пр. № 1-кс/759/7877/25
ун. № 759/29584/25
09 грудня 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання заступника керівника відділу детективів з розслідування кримінальних проваджень у інвестиційній сфері Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у м. Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72025102400000058 від 11.06.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України,
До Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання заступника керівника відділу детективів з розслідування кримінальних проваджень у інвестиційній сфері Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у м. Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72025102400000058 від 11.06.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у період з 01.01.2023 по 30.04.2025 мало фінансово-господарські взаємовідносини з ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ).
Так, службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у період з 01.01.2023 по 30.04.2025 створили схему ухилення від сплати податків, шляхом не відображення в податковій звітності в повному обсязі фінансово-господарських операцій та надходження грошових коштів у розмірі 35 237 097 грн отриманих від ІНФОРМАЦІЯ_2 , ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , як переможець тендерних пропозицій, а саме не зареєстрували податкові накладні та не відобразили в податкових деклараціях з податку на додану вартість податкові зобов'язання з ПДВ на вказану суму, що призвело до заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість на суму 5 872 849 грн, а саме:
- від ІНФОРМАЦІЯ_2 :
- 25.12.2023 у сумі 1 753 041,23 грн «Капітальний ремонт приміщень (аварійний) ІНФОРМАЦІЯ_11 »;
- 23.12.2024 у сумі 2 587 539,55 грн та 9 854 861,95 грн «Капітальний ремонт стадіону (аварійний) ІНФОРМАЦІЯ_14»;
- 27.12.2024 у сумі 1 667 713,18 грн «Капітальний ремонт захисних споруд цивільного захисту з облаштуванням II виходу в ІНФОРМАЦІЯ_12 »
- 27.12.2024 у сумі 440 650,07 грн «Вартість устаткування Капітальний ремонт захисних споруд цивільного захисту з облаштуванням II виходу в ІНФОРМАЦІЯ_12 »;
- 27.12.2024 у сумі 2 544 668,95 грн «Капітальний ремонт захисних споруд цивільного захисту з облаштуванням II виходу в ІНФОРМАЦІЯ_12 »;
- 27.12.2024 у сумі 1 089 247,04 грн «Капітальний ремонт приміщень (аварійний) ІНФОРМАЦІЯ_15»;
- 27.12.2024 у сумі 508 988,17 грн «Поточний ремонт благоустрій (аварійний) в ІНФОРМАЦІЯ_11 »;
- 27.12.2024 у сумі 787 020,3 грн «Поточний ремонт місць загального користування (аварійний) ІНФОРМАЦІЯ_15»;
- 27.12.2024 у сумі 459 860,26 грн грн «Капітальний ремонт заміна вікон (заходи з енергозбереження) в ІНФОРМАЦІЯ_13 ».
- від ІНФОРМАЦІЯ_5 :
- 27.12.2023 у сумі 813 036,8 грн «Оплата кап рем приміщень зг дог№615-a від 07.07.23»;
- 27.12.2023 у сумі 2 072 224,76 грн «Оплата кап рем приміщень зг дог№615-п від 07.07.23»;
- 27.12.2024 у сумі 3 788 838,7 грн «Оплата кап.рем.та благ.прилег.території зг.д.№560-а від 14.08.24».
- ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 »:
- 07.11.2024 у сумі 1 600 767,17 грн «Кап. рем. і рест.Роб. з кап рем. (термомод) буд.АПК, рах.№ 61 від 01.11.24».
- ІНФОРМАЦІЯ_4 :
- 27.12.2023 у сумі 4 874 140,91 грн «За кап.рем.будiвель та прибудинкової території в ЗДО№435пошкодженого внаслідок воєнних дiй ( АДРЕСА_1 )».
Вищевикладене може свідчить, що фінансові операції, здійснені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період з 01.01.2023 по 30.04.2025, були проведені поза податковим обліком. У вказаний період ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » було платником податку на додану вартість.
Відповідно п. 185.1. ст. 185 ПКУ об?єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об?єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об?єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;
в) ввезення товарів на митну територію України;
г) вивезення товарів за межі митної території України;
г) виключено;
д) виключено;
е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Згідно п. 187.1 ст. 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов?язань з податку на додану вартість, в результаті постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
6) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Згідно до п.201.1 ст.201 ПКУ встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Відповідно до п.201.7. ст.201 ПКУ податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 01.01.2023 по 30.04.2025, з метою заниження податкових зобов'язань, неправомірно сформували валові витрати та податковий кредит з податку на додану вартість, шляхом використання реквізитів підприємств з ознаками «ризиковості», а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » при проведенні безтоварних операцій, при цьому лише документально відображаючи придбання товарів, в результаті чого ухилились від сплати податку на додану вартість на загальну суму 6 193 845 грн.
Вказані підприємства, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » мають ознаки ризикових підприємств, у зв'язку з чим були позбавлені правових підстав для реалізації договірних стосунків з реалізації податкового кредиту на адресу підприємств реального сектору економіки.
У вище переліченої групи підприємств відсутні необхідні умови для здійснення господарської діяльності, відсутні основні фонди, технічний персонал, виробничі активи, складські приміщення, транспортні засоби. В подальшому грошові кошти вище вказана група підприємств перераховує між собою з рахунку на рахунок з метою завищення цінити на товари (послуги).
Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що по ланцюгу постачання послуг, робіт, у 3 ланці відбувається «пересорт» тобто зміна номенклатури (шляхом документального оформлення придбання однієї групи товарів та послідуючої реалізації іншої групи).
Таким чином, з урахуванням вищевикладених обставин, звернувши увагу на однаковий алгоритм процесу існування та діяльності даних підприємств з моменту створення, який характеризується індивідуальними ознаками - однакові адреси реєстрації; під час здійснення господарської діяльності, реєстрація підприємств здійснювалась на одних і тих же громадян; відкриття банківських рахунків в одних установах банку; формування податкового кредиту та зобов'язань з ПДВ за рахунок фінансово-господарських операцій з однією групою підприємств; реєстрацію податкових накладних в електронному вигляді з однакових ІР-адрес, використання одного інтернет провайдера; невідповідність отриманих та реалізованих в адресу підприємств покупців товарів, робіт (послуг), зміна виду та умовний продаж товарів, безпідставне формування податкового кредиту з ПДВ підприємствам реального сектору економіки, вказує на те, що дані підприємства придбані та використовуються одними і тими ж невстановленими особами з метою прикриття зазначеної вище незаконної діяльності
Вищезазначені порушення підтверджуються аналітичним продуктом складеним Управлінням аналізу та управління ризиками Територіального управління БЕБ у м. Києві від 26.05.2025 №23.24/2.1/82-25.
З метою встановлення факту настання юридичних наслідків від господарської діяльності вищезазначених суб'єктів господарювання, а також з метою встановлення факту відповідності відомостей, відображених в документах бухгалтерського, податкового обліку, документах фінансово-господарської діяльності, податковій звітності підприємств - фактичним обставинам, з метою проведення перевірок вимог дотримання податкового законодавства та забезпечення належного проведення судових експертиз, необхідно отримати у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » фінансово-господарські документи за період з 01.10.2023 по 30.12.2024, по взаємовідносинам з ІНФОРМАЦІЯ_2 , ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 ».
В судове засідання детектив не з'явився, подав заяву про слухання клопотання у його відсутності.
Особа у володінні якої знаходяться речі до суду до суду не викликалась у відповідності до ч. 2 ст. 163 КПК України.
Дослідивши клопотання та копії матеріалів, якими обґрунтовуються доводи клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Детективами Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72025102400000058 від 11.06.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно частини 5, 6 статті 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи вищевикладене, а також неможливість отримати відомості в інший спосіб та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у досудовому розслідуванні, клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 131, 132, 159, 160, 163, 164, 165, 166, 395 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання заступника керівника відділу детективів з розслідування кримінальних проваджень у інвестиційній сфері Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у м. Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72025102400000058 від 11.06.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл заступнику керівника відділу детективів Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у м. Києві ОСОБА_3 , детективам Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у м. Києві: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 на тимчасовий доступ до речей і документів та їх вилучення (виїмку), що містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) по взаємовідносинам з ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) за період з 01.01.2023 по 30.04.2025, а саме: оригіналів первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів у т.ч.: договори, угоди (додаткові угоди), контракти, специфікації до них, податкові накладні, рахунки-фактури, платіжні доручення (інструкції), векселі, акти прийому-передачі, акти виконаних робіт, акти надання послуг, акти форми КБ 2, довідки про вартість виконаних робіт та/або наданих послуг та витрати до вказаних договорів (форма № КБ-3), товарно-транспортні накладні.
Строк дії ухвали - один місяць з дня постановлення ухвали.
Відповідно до частини 1 ст.166 КПК України, у разі не виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів оскарженню не підлягають, крім ухвал про тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
Слідчий суддя ОСОБА_1