09 грудня 2025 року
м. Київ
справа № 440/580/22
адміністративне провадження № К/990/6165/25
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Хохуляка В.В.,
суддів - Бившевої Л.І., Ханової Р.Ф.,
розглянув у попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КОМБІНАТ ВИРОБНИЧИХ ПІДПРИЄМСТВ» до Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КОМБІНАТ ВИРОБНИЧИХ ПІДПРИЄМСТВ» на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.02.2024 (суддя - Сич С.С.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 14.01.2025 (головуючий суддя - Мельникова Л.В., судді: Бегунц А.О., Русанова В.Б.) у справі №440/580/22.
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КОМБІНАТ ВИРОБНИЧИХ ПІДПРИЄМСТВ» (далі - ТОВ «БК «КВП») звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом в якому, з урахуванням заяви про зміну (уточнення) предмета позову, просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області (далі - ГУ ДПС у Полтавській області) від 08.12.2021 № 00094510704, № 00094630704, № 00094650704, № 00094560704.
Справа судами розглядалась неодноразово.
Постановою Верховного Суду від 27.09.2023 рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.08.2022 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 01.03.2023 в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Полтавській області від 08.12.2021 № 00094510704 скасовано та в цій частині направлено справу на новий розгляд до суду першої інстанції. В решті - залишено без змін.
За наслідками нового розгляду, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 01.02.2024, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 14.01.2025, у задоволенні позову про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Полтавській області від 08.12.2021 №00094510704 відмовлено.
Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, ТОВ «БК «КВП» звернулось із касаційною скаргою до суду касаційної інстанції, в якій просить скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.02.2024, постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 14.01.2025 та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити - визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Полтавській області від 08.12.2021 №00094510704.
Підставою касаційного оскарження судових рішень ТОВ «БК «КВП» зазначає пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на відсутність висновків Верховного Суду щодо питання застосування підпункту б) пункту 198.5 статті 198 та підпункту 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України у подібних правовідносинах та пункт 4 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
У доводах касаційної скарги звертає увагу на те, що суди першої і апеляційної інстанції формально перевірили обставини справи, в тому числі у питанні визначення балансоутримувача майна (дитячого садочка на 140 місць) та відповідних документів (доказів) на підставі яких визначений даний факт, без надання будь-якої правової оцінки доводам позивача.
Зазначає, що позивач, як генпідрядник/забудовник обліковує нове будівництво, як сукупність загальновиробничих витрат на окремому рахунку, що відображає вартість об'єкта до моменту його введення в експлуатацію, підключення комунікацій та проведення державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомості, що забезпечує формування достовірної інформації відображення в бухгалтерському обліку.
Вважає, що при новому розгляді судами першої та апеляційної інстанцій не досліджені зібрані у справі докази. Зокрема, судами не проведений аналіз саме «виконанню» Договору № 39 від 05.06.2018 року, а саме - чи отриманий Позивачем результат його виконання та чи виготовлений на ім'я Позивача, як замовника по договору технічний паспорт.
Таким чином, судами попередніх інстанцій помилково застосовано до спірних правовідносин положення пункту 198.5 статті 198, пункту 199.1 статті 199, підпункту 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України, оскільки об'єкт нерухомості дитячого садка на 140 місць по вул. Перспективна, 13 в с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області не рахувався на балансі позивача та не передавався з балансу забудовника (позивача) на баланс органу місцевого самоврядування (Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області). Первісним балансоутримувачем об'єкту нерухомості - дитячого садка на 140 місць по вул. Перспективна, 13 в с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області є Щербанівська сільська рада Полтавського району Полтавської області.
Відповідач у відзиві на касаційну скаргу, посилаючись на законність і обґрунтованість рішення судів першої та апеляційної інстанцій, просить залишити його без змін, а касаційну скаргу контролюючого органу просить залишити без задоволення.
Як з'ясовано судами попередніх інстанцій, контролюючим органом проведена планова виїзна документальна перевірка ТОВ «БК «КВП» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.10.2018 по 30.06.2021, правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2018 по 30.06.2021.
За результатами проведеної перевірки складено акт № 8763/16-31-07-04-10/01284778 від 03.11.2021, в якому, зокрема, відображено висновки про порушення пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України, у результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 3766127 грн., у тому числі за грудень 2018 року на 3766127 грн.
Так, у акті перевірки № 8763/16-31-07-04-10/01284778 від 03.11.2021 зафіксовано, що у ході перевірки встановлено факт обліку на бухгалтерському рахунку 23 «Виробництво, субрахунок 231-7» витрат, понесених у ході будівництва дитячого садочку (с. Розсошенці, вул. Перспективна, 13).
Вартість матеріалів, робіт, послуг, придбаних з ПДВ, згідно даних обліку ТОВ «БК «КВП» становить 18830637 грн.
Оскільки придбані та виготовлені з ПДВ активи починають використовуватися платником в неоподатковуваних ПДВ операціях (зокрема, в операціях, що звільняються від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу), то у такого платника виникає обов'язок щодо нарахування податкових зобов'язань з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу.
Контролюючий орган вважає, що у порушення пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України платником занижено суму зобов'язань по ПДВ за грудень 2018 року в сумі 3766127 грн. внаслідок ненарахування «компенсуючих» податкових зобов'язань на вартість активу, який використовується в неоподатковуваних операціях.
Позивачем подано на акт перевірки заперечення від 17.11.2021 № 1/907, на які ГУ ДПС у Полтавській області надано відповідь листом про розгляд заперечення від 01.12.2021 № 41294/16-31-07-04-18, за змістом якого висновки, викладені в акті від 03.11.2021 № 8763/16-31-07-04-10/01284778, залишені без змін.
На підставі акта перевірки № 8763/16-31-07-04-10/01284778 від 03.11.2021 ГУ ДПС у Полтавській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.12.2021 №00094510704, яким ТОВ «БК «КВП» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на загальну суму 4707659 грн., у тому числі за податковими зобов'язаннями на суму 3766127 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 941532 грн.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодилась колегія суддів апеляційної інстанції, виходив з того, що оскільки у даному випадку товари/послуги, необоротні активи, придбані/виготовлені з податком на додану вартість, призначаються для їх використання та починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 Податкового кодексу України, при цьому не відносяться до випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України, та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 Податкового кодексу України, у платника податку ТОВ «БК «КВП» виник обов'язок із складання і реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведеної податкової накладної за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість на суму 3 766 127.00 грн (18 830 637 грн * 20%) та обов'язок нарахування податкових зобов'язань в розмірі 3 766 127 грн.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Пунктом 188.1 статті 188 Податкового кодексу України передбачено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
За приписами пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
За приписами пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Підпунктом «б» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України встановлено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 01.07.2015 - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу).
Згідно з пунктом 189.1 статті 189 Податкового кодексу України у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.
Відповідно до положень підпункту 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з: безоплатної передачі в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об'єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції проводяться за рішенням Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень. Норми цього підпункту поширюються також на операції з безоплатної передачі об'єктів з балансу юридичної особи будь-якої форми власності на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності, що проводяться за рішенням органу державної влади України або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень та за рішенням юридичних осіб, у разі передачі основних засобів інфраструктури залізничного транспорту, незалежно від того, чи є суб'єкти операції платниками податку.
Як встановлено судами, 04.09.2014 між Щербанівською сільською радою Полтавського району Полтавської області та ПрАТ «Комбінат виробничих підприємств укладено договір № 02-49/15 про пайову участь у створенні інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури населених пунктів Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (т. 1 а.с. 173).
Відповідно до п. 1 Договору № 02-49/15 предметом даного договору є сплата коштів пайової участі позивача на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури населених пунктів Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області за будівництво об'єктів житлового та цивільного призначення по вул. Перспективній, в с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області.
Розділом 2 договору визначено зобов'язання сторін по виконанню даного договору. Сторони погодили наступні зобов'язання: пункт 2.1. договору - замовник зобов'язується перерахувати кошти пайової участі в розмірі 4% кошторисної вартості об'єкту будівництва на рахунок бюджету Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області; пункт 2.2. договору - розмір пайової участі в розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму кошторисної вартості будівництва інженерних мереж.
Рішенням 13 сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області «Про прийняття дитячого садка у комунальну власність» від 06.12.2018 вирішено: прийняти від ТОВ «БК «КВП» у комунальну власність територіальної громади Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області об'єкт нерухомого майна - дитячий садок на 140 місць по вул. Перспективна, 13 в с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області; зарахувати ТОВ «БК «КВП» збудований об'єкт - дитячий садок на 140 місць по вул. Перспективна, 13 в с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області, як пайовий внесок на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури населених пунктів Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області на суму 26 100 457,75 грн, з урахуванням ПДВ; уповноважити голову Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області Процика Ігоря Степановича на підписання від імені Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області акта приймання-передачі дитячого садка на 140 місць по вул. Перспективна, 13 в с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області.
19.12.2018 на виконання рішення 13 сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області та договору № 02-49/15 між позивачем та Щербанівською сільською радою Полтавського району Полтавської області, в особі Процика Ігоря Степановича підписаний акт приймання-передачі нерухомого майна, а саме: дитячого садка на 140 місць по вул. Перспективна, 13 в с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області.
Пунктом 1 цього акта сторонами визначена вартість нерухомого майна, що передається в розмірі 21 750 381,46 грн, у т.ч. обладнання - 1 304 310,61 грн, без ПДВ. Вартість матеріалів, робіт, послуг, придбаних з ПДВ згідно з даними обліку ТОВ «БК «КВП», становить 18 830 637,09 грн.
За доводами контролюючого органу, в даному випадку передача пайового внеску (об'єкту нерухомого майна - дитячий садок на 140 місць по вул. Перспективна, 13 в с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області) на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури населених пунктів за вказаною угодою, рішенням Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області «Про прийняття дитячого садка у комунальну власність» від 06.12.2018 та актом приймання-передачі нерухомого майна (на виконання такого рішення), не є оподаткованою операцією, з урахуванням положень підпункту 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України. Контролюючий орган зазначає, що оскільки придбані або виготовлені з ПДВ активи починають використовуватися платником податку в неоподатковуваних ПДВ операціях (зокрема в операціях, що звільняються від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України), то у такого платника податку виникає обов'язок щодо нарахування податкових зобов'язань з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України.
Верховний Суд у постанові від 27.09.2023 у цій справі зазначив, що з урахуванням положень підпункту 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України, для спірних правовідносин, неоподатковуваною ПДВ операцією є операція з безоплатної передачі у комунальну власність територіальної громади села об'єкту усіх форм власності, який перебуває на балансі одного платника податку і передається на баланс іншого платника податку, якщо такі операції проводяться за рішенням місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень.
Верховний Суд вказав, що судами першої та апеляційної інстанцій не було надано належної оцінки наявним в матеріалах справи документам (акт обстеження об'єкту будівництва: громадський дитячий садок на 140 місць за адресою Полтавська область, Полтавський район, с. Розсошенці, вул. Перспективна, 13, щодо прийняття у власність, договорів на будівництво, виготовлення технічного паспорту об'єкта тощо) в контексті встановлення первісного балансоутримувача вказаного об'єкту.
Суд також зазначив, що наявність такого законодавчо встановленого обов'язку для позивача (як забудовника), а також рішення Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області щодо зарахування ТОВ «БК «КВП» збудованого об'єкту, як пайовий внесок на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури населених пунктів Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області жодним чином не впливає та не змінює правової природи та безоплатного характеру передачі об'єкту нерухомості (громадський дитячий садок на 140 місць за адресою Полтавська область, Полтавський район, с. Розсошенці, вул. Перспективна, 13) у комунальну власність територіальної громади Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, оскільки така здійснюється саме за рішенням відповідного місцевого органу виконавчої влади/органу місцевого самоврядування про прийняття такого об'єкту у комунальну власність зі складанням акту приймання-передачі нерухомого майна (складеного між платником податків та місцевим органом виконавчої влади/органом місцевого самоврядування на підставі вказаного рішення місцевих органів виконавчої влади/органів місцевого самоврядування) та не надає позивачу жодних прав за такою операцією, як і не створює для її другої сторони відповідних зобов'язань (виражених у грошовій чи негрошовій формах).
Таким чином, для правильного вирішення справи, судам необхідно дослідити та надати належну оцінку поданим позивачем документам (акту обстеження об'єкту будівництва: громадський дитячий садок на 140 місць за адресою Полтавська область, Полтавський район, с. Розсошенці, вул. Перспективна, 13, щодо прийняття у власність; договорам на будівництво; виготовлення технічного паспорту об'єкта тощо) в контексті встановлення первісного балансоутримувача вказаного об'єкту щодо встановлення наявності правових підстав для застосування до спірних правовідносин положень підпункту 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України».
За наслідками повторного перегляду судами з'ясовано, згідно бухгалтерської довідки ТОВ «БК «КВП» № 1/388 від 26.07.2022 на будівельний об'єкт «Дитячий садочок (с. Розсошенці, вул. Перспективна,13)» списано матеріалів, робіт, послуг на загальну суму 18 830 637.09 грн (т. 3 а.с. 117-127).
Позивачем надано до суду копії договорів підряду, субпідряду, укладених між ТОВ «БК «КВП» як замовником, генеральним підрядником, з іншими суб'єктами господарювання - підрядником, субпідрядниками, з метою виконання робіт, що стосуються будівництва дитячого садочку на 140 місць на вул. Перспективній, 13 в с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області (т. 3 а.с. 22-87).
В акті перевірки № 8763/16-31-07-04-10/01284778 від 03.11.2021 зафіксовано, що у ході перевірки встановлено факт обліку на бухгалтерському рахунку 23 «Виробництво, субрахунок 231-7» витрати, понесені у ході будівництва дитячого садочку (с. Розсошенці, вул. Перспективна, 13).
Вартість матеріалів, робіт, послуг, придбаних з ПДВ, згідно даних обліку ТОВ «БК «КВП» становить 18 830 637. 09 грн.
Довідкою ТОВ «БК «КВП» № 7/387 від 26.07.2022 також підтверджено, що витрати на будівництво дитячого садочка на вул. Перспективній, 13 в с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області, які обкладалися ПДВ становлять 18 830 637.09 грн (т. 3 а.с. 116).
03.12.2018 складено комісійний акт обстеження об'єкту будівництва: Громадський будинок дитячий садок на 140 місць за адресою Полтавська область, Полтавський район с. Розсошенці вул. Перспективна 13, щодо прийняття у власність (т. 1 а.с. 177-179, т. 4 а.с. 192-195).
Згідно даного акту, 03.12.2018 комісія провела обстеження об'єкта передачі за адресою: Громадський будинок дитячий садок на 140 місць за адресою Полтавська область, Полтавський район с. Розсошенці вул. Перспективна 13, який належить ТОВ «БК «КВП» і передається Щербанівській сільській раді Полтавського району Полтавської області та встановила, що до складу об'єкта передачі входить Громадський будинок дитячий садок на 140 місць загальними відомостями: рік введення в експлуатацію 2018, група капітальності 1, будівельний об'єм (загальний) 15 473.8 куб м, площа забудови (загальна) 1 188.00 кв.м, площа земельної ділянки 0.5601 га, корисна площа в будівлях невиробничого призначення 2 860.46 кв.м, загальна площа житлового будинку 3112.27 кв.м.
У акті відображені також відомості про інженерне обладнання об'єкта передачі та вартість основних фондів залишкова вартість 21 750 381.46 грн. У додатку № 1 до цього акту наведено перелік обладнання на загальну суму 1 304 310.61 грн (т. 4 а.с. 195).
06.12.2018 13 сесією сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області прийнято рішення «Про прийняття дитячого садка у комунальну власність» (т. 1 а.с. 174-175), яким вирішено:
1) прийняти від ТОВ «БК «КВП» у комунальну власність територіальної громади Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області об'єкт нерухомого майна дитячий садок на 140 місць по вул. Перспективна, 13 в с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області;
2) зарахувати ТОВ «БК «КВП» збудований об'єкт «Дитячий садок на 140 місць по вул. Перспективна, 13 в с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області», як пайовий внесок на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури населених пунктів Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області на суму 26 100 457.75 грн (з урахуванням ПДВ);
3) уповноважити голову Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області Процика І.С. на підписання від імені Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області акту приймання-передачі дитячого садка на 140 місць по вул. Перспективна, 13 в с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області.
19.12.2018 на виконання рішення 13 сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області та договору № 02-49/15 між позивачем та Щербанівською сільською радою Полтавського району Полтавської області, в особі Процика І.С. підписаний акт приймання-передачі нерухомого майна, а саме: дитячого садка на 140 місць по вул. Перспективна, 13 в с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області.
Судами встановлено, щ 19.12.2018 між позивачем ТОВ «БК «КВП» та Щербанівською сільською радою Полтавського району Полтавської області складено акт приймання-передачі нерухомого майна (т. 1 а.с. 176).
Відповідно до п. 1 даного акту : Сторона 1 (ТОВ «БК «КВП») передала, а Сторона 2 (Щербанівська сільська рада Полтавського району Полтавської області) прийняла Дитячий садок на 140 місць по вул. Перспективна, 13 в с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області. Вартість нерухомого майна, що передається, становить 21 750 381,46 грн, в тому числі, обладнання 1 304 310,61 грн., без ПДВ.
Також встановлено, що 05.06.2018 між ТОВ «БК «КВП» (замовник) та КП «БЮРО ТЕХНІЧНОЇ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ ТА МІСТОБУДУВАННЯ ПОЛТАВСЬКОГО РАЙОНУ» Полтавської районної ради (виконавець) укладено договір № 39 на надання послуг з технічної інвентаризації та виготовлення технічного паспорту на нерухоме майно (дитячий садок на 140 місць), що розташоване за адресою : Полтавська область, Полтавський район, с. Розсошенці, вул. Перспективна, 13 (т. 3 а.с. 38-39).
Згідно Договору № 39 від 05.06.2018 замовником робіт з виготовлення технічного паспорту на нерухоме майно - дитячий садок на 140 місць, що розташоване за адресою: Полтавська область, Полтавський район, с. Розсошенці, вул. Перспективна, 13 є позивач ТОВ «БК «КВП».
У ході нового розгляду справи ТОВ «БК «КВП» надано до суду технічний паспорт на Громадський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами по вул. Перспективній № 13 села Розсошенці Полтавського району Полтавської області (інвентаризаційна справа № 2-1403, виготовлений станом на 02.04.2019, у якому замовником вказана Щербанівська сільська рада (т. 5 а.с. 196-207).
Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №354705247, сформованою 16.11.2023 (т. 5 а.с. 206-207), підтверджено, що 28.09.2020 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна громадський будинок за адресою Полтавська область, Полтавський район, с. Розсошенці, вул. Перспективна, будинок 13, загальною площею 2 955.3 кв.м, за територіальною громадою Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області на підставі: рішення 13 сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 06.12.2018, акту приймання-передачі нерухомого майна від 19.12.2018.
На виконання постанови Верховного Суду від 27.09.2023 судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що у спірному випадку передача об'єкту у комунальну власність територіальної громади села здійснена на безоплатній основі 19.12.2018, об'єкт незавершеного будівництва - «Дитячий садочок на 140 місць по вулиці Перспективній, 13, с. Розсошенці, Полтавського району Полтавської області», на який позивач замовив технічний паспорт на нерухоме майно (договір № 39 від 05.06.2018), переданий на баланс Щербанівській сільській раді Полтавського району Полтавської області, операція проведена за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування - 13 сесії сьомого скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області «Про прийняття дитячого садка у комунальну власність» від 06.12.2018.
Спірний випадок не відноситься до випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 Податкового кодексу України.
Оскільки у даному випадку товари/послуги, необоротні активи, придбані/виготовлені з податком на додану вартість, призначаються для їх використання та починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 Податкового кодексу України, при цьому не відносяться до випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України, та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 Податкового кодексу України, у платника податку ТОВ «БК «КВП» виник обов'язок із складання і реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведеної податкової накладної за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість на суму 3 766 127 грн (18 830 637 грн * 20%) та обов'язок нарахування податкових зобов'язань в розмірі 3 766 127 грн.
Таким чином, колегія суддів погоджується із висновком судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність підстав для задоволення даних позовних вимог.
В обсязі встановлених в цій справі фактичних обставин колегія суддів вважає, що висновки судів першої та апеляційної інстанцій є обґрунтованими, а доводи касаційної скарги не дають підстав для висновків про їх невідповідність нормам матеріального та процесуального права, а тому підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення відсутні.
Доводи касаційної скарги зводяться до незгоди з оцінкою судами обставин справи, при цьому порушень норм процесуального права, які б вплинули або змінили цю оцінку, скаржником не зазначено. Тобто, фактично відповідач у касаційній скарзі просить про переоцінку, додаткову перевірку доказів стосовно встановлених судами попередніх інстанцій фактичних обставин у справі.
За правилами частини другої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Як встановлено пунктом 1 частини першої статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.
Керуючись статтями 341, 344, 349, 350, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «КОМБІНАТ ВИРОБНИЧИХ ПІДПРИЄМСТВ» - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.02.2024 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 14.01.2025 у справі №440/580/22 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та не може бути оскаржена.
СуддіВ.В. Хохуляк Л.І. Бившева Р.Ф. Ханова