Справа № 947/41982/25
Провадження № 3/947/5448/25
10.12.2025 року м. Одеса
Суддя Київського районного суду міста Одеси Чаплицький В.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ст.124 КУпАП,
В провадження судді Київського районного суду м.Одеси надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, 21.10.2025 року о 14:20 годині, ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом Lexus GS 300, д.н.з. НОМЕР_1 , за адресою: м.Одеса, вул.Довга, 38, рухаючись по другорядній дорозі по вул.Семена Яхненко, здійснив поворот ліворуч на вул.Довга, не надав перевагу у русі транспортному засобу BMW X3, д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_2 , в результаті чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП відносно ОСОБА_1 , суд приходить до переконання, що адміністративні матеріали підлягають поверненню до Управління патрульної поліції в Одеській області для належного оформлення, виходячи з наступного.
Згідно ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Нормами ст.251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП.
Ст.280 КУпАП передбачені обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, в тому числі: чи підлягає особа адміністративній відповідальності, чи винна дана особа у вчиненні правопорушення.
Так, в судовому засіданні представник ОСОБА_1 - адвокат Калинка Н.Л., заявила клопотання про призначення транспортно-трасологічної експертизи за матеріалами справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, в тому числі, висновком експерта.
Згідно ст.1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Відповідно до ст.273 КУпАП експерт призначається органом (посадовою особою), у провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, у разі коли виникає потреба в спеціальних знаннях інших, ніж знання в галузі права.
Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не може замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може здійснити суд із призначенням відповідної судової експертизи.
Так, в матеріалах справи містяться наступні матеріали: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №489901 від 21.10.2025 року, схема місця ДТП та пояснення учасників ДТП.
Разом з тим, зі схеми місця ДТП від 21.10.2025 року вбачається, що на ній зображено лівосторонній рух транспортних засобів, що не відповідає дійсності, так як відповідно до ЗУ «Про дорожній рух» та Правил дорожнього руху України, в Україні запроваджено правосторонній рух транспортних засобів.
Суд зазначає, що неналежним чином складена схема місця ДТП унеможливлює суд вирішити питання щодо призначення у справі транспортно-трасологічної експертизи.
За таких обставин неможливо своєчасно, всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, та вирішити її в точній відповідності з законом, тому суд вважає за необхідне адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 повернути до Управління патрульної поліції в Одеській області для належного оформлення.
Керуючись ст.ст.124, 245, 276, 278 КпАП України суд,
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути до Управління патрульної поліції в Одеській області для доопрацювання та належного оформлення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного суду через Київський районний суд м.Одеси протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В. В. Чаплицький