Справа № 546/1032/25
Провадження № 3/533/339/25
10 грудня 2025 року селище Козельщина
Суддя Козельщинського районного суду Полтавської області Козир В.П, за участю секретаря судового засідання - Пинчук А.С.; особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли від сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 2 Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження: село Приліпка Козельщинського району Полтавської області; громадянин України; проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; не працює; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; має на утриманні неповнолітню дитину 2018 року народження; є особою з інвалідністю 3 групи; до адміністративної відповідальності протягом не притягувався,
- за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 190 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
15 жовтня 2025 року громадянин ОСОБА_1 за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , зберігав мисливську вогнепальну гладкоствольну рушницю ИЖ-ЗКМ № НОМЕР_2 ,К-16,1ств, не маючи відповідного документа дозвільного характеру, виданого органом внутрішніх справ, чим порушив п. 12.2, 12.5, 12. 9 Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ від 21.08.1998 № 622, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 190 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні 10.12.2025 вину свою визнав, щиро каявся, пояснив, що рушницю знайшов на горищі у покійного діда, планував її оформити, але через малий дохід постійно не вистачало коштів для оформлення дозвільних документів.
Розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, суддя установила таке.
Відповідно до Положення про дозвільну систему, затвердженого ПКМУ від 12 жовтня 1992 р. № 576:
1. Дозвільна система - це особливий порядок виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, обліку і використання спеціально визначених предметів, матеріалів і речовин, а також відкриття та функціонування окремих підприємств, майстерень і лабораторій з метою охорони інтересів держави та безпеки громадян.
2. До предметів, матеріалів і речовин, підприємств, майстерень і лабораторій, на які поширюється дозвільна система, належать: вогнепальна зброя (нарізна воєнних зразків, несучасна стрілецька, спортивна, навчальна, охолощена, мисливська нарізна і гладкоствольна), бойові припаси до неї, холодна зброя, (арбалети, мисливські ножі тощо), пневматична зброя калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони, вибухові матеріали і речовини, сильнодіючі отруйні речовини I - II класу безпечності, збудники інфекційних захворювань I - II групи патогенності і токсини, сховища, склади і бази, де вони зберігаються, стрілецькі тири і стрільбища, мисливсько-спортивні стенди, а також підприємства і майстерні по виготовленню і ремонту вогнепальної та холодної зброї, піротехнічні майстерні, пункти вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування, магазини, в яких здійснюється продаж зброї та бойових припасів до неї, організації, що займаються збутом сильнодіючих отруйних речовин, і лабораторії, що проводять аналізи цих засобів і речовин, працюють із збудниками інфекційних захворювань I - II групи патогенності і токсинами*).
3. Міністерства та інші центральні органи державної виконавчої влади, підприємства, установи, організації, господарські об'єднання, а також громадяни мають право у встановленому порядку використовувати, зберігати, перевозити предмети, матеріали і речовини, відкривати підприємства, майстерні та лабораторії, на які поширюється дозвільна система.
4. Право на володіння вогнепальною зброєю посадовими особами та громадянами і умови її застосування визначаються в порядку, встановленому законодавством України.
5-1. Облік предметів, матеріалів і речовин, на які поширюється дозвільна система, їх власників, об'єктів, документів, пов'язаних з обігом таких предметів, матеріалів і речовин, а також фактів викрадень та втрат предметів, матеріалів і речовин, на які поширюється дозвільна система, здійснюється у відповідних функціональних підсистемах єдиної інформаційної системи МВС.
9. Видача дозволів на виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорону, перевезення і використання предметів, матеріалів і речовин, відкриття підприємств, майстерень і лабораторій здійснюється: на вогнепальну зброю (нарізну воєнних зразків, несучасну стрілецьку, спортивну, навчальну, охолощену, мисливську нарізну і гладкоствольну), бойові припаси до неї, холодну зброю, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони, сховища, склади і бази, де вони зберігаються, стрілецькі тири і стрільбища, мисливсько-спортивні стенди, а також підприємства і майстерні по виготовленню і ремонту вогнепальної та холодної зброї, піротехнічні майстерні, пункти вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування, магазини, в яких здійснюється продаж зброї та бойових припасів до неї - у порядку, визначеному МВС.
15. Посадові особи та громадяни, які порушили порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорони, перевезення і використання предметів, матеріалів і речовин, відкриття і функціонування підприємств, майстерень і лабораторій, на які поширюється дозвільна система, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
Власники зброї (мисливської, вогнепальної, боєприпасів) повинні дотримуватися вимог до умов її зберігання, які визначені Інструкцією про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженою наказом МВС України від 21.08.1998 № 622 та зареєстрованою у Міністерстві України 7 жовтня 1998 р. за № 637/3077 (далі по тексту постанови - інструкція).
У п. 12.2 глави 12 розділу ІІ Інструкції передбачено порядок та перелік документів необхідних для прийняття рішення про надання дозволу на придбання мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної, пневматичної, холодної та охолощеної зброї, пристрою в порядку, визначеному пунктом 1.5 глави 1 розділу І цієї Інструкції.
У п. 12.5 глави 12 розділу ІІ Інструкції визначено перелік документів, щ подаються для прийняття рішення про надання дозволу на зберігання та носіння мисливської нарізної, гладкоствольної зброї, основних частин зброї, пневматичної, холодної, охолощеної зброї, пристроїв у порядку, визначеному пунктом 1.5 глави 1 розділу І цієї Інструкції.
Відповідно до п. 12.9 глави 12 розділу ІІ Інструкції подарована мисливська вогнепальна нарізна, гладкоствольна, пневматична, холодна, охолощена зброя, пристрої реєструються в ЄРЗ за обдарованим, який має дозвіл на її придбання. Реєстрація такої зброї відбувається відповідно до вимог, визначених пунктом 12.5 цієї глави.
Частиною 1 ст. 190 КУпАП за придбання, зберігання, передача іншим особам або продаж громадянами вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду без відповідного документа дозвільного характеру, виданого уповноваженим державним органом, передбачена відповідальність у виді накладення штрафу від семи до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією зброї або без такої.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст. 245, 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На доведення вини ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КУпАП, органом поліції надано такі докази:
- протокол про адміністративне правопорушення від 08.12.2025 серії ВАД № 396143, з яким погодився ОСОБА_1 , про що свідчать його пояснення у відповідній графі протоколу такого змісту «зберігав рушницю без документів» (а.с. 2);
- рапорт працівника поліції від 15.10.2025, відповідно до якого 15.10.2025 о 09 годині 13 хвилин надійшло повідомлення зі служби 102, про те що 15.10.2025 о 09 годині 12 хвилин за адресою: АДРЕСА_1 , під час проведення обшуку ОСОБА_1 добровільно видав ненарізну гладкоствольну зброю. Зброя належить тестю ОСОБА_2 , який проживає в селі Приліпка (а.с. 1);
- письмові пояснення ОСОБА_1 від 15.10.2025, відповідно до яких в квітні 2024 року він перебував в селі Приліпка Кременчуцького району Полтавської області в житловому будинку його покійного діда та на горищі господарського сараю він знайшов мисливську одноствольну рушницю ИЖ-ЗКМ № НОМЕР_2 ,К-16,1ств, яку у подальшому він привіз за місцем свого проживання в АДРЕСА_1 та зберігав по теперішній час, й яку він планував зареєструвати на себе, але не встиг (а.с. 3);
- рапорт старшого лейтенанта поліції ДОП СПД № 2 РУП ГУНП в Полтавській області Гриценка Богдана від 15.10.2025, відповідно до якого 15 жовтня 2025 року зі служби 102 надійшло повідомлення про те, що 15.10.2025 о 09 годині 15 хвилин в АДРЕСА_1 під час проведення обшуку громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , добровільно видав нарізну гладкоствольну зброю. При прибутті на місце події було встановлено, шо 15.10.2025 працівниками УСБУ в Полтавській області в приміщенні будинку за місцем проживання ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 під час санкціонованого обшуку виявлено гладкоствольну мисливську рушницю ИЖ-ЗКМ, К-16, 1ств, № НОМЕР_2 , на яку відсутні будь які дозвільні документи. Під час перевірки даної зброї на базі ІКС ІПНП виявлено, що дана зброя ніде не значиться. В подальшому відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 190 КУпАП, та вилучено мисливську вогнепальну гладкоствольну зброю на зберігання до сейфу в чергову частину ВП № 1 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області (а.с.4);
- копія паспорту та картки фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 (а.с.5).
ОСОБА_1 факт вчинення адміністративного правопорушення визнав.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КУпАП, оскільки він зберігав вогнепальну мисливську зброю без відповідного документу дозвільного характеру, виданого уповноваженим державним органом.
Відповідно до ст. 33 Кодексу України про адміністративне правопорушення стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 34 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, визнається щире розкаяння.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Ураховуючи зазначене, з метою виховання ОСОБА_1 , а також запобігання вчиненню ним нових правопорушень, необхідним та достатнім є накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу у межах санкції ч. 1 ст. 190 КУпАП з конфіскацією зброї.
Підстав не застосовувати таке стягнення як конфіскація зброї суддя не вбачає, адже й станом на дату розгляду справи в суді ОСОБА_1 не отримав відповідний дозвіл, повернення йому зброї без наявності відповідних дозвільних документів є неможливим. Також ОСОБА_1 не є особою, для якої полювання є основним джерелом існування, про таке не повідомляв.
Положеннями ст. 40-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення стягується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на день винесення постанови становить 605 гривень 60 коп.
Матеріали справи не містять відомостей про те, що ОСОБА_1 відноситься до осіб, які підлягають звільненню від сплати судового збору, а відтак, з нього слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 24, 40-1, 190, 276-279, 280, 283-289, 294 КУпАП суддя
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на користь держави, що становить 136,00 гривень та з конфіскацією зброї.
Вогнепальну зброю, вилучену відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 396143, а саме гладкоствольну рушницю ИЖ-ЗКМ № НОМЕР_2 ,К-16,1ств, конфіскувати в дохід держави.
Стягнути зі ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605 гривень 60 коп.
Реквізити сплати штрафу:
- стягувач - Головне управління Національної поліції в Полтавській області; місцезнаходження: вул. Матвійчука Юліана, 83, м. Полтава, 36039; ідентифікаційний код 40108630;
- отримувач ГУК у Полт.обл/тг смт Козельщ/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37959255, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998, номер рахунку (IBAN) UА528999980313040106000016614, код класифікації доходів бюджету 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Реквізити сплати судового збору:
- стягувач - Державна судова адміністрація України, місцезнаходження: вулиця Липська, 18/5, місто Київ, Київська область, 01601; ідентифікаційний код 26255795;
- отримувач ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998, номер рахунку (IBAN) UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 «Судовий збір».
Строк пред'явлення постанови до виконання: протягом трьох місяців з дня винесення постанови, а при оскарженні - постанова підлягає виконанню після залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити особі, що штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня отримання постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, із наданням відповідної квитанції про сплату штрафу до канцелярії суду. У разі несплати добровільно штрафу протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно з ч. 2 ст. 308 КУпАП, штраф підлягатиме стягненню у подвійному розмірі.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Козельщинський районний суд Полтавської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя В.П. Козир