ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
04.11.2025Справа № 910/11859/25
За позовом Національного банку України
до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес»
про ліквідацію страховика
Суддя Сівакова В.В.
секретар судового засідання Ключерова В.С.
за участю представників сторін
від позивача Фіщук В.С., самопредставництво
від відповідача Радченко О.В., ордер серії ВН № 1456637 від 21.10.2025
Суть спору:
22.09.2025 до Господарського суду міста Києва через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» надійшла позовна заява Національного банку України до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» про прийняття рішення про ліквідацію Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес»; про призначення за вибором суду ліквідатора товариства з числа арбітражних керуючих у справах про банкрутство фінансових установ; протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію; встановити порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється - не більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 28.08.2025 Правлінням Національного банку України прийнято рішення № 310-рш «Про застосування до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» заходу впливу у вигляді відкликання ліцензії на здійснення діяльності із страхування» з підстав виявлення факту здійснення страховиком ризикової діяльності, що загрожує інтересам його страхувальників та/або інших кредиторів страховика, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 123 Закону України «Про страхування», а тому як передбачено приписами ч. 1 ст. 66 Закону України «Про страхування» звертається до господарського суду з позовом про ліквідацію страховика.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/11859/25; розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 28.10.2025.
Даною ухвалою встановлено відповідачу строк у п'ятнадцять днів з дня вручення даної ухвали для подачі відзиву на позов з урахуванням вимог ст. 165 Господарського процесуального кодексу України з доданням доказів, що підтверджують обставини викладені в ньому, та доказів направлення цих документів позивачу.
У відповідності до ст. 242 Господарського процесуального кодексу України ухвалу про відкриття провадження у справі від 09.09.2025 було надіслано відповідачу в його електронний кабінет в підсистемі ЄСІТС «Електронний суд», яка отримана останнім 29.09.2025 о 18:24 год., що підтверджується наявним у справі повідомленням про доставлення процесуального документа до електронного кабінету особи, а тому відповідач мав подати відзив на позов у строк до 15.10.2025 включно.
03.10.2025 від арбітражного керуючого Григор'єва В.В. до суду через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» надійшов лист-згоди про призначення його ліквідатором Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» у справі № 910/11859/25.
21.10.2025 від представника відповідача - адвоката Радченко О.В. на електронну пошту суду надійшла заява про надання доступу до матеріалів електронної справи та заява про участь у судовому засіданні, призначеному на 28.10.2025, при розгляді справи № 910/11859/25 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Ухвалою Господарського суду міста Києва № 910/11859/25 від 22.10.2025 заяви адвоката Радченко О.В. про надання доступу до матеріалів електронної справи та про участь у судовому засіданні, призначеному на 28.10.2025 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, повернуто без розгляду.
22.10.2025 від представника відповідача - адвоката Радченко О.В. до суду через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» надійшла заява про участь у судовому засіданні, призначеному на 28.10.2025 та у всіх інших судових засіданнях при розгляді справи № 910/11859/25, в режимі відеоконференції поза межами суду.
Ухвалою Господарського суду міста Києва № 910/11859/25 від 23.10.2025 заяву представника Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» про участь у судових засіданнях при розгляді справи № 910/11859/25 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду задоволено.
27.10.2025 від арбітражного керуючого Панченка Р.М. до суду через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» надійшла заява про призначення його ліквідатором по справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес».
28.10.2025 у підготовчому засіданні відповідно до ст. 183 Господарського процесуального кодексу України оголошено перерву до 04.11.2025.
30.10.2025 від відповідача до суду через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» надійшла заява про визнання позову, в якій просить встановити строк для заявлення кредиторами своїх вимог до товариства, що ліквідується 3 (три) місяці та ліквідатором по справі призначити Григор'єва В.В.
Позивач у підготовчому засіданні 04.11.2025 позовні вимоги підтримав повністю.
Відповідач у підготовчому засіданні 04.11.2025 позов визнав повністю.
Згідно з ч. 3 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.
04.11.2025 у судовому засіданні відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача і відповідача, Господарський суд міста Києва
Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Інтерекспрес» (далі - ПрАТ «СК «Інтерекспрес») є юридичною особою, створеною за законодавством України (дата реєстрації - 09.08.2004), види діяльності - 65.12 Інші види страхування, крім страхування життя (основний), 65.20 Перестрахування.
18.08.2025 Національний банк України прийняв рішення № 310-рш від 28.08.2025 «Про застосування до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» заходу впливу у вигляді відкликання ліцензії на здійснення діяльності із страхування» яким вирішено, зокрема:
1. Установити факт здійснення Приватним акціонерним товариством «Страхова компанія «Інтерекспрес» ризикової діяльності, що загрожує інтересам страхувальників та/або інших кредиторів за ознаками:
здійснення операцій (прямо або опосередковано), що не мають економічної доцільності (сенсу) (абзац другий підпункту 1 пункту 15 глави 4 розділу II Положення № 183);
невідображення та викривлення страховиком в інформаційних системах страховика даних, які містяться в договорах та інших первинних документах, та на підставі яких обчислюються або формуються дані звітності за відповідний звітний період, якщо таке невідображення та викривлення становить більше ніж 10% від даних звітності та даних, які містяться в інформаційних системах страховика, та більше ніж 20% від мінімального абсолютного значення мінімального капіталу, який розраховується таким страховиком відповідно до частини третьої статті 40 Закону про страхування (абзац другий підпункту З пункту 15 глави 4 розділу II Положення № 183);
здійснення діяльності, що призвела до зменшення прийнятного регулятивного капіталу, розрахованого відповідно до вимог, встановлених Положенням № 201, для виконання вимог до мінімального капіталу, до розміру, меншого, ніж 90% мінімального капіталу, протягом строку, що не перевищує одного календарного року з дати усунення попереднього порушення таких вимог до платоспроможності (абзац восьмий підпункту 3 пункту 15 глави 4 розділу II Положення № 183).
2. Відкликати ліцензію на здійснення діяльності із страхування Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес».
3. Департаменту ліцензування у день набрання чинності цим рішенням забезпечити внесення до Державного реєстру фінансових установ змін щодо відкликання ліцензії на здійснення діяльності із страхування Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» та виключення Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» із Державного реєстру фінансових установ.
4. Установити факт відсутності у Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» зобов'язань за договорами страхування (перестрахування, співстрахування).
5. Звернутися до господарського суду із заявою про відкриття ліквідаційної процедури Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес».
5. Юридичному департаменту протягом одного місяця з дати прийняття цього рішення забезпечити подання до господарського суду позову про ліквідацію Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» відповідно до пункту 3 частини першої статті 110 Цивільного кодексу України.
За наведених обставин позивач просить суд:
1) прийняти рішення про ліквідацію Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес»;
2) на виконання вимог статей 105, 110 Цивільного кодексу України призначити за вибором суду ліквідатора Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» з числа арбітражних керуючих у справах про банкрутство фінансових установ;
3) протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію;
4) встановити порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється - не більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі, враховуючи наступні обставини.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про Національний банк України» Національний банк України (далі - Національний банк) є центральним банком України, особливим центральним органом державного управління, юридичний статус, завдання, функції, повноваження і принципи організації якого визначаються Конституцією України, цим Законом та іншими законами України.
Згідно з п. 8-1 ст. 7 Закону України «Про Національний банк України» Національний банк здійснює державне регулювання та нагляд на індивідуальній та консолідованій основі на ринках небанківських фінансових послуг за діяльністю небанківських фінансових установ, інших осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, та осіб, які надають супровідні послуги, в межах, визначених Законом України «Про фінансові послуги та фінансові компанії» та іншими законами України.
Відповідно до ст. 61 Закону України «Про Національний банк України» Національний банк здійснює державне регулювання діяльності: банків - у формах, визначених Законом України «Про банки і банківську діяльність», безпосередньо або через створений ним Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності банків, оверсайта платіжної інфраструктури; кредитних спілок - у формах, визначених Законом України «Про кредитні спілки»; страховиків - у формах, визначених Законом України «Про страхування»; інших осіб, які здійснюють діяльність з надання фінансових та супровідних послуг, - у формах та у спосіб, визначені Законом України «Про фінансові послуги та фінансові компанії».
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про страхування» юридична особа набуває статусу страховика і право на здійснення діяльності із страхування виключно після отримання ліцензії на здійснення діяльності із страхування (далі - ліцензія), яка видається Регулятором.
Згідно з п. 13 ч. 1 ст. 121 Закону України «Про страхування» у разі порушення страховиками або іншими особами, які відповідно до цього Закону та Закону України «Про фінансові послуги та фінансові компанії» є об'єктом нагляду Регулятора, вимог цього Закону і нормативно-правових актів Регулятора, вимог, рішень та/або розпоряджень Регулятора або здійснення страховиками ризикової діяльності, яка загрожує інтересам клієнтів чи інших кредиторів, або застосування іноземними державами або міждержавними об'єднаннями чи міжнародними організаціями до страховика санкцій, що становлять загрозу інтересам клієнтів чи інших його кредиторів та/або стабільності фінансової системи, Регулятор адекватно до вчиненого порушення або рівня загрози може застосовувати такі заходи впливу як відкликання ліцензії на здійснення діяльності із страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про страхування» ліквідація страховика у разі прийняття Регулятором рішення про застосування до страховика заходу впливу у вигляді відкликання ліцензії страховика з підстав, не пов'язаних з віднесенням страховика до категорії неплатоспроможних, здійснюється відповідно до Цивільного кодексу України.
Прийняття Регулятором рішення про застосування до страховика заходу впливу у вигляді відкликання ліцензії страховика з підстав, визначених пунктами 2-13, 15 частини другої статті 123 цього Закону, є підставою для звернення Регулятора до господарського суду з позовом про ліквідацію страховика.
Відповідно до ч. 4 ст. 66 Закону України «Про страхування» Регулятор, за умови наявності у страховика зобов'язань за договорами страхування (перестрахування, співстрахування): 1) одночасно з прийняттям рішення про відкликання ліцензії страховика з підстав, визначених пунктами 2-13, 15 частини другої статті 123 цього Закону, призначає тимчасову адміністрацію; 2) протягом одного місяця з дати прийняття Регулятором рішення про відкликання ліцензії страховика з підстав, визначених пунктами 2-13, 15 частини другої статті 123 цього Закону, звертається до господарського суду з позовом про ліквідацію страховика відповідно до пункту 3 частини першої статті 110 Цивільного кодексу України та з клопотанням про призначення ліквідатора страховика з числа арбітражних керуючих у справах про банкрутство фінансових установ.
У ч. 2 ст. 123 Закону України «Про страхування» зазначено, що Регулятор має право прийняти рішення про відкликання ліцензії у разі наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) звернення страховика із заявою про відкликання ліцензії в межах процедури добровільного виходу з ринку;
2) наявність недостовірної інформації у документах, поданих страховиком для отримання ліцензії;
3) невиконання страховиком розпорядження, рішення Регулятора про усунення виявлених порушень або вимог, встановлених цим Законом та нормативно-правовими актами Регулятора, що регулюють умови ліцензування діяльності з надання фінансових послуг;
4) повторне порушення страховиком вимог, встановлених нормативно-правовими актами Регулятора, що регулюють умови ліцензування діяльності з надання фінансових послуг. Повторним вважається порушення, вчинене протягом двох років з дня прийняття Регулятором рішення про застосування заходу впливу про порушення страховиком вимог, щодо яких було застосовано такий захід впливу;
5) виявлення факту здійснення страховиком ризикової діяльності, що загрожує інтересам його страхувальників та/або інших кредиторів страховика. Перелік ознак, наявність яких є підставою для висновку Регулятора про здійснення страховиком ризикової діяльності, визначається нормативно-правовим актом Регулятора;
6) страховик не розпочав здійснення діяльності з надання фінансових послуг протягом шести місяців з дати отримання ліцензії;
7) страховик не здійснює діяльності з надання фінансових послуг протягом шести місяців поспіль;
8) встановлення (виявлення) порушення страховиком законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення після застосування Регулятором до страховика не менше двох заходів впливу за порушення законодавства у цій сфері протягом двох років;
9) відмова страховика у проведенні перевірки Регулятором, зокрема недопуск уповноважених осіб Регулятора до проведення перевірки, ненадання документів, інформації щодо предмета перевірки, відмова в доступі до інформаційних систем та/або приміщень, об'єктів, що використовуються при наданні фінансових послуг, або відсутність протягом першого дня перевірки особи, уповноваженої представляти інтереси страховика на час проведення перевірки;
10) виявлення двох та більше порушень страховиком вимог нормативно-правових актів Регулятора щодо забезпечення реалізації і моніторингу ефективності застосованих відповідно до Закону України «Про санкції» спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій);
11) невиконання страховиком плану виходу з ринку та недотримання процедури виходу з ринку;
12) незвернення страховика до Регулятора з повторною заявою про відкликання ліцензії та виключення з Державного реєстру фінансових установ відповідно до положень та у строк, передбачений частиною тринадцятою статті 62 цього Закону;
13) непрозора структура власності страховика;
14) наявність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення юридичної особи;
15) встановлення перевіркою факту відсутності страховика за його місцезнаходженням, зазначеним в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
У рішенні Національного банку України № 310-рш від 28.08.2025 зазначено, що згідно з наказом Національного банку України № 418-но від 08.05.2025 «Про організацію проведення позапланової інспекційної перевірки ПрАТ «СК «Інтерекспрес» (зі змінами) (далі - Наказ) проведено позапланову інспекційну перевірку Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» станом на 12.05.2025 за період діяльності з 01.01.2025 до 11.05.2025 (включно) з питань, зазначених у Наказі.
Результати позапланової інспекційної перевірки ПрАТ «СК «Інтерекспрес», проведеної згідно з Наказом, засвідчили здійснення ПрАТ «СК «Інтерекспрес» ризикової діяльності, ознаки якої визначені в підпунктах 1 та 3 пункту 15 глави 4 розділу II Положення про застосування Національним банком України коригувальних заходів, заходів раннього втручання, заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України № 183 від 25.12.2023 (зі змінами) (далі - Положення № 183).
ПрАТ «СК «Інтерекспрес» допустило здійснення ризикової діяльності станом на 01 січня та 01 квітня 2025 року, ознака якої наведена в абзаці другому підпункту 3 пункту 15 глави 4 розділу II Положення № 183, а саме:
невідображення та викривлення страховиком в інформаційних системах страховика даних, які містяться в договорах та/або інших первинних документах, банківських виписках, виписках за рахунками, та на підставі яких обчислюються або формуються дані звітності за відповідний звітний період, якщо таке невідображення та/або викривлення становить більше ніж 10% від даних звітності та/або даних, які містяться в інформаційних системах страховика, та більше ніж 20% від мінімального абсолютного значення мінімального капіталу, який розраховується таким страховиком відповідно до частини третьої статті 40 Закону України «Про страхування» (далі - Закон про страхування).
Інспекційна перевірка встановила, що ПрАТ «СК «Інтерекспрес» не відобразило та викривило у своїй інформаційній системі дані, що містяться в договорах та інших первинних документах, на підставі яких обчислюються або формуються дані звітності за відповідний звітний період, і таке невідображення та викривлення становить більше ніж 10% від даних звітності та даних, які містяться в інформаційних системах, та більше ніж 20% від мінімального абсолютного значення мінімального капіталу, який розраховується відповідно до частини третьої статті 40 Закону про страхування.
Відповідно до підпункту 8 пункту 2 розділу І Положення про порядок обліку страховиком договорів, пов'язаних зі здійсненням діяльності із страхування, та вимоги до захисту інформації страховика, затвердженого постановою Правління Національного банку України № 204 від 29.12.2023 (зі змінами), інформаційні системи страховика - сукупність інформаційно-комунікаційних, інформаційних (автоматизованих) систем та інших систем страховика, які забезпечують реєстрацію та облік договорів страхування (перестрахування), заявлених вимог на здійснення страхової виплати, сформованих технічних резервів, активів для покриття технічних резервів, облік інших договорів та операцій, пов'язаних зі здійсненням страховиком діяльності із страхування, а також обробку інформації з використанням програмного та/або технічного забезпечення страховика.
За даними інспекційної перевірки, у ПрАТ «СК «Інтерекспрес» єдиною інформаційною системою є облікова система «Форт: Поліс 8 «Управління страховою компанією» (для платформи BAF 8.3.19.1529)» (далі - інформаційна система), яка використовується ПрАТ «СК «Інтерекспрес» для реалізації страхових послуг, ведення бухгалтерського обліку та врегулювання страхових випадків.
Також інспекційна перевірка встановила, що ПрАТ «СК «Інтерекспрес» не відобразило та викривило в інформаційній системі дані, що містяться в первинних документах та на підставі яких формується резерв заявлених, але не виплачених збитків (далі - RBNS), здійснюється включення до суми прийнятних активів іншої непростроченої дебіторської заборгованості, включаючи резерв очікуваних кредитних збитків за такою непростроченою дебіторською заборгованістю, яка не відповідає вимогам Положення про встановлення вимог щодо забезпечення платоспроможності та інвестиційної діяльності страховика, затвердженого постановою Правління Національного банку України № 201 від 29.12.2023 (зі змінами) (далі - Положення № 201), зокрема:
показника IRB30002 «Технічні резерви» файла 1RB3 «Дані регуляторного балансу. Зобов'язання та забезпечення» станом на 01 січня та 01 квітня 2025 року;
показника IRB10020 «Дані регуляторного балансу. Активи. Інша дебіторська заборгованість (крім дебітор, заборг. за операціями страх-ня та перестрах-ня)» файла IRB1 «Дані регуляторного балансу. Активи» станом на 01 квітня 2025 року.
Як встановила інспекційна перевірка, викривлення в інформаційній системі даних, що містяться в договорах страхування, а саме зазначення некоректного (іншого, ніж у договорі) строку дії та/або строку страхового покриття таких договорів, призвело до викривлення інформації під час розрахунку ПрАТ «СК «Інтерекспрес» резерву премій станом на 01 січня та 01 квітня 2025 року.
Невідображення ПрАТ «СК «Інтерекспрес» станом на 01 січня та 01 квітня 2025 року у файлі звітності IRB3 «Дані регуляторного балансу. Зобов'язання та забезпечення» даних за показником IRB30002 «Технічні резерви», код виду резервів «Заявлені вимоги, за якими прийнято рішення про визнання випадку страховим та розмір страхової виплати, але оплата ще не здійснена в повному обсязі» (параметр Н032 - 18), та неврахування під час оцінки RBNS кредиторської заборгованості, нездійснення актуалізації розміру RBNS після отримання документів, що підтверджували розмір збитку, призвело до недоформування розміру RBNS на зазначені звітні дати.
Наслідком такого невідображення та викривлення в інформаційній системі вищезазначених даних є викривлення показників звітності ПрАТ «СК «Інтерекспрес» станом на 01 січня та 01 квітня 2025 року.
ПрАТ «СК «Інтерекспрес» також викривило в інформаційній системі інші дані, на підставі яких обчислюються та формуються дані звітності за відповідний звітний період. Так, згідно з показниками звітності за І квартал 2025 року станом на 01.04.2025, а саме файла NX.IRB1 (01) «Дані регуляторного балансу. Активи» за показником IRB10020 «Інша дебіторська заборгованість (крім дебітор, заборг. за операціями страх-ня та перестрах-ня)», параметр Н011, метрика Т070_2, сума іншої дебіторської заборгованості становить 3 916,0 тис. грн.
За результатами розрахунків інспекційної групи встановлено, що розмір іншої непростроченої дебіторської заборгованості станом на 01.04.2025 менший на 2 577,9 тис. грн. Таким чином, розмір іншої дебіторської заборгованості станом на 01.04.2025 становить 1 339,0 тис. грн.
Ураховуючи зазначене, загальна сума відхилення у зв'язку з невідображенням та викривленням ПрАТ «СК «Інтерекспрес» в інформаційній системі даних, які містяться в договорах та інших первинних документах, становить:
щодо розміру технічних резервів:
станом на 01.01.2025 - 24 965,7 тис. грн (або 270,19% від даних звітності);
станом на 01.04.2025 - 6 535,3 тис. грн (або 41,64% від даних звітності);
щодо іншої непростроченої дебіторської заборгованості станом на 01.04.2025 - 2 577,9 тис. грн (або 65,83% від даних звітності).
Загальні суми невідображення та викривлення даних станом на 01.01.2025 (24 965,7 тис. грн) та станом на 01.04.2025 (9 113,2 тис. грн) перевищують 20% (6 400,0 тис. грн) від мінімального капіталу (32 000,0 тис. грн).
Також інспекційна перевірка встановила розбіжності між даними (інформацією) за 10 договорами страхування фінансових ризиків, що були надані ПрАТ «СК «Інтерекспрес», та даними (інформацією) щодо таких 10 договорів, що були отримані Національним банком від страхувальників та вигодонабувача. Відповідні розбіжності в даних (інформації) щодо зазначення некоректного (іншого, ніж у договорі) строку дії та/або строку страхового покриття таких договорів мають суттєвий вплив на розрахунок резерву премій. Загальний розмір недоформування резерву премій (ураховуючи зазначені розбіжності) станом на 01.04.2025 становив 14 152,7 тис. грн, або 115,88% від даних звітності - 12 214,0 тис. грн.
Таким чином, за рахунок зміни розміру резерву премій відсоток викривлення даних щодо загального розміру технічних резервів порівняно з даними звітності значно збільшується та станом на 01.04.2025 становив 17 391,4 тис. грн, або 110,82% від даних звітності - 15 693,0 тис. грн. Водночас сума викривлення (54,35%) перевищує 20% (6 400,0 тис. грн) від мінімального капіталу (32 000,0 тис. грн).
ПрАТ «СК «Інтерекспрес» не спростовувала факт здійснення станом на 01 січня та 01 квітня 2025 року ризикової діяльності, ознаки якої визначені в абзаці другому підпункту 3 пункту 15 глави 4 розділу II Положення № 183, оскільки ПрАТ «СК «Інтерекспрес» не змогло достовірно оцінити свій реальний фінансовий стан станом на зазначені дати. Таким чином, значення показників ПрАТ «СК «Інтерекспрес», що подаються до Національного банку, унеможливлюють належну оцінку платоспроможності ПрАТ «СК «Інтерекспрес», підвищують ризик невиконання зобов'язань за договорами страхування та створюють загрозу законним інтересам його кредиторів і клієнтів. Отже, Національний банк не має можливості виконувати свою функцію ефективного нагляду, адже не має змоги спиратися на достовірні дані для оцінки платоспроможності ПрАТ «СК «Інтерекспрес» та його фінансової стабільності.
ПрАТ «СК «Інтерекспрес» допустило здійснення ризикової діяльності станом на 01.04.2025, ознака якої наведена в абзаці восьмому підпункту 3 пункту 15 глави 4 розділу II Положення № 183, а саме: здійснення діяльності, що призвела до зменшення прийнятного регулятивного капіталу, розрахованого відповідно до вимог, встановлених Положенням № 201, для виконання вимог до мінімального капіталу, до розміру, меншого, ніж 90% мінімального капіталу, протягом строку, що не перевищує одного календарного року з дати усунення попереднього порушення таких вимог до платоспроможності.
ПрАТ «СК «Інтерекспрес» до 01.07.2024 не привело своєї діяльності у відповідність до вимог Закону про страхування та Положення № 201, що мало наслідком недотримання ПрАТ «СК «Інтерекспрес» вимог до платоспроможності та створило загрозу страхувальникам та іншим кредиторам ПрАТ «СК «Інтерекспрес» у 2024 році.
Інспекційна група встановила, що причинами недотримання у 2024 році ПрАТ «СК «Інтерекспрес» вимог до платоспроможності стали: нестача капіталу першого рівня (внаслідок недостатнього обсягу статутного капіталу), не здійснене звуження ліцензій (для зменшення розміру мінімального капіталу га капіталу платоспроможності з 48 млн грн до 32 млн грн) та недостатній обсяг прийнятних активів. Дефіцит як для дотримання вимог до мінімального капіталу (далі - MCR), так і для капіталу платоспроможності (далі - SCR) станом на 28.06.2024 становив 10,4 млн грн (або «-» 22%), а на 01.07.2024 - 17,3 млн грн (або 36%).
ПрАТ «СК «Інтерекспрес» у листі № 256 від 12.07.2024 № 256 подало до Національного банку план відновлення діяльності ПрАТ «СК «Інтерекспрес», до якого включений план фінансування ПрАТ «СК «Інтерекспрес», затверджений наглядовою радою 11.07.2024 (протокол № 14/24), за результатами розгляду якого Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг 26.07.2024 прийняв рішення № 21/909-к «Про погодження плану відновлення діяльності, що включає план фінансування, Страховика» (далі - План).
У листі № 21-0010/94818 від 18.12.2024 Національний банк за результатами розгляду отриманого від ПрАТ «СК «Інтерекспрес» звіту при виконання плану відновлення діяльності, до якого включений план фінансування страховика, надісланого з листом ПрАТ «СК «Інтерекспрес» № 407 від 09.12.2024 (вх. від 09.122024 № 281/127018), повідомив ПрАТ «СК «Інтерекспрес», що План на зазначену дату є виконаним та про право ПрАТ «СК «Інтерекспрес» починаючи з 30.11.2024 не подавати до Національного банку звітів про виконання Плану.
Крім того, інспекційна перевірка встановила, що ПрАТ «СК «Інтерекспрес» не дотрималося вимог до платоспроможності станом на 01.04.2025, оскільки розмір регулятивного капіталу зменшено на 17 253,0 тис. грн, або 47,19% до 19 310,1 тис. грн, який складається лише з регулятивного капіталу першого рівня та який поглинув від'ємне значення капі талу другого рівня.
Сума прийнятного регулятивного капіталу для виконання вимог до SCR за результатами перевірки становить 31 665,6 тис.грн (за даними ПрАТ «СК «Інтерекспрес» - 46 125,0 тис. грн, різниця 14 459,4 тис. грн).
Сума прийнятного регулятивного капіталу для виконання вимог до MCR за результатами інспекційної перевірки становить 25 710,1 тис.грн (за даними ПрАТ «СК «Інтерекспрес» - 40 522,0 тис. грн, різниця 14 811,9 тис. грн).
Інспекційна група зафіксувала, що зазначене відхилення в розмірах (сумі) MCR, які розраховані інспекційною групою та ПрАТ «СК «Інтерекспрес», спричинене перерахунком результатами переоцінки ПрАТ «СК «Інтерекспрес», ПрАТ «СК «Інтерекспрес» вимог MCR: дефіцит прийнятного регулятивного капіталу для виконання MCR становить 6 289,9 тис. грн, або 19,66%.
Інспекційна перевірка виявила, що станом на 01.04.2025 розмір прийнятного регулятивного капіталу, розрахованого відповідно до вимог, встановлених Положенням № 201, для виконання вимог до MCR, становить 80,34% від розміру мінімального капіталу.
Відповідно до статті 118 Закону про страхування у разі порушення вимог до мінімального капіталу та/або наявності значних ризиків порушення вимог до мінімального капіталу у наступні три місяці страховик негайно повідомляє про це Національному банку та протягом 15 днів з дня виявлення відповідних обставин складає план фінансування страховика та подає його до Національного банку для погодження (частина перша). Страховик починає реалізацію плану фінансування страховика з дня його погодження. Страховик подає Національному банку звіти про виконання плану фінансування страховика кожні 15 днів (частина четверта). У разі якщо страховик складає та подає Національному банку для погодження план фінансування у процесі виконання плану відновлення діяльності, план фінансування включається до плану відновлення діяльності. При цьому строки відновлення фінансового стану страховика та виконання ним вимог до капіталу платоспроможності подовжуються, крім випадків, передбачених частиною четвертою статті Закону про страхування (частина п'ята статті 118 Закону про страхування).
Таким чином, ПрАТ «СК «Інтерекспрес» здійснювало діяльність, призвела до зменшення прийнятного регулятивного капіталу, розрахованого відповідно до вимог, встановлених Положенням № 201, для виконання вимог до MCR, до розміру, меншого, ніж 90% мінімального капіталу, протягом строку, що не перевищує одного календарного року з дати усунення попереднього порушення таких вимог до платоспроможності, а саме з 30.11.2024.
Національний банк проаналізував дані звітності станом на 01.04.2025, поданої до Національного банку після інспекційної перевірки з відповідними коригуваннями, та виявив, що ПрАТ «СК «Інтерекспрес» внесло зміни в значення 87% показників регуляторного балансу порівняно з даними показників балансу, який був наданий ПрАТ «СК «Інтерекспрес» інспекційній групі в останній день перевірки 27.06.2025 (з урахуванням результатів перевірки). У зв'язку з таким внесенням змін до показників регуляторного балансу ПрАТ «СК «Інтерекспрес» відобразило виконання вимог до платоспроможності в коригуючій звітності. Зокрема, розмір прийнятного регулятивного капіталу для виконання вимог MCR становить 120,04%. Профіцит виконання нормативного значення в розмірі 8 003,4 тис. грн та 6 412,0 тис. грн виник у результаті відображення прибутку за І квартал 2025 року в розмірі 773,4 тис. грн замість збитку в розмірі 13 469,9 тис. грн, який встановлений інспекційною перевіркою та підтверджений ПрАТ «СК «Інтерекспрес» шляхом подання регуляторного балансу та відповідних розрахунків, у тому числі фінансового результату, у листі № 359 від 26.06.2025.
Прибуток станом на 01.04.2025 в розмірі 773,4 тис. грн не підтверджується інспекційною перевіркою та утворився в результаті коригування протягом наступних 10 днів після закінчення інспекційної перевірки таких ключових показників:
збільшення іншої дебіторської заборгованості (крім дебіторської заборгованості за операціями страхування та перестрахування) на суму 2 183,5 тис. грн;
зменшення кредиторської заборгованості іншої, ніж кредиторська заборгованість за операціями страхування та перестрахування, на суму 1 842,9 тис. грн;
зменшення кредиторської заборгованості за операціями страхування та перестрахування на суму 13 170,6 тис. грн.
Ураховуючи вищезазначене, Національний банк встановив, що ПрАТ «СК «Інтерекспрес» провело операції сторнування кредиторської заборгованості на відповідну суму із зазначенням дат, що передують фактичним, аналогічно було здійснено й донарахування боргових активів.
Отже, ПрАТ СК «Інтерекспрес» не виконувало вимог до платоспроможності станом на 01.04.2025, оскільки дефіцит прийнятного регулятивного капіталу для виконання MCR становив 6 289,9 тис. грн, або 19,66% від мінімального капіталу (32 000 тис. грн).
За даними коригуючої звітності, поданої до Національного банку, ПрАТ «СК «Інтерекспрес» сформувало технічні резерви станом на 01.04.2025 в більшому розмірі, ніж встановлено під час інспекційної перевірки, на 4 401,9 тис. грн, проте підтвердні документи щодо виконання оновленого розрахунку інспекційній групі не надавалися. За збільшеного розміру технічних резервів до 37 486,7 тис. грн та з урахуванням зміни резервів у фінансовому результаті ПрАТ «СК «Інтерекспрес» величина невиконання вимог до платоспроможності, встановленої за результатами інспектування, зростає, а розмір регулятивного капіталу для виконання MCR становить 66,59%, або 21 308,2 тис. грн.
Надані ПрАТ «СК «Інтерекспрес» пояснення та документи не спростовують, а фактично підтверджують здійснення ризикової діяльності та нездатність ПрАТ «СК «Інтерекспрес» достовірно визначити і забезпечити виконання своїх зобов'язань перед страхувальниками. За встановленого невиконання вимог до платоспроможності та викривлення звітності немає належних гарантій своєчасної та повної виплати клієнтам страхових відшкодувань. Це створює безпосередню і високу загрозу правам та законним інтересам клієнтів у вигляді затримок, відмов або заниження суми виплат за договорами страхування.
Національний банк не має можливості повною мірою оцінити реальні значення показників ПрАТ «СК «Інтерекспрес», які подаються до Національного банку, що унеможливлює виконання Національним банком своєї функції ефективного нагляду, адже немає достовірних даних для оцінки платоспроможності ПрАТ «СК «Інтерекспрес» та його фінансової стабільності.
ПрАТ «СК «Інтерекспрес» допустило здійснення ризикової діяльності, ознака якої наведена в абзаці другому підпункту 1 пункту 15 глави 4 розділу II Положення № 183, а саме здійснення операцій (прямо або опосередковано), що не мають економічної доцільності (сенсу).
ПрАТ «СК «Інтерекспрес» у листі № 227 від 29.05.2025 повідомило інспекційну групу, що за посередництва страхового агента - фізичної особи-підприємця Іваненко Г. О. (далі - ФОП Іваненко Г.О.) ПрАТ «СК «Інтерекспрес» уклало договори страхування фінансових ризиків та договори перестрахування та фактично сплатило агентську винагороду ФОП Іваненко Г.О. у розмірі 2.113.566,01 грн.
Також ПрАТ «СК «Інтерекспрес» сплатило агентську винагороду ТОВ «Некстеп Солюшнз» у розмірі 2.586.434,00 грн за посередництво в укладенні договорів страхування.
Проте, ні ФОП Іваненко Г.О., ні ТОВ «Некстеп Солюшнз» не здійснювали жодних дій та не брали участі в процесах пропонування, укладання та супроводження вказаних договорів, що підтверджується укладеними договорами страхування, в яких немає інформації, що такі договори укладалися за сприяння страхового посередника.
Отже, проведення ПрАТ «СК «Інтерекспрес» операцій із страховими посередниками на загальну суму 4.700.000,01 грн, які не мають економічної доцільності (сенсу), призвели до зменшення прийнятних активів ПрАТ «СК «Інтерекспрес», необхідних для дотримання ним вимог до капіталу платоспроможності та мінімального капіталу, а також для покриття технічних резервів.
ПрАТ «СК «Інтерекспрес» не спростовано факту здійснення ризикової діяльності, оскільки ПрАТ «СК «Інтерекспрес» не мало правових підстав для сплати агентських винагород особам, які не надавали відповідних послуг ПрАТ «СК «Інтерекспрес». Сплата таких коштів зменшила прийнятні активи ПрАТ «СК «Інтерекспрес», необхідні для дотримання ним вимог до капіталу платоспроможності та мінімального капіталу, а також для покриття технічних резервів, потрібних для виконання зобов'язань перед страхувальниками та інших зобов'язань перед кредиторами.
Таким чином, за результатами інспекційної перевірки Національним банком України встановлено зменшення прийнятних активів ПрАТ «СК «Інтерекспрес», необхідних для дотримання вимог до капіталу платоспроможності та мінімального капіталу, а також для покриття технічних резервів, у тому числі через здійснення операцій, що не мають економічної доцільності (сенсу); дефіцит прийнятного регулятивного капіталу для виконання вимог до MCR у розмірі 6 289,9 тис. грн, або 19,66%; від'ємний фінансовий результат (збиток) 13 469,9 тис. грн за І квартал 2025 року; зменшення нерозподіленого прибутку попередніх періодів з 4 030,0 тис. грн до 660,0 тис. грн; суттєве збільшення розміру зобов'язань через недоформування технічних резервів станом на 01.01.2025 в розмірі 24 965,7 тис. грн, або 72,98% від достатнього розміру, та станом на 01.04.2025 в розмірі 17 391,4 тис. грн, або 52,56% від достатнього розміру; невідображення та викривлення даних в інформаційній системі, що становить більше ніж 10% від даних звітності станом на 01 січня та 01 квітня 2025 року та більше ніж 20% від мінімального абсолютного значення мінімального капіталу та суттєво занижує реальний розмір зобов'язань та прийнятних активів ПрАТ СК «Інтерекспрес».
ПрАТ «СК «Інтерекспрес» у листі № 664 від 25.08.2025 на вимогу Національного банку № 21-0007/65332 від 25.08.2025 повідомило Національний банк, що станом на 25.08.2025 у ПрАТ «СК «Інтерекспрес» немає зобов'язань за договорами страхування (перестрахування, співстрахування) та надало підтвердні документи у формі Висновку незалежного актуарія про достатність сформованих технічних резервів для виконання страхового портфеля, складеного відповідальним актуарієм Клименко Ю. В. (згідно з яким станом на 25.08.2025 резерв премій становить 0 тис. грн, найкраща оцінка резерву заявлених, але не виплачених збитків, становить 0 тис. грн, найкраща оцінка резерву збитків, які виникли, але не заявлені, становить 0 тис. грн), оборотно-сальдових відомостей за рахунками 3611, 3774, 4911. 4912, 4915, 6859, 68711 (згідно з якими кредиторської заборгованості за договорами страхування І перестрахування немає) та додаткову інформацію щодо передачі зобов'язань ПрАТ «СК «Інтерекспрес» до інших страховиків.
Відповідно до підпункту 2 пункту 7 розділу II Положення про порядок призначення, здійснення та припинення тимчасової адміністрації страховика, кредитної спілки, затвердженого постановою Правління Національного банку України № 178 від 23.12.2023 (зі змінами) (далі - Положення № 178), Національний банк під час встановлення факту відсутності або наявності в страховика зобов'язань за договорами страхування (перестрахування, співстрахування) має право враховувати, зокрема, інформацію, документи (їх копії), письмові пояснення щодо відсутності або наявності в страховика зобов'язань за договорами страхування (перестрахування, співстрахування), подані до Національного банку страховиком на письмову вимогу Національного банку.
У зв'язку з цим, Національний банк дійшов висновку, що у ПрАТ «СК «Інтерекспрес» немає зобов'язань за договорами страхування (перестрахування, співстрахування).
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону про страхування ПрАТ «СК «Інтерекспрес» зобов'язаний формувати технічні резерви за всіма зобов'язаннями за договорами страхування (перестрахування), проводити оцінювання розміру сформованих технічних резервів та застосованих методів, а також припущень для їх розрахунку, у тому числі з використанням статистичних даних, у порядку, встановленому нормативно-правовими актами Регулятора.
Фіксація фактів здійснення ризикової діяльності в частині повторного невиконання вимог до платоспроможності протягом одного року з дати усунення попереднього порушення вимог до платоспроможності (зменшення прийнятного регулятивного капіталу для виконання вимог до мінімального капіталу), невідображення та викривлення в інформаційній системі даних, здійснення операцій, які не мають економічної доцільності, свідчить про те, що керівники ПрАТ «СК «Інтерекспрес» не здійснювали належного контролю за процесом формування і ведення обліку технічних резервів, достатніх для майбутніх страхових виплат (страхових відшкодувань), за дотриманням вимог до платоспроможності, здійсненням витрат та за достовірністю і повнотою даних, що містяться в інформаційній системі. Невиконання ПрАТ «СК «Інтерекспрес» обов'язку щодо формування в достатньому розмірі технічних резервів занизило оцінку зобов'язань страховика для забезпечення майбутніх страхових виплат (страхових відшкодувань) на 24 965,7 тис. грн (станом на 01.01.2025) та 17 391,4 тис. грн (станом на 01.04.2025) та призводить до високого ризику невиконання ПрАТ «СК «Інтерекспрес» унаслідок цього обов'язків щодо виплати страхових виплат (страхових відшкодувань), що в результаті становить значні ризики для страхувальників та/або інших кредиторів ПрАТ «СК «Інтерекспрес» .
Такі дії свідчать про неспроможність ПрАТ «СК «Інтерекспрес» достовірно оцінити свій реальний фінансовий стан. У результаті Національний банк не має можливості повною мірою оцінити реальні значення показників ПрАТ «СК «Інтерекспрес», що подаються до Національного банку, що унеможливлює виконання Національним банком своєї функції ефективного нагляду, адже не має змоги спиратися на достовірні дані для оцінки платоспроможності ПрАТ «СК «Інтерекспрес» та його фінансової стабільності, виявлення потенційних ризиків для клієнтів та споживачів, реагування на порушення фінансових вимог у межах своїх регуляторних повноважень.
З огляду на невиконання ПрАТ «СК «Інтерекспрес» обов'язків із формування технічних резервів, викривлення даних щодо показників звітності, недотримання вимог до платоспроможності, здійснення операцій, які не мають економічної доцільності (сенсу), надання гарантій без такого права, нездійснення перестрахування ризиків за 10 укладеними договорами страхування фінансових ризиків, загальна страхова сума за якими становить 3.181.132,7 тис. грн, Національний банк вважає, що захід впливу у вигляді відкликання ліцензії на здійснення діяльності із страхування, зокрема, дасть змогу уникнути негативних наслідків для клієнтів ПрАТ «СК «Інтерекспрес» та мінімізує ризики споживачів фінансових послуг під час виконання вже укладених договорів страхування, пов'язаних з невиконанням зобов'язань за укладеними договорами страхування.
Інспекційна група встановила, що договори страхування фінансових ризиків, надані інспекційній групі ПрАТ «СК «Інтерекспрес», та договори страхування фінансових ризиків, надані страхувальниками (ТОВ «БК «Адамант», ПП «Елітбуд-1», ТОВ «Автомагістраль-Південь», ТОВ «НВП «Енерго-Плюс», ТОВ «МПП «Леона», ТОВ «Гарант Енерго») та вигодонабувачем (ПрАТ «Укргідроенерго») до Національного банку в межах проведення інспекційної перевірки, відрізняються між собою датами їх укладення, строками дії та строками страхового покриття. Так, строки дії договорів страхування фінансових ризиків та строки страхового покриття, надані Національному банку ПрАТ «СК «Інтерекспрес», зазначені до 30.04.2025, а договори страхування фінансових ризиків, надані Національному банку страхувальниками та вигодонабувачем, мали строк дії до 31.12.2025 (дев'ять договорів) та до 23.12.2026 (один договір).
З огляду на зазначене, такі відмінності в частині строку дії та періоду страхування дали змогу ПрАТ «СК «Інтерекспрес» значно поліпшити свій фінансовий стан, зменшивши резерв премій (станом на 01.04.2025) на 10 856,4 тис. грн, та в результаті - дотримуватися вимог до капіталу платоспроможності та мінімального капіталу на звітну дату, а також фактично починаючи з 01.05.2025 не обліковувати зобов'язання, які могли виникнути перед страхувальниками та вигодонабувачем.
Оскільки з 01.05.2025 ПрАТ «СК «Інтерекспрес» перестало визнавати зобов'язання за договорами страхування фінансових ризиків, страхувальники та вигодонабувач із зазначеної дати не отримували страхового покриття та несли ризики невиконання з боку ПрАТ «СК «Інтерекспрес» зобов'язань у разі настання страхових випадків.
Також під час інспекційної перевірки встановлено, що ПрАТ «СК «Інтерекспрес» як перестрахувальник 01.02.2025 уклало 9 договорів факультативного перестрахування з АТ «СК «Інго» як перестраховиком, відповідно до яких ПрАТ «СК «Інтерекспрес» перестрахувало в АТ «СК «Інго» 99,58% (3 166 614,8 тис. грн із 3 179 785,4 тис. грн) відповідальності за ризиками, прийнятими за дев'ятьма договорами страхування фінансових ризиків, за перестрахову премію в розмірі 1 613,2 тис. грн, тоді як загальна страхова премія, отримана ПрАТ «СК «Інтерекспрес» за такими договорами, становила 19 574,1 тис. грн.
При цьому договори факультативного перестрахування, які надані ПрАТ «СК «Інтерекспрес» інспекційній групі, та які надані AT «СК «Інго» до Національного банку під час проведення інспекційної перевірки, відрізняються між собою: класами страхування, за якими передано в перестрахування ризики; назвами договорів страхування, ризики за якими передано в перестрахування; предметами та об'єктами страхування / перестрахування; територіями дії страхового покриття; строками дії договорів страхування; періодами перестрахування; страховими випадками / ризиками, переданими та отриманими в перестрахування; розмірами безумовних франшиз; умовами страхування / перестрахування; вигодонабувачами.
Також AT «СК «Інго» під час здійснення перевірки ПрАТ «СК «Інтерекспрес» надало Національному банку копії договорів факультативного перестрахування з ПрАТ «СК «Інтерекспрес», які підписувалися та оригінали яких зберігаються в AT «СК «Інго», та повідомило, що вони є іншими, ніж договори перестрахування, що зберігаються в ПрАТ «СК «Інтерекспрес».
Ураховуючи, що AT «СК «Інго» не підтвердило перестрахового покриття за вищезазначеними договорами страхування фінансових ризиків. ПрАТ «СК «Інтерекспрес» і далі несе ризики за цими зобов'язаннями.
Нездійснення перестрахування ризиків за договорами страхування фінансових ризиків, вигодонабувачем за якими є ПрАТ «Укргідроенерго» та загальна страхова сума за якими становить 3.181.132,7 тис. грн, у разі виникнення страхових випадків може призвести до того, що ПрАТ «СК «Інтерекспрес» не здійснить виплати страхових відшкодувань, оскільки загальні активи ПрАТ «СК «Інтерекспрес» в 32 рази менші, ніж зобов'язання.
Наявність у ПрАТ «СК «Інтерекспрес» позабалансових зобов'язань за виданими безумовними та безвідкличними гарантіями (станом на 01.01.2025 на суму 3 238 267,1 тис. гри) без права на їх видачу та без достатнього обсягу активів, які забезпечують виконання таких гарантій, може призвести до того, що ПрАТ «СК «Інтерекспрес» не виконає зобов'язань за договорами страхування, оскільки загальна сума зобов'язань за виданими гарантіями в 32 рази більша, ніж наявні активи ПрАТ «СК «Інтерекспрес».
Національний банк прийняв до уваги те, що ПрАТ «СК «Інтерекспрес» є фігурантом кримінального провадження № 42022000000000441 від 13.04.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною п'ятою статті 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), частиною третьою статті 209 [легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом], частиною другою статті 364і (зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми), частиною другою статті 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу України, та кримінального провадження №42024110000000302 від 03.09.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною п'ятою статті 27 (види співучасників) та частиною третьою статті 212 [ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів)] Кримінального кодексу України.
Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку, що позивачем обгрунтовано прийнято рішення № 310-рш від 28.08.2025 «Про застосування до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» заходу впливу у вигляді відкликання ліцензії на здійснення діяльності із страхування».
При цьому, у п. 8 рішення Національного банку України № 310-рш від 28.08.2025 зазначено, що рішення набирає чинності з дня доведення його до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» та може бути оскаржене протягом шести місяців із дня його отримання до окружного адміністративного суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України. Відповідно до частини другої статті 74 Закону України «Про Національний банк України» оскарження цього рішення не зупиняє його виконання.
Доказів оскарження рішення Національного банку України № 310-рш від 28.08.2025 «Про застосування до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» заходу впливу у вигляді відкликання ліцензії на здійснення діяльності із страхування» матеріали справи не містять (відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України правомірність та відповідність вимогам частини 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряється судами адміністративної юрисдикції).
Згідно із п. 3 ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи в інших випадках, встановлених законом, - за позовом відповідного органу державної влади.
Особливістю даної категорії справ є те, що у силу положень статті 110 Цивільного кодексу України призначення ліквідатора у разі прийняття рішення про ліквідацію юридичної особи є обов'язком суду (органу, який прийняв таке рішення).
За відсутності в судовому рішенні щодо припинення юридичної особи відомостей про призначення її ліквідатором органу державної влади, який ініціював такий судовий процес, цей орган не може самостійно призначити склад відповідної ліквідаційної комісії та/або виконувати функції ліквідатора юридичної особи (аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 у справі № 911/3135/20).
03.10.2025 до Господарського суду міста Києва від арбітражного керуючого Григор'єва В.В. надійшла заява про призначення його ліквідатором Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес».
Крім того, до вказаної заяви Григор'євим В.В. долучено копію Свідоцтва на право здійснення діяльності арбітражного керуючого № 310 від 12.02.2013, копію витягу з електронного реєстру осіб, яким видано сертифікат Національного банку України на право здійснення тимчасової адміністрації небанківської фінансової установи, копію Свідоцтва № 8 про проходження підготовки у справах про банкрутство небанківських фінансових установ від 29.06.2024, копії Свідоцтв про підвищення кваліфікації з 2014 по 2024 рік, копію договору страхування та документу про оплату, копію Свідоцтва на право зайняття адвокатською діяльністю № 1101 від 22.03.2019.
Відповідачем також подано до суду заяву про призначення ліквідатором Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» арбітражного керуючого Григор'єва В.В.
За наведених обставин суд дійшов висновку призначити Григор'єва В.В. ліквідатором Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес».
Відповідно до ч. 3 ст. 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи (ч. 5 ст. 105 Цивільного кодексу України).
Відповідачем до суду було подану заяву, в якій просить встановити строк для заявлення кредиторами своїх вимог до товариства, що ліквідується протягом трьох місяців.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає за можливе встановити право кредиторів заявити свої вимоги до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» протягом трьох місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи, шляхом направлення їх ліквідатору - арбітражному керуючому Григор'єву В.В.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
У ч. 8 ст. 66 Закону України «Про страхування» зазначено, що розпочата процедура ліквідації страховика не може бути зупинена/припинена, у тому числі в разі визнання протиправними (незаконними) та скасування індивідуальних актів Регулятора, що були підставою для її початку.
Відповідно до ч. 9 ст. 66 Закону України «Про страхування» процедура ліквідації страховика вважається завершеною, а страховик як юридична особа - ліквідованою з дня внесення запису про це до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Регулятор вносить запис до Реєстру про ліквідацію страховика на підставі отриманого від суду затвердженого ним звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу (ч. 10 ст. 66 Закону України «Про страхування»).
Частинами 3, 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до п 1 ч. 1 ст. 42 Господарського процесуального кодексу України крім прав та обов'язків, визначених у статті 42 цього Кодексу: відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно з ч. 1 ст. 191 Господарського процесуального кодексу України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Відповідачем визнано позовні вимоги позивача повністю.
Відповідно до ч. 4 ст. 191 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Зважаючи на викладене та те, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права чи інтереси інших осіб суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Національного банку України є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 129, ст.ст. 237, 238, 240 ГПК України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Ліквідувати Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Інтерекспрес» (01033, м. Київ, вул. Володимирська, 69; код ЄДРПОУ 33097568).
3. Призначити ліквідатором Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» (01033, м. Київ, вул. Володимирська, 69; код ЄДРПОУ 33097568) арбітражного керуючого Григор'єва Валерія Васильовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 310 від 12.03.2013).
4. Встановити, що кредитори мають право заявити свої вимоги до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» (01033, м. Київ, вул. Володимирська, 69; код ЄДРПОУ 33097568) протягом трьох місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи, шляхом направлення їх ліквідатору Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» - арбітражному керуючому Григор'єву Валерію Васильовичу.
5. Повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення.
6. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інтерекспрес» (01033, м. Київ, вул. Володимирська, 69; код ЄДРПОУ 33097568) на користь Національного банку України (01601, м. Київ, вул. Інститутська, 9; код ЄДРПОУ 00032106) 2.422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. витрат по сплаті судового збору.
Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).
Повне рішення складено 09.12.2025.
СуддяВ.В.Сівакова