольними державі-агресору - Російській Федерації, організовано та забезпечено діяльність незаконних органів влади, зокрема 31.03.2023 прийнято так званий закон «про утворення на території Донецької народної республіки міських округів та муніципальних округів, встановлення їх кордонів», з реєстраційним номером 438-ІНСІ, згідно з яким місто Докучаєвськ включено до переліку муніципальних округів, утворених на території «Донецької народної республіки» - «міський округ Докучаєвськ (адміністративний центр - місто Докучаєвськ)».

15.06.2023 центральною виборчою комісією Російської Федерації винесено постанову № 119/946-8 «про призначення виборів депутатів народної влади Донецької народної республіки та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території Донецької народної республіки», тобто на тимчасово окупованій території Донецької області.

Відповідно до вказаної постанови на території так званої «Донецької народної республіки» призначено проведення 10 вересня 2023 року незаконних виборів т.зв. «депутатів народної ради Донецької народної республіки та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території Донецької народної республіки.

Так, громадянин ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи т.зв. «головою адміністрації міста Докучаєвськ днр» усвідомлюючи вищенаведені обставини, діючи умисно, з метою заняття керівної посади у незаконно створеному органі влади - «міський округ Докучаєвськ» тобто посаду пов'язану з використанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, будучи добровільно висунутим т.зв. «головою донецької народної республіки», 26.09.2023 знаходячись в м. Докучаєвськ Донецької області (більш точне місце під час досудового розслідування не встановлено), відповідно до рішення т.зв. «Докучаєвської міської ради днр» № 16 «про обрання голови муніципального утворення міський округ Докучаєвськ Донецької народної республіки», більшістю голосів обраний так званим «головою міського округу Докучаєвськ Донецької народної республіки» строком на 5 років, та з того часу почав виконувати повноваження пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, передбачених статтею 30 т.зв. «устава муніципального утворення міський округ Докучаєвськ», - № 21 від 25.10.2023, а саме:

- представляє округ та Адміністрацію округу у відносинах з органами місцевого самоврядування інших муніципальних утворень, органами державної влади, громадянами та організаціями, без довіреності діє від імені округу та Адміністрації округу;

- забезпечує здійснення органами місцевого самоврядування округу повноважень щодо вирішення питань місцевого значення та окремих державних повноважень, переданих органами місцевого самоврядування федеральними законами та законодавством Донецької Народної республіки;

- підписує та оприлюднює нормативні правові акти, прийняті Докучаєвською міською радою;

- у відповідності до законодавства погоджує кандидатури громадян, представлених до державних нагород;

- вправі вимагати скликання позачергового засідання Докучаєвської міської ради;

- видає у межах своїх повноважень правові акти;

- здійснює повноваження у сфері муніципально-приватного партнерства, передбачені Федеральним законом від 13 липня 2015 р. № 224-ФЗ «Про державно-приватне партнерство, муніципально-приватне партнерство в Російській Федерації та внесення змін до окремих законодавчих актів Російської Федерації»;

- керує роботою адміністрації округа на основі єдиноначальності;

- приймає участь в роботі Докучаєвської міської ради з правом дорадчого голосу;

- бере участь у засіданнях робочих органів Докучаєвської міської ради;

- вносить на розгляд Докучаєвської міської ради нормативно-правові акти Докучаєвської міської ради, що передбачають встановлення, зміну та скасування місцевих податків і зборів, здійснення видатків із коштів бюджету округу У разі внесення на розгляд Докучаєвської міської ради, що передбачають встановлення, зміну та скасування місцевих податків і зборів іншими суб'єктами правотворчої ініціативи, дає в обов'язковому порядку висновок на внесені акти;

- подає на затвердження Докучаєвської міської ради проект стратегії соціально-економічного розвитку округу та звіт про її реалізації, проект структури Адміністрації округу;

- затверджує відповідно до структури а в межах відділених бюджетних асигнувань штатний розпис Адміністрації округу;

- призначає на посаду та звільняє від займаної посади муніципальних службовців Адміністрації округу, які заміщають вищі посади муніципальної служби, керівників інших органів місцевого самоврядування, керівників муніципальних підприємств та установ, вживає до них заходів заохочення та дисциплінарної відповідальності, якщо інше не встановлено дійсним Уставом. Голова округу після призначення заступників голови Адміністрації округу, керівників інших органів місцевого самоврядування округу представляє вказаних осіб Докучаєвській муніципальній раді та найближчому засідання Докучаєвської міської ради;

- затверджує положення галузевих (функціональних) та територіальних органах Адміністрації округу, не маючих статусу юридичної особи, посадові інструкції керівників структурних підрозділів Адміністрації округу;

- керує та розпоряджається муніципальною власністю округу у порядку, встановленому Докучаєвською міською радою;

- здійснює керівництво цивільною обороною на території округу та заходи щодо захисту населення у надзвичайних ситуаціях;

- приймає рішення про освіту постійно діючих при адміністрації округу комісій та організації контролю над їх діяльністю, відповідно до законодавства Російської Федерації;

- організовує роботу з виконання адміністрацією округу та муніципальними підприємствами та установами законів та інших нормативних правових актів органів державної влади, нормативно правових актів органів місцевого самоврядування округу на території округ;

- з питань своєї компетенції має право доручати виступати в суді від свого імені юридичним чи фізичним особам у порядку, встановленому законодавством;

- відкриває та закриває особові рахунки адміністрації округу у відділеннях федерального казначейства округу, розпоряджається коштами Адміністрації округу, підписує фінансові документи;

- приймає рішення щодо підготовки генерального плану округу та пропозицій про внесення до нього змін, затверджує план реалізації генерального плану округу;

- приймає рішення про підготовку проекту правил землекористування та забудови округу, направлення проекту правил землекористування та забудови округу до Докучаєвської міської ради або про відхилення проекту правил землекористування забудови округу та направлення його на доопрацювання із зазначенням дати його повторного подання у порядку, встановленому Містобудівним кодексом Російської Федерації;

- здійснює інші повноваження у відповідності до законодавства російської федерації.

Отже, громадянин України, ОСОБА_6 , у період часу з 27 вересня 2023 року до теперішнього часу, перебуваючи на вказаній посаді, виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації російської федерації, а саме в т.зв. «міському окрузі Докучаєвськ Донецької народної республіки» в окупованому м. Докучаєвськ Донецької області, в будівлі адміністрації міського округу Докучаєвськ Донецької народної республіки, по вулиці Незалежної України (перейменовано окупаційною владою на вулицю Олександра Володимировича Захарченка), будинок 22.

Судом установлено, що громадянин України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , своїми умисними діями вчинив колабораційну діяльність, що виразилась у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративної-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Обвинувачений ОСОБА_6 , будучи повідомленим в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України про місце дату і час розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причини неявки до суду не повідомив. Зокрема, суд належно повідомляв обвинуваченого про розгляд справи, здійснюючи повідомлення про призначені судові засідання у Вознесенівському районному суді міста Запоріжжя, в газеті «Урядовий кур'єр», «Голос України» та внесенням інформації на офіційний веб-сайт суду. Рекомендовані повідомлення поштового відправлення «Укрпошта» за місцем її реєстрації не надсилались, оскільки місцем реєстрації та проживання ОСОБА_6 є тимчасово непідконтрольна державі Україна територія. Досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, здійснювалось в порядку спеціального досудового розслідування на підставі ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 10.12.2024, на підставі чого слідчим суддею надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 22024050000000412 від 15.02.2024 (т. 1 а.с. 136-139).

Згідно з ухвалою Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя від 25.08.2025

кримінальне провадження № 22024050000000412 від 15.02.2024 за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, проведено відповідно до ч. 3 ст. 323 КПК України, в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) (т. 1 а.с. 154), у зв'язку з чим обвинувачений ОСОБА_6 не був допитаний судом в якості обвинуваченого по суті пред'явленого йому обвинувачення.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України) суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.

Судом установлено, що в даному кримінальному провадженні стороною обвинувачення вжито всіх передбачених законом заходів щодо дотримання прав підозрюваного на захист, з урахуванням встановлених законом особливостей спеціального досудового розслідування. При здійсненні судового провадження судом також здійснені всі передбачені законом заходи щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя, з урахуванням установлених законом особливостей такого провадження.

Враховуючи відсутність обвинуваченого та особливості розгляду кримінального провадження, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника - адвокатки ОСОБА_5 , яка була забезпечена державою.

Захисник обвинуваченого адвокатка ОСОБА_5 у судових засіданнях зазначила, що не мала можливості зв'язатися з обвинуваченим і з'ясувати в нього правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення.

Водночас, захисник належним чином приймала участь у реалізації права на захист обвинуваченого ОСОБА_6 під час судового розгляду та висловила свою позицію з приводу всіх процесуальних питань і просила суд, ухвалити виправдувальний вирок щодо обвинуваченого, оскільки на її думку, як під час досудового розслідування та судового розгляду не доведена об'єктивна сторона інкримінованого злочину підзахисному, що є одним із елементів складу злочину, не встановлено, що ОСОБА_6 діяв добровільно чи під примусом.

Проте, на думку суду, вина ОСОБА_6 в інкримінованому йому злочині повністю встановлена судом такими дослідженими у суді доказами.

Так, судом визнано загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного провадження, що тимчасова окупація з боку рф частини території України, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення рф на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку рф частини території України є загально відомими фактами, які за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами рф, а також «нормативними актами» самопроголошених суб'єктів на території України, законність яких не визнається державою Україна, проте прийнятих судом у даному випадку до уваги, оскільки вирішується питання про відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, внаслідок якого були прийняті такі акти; б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов'язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, а відтак ці факти не потребують окремого судового доказування.

Далі, суд розглянувши кримінальне провадження в межах пред'явленого обвинувачення у відповідності до положень ч. 1 ст. 337 КПК України вважає, що винуватість обвинуваченого ОСОБА_6 повністю доведена сукупністю досліджених у судовому засіданні доказів, які перевірені та оцінені з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємозв'язку для ухвалення даного процесуального рішення, які суд враховує та бере до уваги досліджені у судовому засіданні такі письмові докази:

- протокол огляду від 20.02.2024 публікації на Інтернет-ресурсі https://gisnpa-dnr.ru за електронним посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_2 . На цій сторінці міститься публікація з платформи Інтернет-ресурсу ІНФОРМАЦІЯ_3 скріншот якої відображено у вказаному протоколі. На вказаному скріншоті зображено т. зв. «закон народного совета донецкой народной республики № 438-ІІНС от 31.03.2023 Об образовании на територии Донецкой Народной Республики городских и муниципальних округах, установлении их границ», яким було законодавчо закріплено утворення т. зв. «Городской округ Докучаевск» (передбачено статтею 1 вказаного документа). (т. 2 а.с.10);

- СD диск інформації до вищевказаного протоколу огляду від 20.02.2024 (т. 2 а.с. 11), який відтворений у судовому засіданні, на якому відображена інформація, яка міститься в протоколі огляду від 20.02.2024;

- протокол огляду від 20.02.2024 публікації під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », яка розміщена ІНФОРМАЦІЯ_5 о 15:43 на платформі Інтернет-ресурсу ІНФОРМАЦІЯ_6 за електронним посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_5 . На цій сторінці міститься публікація з платформи Інтернет-ресурсу ІНФОРМАЦІЯ_6 , скріншоти якої відображено у вказаному протоколі. На вказаних скріншотах відображено статтю про результати проведення псевдовиборів на тимчасово окупованій території Донецької області. На другому скріншоті, між іншим, йдеться про те, що «городской округ Докучаевска возглавил Александр качанов» (рос). Повний текст статті: «На заседаниях семи городских и муниципальных советов избраны главы муниципальных образований. Главой муниципального образования - городской округ Горловка избран Иван Приходько. Городской округ Докучаевска возглавил ОСОБА_7 . Главой городского округу Енакиво стал ОСОБА_8 . В Торезе главой муниципального образования избран ОСОБА_9 . Тельмановский муниципальный округ возглавила ОСОБА_10 . Главой городского округа Снежное стал ОСОБА_11 . Новоазовский муниципальный округ возглавил ОСОБА_12 . Все избранные главы муниципальных образований - представители партии «Единая Росия». Поздравляем!» На третьому скріншоті відображено фото, на якому зафіксований чоловік, який стоїть за кафедрою, вдягнений у класичний костюм сірого кольору, білу сорочку, та краватку сірого кольору, взутий у взуття темного кольору, з русим волоссям, який зовні схожий на ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У подальшому лівому куті фотографії розміщені прапори рф, т.зв. «днр», а також т. зв. «городского округа Докучаевска днр». Крім цього на задній стіні на фото міститься табличка з написом «Администрация города Докучаевска та т.зв. «герб города Докучаевска». (т. 2 а.с. 12-15);

- СD диск інформації до вищевказаного протоколу огляду від 20.02.2024 (т. 2 а.с. 16), який відтворений у судовому засіданні, який є в робочому стані і містить інформацію згідно з протоколом огляду від 20.02.2024 публікації під назвою «Единая Россия - от города до Республики»;

- протокол огляду від 20.02.2024 публікації під назвою « ОСОБА_7 : Финансовое совещание. Прошло еженедельное плановое совещание с руководителями финансов, отдела бухгалтерского учета и отчетности и заместителями по направлениям», яка розміщена ІНФОРМАЦІЯ_7 об 11:16 на платформі Інтернет-ресурсу ІНФОРМАЦІЯ_6 за електронним посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_7 . На цій сторінці міститься публікація з платформи Інтернет-ресурсу ІНФОРМАЦІЯ_6 , скріншоти якої відображено у вказаному протоколі. На першому скріншоті відображено статтю щодо проведення фінансової наради ОСОБА_13 статті: «Финансовое совещание. Прошло еженедельное плановое совещание с руководителями финансов, отдела бухгалтерского учета и отчетности и заместителями по направлениям. В ходе совещания обсуждали непосредственно вопросы, качающиеся финансовой дальности. По итогам определены основные направления роботы на следующую неделю (рос.). Крім цього на скріншоті міститься фотозображення, на якому присутня особа, вдягнена у кофту синього кольору з русим волоссям, яка зовні схожа на ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . (т. 2 а.с. 17-20);

- СD диск інформації до вищевказаного протоколу огляду від 20.02.2024 (т. 2 а.с. 21), що підтверджує інформацію, викладену в протоколі огляду від 20.02.2024 публікації під назвою « ОСОБА_7 , цей диск відтворений у судовому засіданні,

- протокол огляду від 20.02.2024 публікації, яка розміщена ІНФОРМАЦІЯ_8 на платформі Інтернет-ресурсу ІНФОРМАЦІЯ_3 за електронним посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_9 . На цій сторінці міститься публікація з платформи Інтернет-ресурсу ІНФОРМАЦІЯ_3 скріншот якої відображено у вказаному протоколі. На вказаному скріншоті зображено т.зв. «указ главы донецкой народной республики ОСОБА_14 № 398 от 26.09.2023» про звільнення ОСОБА_6 з посаді т.зв. «Главы администрации города Докучаевска», що заміщується, з моменту прийняття ним присяги у зв'язку з обранням головою новоствореного муніципального утворення т. зв. «днр». (т. 2 а.с. 24);

- СD диск інформації до вищевказаного протоколу огляду від 20.02.2024 (т. 2 а.с. 25), який відтворений у судовому засіданні і цей диск містить інформацію наявну у протоколі огляду від 20.02.2024 публікації, яка розміщена ІНФОРМАЦІЯ_8 на платформі Інтернет-ресурсу ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- протокол огляду від 29.05.2024 публікації, яка розміщена за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_10 . Вказана публікація має назву «Договор между Российской Федерацией и Донецкой Народной Республикой о принятии в Российскую Федерацию Донецкой Народной Республики и образования в составе Российской Федерации нового субъекта от 30 сентября 2022 года (ратификованый Федеральным законом от 4 октября 2022 года № 372-ФЗ, вступил в силу 5 октября 2022 года, письмо МИД России от 05.10.2022 № 19696/дп). Під час посилання на цю сторінку у вигляді QR коду, при огляді сторінки встановлено, що вона являє собою інформаційний ресурс із нормативно-правовими актами рф з назвою «Официальный интернет-портал правовой информации». (т. 2 а.с. 28-33);

- СD диск з інформацією до вищевказаного протоколу огляду від 29.05.2024 року (т. 2 а.с. 34), який містить інформацію, відповідну до протоколу огляду від 29.05.2024 року, диск відтворений у судовому засіданні;

- «Договор между Росссийской Федерацией и Донецкой Народной Республикой о принятии в Российскую Федерацию Донецкой Народной Республики и образования в составе Российской Федерации нового субъекта от 30 сентября 2022 года» (рос.). (т. 2 а.с. 35-38);

- протокол огляду від 24.07.2024 інформації розміщеної на інтернет сайті «Единый государственный реестр юридических лиц рф» електронне посилання https://egrul.nalog.ru/index.html. Після здійснення електронного посилання встановлено, що документ містить дані про юридичну особу «Администрация городского округа Докучаевск Народной республики» ОГРН 123930016064. (т. 2 а.с. 39-48);

- СD диск з інформацією до вищевказаного протоколу огляду від 24.07.2024 (т. 2 а.с. 49), який відтворений у судовому засіданні;

- роздруківка до протоколу огляду від 24.07.2024 «Администрация городского округа Докучаевск Народной республики» ОГРН 123930016064. (т. 2 а.с. 50-55);

- протокол огляду від 20.02.2024 інформаційного ресурсу в соціально-орінтованій мережі «В Контакте» (група з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_11 ) за електронним посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_12 , скріншот якої відображено у протоколі. На вказаному Інтернет-ресурсі містяться ряд відеозаписів, один з яких під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_13 » розміщений ІНФОРМАЦІЯ_14 за наступним посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_15 , скріншот якої відображено у протоколі. На вказаному скріншоті зображено відеоролік загальною тривалістю 0 хв. 48 сек., на якому в часових проміжках з 0 хв. 00 сек. По 0 хв. 10 сек та з 0 хв. 34 сек. По 0 хв. 48 сек. Зображена особа, вдягнена у кофту темного кольору та піджак сірого кольору з русим волоссям, зовні схожа на ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . (т. 2 а.с. 56-58);

- СD диск відтворений у судовому засіданні, інформація на диску відповідає інформації до вищевказаного протоколу огляду від 20.02.2024 (т. 2 а.с. 59);

- протокол огляду від 21.02.2024 інформаційного ресурсу в месенджері «Telegram (каналу з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_16 ») за електронним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_17 . За вказаним посиланням міститься телеграм-канал, скірншот з якого відображено у протоколі. На платформі вказаного ресурсу міститься ряд інформаційних повідомлень. Одне з них розміщене 20.02.2024 о 19 год. 54 хв. За електронним посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_17 , скріншот якого відбражено у протоколі. так, на вказаних скріншотах зображено інформаційне повідомлення з дописом наступного змісту: «Прием граждан. 20 февраля в общественной приемной партии «Еданая Россия» в городе Докучаевске провел прием граждан глава городского округа Докучаевск Александр качанов. В ходе приема были даны подробные розъяснения на вопросы о: ремонте дорог в городе; ремонте кровли по ул. Центральная, д. 89 и ул. Центральная, д. 97. Приемная партии «Единая Россия» Докучаевска находится по адресу: ул. Александра Владимировича Захарченка, д. 22. График роботы: с понедельника почетверг с 08:00 до 17:00, пятница с 08:00 до 16:00, перерыв с 12:00 до 12:45, суббота, воскресенье - выходные. Телефон для справок: НОМЕР_2 » (рос.). Крім цього, до повідомлення прикріплено фото, на якому, у тому числі, зображений чоловік, вдягнений у кофту синього кольору, з русим волоссям, зовні схожий на громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . (т. 2 а.с. 60-63);

- СD диск інформації до вищевказаного протоколу огляду від 21.02.2024 (т. 2 а.с. 64), який також досліджений в ході судового розгляду, відтворений у судовому засіданні;

- протокол огляду від 21.02.2024 інформаційного ресурсу в соціально-орінтованій мережі «В Контакте» (акаунт під назвою « ОСОБА_7 » за електронним посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_18 , скріншот якого відображено у протоколі. На вказаному Інтернет-ресурсі міститься ряд дописів, один з яких розміщений ІНФОРМАЦІЯ_19 за наступним посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_20 , скріншоти яких відображено у протоколі. На вказаному скріншоті зображено документ під назвою «РАСПОРЯЖЕНИЕ № 14 от 29 февраля 2023 г.», підписаний т.зв. «Руководителем местного штаба териториальной обороны города Докучаевска А.Ю. Качановым». (т. 2 а.с. 65-69);

- СD диск інформації до вищевказаного протоколу огляду від 21.02.2024 (т. 2 а.с. 70), який відтворений у судовому засіданні;

- висновок експерта Закарпатського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру № СЕ-19/107-24/3440-ФП від 05.06.2024 за результатами судової портретної експертизи, проведеної у кримінальному провадженні № 22024050000000412, відповідно до висновків якого у кадрах відеофайлу під назвою «Інтерв'ю» загальною тривалістю 01 хв. 16сек. В часових проміжках з 00:00 по 00:13, з 00:24 по 00:27, з 00:39 по 00:44, з 00:55 по 00:57, а також з 01:07 по 01:16 (чоловік з русим волоссям, вдягнений у сорочку рожевого кольору) та на файлі з назвою «Інформація про особу», яке надане в якості порівняльного зразка - зображена одна й та ж особа. (т. 2 а.с. 73-85);

- протокол огляду від 06.08.2024 ряду публікацій на Інтернет-ресурсі ІНФОРМАЦІЯ_3 , огляд публікації, розміщеної на платформі вказаного ресурсу за електронним посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_21 : т.зв. «Решение муниципального образования городской округ Докучаевск Донецькой области Народной республики № 21 от 25.10.2023 «О принятии Устава муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики», скріншот якого відображено у протоколі. Додатком до вказаного т.зв. «Решение муниципального образования городской округ Докучаевск Донецькой области Народной республики № 21 от 25.10.2023 «О принятии Устава муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики» є текст цього рішення, що додається до протоколу огляду. Огляд публікації розміщеної на платформі вказаного ресурсу за електронним посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_22 /: т.зв «Решение муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой области Народной Республики № 24 от 10.11.2023 «Об учреждении администрации городского округу Докучаевск Донецкой Народной Республики и наделении ее правами юридического лица», скріншот якого відображено у протоколі. Додатком до вказаного т.зв. Решение муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой области Народной Республики № 24 от 10.11.2023 «Об учреждении администрации городского округу Докучаевск Донецкой Народной Республики и наделении ее правами юридического лица» є текст цього рішення, що додається до протоколу огляду. Огляд публікації, розміщеної на платформі вказаного ресурсу за електронним посиланням: https://gisnpa-dnr.ru/npa/1236-25-20231110/. На цій сторінці міститься т.зв. «Решение муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики № 25 от 10.11.2023 «Об утверждении Положения об администрации городского округу Докучаевск», скріншот якого відображено у протоколі. Додатком до вказаного т.зв. Решение муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики № 25 от 10.11.2023 «Об утверждении Положения об администрации городского округу Докучаевск» є текст цього рішення, що додається до протоколу огляду. Огляд публікації, розміщеної на платформі вказаного ресурсу за електронним посиланням: https://gisnpa-dnr.ru/npa/1236-29-20231110/. На цій сторінці міститься т. зв. «Решение муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики № 29 от 10.11.2023 «Об утверждении Порядка материально-технического и организационного обеспечения деятельности органов местного самоуправления городского округа Докучаевск Донецкой Народной Республики», скріншот якого відображено у протоколі. Додатком до вказаного т.зв. Решение муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики № 29 от 10.11.2023 «Об утверждении Порядка материально-технического и организационного обеспечения деятельности органов местного самоуправления городского округа Докучаевск Донецкой Народной Республики» є текст цього рішення, що додається до протоколу огляду. Огляд публікації, розміщеної на платформі вказаного ресурсу за електронним посиланням: https://gisnpa-dnr.ru/npa/1236-42-20231110/. На цій сторінці міститься т. зв. «Решение муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики № 42 от 04.12.2023 «Об утверждении структуры и предельной штатной численности Администрации городского округа Докучаевск Донецкой Народной Республики», скріншот якого відображено у протоколі. Додатком до вказаного т.зв. Решение муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики № 42 от 04.12.2023 «Об утверждении структуры и предельной штатной численности Администрации городского округа Докучаевск Донецкой Народной Республики» є текст цього рішення, що додається до протоколу огляду. Огляд публікації, розміщеної на платформі вказаного ресурсу за електронним посиланням: https://gisnpa-dnr.ru/npa/1236-222-20240527/. На цій сторінці міститься т.зв. «Постановление муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики № 222 от 27.05.2024 «Об утверждении Порядка передачи бесхозяйных жилых помещений в пользование в муниципальном образовании городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики», скріншоти якого відображено у протоколі. На вказаних скріншотах серед реквізитів документу, у тому числі міститься посада ОСОБА_15 : т.зв. «Глава муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики». Повний текст додається до протоколу. Огляд публікації, розміщеної на платформі вказаного ресурсу за електронним посиланням: https://gisnpa-dnr.ru/npa/1236-226-20240528/. На цій сторінці міститься т.зв. «Постановление муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики № 226 от 28.05.2024 «Об утверждении Порядка осуществления закупок малого объема для обеспечения нужд муниципального образования городской округ Докучаевск, скріншоти якого відображено у протоколі. На вказаних скріншотах серед реквізитів документу, у тому числі міститься посада ОСОБА_15 : т. зв. «Глава муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики». Повний текст додається до протоколу. Огляд публікації, розміщеної на платформі вказаного ресурсу за електронним посиланням: https://gisnpa-dnr.ru/npa/1236-251-20240610/. На цій сторінці міститься т. зв. «Постановление муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики № 251 от 10.06.2024 «О межведомственной комиссии по профилактике правонарушений в муниципальном образовании городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики» скріншоти якого відображено у протоколі. На вказаних скріншотах серед реквізитів документу, у тому числі міститься посада ОСОБА_15 : т.зв. «Глава муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики». Повний текст додається до протоколу. Огляд публікації, розміщеної на платформі вказаного ресурсу за електронним посиланням: https://gisnpa-dnr.ru/npa/1236-273-20240617/. На цій сторінці міститься т. зв. «Постановление муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики № 273 от 17.06.2024 «Об установлении нормы предоставления площади жилого помещения по договору социального найма и учетной нормы площади жилого помещения в муниципальном образовании городской округ Докучаевск», скріншоти якого відображено у протоколі. На вказаних скріншотах серед реквізитів документу, у тому числі міститься посада ОСОБА_15 : т.зв. «Глава муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики». Повний текст додається до протоколу. Огляд публікації, розміщеної на платформі вказаного ресурсу за електронним посиланням: https://gisnpa-dnr.ru/npa/1236-275-20240617/. На цій сторінці міститься т. зв. «Постановление образования городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики № 275 от 17.06.2024 «Об утверждении плана действий по ликвидации последствий аварийных ситуаций на системах теплоснабжения при взаимодействии тепло-, электро-, газо- и водоснабжающих организаций на территории муниципального образования городской округ Докучаевск», », скріншоти якого відображено у протоколі. На вказаних скріншотах серед реквізитів документу, у тому числі міститься посада ОСОБА_15 : т.зв. «Глава муниципального образования городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики». Повний текст додається до протоколу. (т. 2 а.с. 86-183);

- СD диск з наявною інформацією у вищевказаному протоколі огляду від 06.08.2024 (т. 2 а.с. 184), який відтворений у судовому засіданні;

- протокол огляду від 07.08.2024 публікації на Інтернет-ресурсі https://днронлайн.рф, огляду розділу під назвою «Справочная информационная», який містить інформацію про т.зв. «муниципалитеты» у тому числі, про т.зв. «муниципальное образование городской округ Докучаевск», скріншоти якого відображено у протоколі. На вказаних скріншотах міститься інформація про т.зв. «главу муниципального образования городского округа Докучаевск Донецкой Народной Республики» ОСОБА_15 та «график приемов руководства муниципального образования городского округа Докучаевск», в якому зазначена також ця особа. (т. 2 а.с. 185-190);

- СD диск інформації до вищевказаного протоколу огляду від 07.08.2024 (т. 2 а.с. 191), який відтворений у судовому засіданні;

- протокол огляду від 07.08.2024 публікації на Інтернет-ресурсі https://dokuchaevsk.gosuuslugi.ru/. На цій сторінці міститься загальна інформація про створений незаконним орган влади т.зв. «Муниципальное образование городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики», скріншот якого відображено у протоколі. Огляд розділу під назвою «Глава округу» на платформі вказаного ресурсу за електронним посиланням: https://dokuchaevsk.gosuuslugi.ru/glavnoe/glava-okruga/. У вказаному розділі наявна інформація про т.зв. «главу муниципального образования городского округа Докучаевск Донецкой Народной Республики ОСОБА_15 », а також прикріплено його фото, скріншот якого відображено у протоколі. (т. 2 а.с. 192-196);

- СD диск інформації до вищевказаного протоколу огляду від 07.08.2024 (т. 2 а.с. 197), який відтворений у судовому засіданні;

- протокол огляду від 21.02.2024 публікації у месенджері «Telegram» (група з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_16 » за електронним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_17 . За вказаним посиланням розміщено відеосюжет, в якому особа, схожа на громадянина України ОСОБА_6 , надає інтерв'ю в якості т.зв. «мэра Докучаевска», скріншот якого відображено у протоколі. Також у публікації міститься текст наступного змісту: «К годовщине воссоеденения ДНР, ЛНР, Запорожской и Херсонской областей с Россией ОСОБА_7 , мэр Докучаевска рассказал, как именно за прошедший год Владимирска область помогла подшефному городу. За это время силами владимирский строителей было восстановлено 18 многоквадратных домов, школа, три детских сада. Дом детского творчества, техникум, воскресная школа, два объекта энергетики, здание МЧС. За год восстановлено 63 тысячи квадратных метров дорожного покрытия. Одно из самых главных достижений - во время водной блокады Украиной городов ДНР, Владимирска область помогла создать систему альтернативного водоснабжения Докучаевска. В этом году откроется современный МФЦ, который поможет жителям нового региона как можно скорей адаптироваться к российской правовой системе. Дети Докучаевска постоянно отдыхают во владимирских оздоровительных лагерях. По словам ОСОБА_16 , жители Докучаевска никогда не забудут ту помощь, которую наш регион оказывает городу в сложное время» (т. 2 а.с. 198-199);

- СD диск інформації до вищевказаного протоколу огляду від 21.02.2024 (т. 2 а.с. 200), який відтворений у судовому засіданні;

- протокол огляду від 02.12.2024 публікації на Інтернет-ресурсі ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до якого проведено огляд ресурсу за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_23 , де міститься ряд документів, прийнятих т. зв. «Муниципальным образованием городской округ Докучаевск Донецкой Народной Республики», скріншот якого відображено у протоколі. Так, з числа вищевказаних було проведено огляд документу під назвою: «Решение Докучаевского городского совета Донецкой Народной Республики от 18.09.2023 № 8 «Об утверждении порядка избрания главы вновь образованного городского округа Докучаевск Донецкой Народной Республики» (електронне посилання - https:// gisnpa-dnr.ru/wp-content/uploards/2023/09/Reshenie-8-ot-18.09.2023-1.pdf), скріншоти якого відображено у протоколі. Додатком до вказаного т.зв. «Решение Докучаевского городского совета Донецкой Народной Республики от 18.09.2023 № 8 «Об утверждении порядка избрания главы вновь образованного городского округа Докучаевск Донецкой Народной Республики» є текст рішення, що додається до протоколу. Проведено огляд документу під назвою «Решение Докучаевского городского совета Донецкой Народной Республики от 26.09.2023 № 16 «Об избрании главы муниципального образования городского округа Докучаевск Донецкой Народной Республики», електронне посилання - https:// gisnpa-dnr.ru/wp-content/uploards/2023/09/Reshenie-16-ot-26.09.2023.pdf), скріншоти якого відображено у протоколі. Додатком до вказаного т.зв. «Решение Докучаевского городского совета Донецкой Народной Республики от 26.09.2023 № 16 «Об избрании главы муниципального образования городского округа Докучаевск Донецкой Народной Республики'є текст рішення, що додається до протоколу. (т. 2 а.с. 204-221);

- СD диск інформації до вищевказаного протоколу огляду від 02.12.2024 (т. 2 а.с. 222), який відтворений у судовому засіданні.

Крім того, під час судового розгляду були досліджені документи, які характеризують ОСОБА_6 , як особу, досліджені такі документи:

- витяг з ЄРДР у кримінальному провадженні № 22024050000000412 від 15.02.2024, з фабулою «Відповідно до закону «Народного совета днр» №468ІІНС від 14.08.2023 «О местном самоуправлении в днр» 27.09.2023 під час проведення в м. Докучаевськ Донецької області 2 засідання т.зв. «Докучаевского городского совета днр» шляхом таємного голосування було обрано «главой муниципального образования городского округа Докучаевск ДНР» ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , після чого останній в присутності депутатів «Докучаевского муниципального совета днр» прийняв відповідну присягу, з правовою кваліфікацією кримінального правопорушення за ч.5 ст.111-1 КК України» (т. 2 а.с. 1, 237);

- повідомлення про злочин т.в.о першого заступника начальника ГУ - начальника 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях полковника ОСОБА_17 від 14.02.2024, відповідно до якого, в ході встановлення контррозвідувальних заходів, направлених на встановлення осіб, які в умовах воєнного стану, поділяючи мету створення та функціонування злочинної діяльності «Донецька Народна Республіка», а саме зміну меж території та державного кордону України у спосіб, що суперечить порядку встановленому Конституцією України, маючи злочинні наміри щодо посягання, за підтримки рф, на територіальну цілісність України, встановлено громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який умисно вчиняє дії, спрямовані на шкоду суверенітету, територіальної цілісності, недоторканості, обороноздатності, державній безпеці України, добровільно зайнявши посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території Донецької області, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора. Було встановлено, що відповідно до Закону «Народного совета ДНР» № 438-ІІНС від 31.03.2023 «Об образовании на територии Донецкой Народной Республики городских и муниципальних округах, установлении их границ» на території т. зв. «ДНР» було утворено т. зв. «городской округ Докучаевск» (https://gisnpa-dnr.ru/npa/002-438-iihc-20230331/). Відповідно до Закону «Народного совета ДНР» № 468-ІІНС від 14.08.2023 «О местном самоуправлении в Донецкой Народной Республике» (https://gisnpa-dnr.ru/npa/002-438-iihc-20230331/) 27.09.2023 під час проведення другої наради т. зв. «Докучаевского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва» шляхом таємного голосування було обрано т. зв. «главой муниципального образования городского округа Докучаевск ДНР» ОСОБА_6 , після чого останній в присутності депутатів т. зв. «Докучаевского муниципального совета» прийняв відповідну присягу, що підтверджується наявними фотоматеріалами (https://t.me/er_donetsk/4509). Відповідно до Указу «Главы ДНР» № 398 від 29.09.2023 ОСОБА_6 було звільнено з посади «Главы администрации города Докучаевск», що заміщується, з моменту прийняття ним присяги у зв'язку з обранням головою новоствореного муніципального утворення т. зв. «ДНР» (https://fisnpa-dnr.ru/npa/0001-398-20230926/). Для висвітлення своєї протиправної діяльності ОСОБА_6 використовує телеграм канал « ОСОБА_7 » ( ІНФОРМАЦІЯ_17 ). У зв'язку з викладеним, повідомлено про виявлення кримінального правопорушення з боку громадянина України ОСОБА_6 за ознаками складу злочину, відповідальність за який передбачена ч. 5 ст. 111-1 КК України «Колабораційна діяльність», з метою внесення відомостей до ЄРДР та початку здійснення досудового розслідування. (т. 2 а.с. 4-5);

- рапорт заступника начальника ГВКР 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях полковника ОСОБА_18 від 13.02.2024, направленого на адресу т.в.о першого заступника начальника ГУ - начальника 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях полковника ОСОБА_17 . (т. 2 а.с. 6-7);

Органом досудового розслідування 22.11.2024 відносно ОСОБА_6 складено повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та у відповідності до вимог чинного ч. 3 ст. 111, ст. 135 КПК України, з огляду на перебування ОСОБА_6 на тимчасово окупованій території в м. Докучаевськ Донецької області, відсутності поштового зв'язку з вказаною територією, 22.11.2024 на офіційному сайті офісу Генерального прокурора та в офіційному виданні Кабінету Міністрів України - газеті «Урядовий кур'єр» від 22.11.2024 №237 (7897) розміщено повідомлення про підозру ОСОБА_6 , а також опубліковано повістки про його виклик для вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих дій за участю підозрюваного, проте ОСОБА_6 за викликом у зазначені дати та час не з'явився та жодним чином не повідомив про причини своєї неявки (т. 2 а.с. 239-241).

- постанову старшого слідчого в ОВС слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях майора юстиції ОСОБА_19 від 30.11.2024 про оголошення ОСОБА_6 в державний, міждержавний та міжнародний розшук (т. 1 а.с. 242-243);

- ухвалу слідчого судді Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 10.12.2024 ОСОБА_20 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024050000000412, відомості про яке внесені до ЄРДР 15.02.2024 відносно ОСОБА_6 (т. 2 а.с. 244-245);

- ухвалу слідчого судді Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська ОСОБА_21 від 10.12.2024 про застосування до підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави (т. 2 а.с. 248-249).

Згідно з інформацією Державної міграційної служби ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, документований паспортом громадянина України НОМЕР_3 , виданим Куйбишевським РВ ДМУ УМВС в Донецькій області та паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_4 від 01.10.2013 (т. 2 а.с. 253).

Згідно з інформацією Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції № 14108/11945-13-24/15.5 від 07.03.2024, виявлено актовий запис № 397 про шлюб ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , складений 12.10.1996 відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (назва відділу на час державної реєстрації шлюбу - Відділ реєстрації актів цивільного стану Ленінського районного управління юстиції у м. Донецьку), відмітка про розірвання шлюбу відсутня. Актових записів про державну реєстрацію розірвання шлюбу, зміни імені, смерті відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не виявлено (т. 2 а.с. 255).

Згідно відомостей Донецького обласного центру зайнятості, № 04.01/472/01-39-24 від 27.02.2024, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період з 01.01.2014 по теперішній час до центрів зайнятості міст і районів Донецької області за сприянням у працевлаштуванні не звертався (т. 2 а.с. 260).

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, відомості щодо ОСОБА_6 відсутні (т. 2 а.с. 261).

Відповідно до відомостей Державної прикордонної служби України, за результатами проведеної перевірки інформації, що зберігається в базі даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України», в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території, відомостей про перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією громадянином України ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в період з 08.11.2017 по теперішній час (станом на 11:27 05.12.2024) в Базі даних не виявлено (т. 2 а.с. 242).

Суд враховує, що практика Європейського суду з прав людини вказує на необхідність оцінювати докази, керуючись критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Таке доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою (Рішення ЄСПЛ від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» п. 43). Також має братися до уваги якість доказів, включаючи те, чи не ставлять обставини, за яких вони були отримані, під сумнів їхню надійність та точність (Рішення ЄСПЛ від 11.07.2013 у справі «Веренцов проти України» - п. 86).

В даному випадку, на думку суду, вказані досліджені у судовому засіданні докази відповідають саме такому критерію, є належними, допустимими, достовірними та такими, що у своїй сукупності підтверджують встановлені судом обставини скоєння ОСОБА_6 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.111-1 КК України.

Вищевказані протоколи огляду інформації, висновок експерта Закарпатського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру № СЕ-19/107-24/3440-ФП від 05.06.2024 за результатами судової портретної експертиз та інші матеріали у їх сукупності узгоджуються між собою, не містять суперечностей, які б могли поставити під сумнів їх правдивість та достовірність.

Колабораційна діяльність (ст. 111-1 КК України) - це злочин проти основ національної безпеки України. Суб'єктивна сторона кримінальних правопорушень характеризується прямим або непрямим умислом.

Державою-агресором за загальним визначенням є країна, яка першою застосовує збройну силу проти іншої країни, тобто тим самим вчиняє агресію. Державою-агресором може бути визнана не лише одна країна, а група країн, в т.ч. пов'язаних між собою угодами про військову допомогу.

При кваліфікації злочинів за ст. 111-1 КК державою-агресором наразі вважається російська федерація. При цьому враховуються, зокрема, постанова Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129-VIII, Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затверджений Законом України № 2102-IX від 24.02.2022.

За частиною 5 ст. 111-1 КК, серед іншого, передбачена відповідальність за добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора. Окупаційна адміністрація Російської Федерації це сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг (п. 6 ст. 1-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод та правовий режим на тимчасово окупованій території України").

У складі цього правопорушення важливим для кваліфікації є місце його вчинення - тимчасово окупована територія України.

У кримінальному праві добровільним вважається діяння, яке вчинено при можливості вибрати декілька варіантів поведінки, з урахуванням сукупності обставин, які можуть виключати кримінальну протиправність за приписами статей 39, 40 КК, однак яких суди у цьому кримінальному провадженні не встановили.

Організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки зі здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності.

Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки з управління чи розпорядження державним, колективним або приватним майном.

Вказана позиція викладена в постанові ВС ККС від 31.01.2024 року (справа №638/5446/22, провадження №51-4092км23).

Також, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що окупаційна адміністрація рф - це сукупність державних органів і структур рф, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольними рф самопроголошеними органами, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріуси та суб'єкти адміністративних послуг.

В свою чергу незаконними органами, посадовими та службовими особами відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Таким чином, аналізуючи зібрані у кримінальному провадженні та досліджені під час судового розгляду докази, оцінюючи їх з точки зору належності, допустимості, достовірності, а їх сукупність - з точки зору достатності та взаємозв'язку, суд, розглядаючи кримінальне провадження відповідно до вимог ст. 337 КПК України, в межах висунутого обвинувачення, вважає вину обвинуваченого ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого йому злочину доведеною у повному обсязі, а тому його дії суд кваліфікує за ч. 5 ст. 111-1 КК України, так як він своїми умисними діями вчинив колабораційну діяльність, тобто добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

Захисник ОСОБА_5 вказувала на те, що матеріали справи не містять належних доказів вини ОСОБА_6 , а тому просила постановити виправдувальний вирок.

Проте, судом встановлено, що обвинувачений ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території України, у м. Докучаєвськ Донецької області з 27.09.2023 почав працювати у незаконно створеній окупаційними органами влади на тимчасово окупованій території Донецької області т.зв. міському окрузі Докучаєвськ Донецької народної республіки» в окупованому м. Докучаєвськ Донецької області, в будівлі адміністрації міського округу Докучаєвськ Донецької народної республіки, по вулиці Незалежної України (перейменовано окупаційною владою на вулицю Олександра Володимировича Захарченка), будинок 22, надав свою добровільну згоду на призначення його на посаду «голови міського округу Докучаєвськ Донецької народної республіки», та приступив до виконання обов'язків, та відповідно на вказаній посаді виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тим самим виконав всі необхідні дії, направленні на доведення свого злочинного умислу до кінця, де і на даний час здійснює свою протиправну діяльність, шляхом виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а тому в його діях присутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Зміст досліджених судом письмових доказів дає підстави стверджувати, що обвинувачений ОСОБА_6 будучи громадянином України та займаючи посаду в незаконно створеному окупаційною владою органі, діяв особисто в інтересах окупаційної влади країни-агресора. Його діяльність на посаді т.зв. «голови міського округу Докучаєвськ Донецької народної республіки» в окупованому м. Докучаєвськ Донецької області була спрямована на проведення підривної діяльності проти України та запровадження та зміцнення авторитету окупаційної влади країни-агресора, тобто ОСОБА_6 діяв добровільно, з прямим умислом, мав вибір та можливість відмовитись від дій, які є кримінально-караними. Суду не надано доказів того, що обвинувачений не мав можливості відмовитися від цієї посади, а також від вчинення дій, що забезпечили належне функціонування незаконно створеного органу влади рф.

Незалежно від характеру функцій, діяльність обвинуваченого сприяла утвердженню та функціюванню незаконного органу влади, що посягає на державний суверенітет України, а тому утворює склад інкримінованого злочину. Крім того, для наявності умислу достатньо, що ОСОБА_6 усвідомлював факт відкритої російської агресії проти України, яка розпочалась 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, що вказує на добровільність зайняття ним посади, враховуючи характер його дій, їх послідовність та тривалість.

Всі докази, на думку суду, надані стороною обвинувачення, зібрані відповідно до вимог чинного законодавства, не викликають сумнівів у суду, у зв'язку з чим суд бере їх за основу при ухваленні вироку. Обвинуваченим або його захисником не оскаржувались рішення, дії чи бездіяльність посадових осіб в порядку ст.ст. 206, 303 КПК України. Так само, як і не надано жодного доказу на підтвердження своєї правової позиції.

Суд вважає, що досудове розслідування по даному кримінальному провадженні було проведено уповноваженими посадовими особами з дотриманням встановлених кримінально-процесуальним кодексом правил. У суду немає сумнівів в його об'єктивності та достовірності, а добуті в його ході докази є належними та допустимими, повністю узгоджуються між собою, і в достатній мірі підтверджують вину обвинуваченого.

За наведеного суд визнає неспроможними доводи захисниці про необхідність виправдання ОСОБА_6 за ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Згідно з ст.65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень, а відповідно до ст.50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженим, так і іншими особами.

Призначаючи покарання обвинуваченому ОСОБА_6 суд враховує: ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке відповідно до ст.12 КК України є тяжким злочином; дані про особу обвинуваченого, який є раніше не судимий, на обліку в лікаря нарколога чи психіатра не перебуває. Відповідно до п.5 ч.І ст.368 КПК України суд, ухвалюючи вирок, повинен вирішити питання, зокрема, чи є обставини, що обтяжують або пом'якшують покарання обвинуваченого, і які саме.

Обставин, які пом'якшують чи обтяжують покарання обвинуваченого ОСОБА_6 судом не встановлено.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди при розгляді справ застосовують Конвенцію та практику суду як джерело права. Європейський суд з прав людини у справі «Скоппола проти Італії» від 17.09.2009 року (заява № 10249/03) зазначив, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним.

Отже враховуючи вищенаведене, думку прокурора, який просив призначити обвинуваченому покарання у виді позбавлення волі на строк 10 (десять) років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування, органах державного управління та контролю, підприємствах та організаціях державної та комунальної власності на строк 15 років, з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна, думку захисника, яка просила виправдати ОСОБА_6 в пред'явленому обвинуваченні у зв'язку з недоведеності його вини, також судом враховується дані про особу винного, який не судимий, характер та вид займаної обвинуваченим посади, відсутність обставин, що пом'якшують чи обтяжують покарання, суд, виходячи з принципу індивідуалізації покарання вважає, що обвинуваченому слід призначити основне покарання у виді позбавлення волі строком на 10 років, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування, органах державного управління та контролю, підприємствах та організаціях державної та комунальної власності строком на 15 років та з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна, в межах санкції ч.5 ст.111-1 КК України. Саме таке покарання буде відповідати не тільки тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, обставинам справи, але й особі обвинуваченого, буде обґрунтованим, необхідним та достатнім для його виправлення та попередження вчинення нових кримінальних правопорушень як ним, так і іншими особами.

Суд враховує всі встановлені обставини скоєння злочину, а саме, що це є системна тривала діяльність, спрямована на шкоду народу України та державі Україна, те, що злочин вчинений проти основ національної безпеки України в умовах воєнного стану, посягає на життєві важливі інтереси громадян, суспільства та держави, а також на суспільні відносини, які забезпечують саме існування України як суверенної держави. Кримінальне правопорушення ОСОБА_6 вчинене умисно, є закінченим, вчинене, коли Україна перебуває в умовах безпрецедентної загрози своїй державності, в умовах окупації м. Докучаєвська Донецької області і сприяло утвердженню авторитету окупаційної влади в умовах, коли було відомо про вчинення військовими рф масових руйнувань цивільної інфраструктури, промислових будівель на території України, масових злочинів проти цивільного населення України.

Суд також враховує особу обвинуваченого, який є громадянином України, і під час військової агресії російської федерації добровільно співпрацював з окупантами, а також те, що останній переховується на тимчасово окупованій території України.

Як особа, ОСОБА_6 осудний, раніше не судимий, одружений, відомості про наявність утриманців відсутні, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває (т. 2 а.с. 257-258).

Обставин, що пом'якшували б чи обтяжували покарання обвинуваченого, судом не встановлено.

За таких обставин суд дійшов висновку, що ОСОБА_6 має бути призначене покарання, передбачене санкцією ч. 5 ст. 111-1 КК України, позбавлення волі у максимальному розмірі і вважає таке покарання справедливим та необхідним з метою убезпечення українського суспільства від подальшої діяльності ОСОБА_6 .

Приймаючи рішення про призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю суд враховує, що вказане додаткове покарання є обов'язковим у санкції вказаної статті.

Крім того, ОСОБА_6 скоїв злочин, об'єктом якого є основи національної безпеки України. Обвинувачений своїми діями фактично допомагав державі-агресору створити певну вертикаль незаконного органу влади і фактично вчинив злочин проти незалежності, суверенітету та територіальної цілісності нашої держави.

Оскільки відповідно до пред'явленого обвинувачення, визнаного судом доведеним, ОСОБА_6 на тимчасово окупованій території зайняв посаду т.зв. «голови міського округу Докучаєвськ Донецької народної республіки» в окупованому м. Докучаєвськ Донецької області, то суд вважає, що з метою спеціально-профілактичного впливу на обвинувачену, необхідно призначити додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, органах державного управління та контролю, підприємствах та організаціях державної та комунальної власності строком на 15 років.

Далі, суд при прийняття рішення також враховує правові висновки, викладені у постанові колегії Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22.05.2018 по справі № 753/18479/16-к (провадження № 51-520км18) та постанові колегії Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 21.06.2022 по справі № 171/869/21 (провадження № 51-838км22) в частині можливості призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, в тому числі і до осіб, які на час вчинення зазначеного кримінального правопорушення не займали офіційно певні посади та не займалися офіційно певною діяльністю, з огляду на положення, передбачені ст. 55 КК України.

З вказаних правових висновків вбачається, що не є перешкодою для призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю та обставина, що обвинувачений на момент ухвалення вироку не працює на певній посаді та не проводить діяльність, з використанням можливостей якої (яких) він вчинив кримінальне правопорушення.

В даному випадку суд вважає, що буде справедливим та співмірним покарання особі, яка визнана винуватою у здійсненні колабораційної діяльністі, яке унеможливить певний період часу у майбутньому бути представником державної влади в Україні.

Крім того, санкцією ч. 5 ст.111-1КК України передбачено таке додаткове покарання як конфіскація майна.

Відповідно до ст. 59 КК України конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки незалежно від ступеня їх тяжкості і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого.

Враховуючи, що ОСОБА_6 вчинив тяжкий злочин проти основ національної безпеки України, тому суд вважає за необхідне призначити останньому покарання з конфіскацією майна, яке належить йому на праві приватної власності.

Підстав для звільнення від відбування покарання з випробуванням, у відповідності до вимог ст. 75 КК України, або ж застосування ст. 69 КК України суд не знаходить, у зв'язку з відсутністю передумов, за яких дані правові норми можуть бути застосовані.

Початок строку відбування покарання ОСОБА_6 слід обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного його затримання після набрання вироком суду законної сили

Строк додаткового покарання слід обчислювати відповідно до ч. 3 ст. 55 КК України.

Вирішуючи питання про запобіжний захід щодо обвинуваченого ОСОБА_6 суд, вважає за необхідне обраний слідчим суддею Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 10.12.2024 року запобіжний захід до набрання вироком законної сили ОСОБА_6 залишити без змін у виді тримання під вартою, без визначення розміру застави

У результаті кримінального правопорушення матеріальної шкоди не завдано. Цивільний позов у кримінальному провадженні не пред'явлено.

Потерпілі у кримінальному провадженні відсутні. Арешти не накладались.

На підставі ч. 2 ст. 124 КПК України суд стягує з обвинуваченого на користь держави витрати на залучення експерта.

Речові докази у провадженні: документи, диски - залишити в матеріалах провадження.

Відповідно до ч. 15 ст. 615 КПК України суд обмежується проголошенням резолютивної частини вироку з обов'язковим врученням учасникам судового провадження повного тексту вироку в день його проголошення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 370, 371, 373, 374, 376, КПК України,

суд

УХВАЛИВ:

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та призначити йому покарання у виді позбавлення волі строком на 10 (десять) років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, органах державного управління та контролю, підприємствах та організаціях державної та комунальної власності строком на 15 (п'ятнадцять) років з конфіскацією усього належного його на праві власності майна на користь держави.

Строк відбуття покарання обвинуваченому ОСОБА_6 рахувати з моменту приведення вироку до виконання, тобто з моменту фактичного його затримання після набрання вироком суду законної сили.

Запобіжний захід до набрання вироком законної сили ОСОБА_6 залишити без змін у виді тримання під вартою без визначення розміру застави.

Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління та місцевого самоврядування, обчислювати з моменту відбуття основного покарання.

Стягнути з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави витрати на залучення експерта для проведення портретної експертизи, в сумі 2271 (дві тисячі двісті сімдесят одна) грн 84 коп.

Речові докази у провадженні: документи, диски - залишити в матеріалах провадження.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Вирок може бути оскаржений до Запорізького апеляційного суду через Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя протягом 30 днів з дня його проголошення, а особою, яка перебуває під вартою - в той же строк з моменту вручення копії судового рішення.

Якщо апеляційну скаргу подано засудженим, щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, суд поновлює строк за умови надання ним підтвердження наявності поважних причин, передбачених ст. 138 КПК України, та надсилає апеляційну скаргу разом із матеріалами кримінального провадження до суду апеляційної інстанції з дотриманням правил, передбачених ст. 399 КПК України.

Вирок суду після його проголошення вручити учасникам кримінального провадження, які присутні у судовому засіданні, та не пізніше наступного дня надіслати учаснику судового провадження, який в судове засідання на проголошення вироку не прибув.

Копію вироку для вручення засудженому видати захиснику та прокурору, а інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.

Суддя ОСОБА_1