Справа №295/11205/25
Категорія 54
2/295/3982/25
09.12.2025 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Лєдньов Д.М. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників цивільну справу за позовною заявою Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів,-
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що 30.09.2022 року до управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради звернувся ОСОБА_1 із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Так, відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332, допомога призначається внутрішньо переміщеним особам , які перемістилися з тимчасово окупованої Російською Федерацією території, а також території, де проводяться бойові дії.
У відповідності до п.3 Порядку допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.
На підставі поданих відповідачем документів рішенням від 07.11.2022 року ОСОБА_1 призначено виплату допомоги переміщеним особам на проживання.
Позивач зауважує, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 р. № 709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб», якою, у свою чергу, оновлено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, виплата допомоги не призначається на отримувача, який відбуває перебуває у місцях позбавлення волі.
За результатом надходження до управління даних верифікації про одержувача соціальних допомог було встановлено, що відповідач перебуває в місцях позбавлення волі, у зв'язку із чим рішенням управління від 16.11.2023 року ОСОБА_1 припинено виплату допомоги з 01.11.2023 року.
Сума переплати за допомоги за період з 01.11.2023 року по 30.11.2023 року становить 2000 грн.
Вказуючи на те, що станом на час звернення із позовом відповідна сума не повернута, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 надміру перераховані кошти у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі в сумі 2000,00 грн., відшкодувати судові витрати.
Ухвалою суду від 13.09.2025 року по справі відкрите спрощене позовне провадження без виклику учасників.
Судом встановлено наступні обставини.
ОСОБА_1 звернувся 30.09.2022 року до Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Рішенням управління від 07.11.2022 року ОСОБА_1 призначено допомогу переміщеним особам на проживання з 01.09.2022 року в сумі 2000 грн.
Згідно рішення від 16.11.2023 року нарахування і здійснення державної виплати припинено.
Судом встановлено, що у період з 01.11.2023 року по 30.11.2023 року отримувачу допомоги нараховано та фактично виплачено грошову суму 2000,00 грн.
Вирішуючи питання грунтовності заявлених позивачем вимог про стягнення відповідної суми як надміру нарахованої допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі суд виходить з таких міркувань.
Відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 (в редакції, чинній на час звернення відповідача із заявою про виплату допомоги), допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми "єПідтримка", затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.
Згідно з п. 3 Порядку допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.
В подальшому зміст Порядку оновлювався через зміни редакцій, відповідач як отримувач виплат продовжував отримувати державну допомогу на підставі відповідних змін.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 р. № 709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» з 1 серпня 2023 р. виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, а також особам, у яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, зруйноване або непридатне для проживання житлове приміщення та яким допомогу було призначено відповідно до Порядку, затвердженого цією Постановою, продовжується автоматично на один шестимісячний період згідно з Постановою КМ № 709 від 11.07.2023. Виплата допомоги не продовжується особам, які: відбувають покарання в місцях позбавлення волі.
Вказаною постановою оновлено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332.
В чинній редакції Порядку (підпункт 9 пункт 7 Порядку) визначено, що Допомога не призначається на сім'ю, яка вперше звертається за її призначенням, починаючи з 1 серпня 2023 р., якщо протягом трьох місяців перед зверненням отримувач відбуває покарання в місцях позбавлення волі.
Як зазначалось вище, відповідачу призначено та виплачено на проживання як внутрішньо переміщеній особі кошти за період з 01.11.2023 року по 30.11.2023 року в сумі 2000,00 грн.
За положеннями ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Законодавець пов'язує повернення надмірно отриманих коштів, наданих у вигляді державної соціальної допомоги, саме з наявністю рахункової помилки або недобросовісністю набувача, які згідно ст. 81 ЦПК України має довести позивач.
При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.
Суд зауважує, що у виниклому спорі нарахування та виплата коштів не пов'язана із рахунковою помилкою або недобросовісними діями відповідача.
За переконанням суду, процедурні можливості проведення верифікації з потребою певних часових проміжків не можуть охоплюватись змістом вищенаведених особливих правових підстав повернення отриманих соціальних виплат, тобто не є за своїм проявом рахунковою помилкою, а виключно адміністративним супроводом повноважних функцій органу влади. Суд допускає можливість проведення процедури верифікації у період наприкінці облікованого періоду та, одночасно, до дня нарахування наступних виплат, що, у свою чергу, у значній мірі позбавляє необхідність запиту на відшкодування.
Наведений адміністративний супровід процедур з виконання змінених нормативних вимог не може обтяжувати набувача соціальних виплат на рівні, позбавленому розумного балансу інтересів.
Отже, оскільки позивачем не доведено ознаки рахункової помилки або недобросовісного поводження з боку відповідача, у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 141, 258-279 ЦПК України, ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, суд,-
У задоволенні позову Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Д.М.Лєдньов