Постанова від 09.12.2025 по справі 580/1725/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/1725/24 Суддя (судді) першої інстанції: Паламар П.Г.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2025 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Кучми А.Ю.,

суддів Безименної Н.В., Ганечко О.М.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2024 року (м. Черкаси, дата складання повного тексту не зазначається) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції у Черкаській області про визнання протиправним та скасування наказу,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління Національної поліції у Черкаській області щодо проведення службового розслідування та складання висновку про результати проведення службового розслідування щодо порушення службової дисципліни від 01.01.2024 відносно начальника управління карного розшуку ГУНП в Черкаській області підполковника поліції ОСОБА_1 ;

- скасувати як протиправний наказ Головного управління Національної поліції у Черкаській області від 15.01.2024 №215 в частині притягнення начальника управління карного розшуку ГУНП в Черкаській області підполковника поліції ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани;

- стягнути судові витрати в сумі 20000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що матеріали службового розслідування не містять жодних фактів для проведення службового розслідування щодо можливого скоєння дисциплінарного проступку позивачем, як і не було надано дисциплінарною комісією можливості позивачу ознайомитися із висновком службового розслідування в день завершення розслідування для подання відповідних зауважень. Наголошено, що згідно з розділом II Порядку МВСУ №893 переліку підстав для проведення службового розслідування відносно поліцейського, в т.ч. керівника структурного підрозділу ГУНП, немає таких підстав, як «зменшення кількості задокументованих злочинів за ст. 307 КК України», «зменшення питомої ваги розкриття злочинів» та інших статистичних недоліків, які не пов'язані із вчиненням поліцейським кримінального та/або корупційного правопорушення, або приховування від обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні та адміністративні правопорушення. Таким чином, зі змісту висновку комісії ГУНП в Черкаській області від 01.01.2024 неможливо з'ясувати, в чому саме полягав склад дисциплінарного проступку в можливому діянні (дії чи бездіяльності) полковника ОСОБА_1 , позаяк окрім статистичної інформації про «падіння показників» у діяльності УКР ГУНП не наведено жодних конкретних фактів порушень законодавства у службовій діяльності позивача. За таких обставин, наказ ГУ Національної поліції в Черкаській області про притягнення до дисциплінарної відповідальності є безпідставний, оскільки в даному випадку позивачем не допущено жодних порушень дисципліни.

Відповідачем подано відзив на позов, в якому відповідач зазначив, що позивач обіймав керівну посаду, що передбачає відповідальність не тільки за свої дії/поведінку, але й роботу працівників очолюваного ним підрозділу. Тому є підстави для застосування до позивача дисциплінарного стягнення, які пов'язані як з обсягом функціональних обов'язків, так і суттю проступку, поставленого у провину. Наголошено, що упродовж 2023 року кількість розкритих кримінальних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів працівниками підрозділів карного розшуку Черкаської області становить 311. Водночас, кількість виявлених організованих груп та злочинних організацій у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів працівниками підрозділів карного розшуку Черкаської області становить - 1. Отже, під час проведення службового розслідування встановлено, що позивач в порушення Положення про управління карного розшуку ГУНП в Черкаській області, затвердженого наказом ГУНП від 21.08.2023 № 651 не на належному рівні організував проведення оперативно-розшукових заходів по виявленню та документуванню кримінальних правопорушень, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, в тому числі учинених злочинними групами, які мають міжрегіональні та міждержавні зв'язки, особливо в їх організованих формах, як наслідок під час наради Національної поліції України вказано на неналежну організацію роботи підпорядкованих підрозділів кримінальної поліції, а саме залишення поза увагою розгалуженої мережі наркозбувачів на території області, діяльність якої задокументовано та припинено працівниками Департаменту боротьби із наркозлочиніттю. Відтак, наказ Головного управління Національної поліції в Черкаській області № 215 від 15.01.2024 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» є правомірним. Щодо посилання позивача, що останнього не було повідомлено під розпис про дату та час початку, закінчення та правові підстави проведення службового розслідування, зазначено, що в ході проведення службового розслідування у позивача відібрано письмові пояснення, а тому доводи з даних підстав є необґрунтованими.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 25.04.2024 закрито провадження у справі в частині позовних вимог про визнання неправомірними дії Головного управління Національної поліції у Черкаській області щодо проведення службового розслідування та складання висновку про результати проведення службового розслідування щодо порушення службової дисципліни від 01.01.2024 відносно начальника управління карного розшуку ГУНП в Черкаській області підполковника поліції ОСОБА_1 у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області про визнання протиправним та скасування наказу.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2024 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування усіх фактичних обставин у справі. Апелянт наголошує, що матеріали службового розслідування не містять жодних фактів для проведення службового розслідування щодо можливого скоєння дисциплінарного проступку позивачем, як і не було надано дисциплінарною комісією можливості позивачу ознайомитися із висновком службового розслідування в день завершення розслідування для подання відповідних зауважень.

Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу в якому зазначено про безпідставність доводів апеляційної скарги, відсутність підстав для її задоволення та відсутність підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін.

Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, згідно витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 08.04.2022 №111 о/с ОСОБА_1 призначено начальником управління карного розшуку Головного управління Національної поліції в Черкаській області.

05.12.2023 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області надійшов лист Черкаського управління ДВБ НПУ від 05.12.2023 №1738/42-23/01-2023, у якому зазначено про незаконні дії з боку працівників поліції у інших областях держави, у т.ч. окремих поліцейських підрозділів ГУНП в Черкаській області, які ймовірно можуть бути причетними до протиправної діяльності, пов'язаної з незаконним обігом наркотичних засобів та речовин на території обслуговування, що у свою чергу може призвести до негативних наслідків, дискредитації та втрати авторитету органів поліції в цілому.

11.12.2023 до ГУНП за вхідним № 0110-2023 СЕД від 11.12.2023 надійшов протокол оперативної наради керівництва Національної поліції України від 05.12.2023 №42, згідно якого визначено розгляд результатів та проблемних питань проведення профілактичних заходів щодо боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів серед військовослужбовців. Крім цього, у розділі IV «Різне» вищезазначеного протоколу вказано на неналежну організацію роботи підпорядкованих підрозділів кримінальної поліції ГУНП в Черкаській області, а саме залишення поза увагою діяльності розгалуженої мережі наркозбувачів на території області, діяльність якої задокументовано та припинено працівниками Департаменту стратегічних розслідувань НПУ.

05.12.2023 ГУНП в Черкаській області відповідно до ст. 14, 15 та розділу 5 Дисциплінарного статуту Національної поліції України та п. 1 розділу II Порядку наказом №912 призначено службове розслідування за листом Черкаського управління ДВБ НПУ від 05.12.2023 №1738/42-23/01-2023 щодо порушень службової дисципліни окремими поліцейськими ГУНП в Черкаській області, що мають ознаки дисциплінарного проступку.

12.12.2023 ГУНП в Черкаській області наказом №956, внесені зміни в наказ від 05.12.2023 №912.

19.12.2023 ГУНП в Черкаській області наказом №975, продовжено строк службового розслідування призначеного наказом від 05.12.2023 №912.

За наслідками проведеного службового розслідування складено висновок, затверджений начальником ГУ НП в Черкаській області 01.01.2024, згідно з яким встановлено, що упродовж 11 місяців 2023 року підрозділами поліції Черкаської області задокументовано 1218 кримінальних правопорушень у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів. У 915 кримінальних провадженнях особам оголошено про підозру. Також, протягом 2023 року задокументовано 285 кримінальних правопорушень за ст. 307 КК України.

Водночас, встановлено, що за звітній період зареєстровано 782 злочини, пов'язані із незаконним виробництвом, виготовленням, придбанням, зберіганням, перевезенням чи пересиланням наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту. По 574 злочинах, попередньо зазначеної категорії, повідомлено про підозру 682 особам.

Наказом НПУ від 13.03.2023 №174 «Про затвердження переліку змін у штатах Національної поліції», в ГУНП в Черкаській області створено управління боротьби з наркозлочинністю.

Враховуючи організаційно-штатні зміни, наказом ГУНП від 14.09.2023 №709 затверджено Положення про управління боротьби з наркозлочинністю ГУНП в Черкаській області, яким визначено основні завдання і функції даного підрозділу.

Враховуючи викладене, до 14.09.2023 діяльність щодо протидії незаконному обігу наркотиків на території Черкаської області здійснювали працівники управління карного розшуку ГУНП в Черкаській області та секторів/відділів кримінальної поліції територіальних (відокремлених) підрозділів поліції ГУНП в Черкаській області.

Пунктом 1 розділу І Положення про управління карного розшуку Головного управління Національної поліції в Черкаській області, затвердженого наказом ГУНП від 21.08.2023 №651 (далі - Положення про УКР), та Положення про управління карного розшуку Головного управління Національної поліції в Черкаській області, затвердженого наказом ГУНП від 21.07.2020 № 2007 (яке діяло до 21.08.2023), визначено, що даний підрозділ є структурним підрозділом апарату Головного управління Національної поліції в Черкаській області, який входить до складу кримінальної поліції та відповідно до законодавства України забезпечує надання поліцейських послуг у сферах охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності.

Згідно пунктів 1, 4 розділу 2 Положення про УКР, завданням управління карного розшуку є надання у межах повноважень поліцейських послуг у сфері охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності. Забезпечення реалізації державної політики у сфері протидії незаконному обігу наркотичних засобів та психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів.

Підпунктом 9 пункту 1 розділу 3 Положення про УКР визначено, що функцією вказаного підрозділу є проведення оперативно-розшукових заходів по виявленню і документуванню тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, насамперед учинених злочинними групами, які мають міжрегіональні та міждержавні зв'язки, особливо в їх організованих формах.

Відповідно до пунктів 13, 14 розділу 3 Положення про УКР, до функцій управління відноситься забезпечення контролю за діяльністю підрозділів кримінальної поліції області щодо виконання Конституції України, законів України, наказів МВС України, Національної поліції України та ГУНП в Черкаській області з питань протидії злочинності.

Заслуховування на оперативних нарадах керівників підрозділів кримінальної поліції області, оперативних груп з питань організації оперативно-розшукової роботи з розкриття кримінальних правопорушень, розшуку осіб, які їх учинили, та осіб, зниклих безвісти. Підготовка відповідних управлінських рішень, спрямованих на усунення негативних тенденцій та покращення роботи.

З метою виконання вимог підпункту 30 пункту 5 розділу 5 Положення про Головне управління Національної поліції в Черкаській області, затвердженого наказом Національної поліції України від 06.11.2015 №40 (у редакції наказу Національної поліції України від 10.06.2020 № 449), працівниками УОАЗОР ГУНП на основі плану проведення оперативних нарад керівництва ГУНП, який розробляється щомісячно, щовівторка готується проект порядку денного чергової оперативної наради керівництва ГУНП з визначенням доповідача з кожного питання. Матеріали на нараду керівництва Головного управління (тези виступу та пропозиції до протоколу) надаються в УОАЗОР ГУНП відповідними галузевими службами апарату ГУНП.

УОАЗОР ГУНП забезпечує ведення протоколу наради керівництва ГУНП, у якому фіксується хід обговорення винесених на розгляд питань, а також ураховуються усні пропозиції, підтримані керівництвом ГУНП, які вносяться до протоколу наради керівництва ГУНП в ході обговорення питання.

Згідно з місячними планами проведення оперативних нарад керівництва ГУНП проведено аналіз з початку поточного року стану розгляду питань «Про стан розкриття та розслідування кримінальних правопорушень пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів» та встановлено, що зазначене питання виносилося на розгляд 9 разів, за результатами яких складено протоколи оперативних нарад керівництва ГУНП (протоколи від 07.02.2023 №11, від 18.04.2023 №37, від 16.05.2023 №50, від 06.06.2023 №65, від 04.07.2023 №75, від 01.08.2023 № 84, від 05.09.2023 №101, від 03.10.2023 №113, від 21.11.2023 №131).

Пропозиції від УКР ГУНП до протоколів нарад керівництва ГУНП від 18.04.2023 №37, від 16.05.2023 №50, від 06.06.2023 №65 та від 04.07.2023 №75 являють собою дублювання заходів, без зазначення дат виконання і звітування про результати проведеної роботи та при цьому погоджувалися заступником начальника Головного управління - начальником кримінальної поліції ГУНП, а проставлені завдання стосувалися лише начальників територіальних підрозділів поліції області.

Окрім цього, керівництвом ГУНП проводяться позапланові оперативні наради з питань щодо перевірки стану службової діяльності та заходів щодо усунення наявних недоліків у територіальних (відокремлених) підрозділах поліції області, про що складені протоколи нарад керівництва ГУНП (протоколи від 22.03.2023 №28, від 11.04.2023 №35, від 26.04.2023 №42, від 17.05.2023 №51 від 29.05.2023 №60, від 15.06.2023 №68, від 14.07.2023 №77, від 19.07.2023 №80, від 10.08.2023 №88, від 28.08.2023 №98, від 26.09.2023 №110, від 24.10.2023 №119, від 23.11.2023 №134, від 28.11.2023 №135, від 08.12.2023 №138).

Під час проведення наради керівництва Головного управління (протокол від 08.12.2023 №138) виявлено системність не виконання в повній мірі кожним підрозділом поліції зобов'язань, які взяли на себе керівники підрозділів поліції ГУНП (згідно завдань та заходів, передбачених протоколами нарад керівництва ГУНП), та виявлених у ході проведення наради недоліків щодо неналежної організації роботи з розкриття та оперативного супроводження кримінальних проваджень, передбачених статтями 309 та 307 КК України.

Пунктом 2 розділу І Положення про УКР визначено, що діяльність управління карного розшуку контролюється і координується заступником начальника Головного управління - начальником кримінальної поліції ГУНП в Черкаській області, відповідно до розподілу функціональних/посадових обов'язків.

З функціональними обов'язками заступника начальника ГУНП - начальника кримінальної поліції, які затверджені наказом ГУНП в Черкаській області від 14.12.2021 №1935, заступник начальника Головного управління - начальник кримінальної поліції ГУНП в Черкаській області підполковник поліції ОСОБА_2 ознайомлений 22.02.2022.

Встановлено, що в 2023 році у провадженні слідчих підрозділів ГУНП в Черкаській області перебувало 623 кримінальних провадження, пов'язані з незаконними збутами наркотичних засобів психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів (ст. 307 КК України).

Повідомлено про підозру у вчиненні незаконних збутів наркотичних засобів 91 особі у 70 кримінальних провадженнях поточного року (220 правопорушень). Упродовж 2023 року прийнято рішення про закриття у 44 кримінальних провадженнях. Із вказаної кількості кримінальних проваджень - 18 розпочаті на підставі рапортів та інформації працівників оперативних підрозділів.

Причинами закриття вказаних кримінальних проваджень стало те, що проведеними обшуками, негласними слідчими (розшуковими) діями та іншими оперативними заходами не здобуто доказів причетності осіб до збутів наркотичних засобів, що свідчить про неналежний оперативний супровід працівниками оперативних підрозділів, які не вживали заходів щодо здобуття доказів причетності осіб до вчинення злочинів.

Оперативний супровід кримінальних проваджень про незаконні збути наркотичних засобів за ст. 307 КК України здійснюється переважно працівниками секторів/відділів кримінальної поліції територіальних підрозділів ГУНП в Черкаській області, а також УКР ГУНП.

Робота працівників оперативних підрозділів з розкриття збутів наркотичних засобів та надання до слідчих підрозділів неперевіреної належним чином оперативної інформації про наркозбувачів є негативною практикою та призводить до закриття кримінальних проваджень.

Упродовж 2023 року слідчими прийнято рішення про закриття у 11 кримінальних провадженнях, розпочатих за фактами передачі посилок до місць ув'язнення в Черкаській області.

Також, у провадженні слідчих підрозділів ГУНП перебуває значна кількість кримінальних проваджень, пов'язаних зі збутами наркотиків до місць позбавлення волі СВК № 92 та СІЗО м. Черкаси, де їх виявляють в посилках працівники вказаних установ.

У залишку в провадженні слідчих підрозділів ГУНП перебуває 303 кримінальних правопорушення за ст. 307 КК України, 93 з яких розпочато в 2023 році та із загального залишку кримінальних проваджень 132 - це посилки до місць позбавлення волі.

08.12.2023 на оперативній нараді при керівництві ГУНП заслухано стан розслідування залишків кримінальних проваджень, пов'язаних з незаконними збутами наркотичних засобів, під час якого встановлено порушення поліцейськими вимог ст. 40 КПК України, розділів VI, XI Інструкції з організації взаємодії органів досудового розслідування з іншими органами та підрозділами Національної поліції України в запобіганні кримінальним правопорушенням, їх виявленні та розслідуванні, затвердженої наказом МВС від 07.07.2017 №575 (далі - Інструкція №575), зокрема під час розкриття та розслідування злочинів, пов'язаних з переправленням посилок із наркотичними засобами.

У таких провадженнях, через відсутність належної взаємодії з оперативними підрозділами вчасно, не витребувано відео з камер відеоспостереження з поштових відділень, звідки відправлялися посилки, що є першопочатковими заходами, спрямованими на встановлення осіб збувачів.

За результатом неналежної взаємодії та невиконання доручень слідчих та порушень вимог Інструкції № 575 під час розслідування втрачається можливість як встановити особу збувана, так і здобути будь-які докази його причетності до незаконної діяльності. У подальшому такі кримінальні провадження залишаються не розкритими, а винні особи не притягнуті до кримінальної відповідальності.

Також, мають місце факти безрезультативного проведення негласних слідчих (розшукових) дій у кримінальних провадженнях про незаконні збути наркотичних засобів за ініціативними рапортами працівників оперативних підрозділів. У таких кримінальних провадженнях проведено НСРД та у подальшому прийнято рішення про закриття на підставі п. 2 ч.1 ст. 284 КПК України.

Пунктом 2.1 Положення про управління карного розшуку ГУНП в Черкаській області, затвердженого наказом ГУНП від 21.08.2023 №651, начальник управління карного розшуку ГУНП підполковник поліції ОСОБА_1 , уживає організаційних і практичних заходів, спрямованих на підвищення ефективності оперативно-службової діяльності УКР ГУНП, а також першочергових і подальших оперативно-розшукових заходів з установлення і викриття осіб, причетних до вчинення кримінальних правопорушень та вдосконалення практики їх розкриття.

Відповідно до пунктів 1 та 3 розділу 4 Положення про УКР, підполковник поліції Шафієв К.С. здійснює безпосереднє керівництво діяльністю Управління карного розшуку ГУНП в Черкаській області, несе персональну відповідальність за належне виконання покладених на УКР завдань і функцій, стан службової дисципліни, виконання вимог цього Положення і повинен постійно їх контролювати. Здійснює безпосереднє керівництво сектором агентурно-оперативної роботи, організаційно-методичним сектором, сектором розшуку злочинців і зниклих громадян, оперативно-пошуковим відділом, відділом розкриття злочинів проти власності, сектором протидії шахрайству, сектором розкриття незаконних заволодінь транспортними засобами, відділом розкриття злочинів проти особи, сектором боротьби з незаконним обігом зброї та вибухівки, сектором протидії груповій злочинності та розкриття злочинів спрямованих на порушення рівності громадян, режимно-секретним сектором, канцелярією.

Встановлено, що упродовж 2023 року кількість розкритих кримінальних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів працівниками підрозділів карного розшуку Черкаської області становить - 311. Водночас, кількість виявлених організованих груп та злочинних організацій у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів працівниками підрозділів карного розшуку Черкаської області становить - 1.

Таким чином, підполковник поліції ОСОБА_1 , в порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 2 (Завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сфері протидії злочинності), п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 18 (Поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва), п.п. 2, 3, 6 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» (Поліція відповідно до покладених на неї завдань: виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень у межах визначеної підслідності), п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» (Підрозділи, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, зобов'язані у межах своїх повноважень відповідно до законів, що становлять правову основу оперативно-розшукової діяльності, вживати необхідних оперативно-розшукових заходів щодо попередження, своєчасного виявлення і припинення кримінальних правопорушень та викриття причин і умов, які сприяють вчиненню кримінальних правопорушень, здійснювати профілактику правопорушень), п. 2.1 розділу 2, п. 1 та п. 13 розділу 3, п. 3 розділу 4 Положення про управління карного розшуку ГУНП в Черкаській області, затвердженого наказом ГУНП від 21.08.2023 № 651, не вжив необхідних заходів, зокрема організаційних щодо попередження, своєчасного виявлення і припинення кримінальних правопорушень та викриття причин і умов, які сприяють вчиненню кримінальних правопорушень, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних речовин, не вжив заходів щодо підвищення ефективності оперативно-службової діяльності УКР ГУНП. Не забезпечив належний контроль за діяльністю підрозділів кримінальної поліції області щодо виконання Конституції України, законів України, наказів МВС України, Національної поліції України та ГУНП в Черкаській області з питань протидії злочинності, зокрема в частині незаконного обігу наркотичних речовин.

Отже, під час проведення службового розслідування встановлено, що позивач не на належному рівні організував проведення оперативно-розшукових заходів по виявленню та документуванню кримінальних правопорушень, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, в тому числі учинених злочинними групами, які мають міжрегіональні та міждержавні зв'язки, особливо в їх організованих формах, як наслідок під час наради Національної поліції України вказано на неналежну організацію роботи підпорядкованих підрозділів кримінальної поліції, а саме залишення поза увагою розгалуженої мережі наркозбувачів на території області, діяльність якої задокументовано та припинено працівниками Департаменту боротьби із наркозлочиніттю.

Дослідженні протоколи оперативних нарад підтверджують факт неефективних управлінських рішень, крім постановки завдань інших форм управління (керування) не забезпечено: не узагальнювались результати, не відслідковувалось виконання поставлених завдань, не здійснювалось заходи впливу та не було ініційовано питання про вжиття дисциплінарних заходів реагування.

На підставі встановлених фактів, службове розслідування, закінчено, зокрема п. 3 висновків за вчинення дисциплінарного проступку, що виразилось в порушенні вимог порушенні вимог п. 3 ч. 1 ст. 2, п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 18, п.п. 2, 3, 6 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», п, 2.1 розділу 2, п.п. 9 п. 1 та п. 13 розділу 3, п. 3 розділу 4 Положення про управління карного розшуку Головного управління Національної поліції в Черкаській області, затвердженого наказом ГУНП від 21.08.2023 № 651, запропоновано начальника управління карного розшуку ГУНП в Черкаській області підполковника поліції ОСОБА_1 притягти до дисциплінарної відповідальності у виді догани.

На підставі висновку службового розслідування затвердженого начальником ГУНП 01.01.2024, ГУНП в Черкаській області видано наказ №215 від 15.01.2024 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», яким у п. 2 визначено, що за вчинення дисциплінарного проступку, що виразилось в порушенні вимог п. 3 ч. 1 ст. 2, п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 18, п.п. 2, 3, 6 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», п, 2.1 розділу 2, п.п. 9 п. 1 та п. 13 розділу 3, п. 3 розділу 4 Положення про управління карного розшуку Головного управління Національної поліції в Черкаській області, затвердженого наказом ГУНП від 21.08.2023 №651, начальнику управління карного розшуку ГУНП в Черкаській області підполковнику поліції ОСОБА_1 оголошено догану.

05.02.2024 ОСОБА_1 ознайомлений зі спірним наказом.

Позивач, вважаючи оскаржуваний наказ в частині оголошення догани щодо себе протиправним, звернувся з даним позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що висновок про порушення позивачем вимог ст. 18 Закону України «Про Національну поліції», Дисциплінарного статуту Національної поліції України, зроблені у висновку службового розслідування, є обґрунтовані та доведені, а п. 2 оскаржуваного наказу «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», є правомірним та не підлягає до скасування.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України «Про Національну поліцію» №580-VIII від 02.07.2015.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 2 Закону №580-VIII, завданням поліції є надання поліцейських послуг у сфері протидії злочинності.

Частиною 1 ст. 18 Закону №580-VIII, визначено, що поліцейський зобов'язаний, в тому числі, неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.

Підпунктами 2, 3 ч. 1 ст. 23 Закону №580-VIII визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань: виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Закону №580-VIII підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Дисциплінарний статут Національної поліції України, затверджений Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» від 15.03.2018 №2337-VIII (далі - Статут) визначає сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження. Дія Статуту поширюється на поліцейських та осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, які повинні неухильно додержуватися його вимог.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1 Статуту службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції, законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників. Службова дисципліна ґрунтується на створенні необхідних організаційних та соціально-економічних умов для чесного, неупередженого і гідного виконання обов'язків поліцейського, повазі до честі і гідності поліцейського, вихованні сумлінного ставлення до виконання обов'язків поліцейського шляхом зваженого застосування методів переконання, заохочення та примусу.

Частиною 3 ст. 1 Статуту передбачено, що службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України "Про Національну поліцію", зобов'язує поліцейського: 1) бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; 2) знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки; 3) поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень; 4) безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; 5) вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника; 6) утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України; 7) утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини; 8) знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку; 9) підтримувати рівень своєї підготовки (кваліфікації), необхідний для виконання службових повноважень; 10) берегти службове майно, забезпечувати належний стан зброї та спеціальних засобів; 11) поважати честь і гідність інших поліцейських і працівників поліції, надавати їм допомогу та стримувати їх від вчинення правопорушень; 12) дотримуватися правил носіння однострою та знаків розрізнення; 13) сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції; 14) під час несення служби поліцейському заборонено перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп'яніння.

Підпунктами 1, 2 пункту 1 розділу II Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 №1179 визначено, що під час виконання службових обов'язків поліцейський повинен неухильно дотримуватися положень Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського, професійно виконувати свої службові обов'язки, діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що визначені Конституцією, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, міжнародними договорами України, а також вказаними Правилами.

Частиною 5 розділу І Правил встановлено, що поліцейський здійснює свою діяльність відповідно до основоположних принципів, які закріплені в Конституції України, Законі України «Про Національну поліцію», інших законодавчих актах України, а також у цих Правилах, зокрема: верховенства права; дотримання прав і свобод людини; законності; відкритості та прозорості; політичної нейтральності; взаємодії з населенням на засадах партнерства; безперервності; справедливості, неупередженості та рівності.

Пунктом 1 ч. 3 розділу V Правил, керівник органу (підрозділу) поліції повинен: бути прикладом дотримання Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, професійно-етичних вимог, основних принципів професійної діяльності та правил поведінки поліцейських, визначених цими Правилами, а також вимагати їх дотримання від підлеглих.

Частиною 2 ст. 19 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Відповідно до ст. 12 Статуту, дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

Згідно ст. 13 Статуту, дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.

До поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції.

Суд першої інстанції вірно вказав, що мотиви прийняття спірного наказу в частині позивача, наступні: позивач, як керівник не на належному рівні організував проведення оперативно-розшукових заходів по виявленню та документуванню кримінальних правопорушень, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, в тому числі учинених злочинними групами, які мають міжрегіональні та міждержавні зв'язки, особливо в їх організованих формах, а саме залишення поза увагою розгалуженої мережі наркозбувачів на території області, діяльність якої задокументовано та припинено працівниками Департаменту боротьби із наркозлочиніттю.

Абзацом 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», визначено, що оперативно-розшукова діяльність здійснюється оперативними підрозділами Національної поліції - підрозділами кримінальної та спеціальної поліції.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» визначено, що підрозділи, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, зобов'язані у межах своїх повноважень відповідно до законів, що становлять правову основу оперативно-розшукової діяльності, вживати необхідних оперативно-розшукових заходів щодо попередження, своєчасного виявлення і припинення кримінальних правопорушень та викриття причин і умов, які сприяють вчиненню кримінальних правопорушень, здійснювати профілактику правопорушень.

Пунктом 1 розділу І Положення про управління карного розшуку Головного управління Національної поліції в Черкаській області, затвердженого наказом ГУНП від 21.08.2023 №651 та Положення про управління карного розшуку Головного управління Національної поліції в Черкаській області, затвердженого наказом ГУНП від 21.07.2020 №2007, визначено, що даний підрозділ є структурним підрозділом апарату Головного управління Національної поліції в Черкаській області, який входить до складу кримінальної поліції та відповідно до законодавства України забезпечує надання поліцейських послуг у сферах охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності.

Згідно пунктів 1, 4 розділу 2 Положення про УКР, завданням управління карного розшуку є надання у межах повноважень поліцейських послуг у сфері охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності. Забезпечення реалізації державної політики у сфері протидії незаконному обігу наркотичних засобів та психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів.

Підпунктом 9 пункту 1 розділу 3 Положення про УКР визначено, що функцією вказаного підрозділу є проведення оперативно-розшукових заходів по виявленню і документуванню тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, насамперед учинених злочинними групами, які мають міжрегіональні та міждержавні зв'язки, особливо в їх організованих формах.

Відповідно до пунктів 13, 14 розділу 3 Положення про УКР, до функцій управління відноситься забезпечення контролю за діяльністю підрозділів кримінальної поліції області щодо виконання Конституції України, законів України, наказів МВС України, Національної поліції України та ГУНП в Черкаській області з питань протидії злочинності.

Як встановлено службовим розслідуванням, упродовж 2023 року до 14.09.2023 діяльність щодо протидії незаконному обігу наркотиків на території Черкаської області здійснювали працівники управління карного розшуку ГУ НП в Черкаській області та секторів/відділів кримінальної поліції територіальних (відокремлених) підрозділів поліції ГУНП в Черкаській області. Вказано, що в наслідок відсутності оперативного супроводу в кримінальних провадженях про незаконні збути наркотичних засобів за ст. 307 КК України та надання до слідчих підрозділів неперевіреної належним чином оперативної інформації про наркозбувачів призводить до закриття кримінальних проваджень. При чому, підготовка відповідних управлінських рішень, спрямованих на усунення негативних тенденцій та покращення роботи не велася. Також, мають місце факти безрезультативного проведення негласних слідчих (розшукових) дій у кримінальних провадженнях про незаконні збути наркотичних засобів за ініціативними рапортами працівників оперативних підрозділів.

Пунктом 2.1 Положення про управління карного розшуку ГУНП в Черкаській області, затвердженого наказом ГУНП від 21.08.2023 №651, начальник управління карного розшуку ГУНП підполковник поліції ОСОБА_1 , уживає організаційних і практичних заходів, спрямованих на підвищення ефективності оперативно-службової діяльності УКР ГУНП, а також першочергових і подальших оперативно-розшукових заходів з установлення і викриття осіб, причетних до вчинення кримінальних правопорушень та вдосконалення практики їх розкриття.

Відповідно до пунктів 1 та 3 розділу 4 Положення про УКР, підполковник поліції ОСОБА_1 здійснює безпосереднє керівництво діяльністю Управління карного розшуку ГУНП в Черкаській області, несе персональну відповідальність за належне виконання покладених на УКР завдань і функцій, стан службової дисципліни, виконання вимог цього Положення і повинен постійно їх контролювати. Здійснює безпосереднє керівництво сектором агентурно-оперативної роботи, організаційно-методичним сектором, сектором розшуку злочинців і зниклих громадян, оперативно-пошуковим відділом, відділом розкриття злочинів проти власності, сектором протидії шахрайству, сектором розкриття незаконних заволодінь транспортними засобами, відділом розкриття злочинів проти особи, сектором боротьби з незаконним обігом зброї та вибухівки, сектором протидії груповій злочинності та розкриття злочинів спрямованих на порушення рівності громадян, режимно-секретним сектором, канцелярією.

Процедура проведення службового розслідування стосовно поліцейського, права учасників службового розслідування, порядок оформлення його результатів, прийняття та реалізації рішень за результатами службового розслідування, визначена Порядком проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2018 року №893 (далі - Порядок № 893).

Згідно п. 1 розділу II Порядку № 893, службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.

Підставами для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

Відповідно до п. 1 розділу V Порядку № 893, проведення службового розслідування полягає в діяльності дисциплінарної комісії із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин його вчинення, установлення причин і умов учинення дисциплінарного проступку, вини поліцейського, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин учинення дисциплінарних проступків.

Зі змісту зазначених правових приписів вбачається, що недотримання працівником Національної поліції службової дисципліни, не належне виконання обов'язків поліцейського, має наслідком вчинення ним дисциплінарного проступку та можливості подальшого притягнення останнього до дисциплінарної відповідальності. При цьому, обставини дисциплінарного проступку мають встановлюватись під час службового розслідування з можливістю надання поліцейським відповідних пояснень.

Таким чином посилання позивача, щодо відсутності фактів порушення законодавства в службовій діяльності ОСОБА_1 та не наведення конкретних фактів порушення позивачем виконавської дисципліни є безпідставним, оскільки неналежне здійснення контролю та координації діяльності управління карного розшуку привело до неналежної організації роботи підпорядкованих підрозділів кримінальної поліції.

Колегія суддів звертає увагу, що встановлені у справі обставини свідчать про відсутність контролю та координації діяльності підрозділів кримінальної поліції з боку підполковника поліції ОСОБА_1 .

Контроль - перевірка виконання законів, рішень тощо. Є однією з найважливіших функцій державного управління.

Координація - функція управління, що означає узгодження, впорядкування діяльності, покликана забезпечити правильне співвідношення дій різних учасників, суб'єктів.

Координація діяльності - це встановлення єдності та узгодженості дій суб'єктів, що передбачає розробку спільних планів їх діяльності, спрямованих на об'єднання зусиль й їх зосередження на пріоритетних напрямках, з метою досягнення ефективності, дієвості, результативності.

Таким чином посилання апелянта, що не наведено жодних фактів порушення законодавства в службовій діяльності підполковника поліції ОСОБА_1 та не наведено конкретних фактів порушення позивачем виконавської дисципліни є безпідставним та необґрунтованим, так як неналежне здійснення контролю та координації діяльності управління карного розшуку привело до неналежної організації роботи підпорядкованих підрозділів кримінальної поліції, а саме залишення поза увагою розгалуженої мережі наркозбувачів на території області, діяльність якої задокументовано та припинено працівниками Департаменту боротьби із наркозлочиніттю.

Щодо посилання позивача, що в наказі від 05.12.2023 «Про призначення та проведення службового розслідування» та в листі Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки відсутні жодні посилання на проведення службового розслідування за фактом можливого скоєння дисциплінарного проступку начальником управління карного розшуку ГУНП в Черкаській області ОСОБА_1 , то суд першої інстанції вірно вказав, що підставою проведення службового розслідування було порушення службової дисципліни окремими поліцейськими ГУНП в Черкаській області.

Згідно статті 14 Дисциплінарного статуту Національної поліції України службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського. Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.

Наказом ГУНП в Черкаській області від 05.12.2023 № 912 «Про призначення та проведення службового розслідування, формування дисциплінарної комісії» призначено службове розслідування за листом Черкаського управління ДВБ НПУ від 05.12.2023 № 1738/42-23/01-2023 щодо порушень службової дисципліни окремими поліцейськими ГУНП в Черкаській області.

Згідно п. 4 Розділу 5 Порядку службове розслідування має встановити: наявність чи відсутність складу дисциплінарного проступку в діянні (дії чи бездіяльності) поліцейського, з приводу якого (якої) було призначено службове розслідування; наявність чи відсутність порушень положень законів України чи інших нормативно-правових актів, організаційно-розпорядчих документів або посадових інструкцій; ступінь вини кожної з осіб, що вчинили дисциплінарний проступок, тощо.

Враховуючи те, що підставою проведення службового розслідування було порушення службової дисципліни окремими поліцейськими ГУНП в Черкаській області, то під час розслідування встановлювався склад дисциплінарного проступку і у діях позивача та досліджувалося питання ступеню вини позивача, який є керівником управління карного розшуку та здійснює контроль та координацію діяльності підпорядкованого особового складу.

Також не заслуговує уваги і посилання позивача, що останнього не було повідомлено під розпис про дату та час початку, закінчення та правові підстави проведення службового розслідування, оскільки спростовується матеріалами службового розслідування - наданням пояснень.

В ході проведення службового розслідування у позивача відібрано письмові пояснення, а саме 18.12.2023.

Відповідно до п.2 Розділу 4 Порядком проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженим наказом МВС України від 07.11.2018 № 893 поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, під час його проведення має право: надавати пояснення, подавати відповідні документи та матеріали, що стосуються обставин, які досліджуються; ознайомлюватися з матеріалами, зібраними під час проведення службового розслідування, робити їх копії за допомогою технічних засобів з урахуванням обмежень, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, Законами України «Про захист персональних даних», «Про державну таємницю» та іншими законами.

Крім цього, необґрунтованим є посилання апелянта, що останнього не ознайомлено з висновком службового розслідування, чим обмежено позивача у подані відповідних зауважень (пояснень по суті викладених порушень), оскільки відповідно до дисциплінарного статуту та Порядку поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, під час його проведення має право: надавати пояснення, подавати відповідні документи та матеріали, що стосуються обставин, які досліджуються; ознайомлюватися з матеріалами, зібраними під час проведення службового розслідування, робити їх копії за допомогою технічних засобів.

Підсумковим документом службового розслідування є висновок службового розслідування, який складається зі вступної, описової та резолютивної частин. Висновок службового розслідування затверджує керівник, який його призначив, або особа, яка виконує обов'язки керівника. Враховуючи думку членів дисциплінарної комісії та на підставі поданих матеріалів службового розслідування уповноважений керівник може прийняти рішення про накладення на поліцейського іншого виду дисциплінарного стягнення, що відрізняється від запропонованого дисциплінарною комісією.

Відповідно до ст.31 Дисциплінарного статуту поліцейський може оскаржити дисциплінарне стягнення, а саме - подати рапорт про перегляд застосованого до нього дисциплінарного стягнення або його скасування протягом трьох днів з дня його виконання (реалізації) шляхом подання рапорту до прямого керівника особи, яка застосувала дисциплінарне стягнення, а також шляхом звернення до суду в установленому порядку. Подання поліцейським рапорту про перегляд або скасування такого дисциплінарного стягнення, як звільнення з посади або звільнення зі служби в поліції, здійснюється протягом п'яти днів, але не пізніше видання наказу по особовому складу про виконання такого стягнення.

В свою чергу апелянт, був обізнаним про проведення службового розслідування та надав письмові пояснення, проте не скористався своїм правами передбаченими Дисциплінарним статутом Національної поліції України.

Щодо посилання апелянта на п.14 розділу 3 Положення про дисциплінарні комісії в Національній поліції України, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2028 № 893, колегія суддів звертає увагу, що згідно цього пункту голова дисциплінарної комісії після затвердження висновку службового розслідування за письмово оформленим волевиявленням поліцейського, стосовно якого проводилося службове розслідування, забезпечує ознайомлення його із затвердженим висновком службового розслідування, а також з матеріалами, зібраними в процесі його проведення, з дотриманням вимог законодавства України.

Враховуючи те, що апелянт не звертався з письмовим рапортом про ознайомлення з висновком та матеріалами службового розслідування, а тому безпідставним є посилання про порушення його прав.

Враховуючи вищевикладене, підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності позивача став дисциплінарний проступок, сутність якого полягає у не вжитті необхідних заходів, зокрема організаційних щодо попередження, своєчасного виявлення і припинення кримінальних правопорушень та викриття причин і умов, які сприяють вчиненню кримінальних правопорушень, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних речовин, не вжиття заходів щодо підвищення ефективності оперативно-службової діяльності УКР ГУНП.

Не забезпечення належного контроль за діяльністю підрозділів кримінальної поліції області щодо виконання Конституції України, законів України, наказів МВС України, Національної поліції України та ГУНП в Черкаській області з питань протидії злочинності, зокрема в частині незаконного обігу наркотичних речовин.

Крім того, в матеріалах справи та матеріалах службового розслідування відсутні докази вчинення ОСОБА_1 дій спрямованих на підготовку відповідних управлінських рішень, спрямованих на усунення негативних тенденцій та покращення роботи управління.

Приписами ч. 7 ст. 19 Дисциплінарного статуту встановлено, що у разі встановлення вини поліцейського за результатами проведеного службового розслідування видається письмовий наказ про застосування до поліцейського одного з видів дисциплінарного стягнення, передбаченого статтею 13 цього Статуту, зміст якого оголошується особовому складу органу поліції.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що накладення дисциплінарного стягнення здійснено ГУНП на підставі висновку службового розслідування та його матеріалів у відповідності, у межах повноважень та з метою, що визначено Законом України «Про Національну поліцію» та Дисциплінарним статутом Національної поліції України, тому наказ Головного управління Національної поліції в Черкаській області № 215 від 15.01.2024 є правомірним та не підлягає скасуванню.

Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .

Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду є законним і обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування не має.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2024 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 09.12.2025.

Головуючий суддя: А.Ю. Кучма

Судді: Н.В. Безименна

О.М. Ганечко