Справа № 173/2183/25
Провадження №2-о/173/107/2025
іменем України
05 грудня 2025 року м. Верхньодніпровськ
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області в складі
головуючого судді Кожевник О.А.
за участю секретаря судового засідання Демяненко С.І.,
представника заявника Федосова М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , представник заявника, адвокат Федосов Микита Миколайович, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Служба у справах дітей Верхньодніпровської міської ради, Військова частина НОМЕР_1 , Міністерство Оборони України про встановлення факту перебування на утриманні неповнолітніх дітей
І.Стислий виклад позиції заявника.
В обґрунтування вимог заявник зазначає, що з березня 2021 року проживає разом однією сім'єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_3 та двома її дітьми ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відомості про батька дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до Державного реєстру актів цивільного стану громадян записані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України. 10.05.2022, у зв'язку з військовою агресією рф відносно України - ОСОБА_1 мобілізовано до лав ЗСУ ІНФОРМАЦІЯ_3 .
11.10.2023 Тернівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області зареєстровано шлюб між ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що 11.10.2023 складено відповідний актовий запис № 216. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_1 набув статусу «вітчима» для дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 16.09.2024 № 8 солдата ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ), призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 10.09.2024 339-рс на посаду сапера розмінування відділення розмінування взводу розмінування роти розмінування військової частини НОМЕР_1 , який прибув з військової частини НОМЕР_4 АДРЕСА_1 , з 16.09.2024 зараховано до списків особового складу. Останній вважається таким, що з 16.09.2024 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою. Відповідно до Ф.5 продовжує проходити службу по сьогоднішній день. З початку проходження ОСОБА_1 військової служби його матеріальне забезпечення збільшилось, що покращило матеріальне становище родини. З'явилась можливість не тільки покращити житлово-побутові умови родини, а й збільшити забезпечення кожного члена родини, в тому числі дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_5
01.05.2025, з огляду на низьку заробітну плату, через те, що діти знаходяться на дистанційному навчанні (у зв'язку з веденням бойових дій), а чоловік проходить службу в лавах ЗСУ - ОСОБА_2 звільнилась з роботи. Тож, ОСОБА_1 є єдиним годувальником сім'ї та родина знаходиться на його повному утриманні.
Крім того зазначає, що ОСОБА_1 справно, вчасно та в повному обсязі сплачуються аліменти на утримання двох дітей від попереднього шлюбу - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . Заборгованість за аліментами відсутня.
29.01.2024 року заявник звернувся до командира військової частини НОМЕР_3 з рапортом про звільнення з військової служби відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» через сімейні обставини, так-як на його утриманні знаходяться четверо дітей віком до 18 років, а саме: син ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , донька ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , від першого шлюбу з ОСОБА_9 . Крім того, діти дружини ОСОБА_2 : ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . При цьому керівництвом військової частини НОМЕР_3 відмовлено ОСОБА_1 що право на звільнення з військової служби в запас Збройних Сил України за сімейними обставинами, а саме на підставі п.п. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» ним документально не підтверджено, оскільки не надано документів на підтвердження факту усиновлення ним дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Тож, у військовослужбовця ОСОБА_1 виникла об'єктивна необхідність у зверненні до суду з метою встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_2 - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
ІІ. Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 22.08.2025 відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник заявника, адвокат Федосов М.М. підтримав заяву та пояснив, що фактично на утриманні ОСОБА_1 наразі перебуває четверо дітей віком до 18 років, а саме, це його діти від першого шлюбу ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , на утримання яких він своєчасно сплачує аліменти та діти його дружини - ОСОБА_12 та ОСОБА_13 з якими він проживає однією родиною та фактично є для них батьком, оскільки відомості про батька дітей до актового запису про народження записані відповідно до ст. 135 СК України. З травня 2025 року його дружина ОСОБА_2 вимушена була звільнитись з роботи та знаходитись з дітьми через їх дистанційне навчання. Все матеріальне забезпечення взяв на себе заявник. Крім того для потреб родини ОСОБА_1 придбана квартира у м. Кривий Ріг. З метою матеріального забезпечення дітей ОСОБА_1 постійно через оператора «Нова Пошта» направляв дітям посилки з речами та продуктами харчування. Здійснював придбання необхідних їм речей через різні інтернет магазини. Оплачує додаткові заняття, що підтверджується відповідними чеками та квитанціями долученими до матеріалів справи. Встановлення вказаного факту необхідно заявнику для звільнення з військової служби за сімейними обставинами.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, направила на адресу суду заяву, в якій просила справу розглядати без її участі, на задоволенні заяви наполягала, факт утримання заявником її дітей підтвердила.
Представник заінтересованої особи служби у справах дітей Верхньодніпровської міської ради в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, направив на адресу суду заяву в якій просив справу розглядати без його участі та в разі наявності достатніх доказів заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи ВЧ НОМЕР_1 в судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, заяви про відкладення судового розгляду від останнього не надходило.
Заслухавши пояснення представника заявника та дослідивши матеріали справи суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
ІІІ. Встановлені судом фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
Як встановлено в судовому засіданні, 11 жовтня 2023 року заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_14 зареєстрували шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_5 виданим Тернівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області(актовий запис № 216 від 11.10.2023 року).
Разом з цим, заявник з березня 2021 року проживає однією родиною з ОСОБА_2 та її дітьми.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 має двох неповнолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією відповідного свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_7 .
Як вбачається з Витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої ст. 135 СК України № 00052648688 та № 00052648576 відомості про батька дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_5 записані відповідно до частини першої ст. 135 СК України.
Після одруження заявник утримував дружину із сином та донькою від першого шлюбу.
Так, відповідно до довідки наданої в.о. старости Верхньодніпровської міської ради про те, що ОСОБА_1 дійсно проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 разом з сім'єю: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - дружина, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - діти дружини, які проживають разом і знаходяться на його утриманні з 2021 року по теперішній час.
Згідно з актом обстеження умов проживання від 01.08.2025 за заявою ОСОБА_2 проведено обстеження умов проживання родини ОСОБА_15 за адресою: АДРЕСА_1 . Під час проведення обстеження встановлено, що житло розміщено на 1 поверсі одноповерхового будинку та складається з 4 кімнат санітарний стан яких задовільний. Даний житловий будинок сім'я винаймає. Умови проживання належні, будинок обладнаний необхідними комунікаціями та меблями. Діти мають власні кімнати, місця для навчання та ігор. Склад сім'ї: ОСОБА_1 - батько, ОСОБА_2 - мати, ОСОБА_4 - донька, ОСОБА_5 - син. В сім'ї панують доброзичливі стосунки, є порозуміння між дітьми та батьками.
Відповідно до довідки-характеристики наданої Вехньодніпровською міською радою на громадянина ОСОБА_1 останній проживає разом з дружиною та дітьми за адресою: АДРЕСА_1 . Родина за місцем проживання характеризується позитивно.
З довідки наданої директором Новомиколаївського ліцею № 1 Верхньодніпровської міської ради № 91 від 25.07.2025 вбачається, що діти ОСОБА_2 - ОСОБА_4 , 2008 р.н. та ОСОБА_5 , 2013 р.н. навчаються в Новомиколаївському ліцеї № 1 Верхньодніпровської міської ради. Вихованням дітей займаються мати ОСОБА_16 та її чоловік ОСОБА_1 . Батьки приймають активну участь в житті навчального закладу, відвідують класні та батьківські збори.
Заявником на підтвердження утримання дружити на її дітей долучено чеки на придбання продуктів харчування, поштові пересилання та купівлю одягу за період з травня 2025 року по час судового розгляду. Представник заявника в судовому засіданні зауважив, що за попередній період спільного проживання ОСОБА_1 не думав, що прийдеться підтверджувати факт утримання ним його родини, тому чеки не збирав.
Як вбачається з витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 8 від 16.09.2024 солдата ОСОБА_1 , призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 10 вересня 2024 року № 39-РС на посаду сапера розмінування відділення розмінування взводу розмінування роти розмінування військової частини НОМЕР_1 зараховано до списків особового складу і вважається таким, що з 16 вересня 2024 року справи та посаду прийняв та приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
Довідкою форми 5 № 78 від 21.01.2025 підтверджується, що солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за призивом по мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 з 16.09.2024.
Зі службової характеристики наданої на солдата ОСОБА_1 вбачається, що останній займає посаду сапера розмінування 1 відділення розмінування 2 взводу розмінування 1 роти розмінування військової частини НОМЕР_1 та за місцем проходження служби характеризується позитивно.
Солдат ОСОБА_1 за період з вересня 2024 року по лютий 2025 року отримав грошові виплати в сумі 234080,19 грн., що підтверджується звітом про здійснення відрахування та виплат.
З Відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу станом на 25.07.2025 вбачається, що ОСОБА_2 отримувала доходи у виді заробітної плати до травня 2025 року.
Судом встановлено, що замість біологічних батьків матеріальне утримання дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_5 здійснюється їх вітчимом, який проживає разом з ними. Поряд з цим заявник виконує свої батьківські обов'язки, й утримує дітей від першого шлюбу ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Статтею 2 ЦПК України визначено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Основними засадами (принципами) цивільного судочинства є, зокрема, верховенство права.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
За приписами п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України у порядку окремого провадження розглядаються в тому числі справи про встановлення фактів, що має юридичне значення.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
Отже, в порядку окремого провадження розглядаються справи за заявою фізичних осіб про встановлення фактів, якщо встановлення фактів не пов'язується з наступним вирішенням спору про право, і чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення. При цьому обов'язком суду при розгляді таких справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти і об'єктивності з'ясування обставин справи та оцінки доказів.
Всебічність та повнота розгляду передбачає з'ясування усіх юридично значущих обставин та наданих доказів з усіма притаманними їм властивостями, якостями та ознаками, їх зв'язків, відносин і залежностей. Всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи забезпечує, як наслідок, постановлення законного і обґрунтованого рішення.
Важливе значення має вимога про обов'язкове зазначення у заяві мети встановлення юридичного факту, оскільки мета дає можливість зробити висновок, чи дійсно цей факт є юридичним і чи тягне він правові наслідки.
Зазначена правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 02 жовтня 2019 року у справі №175/2317/16-ц.
Відповідно до ст. 3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я утворюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
У своєму Рішенні від 02.06.1999 року у справі №1-8/99 (справа про офіційне тлумачення терміна "член сім'ї") Конституційний Суд України дійшов висновку, що є підстави для диференціації членів сімей взагалі, які перебувають на утриманні або проживають з суб'єктами права на пільги…..на 2 групи:
- дружина (чоловік), їх діти і батьки є членами сім'ї військовослужбовця …, якщо вони проживають разом з ним, а у передбачених законом вимогах ще й ведуть спільне господарство;
- інші особи, що постійно мешкають з ними та ведуть спільне господарство. До таких належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з військовослужбовцем,... у безпосередніх родинних зв'язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнолітні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші). Обов'язковою умовою для визнання їх членами сім'ї, крім власне факту спільного проживання, є ведення з суб'єктом права на пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.
Питання про визнання членом сім'ї військовослужбовця, … (крім подружжя, дітей, батьків) вирішуються відповідними органами і організаціями, а у спірних випадках - судами загальної юрисдикції, які з'ясовують характер відносин з військовослужбовцем, … при розгляді кожної конкретної справи.
За положеннями ст. 180 СК України, батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Згідно Сімейного законодавства України, обов'язок батьків утримувати своїх дітей є безумовним. Закон не передбачає яких-небудь спеціальних умов для виникнення обов'язку батьків з утримання своїх дітей.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого ч. 5 ст. 157 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 157 СК України закріплено що той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов'язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.
Положеннями ст. 268 СК України закріплений обов'язок вітчима утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів, сестер, або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.
Заявник ОСОБА_1 є військовослужбовцем.
Встановлення факту утримання чотирьох дітей віком до 18 років має для заявника юридичне значення, оскільки породжує для нього право на звільнення з військової служби в запас за сімейними обставинами на підставі п. г п. 2 ч 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
11.04.2024 р. Верховною Радою України прийнято Закон України 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набув чинності 18.05.2024 р. Законом внесено зміни до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». 16.05.2024 р. Кабінет Міністрів України постановою № 560 затвердив «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період». Відповідно до додатка 5 цієї постанови, чоловіки та жінки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, мають право на отримання відстрочки від мобілізації.
Підпунктом «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» передбачено, що військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час воєнного стану через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), зокрема у разі перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.
Факт наявності власних дітей на утриманні доказуванню не підлягає, тому у заявника виникла необхідність встановити факт утримання дітей дружини від попереднього шлюбу.
Отже, встановлення факту перебування на утриманні заявника дітей віком до 18 років має для нього юридичне значення, оскільки даний факт слугує підставою для його звільнення з військової служби.
З урахуванням викладеного та з огляду на те, що є доведеним факт перебування на утриманні заявника неповнолітніх дітей його дружини, суд вважає за можливе задовольнити вимоги заявника та встановити факт перебування на його утриманні ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Керуючись ст. 12, 13, 89, 141, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України,
Вимоги за заявою ОСОБА_1 , представник заявника, адвокат Федосов Микита Миколайович, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Служба у справах дітей Верхньодніпровської міської ради, Військова частина НОМЕР_1 , Міністерство Оборони України про встановлення факту перебування на утриманні неповнолітніх дітей - задовольнити.
Встановити факт перебування на утриманні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП: НОМЕР_2 неповнолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Витрати по сплаті судового збору в сумі 605 грн. 60 коп. покласти на заявника ОСОБА_1 .
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з моменту складання повного тексту рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду .
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Повний текст судового рішення виготовлено 10.12.2025 р.
Суддя О.А. Кожевник