Справа №278/5297/25
Категорія 139
2-а/295/264/25
про залишення позовної заяви без руху
24.11.2025 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Перекупка І.Г., вирішуючи питання про відкриття провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанов у справах про адміністративні правопорушення та зобов'язання вчинити дії,
17.10.2025 ОСОБА_1 через систему «Електронний суд» подала до Житомирського районного суду Житомирської області позовну заяву, в якій просить: поновити строк для звернення до суду з адміністративним позовом; визнати незаконними та скасувати постанови про адміністративні правопорушення: № 2АВ00473072 від 04.07.2022, № 4АВ05544457 від 09.04.2024, № 4АВ06040069 від 20.05.2024, № 4АВ06040292 від 20.05.2024; зобов'язати Департамент патрульної поліції вилучити інформацію про зазначені постанови з бази даних МВС України.
Ухвалою судді Житомирського районного суду Житомирської області № 278/5297/25 від 27.10.2025 постановлено адміністративну справу передати на розгляд за альтернативною підсудністю до Богунського районного суду м. Житомира області на підставі п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.11.2025 для розгляду зазначеної позовної заяви визначено суддю Перекупку І.Г.
Фактично матеріали позовної заяви отримані 19.11.2025.
Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі, суд доходить висновків, що позовну заяву подано без додержання вимог, передбачених КАС України, а тому вона підлягає залишенню без руху, у зв'язку наступним.
Відповідно до вимог частини 1 статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
При прийнятті справи до розгляду суддею виявлені обставини, які перешкоджають відкриттю провадження по справі.
Згідно ч.ч.5-9 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Всупереч наведеному в позовній заяві не зазначено: не зазначено ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача, а також відсутні відомості щодо електронного кабінету сторін; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви; власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до частини 2 статті 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Тобто, законодавцем чітко визначено, що для звернення до адміністративного суду з позовом щодо оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності встановлено спеціальний 10-денний строк, який обчислюється з дня вручення постанови.
За приписами статті 121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подана заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк. Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.
Відповідно до частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Адміністративний позов подано поза межами десятиденного строку визначеного ч. 2 ст. 286 КАС України.
В обґрунтування поважності причин пропуску звернення до суду вказує, що про наявність оскаржуваних постанов: № 2АВ00473072 від 04.07.2022, № 4АВ05544457 від 09.04.2024, № 4АВ06040069 від 20.05.2024, № 4АВ06040292 від 20.05.2024, ОСОБА_1 стало відомо про наявність цих постанов лише під час спроби обміняти посвідчення водія через застосунок «Дія», тому просить поновити строк подання позову. Крім того, зазначає, що з 21.02.2023 виїхала до Республіки Польща, де перебуває і на сьогоднішній день.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивачка оскаржує постанови: № 2АВ00473072 від 04.07.2022, № 4АВ05544457 від 09.04.2024, № 4АВ06040069 від 20.05.2024, № 4АВ06040292 від 20.05.2024, однак позовну заяву подано до суду лише через сиситему «Електронний суд» - 16.10.2025 та зареєстровано судом - 17.10.2025, тобто з пропуском 10-ти денного строку.
Вирішуючи питання щодо визнання причини пропуску на звернення до суду з позовною заявою поважними та поновлення процесуального строку, суд виходить з такого.
Строк на звернення до суду з позовом, чітко встановлений положеннями КАС України.
Встановлені обставини свідчать про те, що представник позивача звернувся до суду з пропуском з пропуском 10-ти денного строку звернення до суду.
Водночас, обставини, зазначені позивачем у клопотанні про поновлення строків на оскарження постанови не підтверджені наявними в матеріалах справи доказами.
Суд звертає увагу, що стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
При цьому, дотримання строку звернення з адміністративним позовом до суду є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Вона дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і можливості регулярно погрожувати зверненням до суду, сприяє юридичній визначеності у публічно-правових відносинах. Відсутність цієї умови приводила б до постійного збереження стану невизначеності у публічно-правових відносинах.
Додатково суд звертає увагу і на практику Європейського суду з прав людини. У справах "Стаббігс та інші проти Великобританії", "Девеер проти Бельгії", суд дійшов висновку, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав.
У справі "Пономарьов проти України" Європейський суд зазначив, що вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими. Від судів вимагається вказувати підстави.
Суд звертає увагу, що причина пропуску строку є поважною, якщо вона відповідає одночасно таким критеріям: це обставина або кілька обставин, які безпосередньо унеможливлювали або ускладнювали можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк і створювали об'єктивні перешкоди, які перешкоджали зверненню до суду; це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; ця причина виникла протягом строку, який пропущено; ці обставини підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
При цьому, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, що підтверджені належними доказами.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Вказані позивачкою у позовній заяві підстави для поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду є неповажними, оскільки остання не позбавлена була можливості оскаржити винесені відносно неї постанови через систему «Електронний суд», відразу після їх винесення.
Тому, позивачці пропонується подати клопотання про поновлення строку звернення до суду із наведенням поважних причин такого пропуску та наданням доказів про дату дізнання/отримання оскаржуваних постанов (із застосунку «Дія»).
Згідно вимог ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171 КАС України, суддя,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанов у справах про адміністративні правопорушення та зобов'язання вчинити дії, залишити без руху та надати строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення копії ухвали.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк позовна заява буде повернута позивачеві.
Ухвала суду є остаточною та апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя І.Г. Перекупка