Постанова від 09.12.2025 по справі 711/10709/25

Справа № 711/10709/25

Номер провадження 3/711/2943/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2025 року м.Черкаси

Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Михальченко Ю.В., за участі прокурора Р.М.Левченка, розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,

до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ :

В провадженні Придніпровського районного суду м. Черкаси знаходяться адміністративні матеріали, які надійшли з Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.172-6 КУпАП.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , будучи особою, на яку поширюються вимоги ЗУ «Про запобігання корупції» (далі - Закон), несвоєчасно без поважних причин подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік.

Відповідно до наказу Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 11.02.2021 № 13-к ОСОБА_1 призначено на посаду завідувача сектору з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, № 2 служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації в порядку переведення з посади начальника служби у справах дітей Кам?янської районної державної адміністрації з 12.02.2021.

Згідно з наказом Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 07.07.2021 № 54-к «сектор з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах № 2» перейменовано на «сектор з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування № 2».

Відповідно до наказу Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 01.12.2023 № 56-К ОСОБА_1 звільнено з посади завідувача сектору з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, № 2 служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації 04.12.2023. ОСОБА_1 присвоєно 3 (третій) ранг державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби.

Таким чином, відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону ОСОБА_1 є суб?єктом, на якого поширюється дія Закону. Тому, згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 45 Закону, приміткою до ст. 172-6 КУпАП є суб?єктом декларування та суб?єктом адміністративного правопорушення.

Згідно з приміткою до ст. 56 Закону посада державної служби категорії «Б» відноситься до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з ч. 1 ст. 65-1 Закону за вчинення корупційних або пов?язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 Закону, притягаються до кримінальної адміністративної цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Відповідно до Закону України від 08.07.2022 № 2381-14 «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03.08.2022, суб?єкт декларування зобов?язаний подати декларацію, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев?яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Законом України від 20.09.2023 № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, відновлено декларування у порядку та строки, що визначені ст. 45 Закону.

У ч. 1 ст. 45 Закону встановлено, що особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за № 1965/41021, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону (щороку), у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня, до 00 годин 00 хвилин 01 квітня.

Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Своєю чергою, в умовах воєнного стану Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

Так, у п. 2-7 розділу ІІ «Прикінцеві положення Закону визначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію відповідно до ст. 45 Закону, кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб?єктом подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави, була зобов?язана подати щорічну декларацію за 2021 рік до 31.01.2024, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Згідно з відомостями з Реєстру, декларацію за 2021 рік ОСОБА_1 подала 31.03.2024 о 23:31 (унікальний ідентифікатор декларації - d8c24d97-20al-4177-8fe4-bc6e7801f3c9).

Відповідно до послідовності дій користувача Реєстру ОСОБА_1 почала вчиняти дії щодо створення та заповнення декларації за 2021 рік лише 01.02.2024. В подальшому ОСОБА_1 повернулася до заповнення декларації і подала її 31.03.2024. Слід зазначити, що ОСОБА_1 ознайомлена з вимогами Закону.

Листом від 15.10.2025 № 47-01/84223-25 ОСОБА_1 запрошувалась до Національного агентства на 29.10.2025 на 11:00 для надання пояснень та, у разі наявності підстав, складення протоколу про адміністративне правопорушення.

29.10.2025 ОСОБА_1 направила на електронну пошту Національного агентства пояснення, що зареєстровані 30.10.2025 за № 142532/0/09-25 щодо несвоєчасного подання декларації за 2021 рік.

Відповідно до наданих письмових пояснень ОСОБА_1 , остання несвоєчасно подала щорічну декларацію за 2021 рік у зв?язку з тим, що у період з 2022 року в її сім?ї на вихованні перебуває четверо дітей, позбавлених піклування, догляд за якими потребує багато часу. Також, на утриманні та догляді ОСОБА_1 перебував її батько, який був особою похилого віку та потребував сторонньої допомоги.

В поясненнях ОСОБА_1 просила надати можливість для подання додаткових пояснень та підтвердних документів, у зв?язку з чим листом від 29.10.2025 № 47-01/88573-25 була повторно запрошена до Національного агентства на узгоджену дату та час - 05.11.2025 на 11:00 для надання додаткових пояснень. Станом на 05.11.2025 ОСОБА_1 до Національного агентства не з?явилась, інших документів або пояснень не надано. Уважно вивчивши пояснення ОСОБА_1 від 29.10.2025, вказані обставини не можуть бути визнані як поважні причини несвоєчасного подання декларації з огляду на наступне.

Встановлений у ст. 45 Закону обов?язок подання суб?єктами декларування декларацій є імперативним і не ставиться Законом в залежність від будь-яких обставин (в тому числі технічної, фізичної можливості суб?єкта декларування його реалізувати, внаслідок бездіяльності самого суб?єкта декларування, незнання закону тощо).

Варто наголосити, що ОСОБА_1 неодноразово подавала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а отже, їй відома послідовність дій та строки подання таких декларацій. До того ж, ОСОБА_1 звільнено 04.12.2023, вже після відновлення декларування.

Крім того, обов?язок належної підготовки суб?єкта декларування для своєчасного подання декларації покладається на самого суб?єкта декларування. Необхідно зауважити, що наявність чи відсутність умислу для наявності складу цього правопорушення юридичного значення не має, оскільки з об?єктивної сторони вказане правопорушення має формальний склад, тобто законодавець встановив відповідальність суб?єкта декларування безпосередньо за несвоєчасне подання декларації, незалежно від наявності такого умислу, що підтверджується судовими рішеннями у справах № 284/850/24 (Житомирський апеляційний суд від 13.03.2025), № 150/160/25 (Чернівецький районний суд Вінницької області від 06.05.2025), № 752/8274/25 (Голосіївський районний суд міста Києва від 25.04.2025).

Для кваліфікації несвоєчасного подання декларації як адміністративного правопорушення необхідна наявність двох обставин, а саме: сам факт несвоєчасного подання та відсутність у суб?єкта декларування поважних причин порушення термінів подання декларації. Тому лише сукупність факту несвоєчасного подання декларації та відсутність при цьому поважних причин у суб?єкта декларування утворює склад адміністративного правопорушення, без наявності якого провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю (ст. 247 КУпАП).

Згідно з абз. 9 п.п. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 № 223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв?язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб - сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію,

перебуванням триманням) під вартою.

Згідно зі службовою запискою Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації Національного агентства від 08.08.2025 № 70-05/7386-25 технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню декларації у визначений Законом період, не зафіксовано.Тобто, поважних причин, які б перешкодили вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 , в ході збору матеріалів по даному факту не встановлено.

Таким чином, ОСОБА_1 , в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала щорічну декларацію за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_1 будучи особою, на яку поширюються вимоги ЗУ «Про запобігання корупції» (далі - Закон), несвоєчасно без поважних причин подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік.

Відповідно до наказу Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 11.02.2021 № 13-к ОСОБА_1 призначено на посаду завідувача сектору з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, № 2 служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації в порядку переведення з посади начальника служби у справах дітей Кам?янської районної державної адміністрації з 12.02.2021.

Згідно з наказом Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 07.07.2021 № 54-к «сектор з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах № 2» перейменовано на «сектор з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування № 2».

Відповідно до наказу Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 01.12.2023 № 56-К ОСОБА_1 звільнено з посади завідувача сектору з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, № 2 служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації 04.12.2023. ОСОБА_1 присвоєно 3 (третій) ранг державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби.

Таким чином, відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону ОСОБА_1 є суб?єктом, на якого поширюється дія Закону. Тому, згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 45 Закону, приміткою до ст. 172-6 КУпАП є суб?єктом декларування та суб?єктом адміністративного правопорушення.

Згідно з приміткою до ст. 56 Закону посада державної служби категорії «Б» відноситься до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з ч. 1 ст. 65-1 Закону за вчинення корупційних або пов?язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 Закону, притягаються до кримінальної адміністративної цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Відповідно до Закону України від 08.07.2022 № 2381-14 «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03.08.2022, суб?єкт декларування зобов?язаний подати декларацію, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев?яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Законом України від 20.09.2023 № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, відновлено декларування у порядку та строки, що визначені ст. 45 Закону.

У ч. 1 ст. 45 Закону встановлено, що особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п.п. 1 п. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за № 1965/41021, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону (щороку), у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня, до 00 годин 00 хвилин 01 квітня.

Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Своєю чергою, в умовах воєнного стану Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

Так, у п. 2-7 розділу ІІ «Прикінцеві положення Закону визначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію відповідно до ст. 45 Закону, кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб?єктом подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави, була зобов?язана подати щорічну декларацію за 2022 рік до 31.01.2024, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Згідно з відомостями з Реєстру, декларацію за 2022 рік ОСОБА_1 подала 01.04.2024 о 00:09 (унікальний ідентифікатор декларації - аb486d47-2b02-451a-9ac7-a64c76044f69).

Згідно з послідовністю дій користувача Реєстру, які вчинила ОСОБА_1 , дії по заповненню декларації за 2022 рік остання розпочала лише 31.03.2024. Слід зазначити, що ОСОБА_1 ознайомлена з вимогами Закону.

Листом від 15.10.2025 № 47-01/84223-25 ОСОБА_1 запрошувалась до Національного агентства на 29.10.2025 на 11:00 для надання пояснень та, у разі наявності підстав, складення протоколу про адміністративне правопорушення.

29.10.2025 ОСОБА_1 направила на електронну пошту Національного агентства пояснення, що зареєстровані 30.10.2025 за № 142532/0/09-25 щодо несвоєчасного подання декларації за 2022 рік.

Відповідно до наданих письмових пояснень ОСОБА_1 , остання несвоєчасно подала щорічну декларацію за 2022 рік у зв?язку з тим, що у період з 2022 року в її сім?ї на вихованні перебуває четверо дітей, позбавлених піклування, догляд за якими потребує багато часу. Також, на утриманні та догляді ОСОБА_1 перебував її батько, який був особою похилого віку та потребував сторонньої допомоги.

В поясненнях ОСОБА_1 просила надати можливість для подання додаткових пояснень та підтвердних документів, у зв?язку з чим листом від 29.10.2025 № 47-01/88573-25 була повторно запрошена до Національного агентства на узгоджену дату та час - 05.11.2025 на 11:00 для надання додаткових пояснень. Станом на 05.11.2025 ОСОБА_1 до Національного агентства не з?явилась, інших документів або пояснень не надано. Уважно вивчивши пояснення ОСОБА_1 від 29.10.2025, вказані обставини не можуть бути визнані як поважні причини несвоєчасного подання декларації з огляду на наступне.

Встановлений у ст. 45 Закону обов?язок подання суб?єктами декларування декларацій є імперативним і не ставиться Законом в залежність від будь-яких обставин (в тому числі технічної, фізичної можливості суб?єкта декларування його реалізувати, внаслідок бездіяльності самого суб?єкта декларування, незнання закону тощо).

Варто наголосити, що ОСОБА_1 неодноразово подавала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а отже, їй відома послідовність дій та строки подання таких декларацій. До того ж, ОСОБА_1 звільнено 04.12.2023, вже після відновлення декларування.

Крім того, обов?язок належної підготовки суб?єкта декларування для своєчасного подання декларації покладається на самого суб?єкта декларування. Необхідно зауважити, що наявність чи відсутність умислу для наявності складу цього правопорушення юридичного значення не має, оскільки з об?єктивної сторони вказане правопорушення має формальний склад, тобто законодавець встановив відповідальність суб?єкта декларування безпосередньо за несвоєчасне подання декларації, незалежно від наявності такого умислу, що підтверджується судовими рішеннями у справах № 284/850/24 (Житомирський апеляційний суд від 13.03.2025), № 150/160/25 (Чернівецький районний суд Вінницької області від 06.05.2025), № 752/8274/25 (Голосіївський районний суд міста Києва від 25.04.2025).

Для кваліфікації несвоєчасного подання декларації як адміністративного правопорушення необхідна наявність двох обставин, а саме: сам факт несвоєчасного подання та відсутність у суб?єкта декларування поважних причин порушення термінів подання декларації. Тому лише сукупність факту несвоєчасного подання декларації та відсутність при цьому поважних причин у суб?єкта декларування утворює склад адміністративного правопорушення, без наявності якого провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю (ст. 247 КУпАП).

Згідно з абз. 9 п.п. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 № 223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв?язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб - сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням триманням) під вартою.

Згідно зі службовою запискою Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації Національного агентства від 08.08.2025 № 70-05/7386-25 технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню декларації у визначений Законом період, не зафіксовано. Тобто, поважних причин, які б перешкодили вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 , в ході збору матеріалів по даному факту не встановлено.

Таким чином, ОСОБА_1 , в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала щорічну декларацію за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_1 будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону, несвоєчасно без поважних причин подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація при звільненні).

Відповідно до наказу Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 11.02.2021 № 13-к ОСОБА_1 призначено на посаду завідувача сектору з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, № 2 служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації в порядку переведення з посади начальника служби у справах дітей Кам?янської районної державної адміністрації з 12.02.2021.

Згідно з наказом Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 07.07.2021 № 54-к «сектор з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах № 2» перейменовано на «сектор з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування № 2».

Відповідно до наказу Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 01.12.2023 № 56-К ОСОБА_1 звільнено з посади завідувача сектору з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, № 2 служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації 04.12.2023. ОСОБА_1 присвоєно 3 (третій) ранг державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби.

Таким чином, відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону ОСОБА_1 є суб?єктом, на якого поширюється дія Закону. Тому, згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 45 Закону, приміткою до ст. 172-6 КУпАП є суб?єктом декларування та суб?єктом адміністративного правопорушення.

Згідно з приміткою до ст. 56 Закону посада державної служби категорії «Б» відноситься до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з ч. 1 ст. 65-1 Закону за вчинення корупційних або пов?язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 Закону, притягаються до кримінальної адміністративної цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Відповідно до Закону України від 08.07.2022 № 2381-14 «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03.08.2022, суб?єкт декларування зобов?язаний подати декларацію, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев?яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Законом України від 20.09.2023 № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, відновлено декларування у порядку та строки, що визначені ст. 45 Закону.

Абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону визначено, що особи, зазначені у п. 1, пп. «а», «в»- «ґ», п.2 ч.1 ст. 3 Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до пп. 2 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за № 1965/41021, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду. Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.

Пунктом 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону визначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію відповідно до ст. 45 Закону, кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Таким чином, ОСОБА_1 під час звільнення з посади завідувача сектору з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, № 2 служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації 04.12.2023 зобов?язана була подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше 31.01.2024, тобто до 00 годин 00 хвилин 01.02.2024.

Згідно з відомостями з Реєстру, декларацію при звільненні ОСОБА_1 подала 19.02.2025 о 14:57 (унікальний ідентифікатор декларації - 1c231bd0-f977-43bb-9d40-d433с6е42ee5), після отримання повідомлення Національного агентства про необхідність її подання.

Згідно з послідовністю дій користувача Реєстру ОСОБА_1 почала вчиняти дії щодо створення та заповнення декларації при звільненні 18.02.2025. Слід зазначити, що ОСОБА_1 ознайомлена з вимогами Закону.

Листом від 15.10.2025 № 47-01/84223-25 ОСОБА_1 запрошувалась до Національного агентства на 29.10.2025 на 11:00 для надання пояснень та, у разі наявності підстав, складення протоколу про адміністративне правопорушення.

29.10.2025 ОСОБА_1 направила на електронну пошту Національного агентства пояснення, що зареєстровані 30.10.2025 за № 142532/0/09-25 щодо несвоєчасного подання декларації при звільненні.

Відповідно до наданих письмових пояснень ОСОБА_1 , остання несвоєчасно декларацію при звільненні у зв?язку з тим, що у період з 2022 року в її сім?ї на вихованні перебуває четверо дітей, позбавлених батьківського піклування, догляд за якими потребує багато часу. Також, на утриманні та догляді ОСОБА_1 перебував її батько, який був особою похилого віку та потребував сторонньої допомоги.

В поясненнях ОСОБА_1 просила надати можливість для подання додаткових пояснень та підтвердних документів, у зв?язку з чим листом від 29.10.2025 № 47-01/88573-25 була повторно запрошена до Національного агентства на узгоджену дату та час - 05.11.2025 на 11:00 для надання додаткових пояснень. Станом на 05.11.2025 ОСОБА_1 до Національного агентства не з?явилась, інших документів або пояснень не надано.

Уважно вивчивши пояснення ОСОБА_1 від 29.10.2025, вказані обставини не можуть бути визнані як поважні причини несвоєчасного подання декларації з огляду на наступне.

Встановлений у ст. 45 Закону обов?язок подання суб?єктами декларування декларацій є імперативним і не ставиться Законом в залежність від будь-яких обставин (в тому числі технічної, фізичної можливості суб?єкта декларування його реалізувати, внаслідок бездіяльності самого суб?єкта декларування, незнання закону тощо).

Варто наголосити, що ОСОБА_1 неодноразово подавала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а отже, їй відома послідовність дій та строки подання таких декларацій. До того ж, ОСОБА_1 звільнено 04.12.2023, вже після відновлення декларування.

Крім того, обов?язок належної підготовки суб?єкта декларування для своєчасного подання декларації покладається на самого суб?єкта декларування.

Необхідно зауважити, що наявність чи відсутність умислу для наявності складу цього правопорушення юридичного значення не має, оскільки з об?єктивної сторони вказане правопорушення має формальний склад, тобто законодавець встановив відповідальність суб?єкта декларування безпосередньо за несвоєчасне подання декларації, незалежно від наявності такого умислу, що підтверджується судовими рішеннями у справах № 284/850/24 (Житомирський апеляційний суд від 13.03.2025), № 150/160/25 (Чернівецький районний суд Вінницької області від 06.05.2025), № 752/8274/25 (Голосіївський районний суд міста Києва від 2504.2025).

Для кваліфікації несвоєчасного подання декларації як адміністративного правопорушення необхідна наявність двох обставин, а саме: сам факт несвоєчасного подання та відсутність у суб?єкта декларування поважних причин порушення термінів подання декларації.

Тому лише сукупність факту несвоєчасного подання декларації та відсутність при цьому поважних причин у суб?єкта декларування утворює склад адміністративного правопорушення, без наявності якого провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю (ст. 247 КУПАП).

Згідно з абз. 9 п.п. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 № 223-943/0/4-17 «щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов?язані з корупцією», під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв?язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб - сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.

Згідно зі службовою запискою Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації Національного агентства від 08.08.2025 № 70-05/7386-25 технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню декларації у визначений Законом період, не зафіксовано. Тобто, поважних причин, які б перешкодили вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 , в ході збору матеріалів по даному факту не встановлено.

Таким чином, ОСОБА_1 , в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію при звільненні, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_1 будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону, несвоєчасно без поважних причин подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення).

Відповідно до наказу Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 11.02.2021 № 13-к ОСОБА_1 призначено на посаду завідувача сектору з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, № 2 служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації в порядку переведення з посади начальника служби у справах дітей Кам?янської районної державної адміністрації з 12.02.2021.

Згідно з наказом Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 07.07.2021 № 54-к «сектор з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах № 2» перейменовано на «сектор з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування № 2».

Відповідно до наказу Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 01.12.2023 № 56-К ОСОБА_1 звільнено з посади завідувача сектору з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, № 2 служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації 04.12.2023. ОСОБА_1 присвоєно 3 (третій) ранг державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби.

Таким чином, відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону ОСОБА_1 є суб?єктом, на якого поширюється дія Закону. Тому, згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 45 Закону, приміткою до ст. 172-6 КУпАП є суб?єктом декларування та суб?єктом адміністративного правопорушення.

Згідно з приміткою до ст. 56 Закону посада державної служби категорії «Б» відноситься до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з ч. 1 ст. 65-1 Закону за вчинення корупційних або пов?язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 Закону, притягаються до кримінальної адміністративної цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Законом України від 20.09.2023 № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, відновлено декларування у порядку та строки, що визначені ст. 45 Закону.

Абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону визначено, що особи, які припинили діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пп. «а», «в»-«г» п.2 ч. 1 ст. 3 Закону, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому ч. 1 ст. 45 Закону порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за №1965/41021 (далі - Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня.

Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Таким чином, ОСОБА_1 зобов?язана була подати декларацію за 2023 рік (після звільнення) до 00 годин 00 хвилин 01.04.2024, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Згідно з відомостями з Реєстру, декларацію за 2023 рік ОСОБА_1 подала 19.02.2025 о 15:10 (унікальний ідентифікатор декларації - 31c635d2-e59b-4d2c-b690-5a7e98262с60), після отримання повідомлення Національного агентства про необхідність її подання. Згідно з послідовністю дій користувача Реєстру, які вчинила ОСОБА_1 , дії по заповненню декларації за 2023 рік остання розпочала лише 19.02.2025.

Слід зазначити, що ОСОБА_1 ознайомлена з вимогами Закону.

Листом від 15.10.2025 № 47-01/84223-25 ОСОБА_1 запрошувалась до Національного агентства на 29.10.2025 на 11:00 для надання пояснень та, у разі наявності підстав, складення протоколу про адміністративне правопорушення.

29.10.2025 ОСОБА_1 направила на електронну пошту Національного агентства пояснення, що зареєстровані 30.10.2025 за № 142532/0/09-25 щодо несвоєчасного подання декларації за 2023 рік (після звільнення).

Відповідно до наданих письмових пояснень ОСОБА_1 , остання несвоєчасно подала декларацію за 2023 рік (після звільнення) у зв?язку з тим, що у період з 2022 року в її сім?ї на вихованні перебуває четверо дітей, позбавлених батьківського піклування, догляд за якими потребує багато часу. Також, на утриманні та догляді ОСОБА_1 перебував її батько, який був особою похилого віку та потребував сторонньої допомоги.

В поясненнях ОСОБА_1 просила надати можливість для подання додаткових пояснень та підтвердних документів, у зв?язку з чим листом від 29.10.2025 № 47-01/88573-25 була повторно запрошена до Національного агентства на узгоджену дату та час - 05.11.2025 на 11:00 для надання додаткових пояснень. Станом на 05.11.2025 ОСОБА_1 до Національного агентства не з?явилась, інших документів або пояснень не надано.

Уважно вивчивши пояснення ОСОБА_1 від 29.10.2025, вказані обставини не можуть бути визнані як поважні причини несвоєчасного подання декларації з огляду на наступне.

Встановлений у ст. 45 Закону обов?язок подання суб?єктами декларування декларацій є імперативним і не ставиться Законом в залежність від будь-яких обставин (в тому числі технічної, фізичної можливості суб?єкта декларування його реалізувати, внаслідок бездіяльності самого суб?єкта декларування, незнання закону тощо).

Варто наголосити, що ОСОБА_1 неодноразово подавала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а отже, їй відома послідовність дій та строки подання таких декларацій. До того ж, ОСОБА_1 звільнено 04.12.2023, вже після відновлення декларування.

Згідно з інформацією про послідовність дій користувача Реєстру, ОСОБА_1 здійснювала вхід до Реєстру 01.02.2024 та 31.03.2024 та вчиняла дії щодо подання декларацій за 2021-2022 роки. Вказане свідчить про технічну та фізичну можливість виконати вимоги Закону щодо подання декларації за 2023 рік (після звільнення).

Крім того, обов?язок належної підготовки суб?єкта декларування для своєчасного подання декларації покладається на самого суб?єкта декларування. Необхідно зауважити, що наявність чи відсутність умислу для наявності складу цього правопорушення юридичного значення не має, оскільки з об?єктивної сторони вказане правопорушення має формальний склад, тобто законодавець встановив відповідальність суб?єкта декларування безпосередньо за несвоєчасне подання декларації, незалежно від наявності такого умислу, що підтверджується судовими рішеннями у справах № 284/850/24 (Житомирський апеляційний суд від 13.03.2025), № 150/160/25 (Чернівецький районний суд Вінницької області від 06.05.2025), № 752/8274/25 (Голосіївський районний суд міста Києва від 25.04.2025).

Для кваліфікації несвоєчасного подання декларації як адміністративного правопорушення необхідна наявність двох обставин, а саме: сам факт несвоєчасного подання та відсутність у суб?єкта декларування поважних причин порушення термінів подання декларації. Тому лише сукупність факту несвоєчасного подання декларації та відсутність при цьому поважних причин у суб?єкта декларування утворює склад адміністративного правопорушення, без наявності якого провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю (ст. 247 КУпАП).

Згідно з абз. 9 п.п. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 № 223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв?язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб - сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням триманням) під вартою.

Згідно зі службовою запискою Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації Національного агентства від 08.08.2025 № 70-05/7386-25 технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню декларації у визначений Законом період, не зафіксовано. Тобто, поважних причин, які б перешкодили вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 , в ході збору матеріалів по даному факту не встановлено.

Таким чином, ОСОБА_1 , в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала щорічну декларацію за 2023 рік (після звільнення), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що у період з 2022 року по даний час у її сім?ї на вихованні перебуває четверо дітей, позбавлених батьківського піклування, вона опікується їх доглядом, забезпечує харчуванням, допомагає у навчанні. Зрозуміло, що робота, пов?язана із вихованням дітей, займає у мене досить багато часу. Зазначені обставини підтверджуються довідкою зі Служби у справах дітей виконкому Кам?янської міської ради від 29.10.2025 № 350/04-11 «Про перебування на утриманні у прийомній сім?ї ОСОБА_1 трьох неповнолітніх дітей». Крім того, у неї на утриманні перебував її батько, який був особою похилого віку та потребував сторонньої допомоги. ОСОБА_1 зазначила, що її батько ОСОБА_2 мав діагноз: IXC, атеросклеротичний післяінфарктний кардіосклероз (03.11.2019), гіпертонічна хвороба ІІ ст., ст. 3, ризик високий СН ІІ А, хронічна атеросклеротична гіпертонічна ДЕ ІІ, хронічний пієлонефрит. Стан батька вимагав не лише постійного лікування та підтримки стану здоров?я, але й постійного догляду у всіх побутових питаннях (їжа, гігієна і т.д.). Зазначені обставини підтверджуються: копією довідки сімейного лікаря від 13.09.2022 про діагноз захворювання батька ОСОБА_2 , копією епікрізу виписного з медичної карти стаціонарного хворого № 4280 ОСОБА_2 ; копією епікрізу посмертного з медичної карти стаціонарного хворого № 1506 ОСОБА_2 .

Крім того, санкція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України передбачає накладення штрафу від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Тому просила врахувати, що її фінансовий стан не дозволяє сплатити штраф, оскільки на її утриманні продовжують перебувати діти, позбавлені батьківського піклування, і отримані доходи вона витрачає на їх утримання, виховання та розвиток.

Також, ОСОБА_1 , просила врахувати, що відношення до корупції вона ніякого не мала та не має. Порушивши строки подачі декларацій вона не мала на меті заподіяти шкоди державним чи суспільним інтересам. Зазначила, що декларація нею подана у 2024 році, тоді як питання про притягнення до адміністративної відповідальності постало лише у листопаді 2025 року. Інформація про те, що вона несвоєчасно подала відповідну декларацію з?явилася ще у 2024 році у Єдиному державному реєстрів декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. У цьому реєстрі декларації є відкритими для ознайомлення та містять інформацію про дату та час їх подання. НАЗК не могло не знати про несвоєчасність подання декларації за умови, що Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування стабільно функціонує і доступ до нього є відкритим. У зв'язку з чим ОСОБА_1 вважає, що з моменту виявлення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України до моменту накладення адміністративного стягнення минуло більше шести місяців. У зв?язку із цим відсутні підстави для застосування адміністративних стягнень.

Разом з тим, ОСОБА_1 просила суд, визнати допущені нею порушення малозначними та звільнити її від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і зв'язку із малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням згідно ст. 22 КУпАП.

Прокурор Р. Левченко підтримав обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діяння, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та про відсутність в цьому випадку ознак малозначності вчиненого з огляду на те, в який строк ОСОБА_1 , зрештою подала декларацію, і просив накласти на неї стягнення у виді штрафу в мінімальних межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.

Заслухавши пояснення і доводи особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та думку прокурора, суддя, вивчивши надані докази, приходить до наступного.

Згідно із ч. 1 ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ч.1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно із статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до наказу Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 11.02.2021 № 13-к ОСОБА_1 призначено на посаду завідувача сектору з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, № 2 служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації в порядку переведення з посади начальника служби у справах дітей Кам?янської районної державної адміністрації з 12.02.2021.

Згідно з наказом Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 07.07.2021 № 54-к «сектор з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах № 2» перейменовано на «сектор з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування № 2».

Відповідно до наказу Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 01.12.2023 № 56-К ОСОБА_1 звільнено з посади завідувача сектору з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, № 2 служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації 04.12.2023. ОСОБА_1 присвоєно 3 (третій) ранг державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби.

Таким чином, відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону ОСОБА_1 є суб?єктом, на якого поширюється дія Закону. Тому, згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 45 Закону, приміткою до ст. 172-6 КУпАП є суб?єктом декларування та суб?єктом адміністративного правопорушення.

Згідно з приміткою до ст. 56 Закону посада державної служби категорії «Б» відноситься до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

Як встановлено в судовому засіданні, будучи особою, на яку поширюються вимоги ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:

- декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021рік;

- декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік;

- декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація при звільненні);

- декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення).

Проте, ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу, та терміну подачі таких типів декларацій, за відсутності поважних причин, в порушення ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», п. 2-7 Прикінцевих положень Закону подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, лише 31.03.2024, за 2022 рік, лише 01.04.2024, за 2023 рік (після звільнення), лише 19.02.2025, та декларацію при звільненні подала, лише 19.02.2025, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, підтверджується її поясненнями наданими в судовому засіданні, письмовими поясненнями від 08.12.2025 року, протоколами № 47-01/205/25 від 05.11.2025; № 47-01/206/25 від 05.11.2025; № 47-01/207/25 від 05.11.2025; № 47-01/208/25 від 05.11.2025; щорічними деклараціями ОСОБА_1 за 2021 рік, поданою 31.03.2024 о 23 год. 51 хв, за 2022 рік, поданою 01.04.2024 о 00 год. 09 хв, за 01.01.2023-04.12.2023 рік (перед звільненням), поданою 19.02.2025 о 14 год. 57 хв, за 2023 рік, поданою 19.02.2025 о 15 год. 10 хв; витяг з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», з послідовностями дій користувача, які вчинила ОСОБА_1 в період з 01.01.2024 по 20.02.2025; копією листа Національного агентства від 23.01.2025 № 47-02/6015-25; копіями листів Національного агентства від 26.08.2025 № 47-01/72084-25; копією листа Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 09.09.2025 № 01-39/3717/01-39/2853; копією паспорта ОСОБА_1 ; копією наказу Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації № 13-к від 11.02.2021 про призначення ОСОБА_1 на посаду завідувача сектору з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, № 2 служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації в порядку переведення з посади начальника служби у справах дітей Кам?янської районної державної адміністрації; копією наказу Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 07.07.2021 № 54-к «сектор з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах № 2» перейменовано на «сектор з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування № 2»; копією наказу Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 01.12.2023 № 56-К відповідно до якого ОСОБА_1 звільнено з посади завідувача сектору з питань усиновлення, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, № 2 служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації; копією особової картки державного службовця № 5, ОСОБА_1 ; копією відомостей про призначення (переведення) на посади державної служби у цьому державному органі та присвоєння рангів; копією відомостей про професійне навчання; копією відомостей про оцінювання результатів службової діяльності; копією наказу Служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації від 19.08.2025 № 13-в; копією листа Національного агентства № 47-01/84223-25 від 15.10.2025; копією письмових пояснень ОСОБА_1 від 29.10.2025;копією довідки Виконавчого комітету Кам'янської міської ради від 29.10.2025 № 350/04-11; копією свідоцтва про смерть ОСОБА_3 ; копією листа Національного агентства № 47-01/88573-25 від 29.10.2025; копією службової записки Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації Національного агентства від 08.08.2025 № 70-05/7386-25; копією витягу з наказу Голови Національного агентства від 01.01.2025 № 1/25; копія Положення про відділ контролю за своєчасністю подання Управління проведення спеціальних перевірок та контролю щодо своєчасності подання декларацій (зі змінами); копією посадової інструкції головного спеціаліста відділу контролю за своєчасністю подання декларацій Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, які не викликають у суду сумнівів, оскільки вони є логічними, послідовними та узгоджуються з матеріалами справи.

До обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 суд відносить щире розкаяння. Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суддя не вбачає.

Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушниці, ступеня її вини, наявності обставин, які пом'якшують відповідальність та відсутності обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суддя вважає за необхідне накласти на останню адміністративне стягнення у вигляді мінімального розміру штрафу, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яке буде достатнім для її виховання в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як нею самою, так і іншими особами.

На підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.

Керуючись ст.ст. 40-1, 172-6, 280, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ :

Справи про адміністративні правопорушення №711/10709/25, №711/10712/25, 711/10715/25, 711/10718/25 об'єднати в одне провадження та присвоїти №711/10709/25.

Визнати ОСОБА_1 винною в скоєнні адміністративних правопорушень, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що дорівнює 605,60 грн.

Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити, що у випадку несплати накладеного на неї штрафу у передбачений законом строк, до неї можуть бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст.308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: Ю.В.Михальченко