Справа № 600/3869/24-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Кушнір Віталіна Олександрівна
Суддя-доповідач - Капустинський М.М.
09 грудня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Капустинського М.М.
суддів: Шидловського В.Б. Сапальової Т.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Приватного підприємство «НАФТА БУК.ОІЛ» на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22 вересня 2025 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємство «НАФТА БУК.ОІЛ» до Головного управління ДПС в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,
Приватне підприємство "НАФТА БУК.ОІЛ" звернулось з позовом до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС в Чернівецькій області, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №5797/ж10/24-13-09-04/43292664 від 30.05.2024 року, яким прострочено реєстрація акцизних довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі за період фінансово-господарської діяльності з 17.10.2017 року по 31.12.2023 року у сумі 279 000 грн. 00 коп.
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №00000/5794/Ж/10/24-13-24-07 від 30.05.2024 року, яким донараховано податок на доходи фізичних осіб в сумі 22 273 грн. 73 коп.
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №00000/5793/Ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024 року, яким неповністю перераховано до бюджету податку на доходи фізичних осіб в сумі 9 984грн. 18 коп.
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №00000/5795/ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024р., яким донараховано військового збору в сумі 1858грн 38 коп. за період з 17.10.2019 року по 31.12.2023 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновки акту перевірки, на підставі яких було прийнято оскаржувані рішення, не відповідають дійсним обставинам справи та нормам чинного законодавства і тому позивач вважає спірні рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 22 вересня 2025 року у задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
29.10.2025 року від Головного управління ДПС в Чернівецькій області надійшов відзив на апеляційну скаргу. У поданому відзиві представник просить апеляційну скаргу Приватного підприємства «НАФТА БУК.ОІЛ» на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22 вересня 2025 року - залишити без задоволення.
02.11.2025 року від Приватного підприємства "НАФТА БУК.ОІЛ" надійшла відповідь на відзив. У поданій відповіді представник апелянта просить відхилити відзив ГУ ДПС у Чернівецькій області як необґрунтований. Скасувати рішення суду першої інстанції від 22.09.2025 року. Ухвалити нове рішення, яким задовольнити апеляційну скаргу ПП «НАФТА БУК.ОІЛ» у повному обсязі.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Проаналізувавши вимоги та підстави апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи в їх сукупності, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, Приватне підприємство «НАФТА БУК.ОІЛ» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, код ЄДРПОУ 31963989.
Головним управлінням ДПС в Чернівецькій області проведено документальну планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 17.10.2019 року, по 31.12.2023 року.
За результатами проведеної перевірки був складений Акт від 15.04.2024 №3952/Ж5/24-13-07-01/43292664 (а.с.76- 163) та прийнято:
- податкове повідомлення - рішення №5797/ж10/24-13-09-04/43292664 від 30.05.2024 року, яким встановлено порушення вимог пункту 128-1.3 статті 128-1 та пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України за прострочення реєстрації акцизних довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі за період фінансово-господарської діяльності з 17.10.2019 року по 31.12.2023 року у сумі 279 000 грн. 00 коп. (а.с.38-39).
- податкове повідомлення - рішення №00000/5794/Ж/10/24-13-24-07 від 30.05.2024 року, яким донараховано податок на доходи фізичних осіб в сумі 22 273 грн. 73 коп. (а.с.40-41).
- податкове повідомлення - рішення №00000/5793/Ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024 року, яким встановлено неповне перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб - залишок в сумі 9 984 грн. 18 коп. (а.с.44-45).
- податкове повідомлення - рішення №00000/5795/ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024 року, яким донараховано військового збору в сумі 1 858 грн.38 коп. за період з 17.10.2019 року по 31.12.2023 року (а.с.35).
Не погоджуючись з вказаними рішеннями відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з необґрунтованості вимог позивача, відтак і відсутності підстав для їх задоволення.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору та, відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги позивача.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, які виникають з приводу справляння податків і зборів, порядок адміністрування податків і зборів, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства в Україні регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 року №2755-VI (далі ПК України, Кодекс).
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані, зокрема дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій (підпункти 21.1.1, 21.1.4 пункту 21.1 статті 21 ПК України).
Переглядаючи правомірність прийнятого судом першої інстанції рішення щодо податкового повідомлення-рішення №5797/ж10/24-13-09-04/43292664 від 30.05.2024 року, то колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п.230.1.3 ст.230 ПК України розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С. Розпорядники акцизних складів, на акцизних складах яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно формувати дані лише про добовий фактичний обсяг реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Нормами п.п.128-1.3 статті 128-1 ПК України визначено, що незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Так, перевіркою встановлено 279 випадків несвоєчасного подання розпорядником акцизного складу ПП"Нафта БУК.ОІЛ" довідок, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального за період з 25.09.2020 по 31.12.2023 та відповідно застосовано штрафні санкції у розмірі визначеному п.п.128-1.3 статті 128-1 ПК України.
Апелянт вважає, що відповідачем протиправно застосовано штрафні санкції за несвоєчасне подання ним довідок про фактичні залишки пального, оскільки під час воєнного стану штрафні санкції за такі порушення не застосовуються.
Колегія суддів вважає такі твердження помилковими з наступних підстав.
Дійсно, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підр.10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» №2118-ІХ від 03.03.2022, який набрав чинності 07.03.2022, підрозділ 10 розділу XX доповнено пунктом 69, підпункт 69.1. якого, мав наступну редакцію: «69.1. У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.».
У подальшому, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» №2142-ІХ від 24.03.2022 (набрав чинності 05.04.2022) у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».
Відтак, пп.69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України до 27.05.2022 був викладений у наступній редакції: «69.1. У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46,2 ст.46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.».
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 №2260-ІХ (Закон №2260) який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до Податкового кодексу України та викладено п.69 Податкового кодексу України в наступній редакції:
«69. Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
69.1. У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні».
Разом з тим, наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 було затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 № 967/38303.
Згідно з пп. 4 п. 1 розділу II «Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків податкових обов'язків та спосіб інформування контролюючих органів» зазначеного Порядку підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є: 4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків).
Таким чином, згідно з Порядком можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про обсяг пального, та/або подання заявки на переміщення пального транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків) є підставою неможливості виконання юридичною особою обов'язку подання добових про фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального.
Законодавцем передбачено пряме і беззаперечне застосування визначення неможливості виконання платником податку свого обов'язку щодо подання щоденних довідок до всіх суб'єктів господарювання, які повинні виконувати такий обов'язок, лише з підстав можливості витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального.
Законом України №3219-IX від 30.06.2023 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану" припинено дію норм щодо зупинення перебігу строків, визначених ПК України, іншим законодавством, за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, які були передбачені п. 102.9 ст. 102 Кодексу та підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 Розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу.
Зокрема, до 01.08.2023 року для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім зокрема, дотримання строків сплати податків та зборів платниками податків (пп.69.9 п.69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Одночасно пунктом 2 Розділу І Закону України №3303-IX, який набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, внесені зміни до пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу, відповідно до яких платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов'язків щодо реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування в ЄРАН, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, за умови забезпечення ними протягом 30 календарних днів з дня набрання чинності Законом № 3303: реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі ЄРАН) акцизних накладних/ розрахунків коригування, граничний термін реєстрації / подання яких припадає на період з 24 лютого 2022 року до останнього дня місяця, в якому набирає чинності Закон № 3303, або зведених акцизних накладних/розрахунків коригування на загальний обсяг пального або спирту етилового, реалізованих за цей період (за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та умовним кодом і кожним акцизним складом/акцизним складом пересувним та їх розпорядниками); подання оформлених з дотриманням порядку, встановленого статтею 230 Кодексу, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, або електронного документа за весь період, починаючи з 24 лютого 2022 року до останнього дня місяця, в якому набрав чинності Закон №3303, або подання електронних документів із зазначенням фактичних залишків пального станом на перший та останній дні вищенаведеного періоду та обсягу обігу пального та/або спирту етилового за цей період.
Враховуючи, що абз.26 п.2 розділу І Закону №3303-IX встановлено, що норми цього пункту в редакції зазначеного Закону застосовуються з 1 серпня 2023 року, при дотриманні вищенаведених вимог, не зважаючи на відновлення перебігу строків виконання обов'язків, визначених пп. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, відповідальність передбачена за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних/розрахунків коригування та подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, не застосовується.
Відтак, перебіг строків для подання вищенаведених довідок було відновлено Законом України №3303-IX лише з 01.10.2023 року.
Отже, дійсно в період з 24.02.2022 року по 01.10.2023 року нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію довідок, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального не застосовується.
Разом з тим, як встановлено з матеріалів справи, період за який позивачем не подані вчасно довідки, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального складає з 17.10.2019 по 05.02.2022 та з 20.10.2023 по 31.12.2023.
Тобто у період з 06.02.2022 по 19.10.2023 коли діяли положення законодавства, які виключали відповідальність за таке порушення, позивачем не було допущено порушень вимог п.230.1.3 ст.230 ПК України і відповідно не застосовані штрафні санкції.
Враховуючи зазначене вище колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що податкове повідомлення-рішення №5797/ж10/24-13-09-04/43292664 від 30.05.2024 року, яким встановлено порушення вимог пункту 128-1.3 статті 128-1 та пункту 54.3 статті 54 ПК України за прострочення реєстрації акцизних довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі прийняте у відповідності до вимог податкового законодавства.
Переглядаючи правомірність прийнятого судом першої інстанції рішення щодо податкових повідомлень-рішень №00000/5794/Ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024, №00000/5793/Ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024, №00000/5795/Ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024 суд зазначає наступне.
Так, перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пункту 54.2 статті 54, пункту 57.1 статті 57, підпунктів 168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 пункту 168.1, підпункту "е" пункту 176.1 та підпункту "а" пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасне перерахування до бюджету: податку на доходи фізичних осіб із заробітної плати на суму 9984,18 грн.; податку на доходи фізичних осіб з оренди нерухомості на суму 22273,70 грн.; військового збору із орендної плати на суму 1858,38грн.
Згідно зі статті 18 ПК України податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків. Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.
Відповідно до п.168.1.1, п.168.1.5. статті 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно з пп.168.1.2 п.168.1 ст.168 Кодексу - податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.
Положеннями пп.168.1.4 п.168.1 ст.168 ПК України від 02.12.2010 року №2755-VI визначено, що якщо оподаткований дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Згідно пп.168.1.4 п.168.1 ст.168 ПК України від 02.12.2010 року №2755-VI - якщо оподаткований дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Відповідно до пп. 168.1.5 п.168.1 ст. 168 ПК України, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
У відповідності до підпункту 31.1 статті 31 ПК України визначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку податкового агента визначається календарною датою.
Згідно з п.36.1 ст.36 Кодексу податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом.
Відповідно до п.35.3 ст.35 ПК України порядок сплати податків та зборів встановлюється Кодексом для кожного податку окремо.
Згідно з пп.168.1.6 п.168.1 ст.168 ПК України для цілей розділу IV цього Кодексу та п.54.2 ст.54 Кодексу під терміном "граничний термін сплати до бюджету податку" розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом.
Згідно з п.54.2 ст.54 ПК України грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Відповідно до підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий агент зобов'язаний, зокрема, нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі.
Згідно з пунктом 164.1 статті 164 ПК України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
Податковий агент відповідно з положеннями п.57.1 ст.57 Кодексу зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Особи, які відповідно до п.176.2 ст.176 ПК України мають статус податкових агентів, зобов'язані: а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;
ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.
Відповідно до положень пп.54.3.5 п.54.3 ст.54 Кодексу - контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Згідно із п.168.1.1, п.168.1.5., статті 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Відповідно до п. 168.1.5, статті 168 ПК України якщо оподаткований дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки встановлені Кодексом для місячного податкового періоду.
В ході розгляду справи судом встановлено, що ПП "НАФТА БУК.ОІЛ" згідно договорів оренди нерухомості було проведено (здійснено) нарахування орендної плати в яких вказано терміни розрахунку, за оренду нерухомості на загальну суму 123742,99 грн., а саме:
1) ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 ) в сумі 30833,33 грн. за оренду нежитлового приміщення, а саме: Договір оренди нежитл. приміщ. №9/10 від 02.01.20 (Автопарк); Договір оренди нежитл. приміщення №10 від 16.10.19.
2) ОСОБА_2 (паспорт серії НОМЕР_2 ) в сумі 92909,66 грн. за нерухомість, а саме:
- Договір оренди землі №1 от 04.11.2019 Динівці;
- Договір оренди землі №2 от 04.11.2019 Маршинці;
- Договір оренди землі №3 от 04.11.2019 Зелений Гай;
- Договір оренди землі №4 от 04.11.2019 Строїнці;
- Договір оренди подорожнього сервісу з АЗС №5 Стр від 04.11.2019;
- Договір оренди подорожнього сервісу з АЗС №6 ЗелГай;
- Договір оренди подорожнього сервісу з АЗС №7 Динівці;
- Договір оренди подорожнього сервісу з АЗС №8 Маршинці;
Отже, позивач під час оренди зазначеної нерухомості виступає податковим агентом і саме на позивача покладається обов'язок щодо сплати податку з доходів фізичних осіб та військового збору.
Враховуючи зазначене вище колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що відповідачем вірно встановлено порушення позивачем пп.168.1.1, пп.168.1.2 п.168.1, пп.168.1.5, ст.168, пп.176.2 а) п.176.2 ст.176, пп.177.8 ст.177 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року (із змінами та доповненнями), а саме: ненарахування та неутримання до бюджету податку на доходи фізичних осіб, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок на загальну суму 22273,73 грн. та військового збору в сумі 1858,38 грн. при виплаті доходу фізичним особам на загальну суму 123742,99 грн.
В обґрунтування протиправності податкових повідомлень-рішень №00000/5794/Ж10/24-13-24-07, №00000/5793/Ж10/24-13-24-07, №00000/5795/Ж10/24-13-24-07 позивач зазначає, що відповідно до п.177.8. ст.177 ПК України під час нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності.
Разом з тим, ні під час перевірки, ні під час судового розгляду, документів, які б підтверджували реєстрацію орендодавців ОСОБА_1 та ОСОБА_2 фізичними особами-підприємцями та які б надали право ПП "НАФТА БУК.OІЛ" згідно законодавства, не виконувати функції податкового агента при нарахуванні (виплаті) доходу вказаним фізичним особам, не надано.
Відтак підстав для не утримання податку на доходи з фізичних осіб та військового збору з джерела виплати, на підставі п.177.8. ст.177 ПК України у позивача не було.
Окрім цього, перевіркою ПП "НАФТА БУК.ОІЛ", встановлено порушення пп.168.1.4, 168.1.5 п.168.1 статті 168 Податкового кодексу України, за період що перевірявся, а саме: встановлено, що податок на доходи фізичних осіб із заробітної плати до бюджету не перераховувався у строки встановлені законодавством, на загальну суму 9984,18 грн. за період з 17.10.2019р. по 31.12.2023р.
Під час розгляду справи було встановлено, що відповідачем під час перевірки первинних документів обліку (відомості по нарахуванню заробітної плати, банківські виписки, касові книги, головні книги та ін) виявлено, що позивачем нараховано податку на доходи фізичних осіб у сумі 2 199 848,22грн., проте перераховано лише 2 189 864,04грн., тобто не перераховано податку у сумі 9 984,18грн.
Відповідно до вимог п.168.1.2. ст.168 ПК України податок на доходи фізичних осіб повинен бути сплачений до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. В той же час, якщо дохід податковим агентом нараховується, але не виплачується платнику податку, то такий податок у відповідності до вимог п.168.1.5 ст.168 ПК України підлягає перерахуванню до бюджету у строки, встановлені для місячного податкового періоду, що не було зроблено позивачем.
Доказів сплати зазначеного податку в строки, встановлені Податковим кодексом України, не надано.
Враховуючи зазначене вище колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що відповідачем правомірно винесено спірні податкові повідомлення-рішення №00000/5794/Ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024, №00000/5793/Ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024, №00000/5795/Ж10/24-13-24-07 від 30.05.2024.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Приватного підприємство «НАФТА БУК.ОІЛ» залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22 вересня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Капустинський М.М.
Судді Шидловський В.Б. Сапальова Т.В.