Справа № 298/1639/25
Номер провадження 3/298/1042/25
08 грудня 2025 року с-ще Великий Березний
Суддя Великоберезнянського районного суду Закарпатської області Ротмістренко О.В., за участі особи, що притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши матеріали які надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродженця м.Гребінка Полтавської області, мешканця АДРЕСА_1 , старшого солдата, інспектора прикордонної служби - майстра відділення інженерного облаштування державного кордону відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) НОМЕР_1 прикордонного загону, з неповною вищою освітою, такого, що раніше до адміністративної відповідальності не притягався, за ч. 2 ст. 172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, серія ЗхРУ № 144384 від 20 11.2025 військовослужбовець ОСОБА_1 13 жовтня 2025 року в період з 08:00 по 09:00 який проходив службу у відділі прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » виконував наказ на охорону державного кордону в прикордонному наряді « Оператор комплексу спеціальних технічних засобів» о 08:13 на моніторі камери «BUSKEYE» був зафіксований рух сторонньої особи на який військовослужбовець ОСОБА_1 не зреагував, що призвело до не виявлення в камеру спостереження руху невідомих осіб, які в подальшому незаконно перетнули державний кордон з України в Словацьку Республіку на напрямку 137 прикордонного знаку на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Своїми діями ОСОБА_1 порушив абзац першого пункту 3 главу 5 розділуII Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 № 1261, вимог статей 11,16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, відповідно до пункту «б» статті 48 Дисциплінарного статуту Збройних сил України. Своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-18 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав, вказавши, що був втомлений та не додивився, що на камерах було зафіксовано людину.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 дослідивши матеріали справи, суддя встановила, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого в частині другій статті 172-18 КУпАП, яке полягає в порушенні правил несення прикордонної служби, вчинені в умовах особливого періоду.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про державну прикордонну службу України» військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України під час виконання покладених на них обов'язків керуються тільки законами, діють на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Ніхто інший, за винятком уповноважених посадових осіб державних органів у передбачених Конституцією та законами України випадках, не вправі втручатися у законну діяльність військовослужбовців та працівників Державної прикордонної служби України.
Відповідно до ст. 19 зазначеного Закону на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладаються: припинення будь-яких спроб незаконної зміни проходження лінії державного кордону України; організація запобігання кримінальним та адміністративним правопорушенням, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Державної прикордонної служби України, їх виявлення та припинення, здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення згідно із законами; здійснення прикордонного контролю і пропуску в установленому порядку осіб; запобігання та недопущення перетинання державного кордону України особами, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України (пункти 1, 5, 6, 8).
Так, згідно з положеннями абзаців 1, 3, 4, 6, 9 пункту 3 глави 5 розділу ІІ «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.10.2015 № 1261, визначено, що для охорони державного кордону призначаються такі види прикордонних нарядів як старший зміни прикордонних нарядів. Відповідно до абзацу першого пункту 3 глави 5 розділу II « Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України» - Старший зміни прикордонних нарядів - прикордонний наряд у складі одного прикордонника, який призначений для керівництва службою прикордонних нарядів на всій ділянці відповідальності підрозділу охорони кордону. Він призначається з числа офіцерів (військовослужбовців сержантського і старшинського складу), які мають допуск до самостійного несення служби старшим зміни прикордонних нарядів.
Відповідно до п. 2 глави 3 розділу І Інструкції особовий склад підрозділу охорони державного кордону (далі - підрозділ охорони кордону), який заступає на службу в складі прикордонних нарядів, повинен знати: законодавство України і міжнародні договори України, нормативно-правові акти та акти організаційно-розпорядчого характеру, що регламентують охорону державного кордону в обсязі, необхідному для виконання службових обов'язків; місцевість, точне проходження на ній державного кордону, стики і розмежувальні лінії, номери і місця розташування прикордонних (інформаційно-попереджувальних) знаків на ділянці підрозділу охорони кордону, дороги, стежки, перевали, розташування населених пунктів, залізничних та автобусних станцій, аеропортів (аеродромів), портів, пристаней, причалів, пунктів базування (встановлені повітряні коридори перельоту державного кордону, рекомендовані курси, морські коридори), райони проведення робіт; ділянки сусідніх підрозділів охорони кордону до місця їхнього розташування; приховані підступи до кордону, можливі місця укриття правопорушників, напрямки, на яких відбувалися незаконні перетинання державного кордону, здійснювалися провокації на ділянці підрозділу охорони кордону; зони стійкого радіозв'язку, видимості й чутності зорових і звукових сигналів, уміти вільно орієнтуватися на ділянці підрозділу охорони кордону в будь-який час року і доби, за різних погодних умов, визначати азимут (пеленг) на ціль; режим державного кордону, прикордонний режим, режим у пунктах пропуску (пунктах контролю, контрольних пунктах в'їзду-виїзду), документи на право в'їзду та перебування громадян України, іноземців та осіб без громадянства у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі; проходження фарватеру, тальвегу, прибійні і відбійні місця на прикордонних річках, режим припливів та відпливів і можливі зміни режиму річок, озер та інших водойм, місця, небезпечні для руху, райони промислу, місця водокористування і бродів, а також належність островів на ділянці підрозділу охорони кордону; місця розташування на ділянці відповідальності підрозділу охорони кордону: громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону; підрозділів Збройних Сил України та інших військових формувань і правоохоронних органів, а також органів державної влади та органів місцевого самоврядування; місця дислокації підрозділів прикордонної охорони суміжної держави; порядок виявлення правопорушників, сліди та інші ознаки їх перебування на місцевості; порядок дій під час виявлення порушення (порушників) чи ознак порушення державного кордону, виникнення конфліктних (нестандартних) ситуацій на державному кордоні чи в пункті пропуску (пункті контролю, контрольному пункті в'їзду - виїзду), напад на прикордонний наряд (підрозділ охорони державного кордону), вторгнення на територію України, збройних та інших провокацій на державному кордоні чи в інших місцях (районах) несення служби (виконання завдань); будову, тактико-технічні характеристики, правила експлуатації, порядки застосування зброї, бойової техніки, спеціальних засобів, технічних засобів охорони державного кордону, засобів зв'язку, що використовуються складом прикордонного наряду, та використання заходів фізичного впливу; документи, які регламентують ведення переговорів за допомогою телефонного і радіозв'язку; заходи безпеки під час несення служби.
Відповідно до пунктів 6, 7 глави 2 розділу ІІ Інструкції кожен прикордонник під час несення служби у прикордонному наряді відповідає за точне та своєчасне виконання покладених на нього завдань та обов'язків. Під час несення служби прикордонні наряди зобов'язані: нести службу відповідно до вимог отриманого наказу на охорону державного кордону; стежити за сигналами, що подаються з підрозділу на ділянку та з ділянки у підрозділ, та діяти за ними; постійно підтримувати зв'язок з підрозділом охорони кордону.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного правопорушення підтверджується зібраними у справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення ЗхРУ № 144384 від 20.11.2025; копією посвідчення НОМЕР_2 видане старшому солдату ОСОБА_1 - інспектору прикордонної служби - майстру відділення інженерного облаштування державного кордону відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) НОМЕР_1 прикордонний загін ; копією письмового пояснення ОСОБА_1 ,від 09.11.2025 в якому зазначено, що він виконував наказ на охорону державного кордону з 08:00 до 20:00 13.10.2025 року будучи молодшим п/н « ОКСТЗ» в складі 2-х військовослужбовців спільно з інспектором прикордонної служби вищої категорії- начальником 3 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби старшим сержантом ОСОБА_2 . В період з 08.00 до 09.00 згідно графіку несення служби п/н ОКСТЗ здійснював спостереження за прилеглою ділянкою до ДК в межах визначених секторів спостереження за допомогою камер відеоспостереження, та контролю камер «buckeye». В зв'язку з прийманням чергування та зміною спостерігачів не помітив спрацювання камери «через що не здійснив доповідь старшому зміни прикордонних нарядів; витягом з книги прикордонної служби відділу прикодонної служби Великий Березний» Заходи з оперативно-службової діяльності на 12/13 жовтня 2025 року в якому міститься інформація, що у зв'язку із отриманням інформації о 18:50 13.10.2025 від ППСР про затримання ними о 09,15 13.10.2025 2-х громадян України чоловіки з документами, житель Харківської та Львівської обл., на напрямку 138 п/зн. На відстані 300м від ДК.; копією робочого зошита старшого прикордонних нарядів; скрін фото з камери спостереження buckeye» від 13.10.2025 о 8:13:06 на якій зображено людину в лісовому масиві;
Доказів, які б спростовували винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП, судом не встановлено.
Обставин, що виключають адміністративну відповідальність, визначених в ст. 17 КУпАП, у даній справі не встановлено, передбачені ст. 38 КУпАП строки накладення адміністративного стягнення на момент розгляду справи не закінчились.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
А тому, враховуючи характер вчиненого правопорушення, щире каяття ОСОБА_1 та відсутність обтяжуючих обставин, враховуючи ступінь провини ОСОБА_1 , його ставлення до вчиненого, яке полягає у щирому каятті, те, що до адміністративної відповідальності притягається вперше, свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення частково визнав, вважаю за можливе застосування щодо нього адміністративне стягнення в межах санкції ч. 2 ст. 172-18 КУпАП у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Саме така міра покарання, на переконання судді, відповідатиме меті адміністративного стягнення, передбаченій в ст. 23 КУпАП.
Згідно з п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків, звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Згідно з п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 9, 33, 40-1, 283-285, 287-291 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, (на рахунок UA208999980313040106000007393, отримувач ГУК у Закарпатській області/Великоберезнянське тг/21081100,банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081100.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення до Закарпатського апеляційного суду через Великоберезнянський районний суд Закарпатської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Повний текст постанови складено 10.12.2025.
Суддя О.В. Ротмістренко