Справа 749/1808/25
Номер провадження 2-а/749/27/25
09 грудня 2025 року місто Сновськ
Суддя Сновського районного суду Чернігівської області Кравчук М. В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до інспектора відділення поліції № 2 Корюківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправними дій, скасування постанови, -
08.12.2025 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до інспектора відділення поліції № 2 Корюківського районного відділу поліції Головного управління поліції в Чернігівській області Лисенка Д. С. про визнання протиправними дій щодо незаконної зупинки, складення протоколу та постанови; скасування постанови про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА № 6205672.
Разом з позовною заявою позивачем заявлено клопотання про поновлення строку на звернення з адміністративним позовом у зв'язку з тим, що позивач перебував на стаціонарному лікуванні, до якого додано витяг із медичної картки стаціонарного хворого № 5573.
Перевіривши позовну заяву в частині строку звернення до адміністративного суду з позовом слід звернути увагу на таке.
За положеннями ч. 1 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
В той же час, як вбачається з витягу із медичної картки стаціонарного хворого № 5573, позивач перебував на стаціонарному лікуванні з 27.11.2025 р. до 05.12.2025 р.
З огляду на викладене, причини пропуску строку на звернення з адміністративним позовом слід вважати поважними, а клопотання позивача про поновлення цього строку - таким, що підлягає задоволенню.
В той же час, перевіривши позовну заяву, вважаю що вона не може бути прийнята до провадження, оскільки вона не відповідає вимогам ст. 160 КАС України з огляду на таке.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно ч. 1 ст. 13 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 р. № 580-VIII (далі - Закон № 580) систему поліції складають: центральний орган управління поліцією; територіальні органи поліції.
У відповідності до ч. 1 ст. 15 Закону № 580 територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.
Постановою КМ України від 16.09.2015 р. № 730 утворене Головне управління Національної поліції в Чернігівській області як територіальний орган Національної поліції.
У постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.01.2024 р. (справа № 702/897/23) зауважено, що від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень. Із системного аналізу вказаних норм, колегія суддів дійшла висновку, що розгляд справ про адміністративні правопорушення відноситься до компетенції органів Національної поліції. Працівники органів поліції, які мають спеціальні звання, накладають адміністративні стягнення та розглядають справи про адміністративні правопорушення від імені цих органів. Отже відповідні працівники органів поліції не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який, зокрема положеннями ст. 222 КУпАП покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Згідно п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Визначаючи у позовній заяві відповідачем інспектора відділення поліції, позивач, між тим, не врахував, що інспектор поліції у даній категорії справ відповідачем бути не може, оскільки діє від імені суб'єкта владних повноважень, визначеного законодавством.
Таким чином, недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду уточненої позовної заяви, у якій буде зазначено зміст позовних вимог щодо відповідача.
Крім того, згідно вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається повне найменування (для юридичних осіб), їх місцезнаходження (для юридичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Всупереч вищепроцитованих вимог позивачем у позовній заяві не зазначено: 1) відомості про наявність або відсутність електронного кабінету щодо себе та відповідача, 2) повне найменування юридичної особи, 3) адресу місцезнаходження відповідача, 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, 5) відомі номери засобів зв'язку (або зазначення про відсутність відомостей), 6) адреса електронної пошти (або зазначення про відсутність відомостей).
Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду уточненої позовної заяви (з копією для належного відповідача) з зазначенням відомостей, що перелічені.
Крім того, за положеннями ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VI ставка судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов'язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 р. (справа № 543/775/17) в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначила, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Відтак за подання до адміністративного суду адміністративного позову про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Крім того, позивачем заявлено позовну вимогу про визнання протиправними дій інспектора поліції щодо зупинки транспортного засобу та складення протоколу, від яких позовна вимога про скасування постанови не є похідною.
Натомість, судовий збір за подання позову у жодній частині позовних вимог не сплачено.
За цих умов, недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду документа про сплату судового збору у розмірі 1211, 20 грн (605, 60 грн*2) або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Реквізити для сплати судового збору:
Отримувач коштів: ГУК у Черніг.обл/тг м.Сновськ/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37972475
Банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.)
Рахунок отримувача: UA458999980313141206000025653
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу: 101 __________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Сновський районний суд Чернігівської області (назва суду, де розглядається справа).
Усуваючи недоліки позовної заяви, позивач також повинен врахувати, що уточнена позовна заява повинна бути надіслана іншому учаснику справи, якого позивач визначає як третю особу без самостійних вимог на предмет спору.
За змістом ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно ч. 2 ст. 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 4, 44, 160, 161, 169, 171, 248, 294 КАС України, -
Клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку звернення з адміністративним позовом задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом.
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху та надати строк на усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви така заява вважатиметься неподаною та підлягатиме поверненню позивачеві.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: https://court.gov.ua/sud2528/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання її суддею та окремо від судового рішення оскарженню не підлягає.
Суддя М. В. Кравчук