справа № 361/10389/25
провадження № 3/361/3432/25
27.10.2025
Україна
Провадження № 3/361/3432/25 справа № 361/10389/25
«27» жовтня 2025 року м. Бровари Київської області
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Анікушин В.М., за участю прокурора Даша Ю.М., розглянувши адміністративні справи, що надійшли від начальника Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної Поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Красилівка Броварського району Київської області, громадянина України, зареєстрованого та такого, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбаченого ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),
03 вересня 2025 року до Броварського міськрайонного суду Київської області надійшли справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП відносно
ОСОБА_1 .
Вивчивши матеріали справ про притягнення до адміністративної відповідальності, з урахуванням положень частини другої статті 36 КУпАП, згідно з якими якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, суддя вважає за доцільне об'єднати справи в одне провадження з метою їх об'єктивного і повного розгляду, справу № 361/10389/25 провадження № 3/361/3432/25, справу № 361/10391/25 провадження № 3/361/3433/25, справу № 361/10393/25 провадження № 3/361/3434/25 та присвоїти їм загальний номер справи № 361/10389/25 провадження № 3/361/3432/25.
01.02.2024, в 00 годин 00 хвилин, ОСОБА_1 , будучи депутатом Калинівської селищної ради, являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язаних з корупцією, згідно з підпунктом «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, в порушенні вимог п. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» та абзацу 1 ч. 2 ст. 45 розділу VII, 07.08.2023 несвоєчасно, без поважних причин, подала 30.04.2025 щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті, будучи зобов'язаною подати таку декларацію не пізніше 31 січня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також, 01.02.2024, в 00 годин 00 хвилин, ОСОБА_1 , будучи депутатом Калинівської селищної ради, являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язаних з корупцією, згідно з підпунктом «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, в порушенні вимог п. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» та абзацу 1 ч. 2 ст. 45 розділу VII, 07.08.2023 несвоєчасно, без поважних причин, подала 30.04.2025 щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті, будучи зобов'язаною подати таку декларацію не пізніше 31 січня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, 01.04.2024, в 00 годин 00 хвилин, ОСОБА_1 , будучи депутатом Калинівської селищної ради, являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язаних з корупцією, згідно з підпунктом «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, в порушенні вимог п. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» та абзацу 1 ч. 2 ст. 45 розділу VII, 07.08.2023 несвоєчасно, без поважних причин, подала 30.04.2025 щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті, будучи зобов'язаною подати таку декларацію не пізніше 31 березня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчинених правопорушеннях визнала.
Прокурор Даш Ю.М. просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні інкримінованих їй адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, притягнути до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши думку прокурора, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши та оцінивши докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, суд зазначає таке.
Згідно з положеннями ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності із законом.
Стаття 252 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування-тягне за собою накладення штрафу п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Об'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є суспільні відносини у сфері державного управління, а також у сфері запобігання та протидії корупції.
Згідно з п. 1 примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, подають щорічну декларацію, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, у період з 01 січня по 01 квітня. Така декларація охоплює звітній рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
ОСОБА_1 , будучи депутатом Калинівської селищної ради, являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язаних з корупцією, є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, згідно з підпунктом «б» п.1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII.
Об'єктивна сторона інкримінованих ОСОБА_1 правопорушень полягає у порушені вимог фінансового контролю, а саме, у несвоєчасному, без поважних причин, поданні щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП слід брати до уваги ту обставину, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» (далі Закон № 3384-IX), який набрав чинності 12.10.2023. Таким чином, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону №1700-VII подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом. Установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в кінцевий строк для подання таких декларацій настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо - відповідні декларації не було подано раніше. Крім того, для подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій або місцевого самоврядування, за 2023 рік законодавцем встановлено строк до 01 квітня 2024 року.
Судом на підставі документів, наявних у матеріалах справи встановлено, що ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2022-2023 роках не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», була зобов'язаний подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року, подав відповідну декларацію лише 01.02.2024 та 01.04.2024 відповідно.
Суб'єктивна сторона правопорушення за ст. 172-6 КУпАП визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу або необережності, зокрема недбалості.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, керім її пояснень, доведена зібраними у справі доказами: протоколами
№ 3915, № 3916, № 3917 від 26.08.2025, рішенням Калинівської селищної ради про результати виборів, роздруківкою поданих ОСОБА_1 декларацій.
Водночас суд констатує відсутність поважних причин для вчасного подання ОСОБА_1 відповідних декларацій.
Суд зазначає, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 КУпАП є формальним, а тому закінчується с моменту виконання об'єктивної сторони, а саме неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у встановлений законом строк без поважних на те причин. Відтак, таке правопорушення, на переконання суду може бути вчинене не лише умисно, а й з необережності.
Протоколи складено 26.08.2025, строки притягнення до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, що інкримінуються ОСОБА_1 не закінчилися, згідно з положеннями ст. 38 КУпАП.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Положеннями ст. 33 КУпАП передбачено, що при накладені стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
У ході розгляду адміністративної справи обставин, які виключають провадження в справі та адміністративну відповідальність, а також пом'якшуючих чи обтяжуючих відповідальність обставин не встановлено.
З урахуванням обставин вчинених правопорушень, на ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП слід накласти адміністративне стягнення у розмірі шістдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Крім того, відповідно до вимог статті 40-1 КУпАП, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп., сплату якого передбачено пунктом 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись пунктом 2 статті 24, статтями 27, 36, 221, 283, 284 КУпАП,-
Об'єднати справи в одне провадження, справу № 361/10389/25 провадження № 3/361/3432/25, справу № 361/10391/25 провадження № 3/361/3433/25, справу № 361/10393/25 провадження № 3/361/3434/25 та присвоїти їм загальний номер справи № 361/10389/25 провадження № 3/361/3432/25.
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушень, передбачених частиною першої статті 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одна тисяча двадцять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу в розрахунку на місяць, що становить 605 грн 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути звернута до примусового виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання законної сили.
Суддя В.М. Анікушин