Справа № 502/2489/25
10 грудня 2025 року м. Кілія
Кілійський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Балана М.В.,
за участю секретаря судового засідання Урсул Г.К.,
розглянувши цивільну справу за заявою
ОСОБА_1
заінтересована особа:
Кілійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)
про
встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,
09.12.2025 року до Кілійського районного суду Одеської області надійшла заява ОСОБА_1 , підписана її представником адвокатом Кушнеренко Ігорем Вікторовичем, заінтересована особа: Кілійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що у ОСОБА_1 на тимчасово окупованій території м. Сімферополь АР Крим ІНФОРМАЦІЯ_1 народився син ОСОБА_2 . У свідоцтві про народження дитини зазначено, що ОСОБА_1 є громадянкою російської федерації. При цьому, до вказаної заяви заявником долучені документи, які підтверджують той факт, що заявниця є громадянкою України, зокрема копія її паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Про те, що паспорт громадянина України заявниці наразі є дійсним свідчить той факт, що в мобільному додатку «Дія» й станом на 22.11.2025 року відображаються данні про дію вказаного паспорту (до заяви долучається відповідний скріншот з додатку Дія, зроблений заявником на своєму телефоні). Окрім того, до заяви долучено й скріншот єДокументу з додатку Дія.
Таким чином, данні заявника ОСОБА_1 співпадають з даними, які відображено в документах, що видано органами окупаційної влади (прізвище, ім'я, по батькові, дата народження), тобто все окрім громадянства. Слід врахувати, що мова йде про фактичне проживання заявника на окупованій території та народження дитини на вказаній території. Нажаль наразі є загальновідомими фактом те, що людей, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях органи окупаційної влади примушують отримати паспорти рф. До осіб, які не отримали вказані паспорти застосовуються заходи реагування або обмеження, зокрема останні не мають можливості отримати медичні послуги, скористатись іншими життєво важливими послугами. Встановити те, чи добровільно особа отримала паспорт рф чи під прямим або опосередкованим примусом в рамках розгляду справ вказаної категорії є фактично неможливим та вимоги діючого ЦПК України та інших нормативно-правових актів цього не передбачають.
На підставі вищезазначеного, представник заявника просить суд:
- встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 у м.Сімферополь АР Крим, батьками якого є: мати - громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , батько - громадянин України ОСОБА_4 (запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень проводити відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України).
Ухвалою судді Кілійського районного суду Одеської області від 09.12.2025 року провадження у справі відкрито та призначено судовий розгляд заяви по суті.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась.
Представник заявника ОСОБА_5 , в судове засідання не з'явився, в поданій заяві просив розглядати справу без його присутності та присутності заявника.
Представник заінтересованої особи - Кілійського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився.
На підставі вищезазначеного суд ухвалює рішення за відсутності сторін, на підставі наявних у справі письмових доказів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою, в порядку передбаченому ст.ст. 223, 247 ЦПК України.
Частиною 2 ст. 317 ЦПК України встановлено, що справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Дослідивши надані письмові докази та розглянувши справу у межах заявлених позовних вимог, суд достовірно встановив такі факти та відповідні їм правовідносини:
Відповідно паспорту громадянина України № НОМЕР_1 , виданого 07.11.2019 року органом ДМС 1445 вбачається, що ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Красний Лиман Донецької області.
Згідно паспорту громадянина України для виїзду закордон серії НОМЕР_2 , виданого 05.05.2023 року органом ДМС 2129 вбачається, що ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно довідки про реєстрацію місця проживання особи за вих. № 3541 від 23.10.2025 року, виданої Відділом надання адміністративних послуг Виконавчого комітету Лиманського міської ради Донецької області вбачається, що ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 а м. Красний Лиман та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно медичного свідоцтва про народження серії 35 № 202501477 від 26.08.2025 року, виданого Сімферопольським клінічним пологовим будинком № 2 вбачається, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 народила дитину.
Відповідно довідки про народження № Р-1417 від 29.08.2025 року наданого відділом реєстрації народження м. Сімферополь Департаменту записів актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_3 , матір'ю якого записана ОСОБА_1 .
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 29.08.2025 року Відділом реєстрації народження м. Сімферополь Департаменту записів актів громадянського стану вбачається, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , матір'ю якого записана ОСОБА_1 .
Як вбачається з матеріалів справи, докази народження дитини видано органами, які створені та діють у порядку не передбаченому законом, є недійсними і не створюють правових наслідків.
Крім того, ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами, передбаченими на тимчасово окупованій території, є недійсними і не створює правових наслідків.
Враховуючи викладене, до даних правовідносин підлягають застосуванню положення ст. 317 ЦПК України та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. ст. 1, 4 ч.2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Згідно п. п. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими ч. 2 цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Таким чином, виданий відділом реєстрації народження м. Сімферополь департаменту записів актів громадянського стану міністерства юстиції Республіки Крим, свідоцтво про народження, не засвідчують у встановленому порядку факту народження дітей, що створює перешкоди та робить неможливим державну реєстрацію народження дитини та реалізувати інші права та обов'язки, пов'язані із народженням дитини.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Пунктом 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18 жовтня 2000 року, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: а) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року № 9; б) медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу. Ці документи подаються для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше.
При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Відповідно до ст. 7 ч. 1 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Відповідно до вимог ч. 4, 7 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження дитини, а в разі їх відсутності рішення суду.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту: народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Відповідно до статті 145 Сімейного кодексу України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Відповідно до статті 146 Сімейного кодексу України ім'я дитини визначається за згодою батьків. Відповідно до статті 147 Сімейного кодексу України по батькові дитини визначається за іменем батька.
Таким чином, з огляду на те, що документи видані незаконними органами, на даний час відсутня можливість для реєстрації факту народження ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 .
Враховуючи те, що заявник не має можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації народження дитини, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість вимог заяви щодо встановлення факту народження дитини, між тим не вбачає підстав для зазначення батьком саме - ОСОБА_4 , оскільки заявником взагалі не надано належних та допустимих доказів щодо батьківства вказаної особи.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 263-265, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, Правилами державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, Указом Президента України від 14 листопада 2014 року № 875/2014 про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04 листопада 2014 року «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. №5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд,
Заяву задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 у м. Сімферополь АР Крим, матір'ю якого є - громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , відомості про батька дитини внести у відповідності до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.
Допустити негайне виконання даного рішення суду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Одеського апеляційного суду.
Суддя Кілійського районного суду М. В. Балан