Справа № 182/7443/25
Провадження № 3/0182/2913/2025
Іменем України
04.12.2025 року м. Нікополь
Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Чуприна А.П.
секретар судового засідання Поляков Є.Ю.
за участю адвоката Ставицької А.В.,
розглянувши матеріали, які надійшли від ВРПП Нікопольського РУП ГУНП у Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за правопорушення передбачене ч.1 ст. 174 КУпАП, -
В провадженні судді Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Чуприни А.П. перебуває адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 174 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 450117 від 11.11.2025 року, 11.11.2025 року о 15.20 годин ОСОБА_1 перебуваючи біля буд. 97 по вул. Шевченка в м. Нікополь, де здійснив два постріли вгору з належної йому мисливської гладкоствольної рушниці ТАС-12, 12 калібр, 22- НОМЕР_2 , чим здійснив стрільбу з вогнепальної зброї в населеному пункті і в невідведеному для цього місці.
Правопорушник ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився. Про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи від нього не находило. Справа розглядалася за наявними матеріалами.
Адвокат Ставицька А.В. надала суду письмові пояснення, згідно яких дане порушення було допущено неумисно, ОСОБА_1 є військовослужбовцем, який перебував у короткостроковій відпустці, та застосував рушницю через те, що побачив ворожий дрон над містом. Згідно пояснення, ці обставини є поважними і непереборними, вони виключають відповідальності. Сторона захисту просила закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю складу правопорушення або обмежетись усним зауваженням у зв'язку із малозначністю порушення.
Вивчивши наявні матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
У відповідності до ст.1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Згідно ч.1 ст. 174 КУпАП, стрільба з вогнепальної чи холодної метальної зброї, пристроїв для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії або пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду в населених пунктах і в не відведених для цього місцях, а також у відведених місцях з порушенням установленого порядку, тягне за собою накладення на правопорушника адміністративного стягнення.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.174 КУпАП, підтверджується: відомостями, зафіксованими у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 450117 від 11.11.2025 року, протоколом вилучення зброї та боєприпасів, від 11.11.2025 року, копією витягу, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , згідно яких останній факт використання рушниці в межах міста не спростовував.
Дослідивши надані матеріали, суддя дійшов висновку, що дії правопорушника вірно кваліфіковані за ч.1 ст. 174 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Зважаючи на характер вчиненого діяння, особу правопорушника, враховуючи всі обставини справи, суддя вважає за необхідне притягти ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді мінімального штрафу з конфіскацією вилученої зброї.
Керуючись ст.ст. 7, 221, 245, 280, 283, ч.1 ст. 174 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 174 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) з конфіскацією вилученої зброї на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
У разі несплати добровільно штрафу протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду через Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: А. П. Чуприна