СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/7577/25
ун. № 759/28346/25
09 грудня 2025 року місто Київ
Слідчий суддя Святошинського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, подане в кримінальному провадженні за №12025100000000029 від 10.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України, -
Прокурор відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів.
Клопотання вмотивоване тим, СУ ГУНП в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №12025100000000029 від 10.01.2025 за підозрою ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, а також за підозрою ОСОБА_8 у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України.
Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснює група прокурорів Київська обласної прокуратури.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 01 березня 2022 року Указом Президента України № 156/2022, як тимчасовий державний орган, що здійснює функції представника органів місцевого самоврядування в ІНФОРМАЦІЯ_1 на період дії воєнного стану створено ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ). Відповідно до положень частини 5 статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження ІНФОРМАЦІЯ_4 припинилися в день набрання чинності вищевказаного Указу Президента. Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_3 виконує роль правонаступника повноважень селищної ради, її виконавчого комітету та селищного голови у встановленому законодавством порядку.
Так, розпорядженням Начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09 червня 2023 року № 190-К, на посаду заступника начальника ГСВА призначено ОСОБА_4 .
У подальшому розпорядженням начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 394 від 02.08.2023 утворено комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі комісія). Цим ж документом затверджено положення про вказану комісію та персональний склад комісії до якого серед інших у якості голови входить ОСОБА_4 , а також представник ГО « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ОСОБА_7 , начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 , начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 .
Відповідно до додатку № 2, затвердженого розпорядженням начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 394 від 02.08.2023, а саме положення про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, визначено що комісія є консультативно-дорадчим органом ГСВА, який утворюється для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичний актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф на території Гостомельської селищної територіальної громади (далі - знищені об'єкти нерухомого майна).
У невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше кінця травня 2024 року, у ОСОБА_4 виник умисел на зловживання своїм службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди для ОСОБА_9 , всупереч інтересам служби, під час реалізації державної програми щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 600 від 30 травня 2023 року.
Для досягнення свого злочинного плану остання залучила членів Комісії, а саме голову ГО « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ОСОБА_7 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 та у якості пособника експерта з технічного обстеження будівель та споруд ОСОБА_8 , без участі яких досягнути мети кримінального правопорушення неможливо.
Так, ОСОБА_9 , використовуючи веб-портал « ІНФОРМАЦІЯ_6 », 28.05.2024 подав заяву ЗВ-28.05.2024-108594 за фактом пошкодження внаслідок збройної агресії російської федерації проти України житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
У подальшому 03.06.2024 експертом з технічного обстеження будівель та споруд ОСОБА_8 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, проведено технічне обстеження житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , з метою визначення можливості виконання робіт по ліквідації наслідків збройної агресії рф проти України. За результатом обстеження, ОСОБА_8 складено технічний звіт, в якому констатовано, що житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по більшості класифікаційних ознак технічного стану будівлі відносяться до «4-ї» категорії «Аварійний», непридатні для використання за цільовим призначенням, повністю втратили свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об?єкта (зруйновані об?єкти).
Однак, фактичний стан вказаного об'єкта нерухомого майна, не відповідає зазначеній у звіті інформації, оскільки частина об'єктів дослідження є демонтованими, а пошкоджень спареної частини будинку не встановлено.
Реалізуючи спільний злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, діючи за попередньою змовою, ОСОБА_8 , складено технічний звіт, в який внесені недостовірні відомості, з метою передачі його комісії для винесення рішення про надання компенсації у вигляді житлового сертифікату.
У подальшому на підставі вищевказаного технічного звіту, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, ОСОБА_4 за попередньою змовою з іншими членами комісії складено акт обстеження житла № 517 від 03.06.2024, зруйнованого (пошкодженого) внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації.
Так, достовірно знаючи про невідповідність фактичних даних відомостям, викладеним в технічному звіті ОСОБА_8 , на виконання свого протиправного умислу, направленого на зловживання своїм службовим становищем, з метою отримання неправомірної вигоди ОСОБА_9 , у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці ОСОБА_4 , за попередньою змовою з іншими членами комісії, затвердила вищевказаний акт обстеження житла, відповідно до якого комісією встановлено, що характер пошкоджень свідчить про повне руйнування будинку.
На підставі вищевказаного акту обстеження житла № 517 від 03.06.2024, комісією здійснено розрахунок розміру компенсації за зруйнований об'єкт нерухомого майна (будинок), який склав 6 011 822 гривні 34 копійки (шість мільйонів одинадцять тисяч вісімсот двадцять дві гривні тридцять чотири копійки), що підтверджується чек-листом розрахунку компенсації.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_9 № 3B-28.05.2024-108594, на підставі акту обстеження житла від 03.06.2024 та розрахунку вартості компенсації від 04.06.2024, з метою доведення до кінця спільного злочинного плану, комісією винесено рішення № 913/3 від 04.06.2024 за підписом голови комісії ОСОБА_4 , про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, у вигляді грошової компенсації, житлового сертифікату на суму 6 011 822 гривні 34 копійки.
01.10.2024 ОСОБА_9 використано вищевказаний житловий сертифікат на суму 6 011 822 гривні 34 копійки, шляхом придбання житлового об'єкта нерухомого майна за грошові кошти, виділені ІНФОРМАЦІЯ_7 та які перераховані на рахунок НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_10 .
Дії ОСОБА_4 , ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , які виразились в підписанні та затвердженні документів, в тому числі актів обстеження, чек-листів розрахунку компенсації та рішень про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, та дії ОСОБА_8 , які виразились у складанні та видачі технічного звіту, який містить завідомо недостовірні відомості, що стали підставою для затвердження незаконного рішення про надання компенсації у вигляді житлового сертифікату, призвели до завдання матеріальної шкоди державному бюджету України, у сумі 6 011 822 гривні 34 копійки, що є тяжкими наслідками згідно з приміткою до ст. 364 КК України.
Крім того, 10.12.2024 експертом з технічного обстеження будівель та споруд ОСОБА_8 у невстановлений досудовим розслідуванням час, проведено технічне обстеження житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , за результатом якого складено відповідний технічний звіт, в якому ОСОБА_8 дійшов висновку, що житловий будинок з прибудовами по більшості класифікаційних ознак технічного стану будівлі відносяться до «4-ї» категорії «Аварійна», потребують негайного виконання аварійних робіт по демонтажу конструкцій, пошкоджених в наслідок збройної агресії росії проти України.
Однак, фактичний стан вказаного об'єкта нерухомого майна не відповідає дійсності, оскільки на території земельної ділянки відсутня будь-яка забудова або залишки конструкцій, позначених на планах земельної ділянки.
Реалізуючи спільний злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, діючи за попередньою змовою, ОСОБА_8 , складено технічний звіт, в який внесені недостовірні відомості, з метою передачі його комісії для винесення рішення про надання компенсації у вигляді житлового сертифікату.
На підставі вищевказаного технічного звіту, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, ОСОБА_4 за попередньою змовою з іншими членами комісії складено акт обстеження житла № 704 від 27.01.2025, зруйнованого (пошкодженого) внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації.
Достовірно знаючи про невідповідність фактичних даних, відомостям, викладеним в технічному звіті ОСОБА_8 , на виконання свого протиправного умислу, направленого на зловживання своїм службовим становищем з метою отримання неправомірної вигоди ОСОБА_9 , у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, ОСОБА_4 , за попередньою змовою з іншими членами комісії, затвердила вищевказаний акт обстеження житла, відповідно до якого комісією встановлено, що характер пошкоджень свідчить про повне руйнування будинку.
На підставі вищевказаного акту обстеження житла від 27.01.2025, комісією здійснено розрахунок розміру компенсації за зруйнований об'єкт нерухомого майна (будинок), який склав 1 881 434 гривні 03 копійки (один мільйон вісімсот вісімдесят одна тисяча чотириста тридцять чотири гривні три копійки), що підтверджується чек-листом розрахунку компенсації.
29.01.2025 ОСОБА_9 , через веб-портал « ІНФОРМАЦІЯ_6 » подав заяву ЗВ-29.01.2025-164231, з метою реалізації державної програми про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, передбаченого Постановою Кабінету міністрів України № 600 від 30 травня 2023 року, за фактом пошкодження житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 .
За результатами розгляду заяви ОСОБА_9 № ЗВ-29.01.2025-164231, на підставі акту обстеження житла від 27.01.2025 та розрахунку вартості компенсації від 03.02.2025, з метою доведення до кінця спільного злочинного плану, комісією винесено рішення № 1286/3 від 03.02.2025 за підписом голови комісії ОСОБА_4 , про надання компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, у вигляді грошової компенсації, житлового сертифікату на суму 1 881 434 гривні 03 копійки.
Дії ОСОБА_4 , ОСОБА_6 та ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , які виразились в підписанні та затвердженні документів, в тому числі актів обстеження, чек-листів розрахунку компенсації та рішень про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, та дії ОСОБА_8 , які виразились у складанні та видачі технічного звіту, який містить завідомо недостовірні відомості, що стали підставою для затвердження незаконного рішення про надання компенсації у вигляді житлового сертифікату, що призвело до завдання матеріальної шкоди державному бюджету України, у сумі 1 881 434 гривні 03 копійки, що є тяжкими наслідками згідно з приміткою до ст. 364 КК України.
У зв'язку з цим, на даний час, з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення, перевірки відомостей отриманих в ході досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей та документів, а саме до інформації (відомостей, документів тощо), які містяться в Державному реєстрі майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр), зокрема, але виключно, пов'язаних з авторизацією, накладенням електронного цифрового підпису (кваліфікованого електронного підпису), поданні заяви на отримання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна в, IP-адрес, МАС-адрес, ідентифікуючих даних пристроїв, спосіб авторизація, документи та фотографії наявні в Реєстрі, та інше, що наявне в Реєстрі, за період часу з 24.02.2022 по теперішній час, громадянином України ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_2 , що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 ( ІНФОРМАЦІЯ_10 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), що за адресою: АДРЕСА_3 , з можливістю виготовлення їх копії (здійснення їх виїмки), а також в інших будівлях і приміщеннях у яких знаходяться структурні підрозділи ІНФОРМАЦІЯ_9 ( ІНФОРМАЦІЯ_10 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), де можуть знаходитися інформація (відомості, документи тощо) з Реєстру.
У судове засідання прокурор не з'явився, просив розглянути клопотання за його відсутності.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 163 КПК України розгляд клопотання проходив без участі особи, у володінні якої знаходяться документи, доступ до яких планується отримати органом досудового розслідування.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалося.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов до наступного.
Як встановлено в судовому засіданні, СУ ГУНП в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №12025100000000029 від 10.01.2025 за підозрою ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, а також за підозрою ОСОБА_8 у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України.
Згідно п. 3 постанови заступника начальника СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_12 від 26.08.2025 про зміну раніше визначеної групи слідчих, місце проведення досудового розслідування визначено за місцем знаходження відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Київській області, за адресою: м.Київ, вул. Святошинська, 2-А.
Відтак, клопотання подано з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться таку речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 5 та 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачаються довести за допомогою цих речей і документів.
Отже, надання тимчасового доступу до речей і документів здійснюється виключно у випадку доведення стороною кримінального провадження у своєму клопотанні обставини, передбачених ч. 5 та 6 ст. 163 КПК України.
Як встановлено у судовому засіданні клопотання відповідає вимогам, передбаченим ч. 2 ст. 160 КПК України.
Враховуючи вищенаведене, а також те, що прокурор у своєму клопотанні довів наявність підстав вважати, що відповідні документи, перебувають або можуть перебувати у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), що за адресою: АДРЕСА_3 , мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а іншими способами довести обставини, які передбачаються довести за допомогою цих документів неможливо, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню.
Крім того, слідчий суддя оцінює потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи осіб, у володінні яких знаходяться речі та документи.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166, 309, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, подане в кримінальному провадженні за №12025100000000029 від 10.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні: ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 та прокурорам групи прокурорів: ОСОБА_3 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 на здійснення тимчасового доступу до речей та документів, а саме до інформації (відомостей, документів тощо), які містяться в Державному реєстрі майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, зокрема, але виключно, пов'язаних з авторизацією, накладенням електронного цифрового підпису (кваліфікованого електронного підпису), поданні заяви на отримання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна в, IP-адрес, МАС-адрес, ідентифікуючих даних пристроїв, спосіб авторизації, документи та фотографії наявні в Реєстрі, та інше, що наявне в Реєстрі, за період часу з 24.02.2022 по 08.12.2025, громадянином України ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_2 , що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), за адресою: АДРЕСА_3 , з можливістю виготовлення їх копій (здійснення їх виїмки).
Строк дії ухвали - два місяці з дня її постановлення.
Роз'яснити особі, яка зазначена в ухвалі слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді.
Відповідно до ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1