Постанова від 09.12.2025 по справі 203/1471/25

Справа № 203/1471/25

Провадження № 3/0203/749/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2025 року м. Дніпро

Суддя Центрального районного суду міста Дніпра Вусик Є.О., за участі представника Південно-Східної митниці Фещенко І.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України, -

ВСТАНОВИЛА:

03.10.2024 Дніпровською митницею отримано лист Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Державної митної служби України від 03.10.2024 №20/20-02-01/7/1055 (вх. Дніпровської митниці №12546/4) в якому зазначено, що військова частина НОМЕР_2 не підтверджує фактичне отримання транспортного засобу марки «NISSAN NAVARA» з VIN № НОМЕР_3 , який перетинав митний кордон України, в якості гуманітарної допомоги.

Під час здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України транспортного засобу у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, автомобіля марки «NISSAN NAVARA» з VIN № НОМЕР_3 , встановлено, що зазначений автомобіль ввезено на митну територію України 18.07.2023 через пункт пропуску «Шегині - Медика», відділи митного оформлення № 1-4 митного поста «Мостиська» Львівської митниці на підставі декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 18.07.2023.

Згідно листа Львівської митниці від 26.11.2024 №7.4-5/20-03/7/32151 декларування товару здійснювалося громадянином ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 (зі змінами) «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», шляхом заповнення власноручно та поданням декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 18.07.2023, де в розділі 6 «Отримувач» вказано військову частину НОМЕР_2 Міністерства оборони України (код НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ) та надано лист військової частини НОМЕР_2 , а в розділі 9 «Вид допомоги»: NISSAN Navara VIN НОМЕР_5 .

Згідно службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Дніпровської митниці від 28.01.2025 №15/15-02/1222 вартість подібного транспортного засобу «NISSAN NAVARA», станом на 18.07.2023 становить 6 000,00 євро (що за курсом НБУ становить 246487,20 грн.).

Таким чином, ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України з приховуванням від митного контролю транспортний засіб марки «NISSAN NAVARA», VIN № НОМЕР_3 вартістю 246487,20 грн., шляхом подання митному органу як підстави для його переміщення документу, а саме, декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 18.07.2023, що містить неправдиві відомості щодо одержувача військової частини НОМЕР_2 .

Зазначені дії ОСОБА_1 мають ознаки порушення митних правил, передбачених частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату та час слухання справи був повідомлений належним чином, шляхом направлення судових повісток. Заяв про відкладення розгляду справи до суду не надходило.

В судовому засіданні представник митниці Фещенко І.С. вважала вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, доведеною доказами, що містяться у матеріалах адміністративної справи, та просила накласти на нього стягнення у виді 50 відсотків вартості товару - транспортного засобу, без його конфіскації.

Суд, заслухавши думку представника Південно-Східної митниці, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , приходить до наступного висновку.

Згідно ч. 1 ст. 198 МК України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України.

Відповідно до п. 57 ч.1 ст.4 МК України товари це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

На підставі ст. 336 МК України митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів, зокрема, шляхом перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу надаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України; направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Частинами 6 та 8 статті 264 МК України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставляння на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Згідно зі статтею 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Порушення митних правил передбачене диспозицією ч. 1 ст. 483 МК України, полягає у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для " переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск, через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 483 МК України відносно ОСОБА_1 , приходжу до висновку, що його вина доведена повністю та підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи, а саме:

- протоколом про порушення митних правил №0038/11000/2025 від 19.03.2025 року, відповідно до якого, ОСОБА_1 18.07.2023 року ввез на митну територію України через пункт пропуску «Шегині - Медика», відділи митного оформлення № 1-4 митного поста «Мостиська» Львівської митниці автомобіль марки «NISSAN NAVARA» з VIN № НОМЕР_3 , як гуманітарну допомогу (а.с. 4-7);

- декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 18.07.2023, яка підписана та подана ОСОБА_1 , де в розділі 6 «Отримувач» вказано військову частину НОМЕР_2 Міністерства оборони України (код НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ) та надано лист військової частини НОМЕР_2 , а в розділі 9 «Вид допомоги»: NISSAN Navara VIN НОМЕР_5 (а.с. 16);

- листом Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Державної митної служби України від 03.10.2024 №20/20-02-01/7/1055 (вх. Дніпровської митниці №12546/4) в якому зазначено, що військова частина НОМЕР_2 не підтверджує фактичне отримання транспортного засобу марки «NISSAN NAVARA» з VIN № НОМЕР_3 , який перетинав митний кордон України, в якості гуманітарної допомоги (а.с. 10-11);

- службовою запискою управління контролю та адміністрування митних платежів Дніпровської митниці від 28.01.2025 № 15/15-02/1222 вартість подібного транспортного засобу «NISSAN NAVARA», станом на 18.07.2023 становить 6 000,00 євро (що за курсом НБУ становить 246487,20 грн.) (а.с. 35-39).

Підстави, які б давали можливість вважати, що вищевказані докази є сумнівними та неправдивими, у суду відсутні, оскільки вони узгоджуються між собою та є такими, що повністю відповідають обставинам справи.

Таким чином, приведеною сукупністю доказів в повному обсязі доведена вина ОСОБА_1 в порушенні митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, а саме, у переміщенні товару через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача.

Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд приймає до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Тож, враховуючи характер вчиненого порушення, особу порушника та ступінь його вини, відсутність відомостей про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за аналогічні правопорушення, відсутність обставин, що пом'якшує та обтяжують відповідальність, суд вважає за необхідне застосувавши до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товару - транспортного засобу марки «NISSAN NAVARA», вартість якого, станом на 18.07.2023 становить 6 000,00 євро (що за курсом НБУ становить 246487,20 грн.), без конфіскації вказаного транспортного засобу, оскільки саме таке стягнення буде відповідати характеру вчиненого правопорушення та особі правопорушника.

Крім того, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, зокрема, результат розгляду даної справи, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605, 60 гривень.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 235, 257, 459 МК України, ст.ст. 10, 11, 252, 283, 285, 294 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 Митного кодексу України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил, а саме, автомобіля «NISSAN NAVARA» з VIN № НОМЕР_3 , у розмірі 123 243 (сто двадцять три тисячі двісті сорок три) гривні 60 (шістдесят) копійок, без конфіскації цього товару.

Суму штрафу у розмірі 123 243 (сто двадцять три тисячі двісті сорок три) гривні 60 (шістдесят) копійок, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , необхідно перерахувати на рахунок UA718999980355769000002160932, одержувач Південно-Східна митниця, код ЄДРПОУ 43971371, МФО 899998.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Центральний районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Є.О. Вусик