Справа № 132/3734/25
3/132/1997/25
Іменем України
09 грудня 2025 року м. Калинівка
Суддя Калинівського районного суду Вінницької області СЄЛІН Є.В., при секретарі судового засідання РИБАК І.Ю., за участі: захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката САУЛЯКА Є.В., розглянувши матеріал, який надійшов з батальйону патрульної поліції з обслуговування Хмільницького району Управління патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Калинівка Вінницької області, українця, громадянина України, із базовою загальною середньою освітою, неодруженого, непрацевлаштованого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП документально не підтверджений,
до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП,
До Калинівського районного суду Вінницької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 496135 від 28.10.2025 року стосовно ОСОБА_1 за ч.2 ст.130 КУпАП, який згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.11.2025 року був переданий на розгляд судді Сєліну Є.В.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Згідно із положеннями ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП , орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 130 КУпАП передбачена відповідальність зокрема за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За приписами частини 2 статті 266 КУпАП, під час проведення огляду поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучається до протоколу про адміністративне правопорушення.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 496135 від 28.10.2025 року встановлено, що відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння було зафіксовано на нагрудні бодікамери працівників поліції за №476011, № 476122.
Відеозапис з нагрудної бодікамери працівника поліції згідно положень статті 251 КУпАП є доказом в справі про адміністративне правопорушення, який містить певні фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Орган (посадова особа) у відповідності до вимог статті 252 КУпАП зобов'язані дослідити та оцінити докази, зокрема в даному конкретному випадку диск для лазерних систем зчитування, на якому міститься відеозапис з нагрудної бодікамери працівника поліції.
Натомість, до матеріалів протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 496135 від 28.10.2025 року, не долучено відеозаписи з нагрудних бодікамер працівників поліції за № 476011, № 476122. Долучено лише відеозапис з камери 02009529, який не містить даних щодо зупинки транспортного засобу, наявності у його водія ознак алкогольного сп'яніння, пропозиції пройти огляд за допомогою спеціального технічного засобу на місці зупинки транспортного засобу або в закладі охорони здоров'я, та його відмови у такому огляді, що є предметом доказування в цій справі.
Наявність зазначеного недоліку, унеможливлює розгляд вказаної справи про адміністративне правопорушення.
За змістом статті 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам статті 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на дооформлення.
Відповідно до пункту 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014р. № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Виходячи з викладеного, враховуючи недоліки допущені при оформленні даного протоколу і те, що строк накладення адміністративного стягнення не витік, вважаю, що протокол слід повернути для належного оформлення, а саме для долучення до його матеріалів відеозаписів з нагрудних бодікамер працівників поліції за № 476011, № 476122, на яких зафіксований факт зупинки транспортного засобу марки (моделі) «Opel Zafira», номерний знак « НОМЕР_1 », під керуванням водія ОСОБА_1 , пропозиції пройти йому огляд за допомогою спеціального технічного засобу на місці зупинки транспортного засобу або в закладі охорони здоров'я, та його відмови у такому огляді, що є предметом доказування в цій справі.
Керуючись ст.ст. 256, 283 та 284 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал за протоколом про вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП, повернути відповідному органу поліції, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя