Ухвала від 09.12.2025 по справі 587/5592/25

Справа № 587/5592/25

УХВАЛА

про залишення без руху

09 грудня 2025 року суддя Сумського районного суду Сумської області Черних О.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 , через представника - адвоката Макаренка О.С., звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просить поновити строк на оскарження та скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №Х10/25-38 від 17.10.2025 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності із закриттям провадження по справі.

Дослідивши позовну заяву та документи, що до неї додані, суддя дійшла висновку, що позовну заву слід залишити без руху, зважаючи на наступне.

Відповідно до ч.3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

За правовою позицією, викладеною в постанові Великої Палати Верховного Суду №543/775/17 від 18 березня 2020 року, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287,288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5Закону №3674-VІ «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.

Також зазначеною постановою Великої Палати Верховного Суду, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, визначено, що він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно ч.1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Таким чином, при зверненні до суду з позовними вимогами про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення підлягає сплаті судовий збір у розмірі 605грн 60коп.

Усупереч вказаним вище вимогам Закону до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору у розмірі 605,60грн.

Натомість подано клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору на підставі ст. 8 Закону України «Про судовий збір» у зв'язку із скрутним майновим станом та відсутністю доходу. А також врахувати те, що на даний час позивач є безробітним і втратив житло.

Відповідно до ч.2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Згідно ч.3 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» при визначенні майнового стану особи для цілей цієї статті суд може враховувати інформацію про розмір доходів за попередній календарний рік, перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, наявність у власності нерухомого, рухомого майна та/або іншого цінного майна, а також інші обставини, які мають значення для оцінки майнового стану особи. Наведені у Законі України «Про судовий збір» випадки звільнення від сплати судового збору є вичерпними.

При цьому особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі. На підтвердження незадовільного майнового стану можуть бути надані, наприклад, довідка про доходи, про склад сім'ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім'ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо.

При цьому суд звертає увагу, що відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, а також звільнення від його сплати або зменшення його розміру з підстав, передбачених ст. 8 Закону України «Про судовий збір», є прерогативою суду, який вирішує питання про відкриття провадження (прийняття заяви, скарги тощо). Зазначені норми є диспозитивними і встановлюють не обов'язок, а право суду на власний розсуд звільнити особу від сплати судового збору (відстрочити, розстрочити його сплату або зменшити його розмір).

Таким чином, суд враховує складні життєві обставини у яких опинився на даний час позивач, але вважає, що це не звільняє його автоматично від сплати судового збору.

За таких умов, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та запропонувати позивачу усунути вказані недоліки.

Керуючись ст.ст. 79, 94, 161, 169, 287 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , подану через представника - адвоката Макаренка О.С., до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу - залишити без руху

Запропонувати позивачу усунути недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею і оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Черних