Постанова від 08.12.2025 по справі 320/1771/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/1771/21 Суддя (судді) першої інстанції: Лиска І.Г.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ганечко О.М.,

суддів Василенка Я.М.,

Кузьменка В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 , з позовною заявою до Головного управління Національної поліції у Київській області в якій просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Київській області оформлені листом за № 33/0 - 95 с/к від 01.12.2020 року щодо не виготовлення ОСОБА_1 , довідки про розмір додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.09.2019 року;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Київській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області для перерахунку пенсії з 01.09.2019 року довідку, якою включити до існуючого розрахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , додаткові види грошового забезпечення за рівнозначною посадою начальника сектору - начальника слідчого відділення у вигляді: надбавки за специфічні умови проходження служби в розмірі 55% та премії, що фактично виплачена за вказаною посадою у вересні 2019 року, які передбачені Постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 та Наказом МВС України від 06.04.2016 №260.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про протиправність відмови відповідача щодо виготовлення оновленої довідки, оскільки станом на 01.12.2020 року Кабінетом Міністрів України не приймалося жодного рішення щодо перерахунку пенсії особам, звільненим зі служби в поліції (поліцейським), законні підстави щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсутні.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.02.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами та запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити, стверджував, що підставою для підготовки і подання до ГУ ПФУ у Київській області довідки про розмір грошового забезпечення є виключно надіслані списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно із додатком до Порядку. Крім того, Кабінет Міністрів України не приймав рішень про перерахунок пенсій поліцейським, а з дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року розміри грошового забезпечення поліцейських не змінювались та нові види грошового забезпечення не вводилися.

Рішенням Київського окружного адміністративного від 23 грудня 2022 року, адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Київській області оформлені листом за № 33/0 - 95 с/к від 01.12.2020 щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Київській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області для перерахунку пенсії з 01.10.2019 року довідку якою включити до існуючого розрахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , додаткові види грошового забезпечення за рівнозначною посадою начальника сектору - начальника слідчого відділення у вигляді: надбавки за специфічні умови проходження служби в розмірі 55% та премії, що фактично виплачена за вказаною посадою у вересні 2019 року, які передбачені Постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 та Наказом МВС України від 06.04.2016 №260.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Головне управління Національної поліції у Київській області подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову постанову, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2025 відкрито апеляційне провадження та призначено апеляційну скаргу до розгляду в порядку письмового провадження на 26.11.2025.

Розгляд апеляційної скарги 26.11.2025 не здійснювався, у зв'язку з перебуванням головуючого судді у відрядженні.

Дану справу розглянуто в порядку письмового провадження, оскільки, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Виконуючи вимоги процесуального законодавства, колегія суддів ухвалила продовжити строк розгляду апеляційної скарги, згідно норм ст. 309 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Головного управління Національної поліції у Київській області підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції України в Київській області від 21.10.2016 №644 о/с (по особовому складу) звільнено зі служби в поліції, відповідно до пункту 2 (через хворобу) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».

При звільненні зі служби в поліції позивачу видано грошовий атестат №5, відповідно до якого грошове забезпечення ОСОБА_1 (стаж служби станом на 21.10.2016 визначено 13 рік 03 місяці 03 дні) складається з таких складових:

- посадовий оклад 2700,00 грн.;

- оклад за спеціальним званням 1800,00 грн.;

- надбавка за стаж служби (30%) 1350,00 грн.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію по інвалідності 2-ї групи відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Пенсійним фондом України 19.04.2017.

Позивач 05.11.2020 звернувся до Головного управління Національної поліції в Київській області із заявою, в якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в яку включити надбавку за специфічні умови проходження служби.

У відповідь на вказану заяву Головне управління Національної поліції в Київській області листом від 01.12.2020 № 33/0 - 95 с/к повідомило позивачу про те, що законні підстави щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу відсутні, оскільки на даний час до відповідача не надходили списки та будь-яка інформація щодо підготовки довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонерам з числа поліцейських, та Кабінетом Міністрів України не приймалося жодного рішення щодо перерахунку пенсії особам, звільненим зі служби в поліції (поліцейським).

Наведене стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що копією грошового атестата №5 підтверджено, що при призначенні позивачу пенсії по інвалідності для обчислення розміру пенсійної виплати надбавка за специфічні умови проходження служби не враховувалась.

Таким чином, станом на вересень 2019 року, мало місце збільшення грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, з урахуванням якого позивач має право на перерахунок його пенсії.

Суд зазначив, що на позивача, який набув право на пенсійне забезпечення як працівник поліції, не поширювались положення пункту 3 Постанови №103. Як наслідок, на визначення умов для перерахунку пенсії позивача не впливає факт набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, яким визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

На переконання суду першої інстанції, оскільки у вересні 2019 року розмір грошового забезпечення поліцейського за прирівняною посадою збільшився за рахунок виплати надбавки за специфічні умови проходження служби, з 01.10.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) позивач має право на перерахунок його пенсії, виходячи з розміру складових, визначених Постановою №988 та Порядком №260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

Суд вважав за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Київській області оформлені листом за № 33/0 - 95 с/к від 01.12.2020 року щодо не виготовлення ОСОБА_1 , довідки про розмір додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.09.2019 року.

Отже, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Натомість, апелянт вважає вказані висновки суду необґрунтованими та помилковими, оскільки:

- до ГУНП в Київській області не надходила інформація щодо підготовки довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонерам з числа поліцейських;

- станом на 24.03.2021 КМУ не приймалось жодне рішення щодо перерахунку пенсій особам, звільненим зі служби в поліції (поліцейським), законні підстави щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу відсутні;

- набрання законної сили (19 листопада 2019 року) рішення у справі № 826/12704/18, яким було визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103, не зумовило виникнення у позивача права на перерахунок пенсії як у особи, яка проходила службу в органах Національної поліції, вказані обставини не можуть слугувати підставою для надання до ГУ ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, оскільки пенсію позивачу призначено як особі, звільненій зі служби в Національній поліції.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" від 02 лютого 2015 року № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII) визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон № 2262-ХІІ.

Так, положеннями статті 43 Закону № 2262-ХІІ, передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За приписами статті 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов перерахунку пенсій та розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а особа, яка отримує пенсію згідно з Законом № 2262-XII, має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: у Національній гвардії України - державним органом, у якому вони перебували на пенсійному обліку до 1 січня 2007 року; у штабах і військах Цивільної оборони України, що ліквідовані, органах та підрозділах служби цивільного захисту та Держтехногенбезпеки - ДСНС; у розвідувальних підрозділах органів державної безпеки колишнього Союзу РСР та Служби безпеки України, що ліквідовані, - Службою зовнішньої розвідки за відповідними посадами у такому державному органі на момент виникнення права на перерахунок пенсії; в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін'юсті) - Мін'юстом; в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

Так, Постановою № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, зокрема установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, та затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Зміни до схем посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10, якими б змінювався розмір посадового окладу, не вносилися.

Приписами пунктів 4 та 5 Постанови № 988 (у редакції, чинній на момент звільнення позивача) надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: установлювати: посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2 - 10; надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Преміювання Голови Національної поліції та заступників Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ і на підставі поданого Міністерством фінансів висновку; 3) надавати поліцейським матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі посадового окладу.

Виплачувати: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі; 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням; 7) надбавку за почесне звання заслужений - у розмірі 10 відсотків посадового окладу. Надбавка за почесне звання заслужений виплачується, коли виконання поліцейськими службових обов'язків згідно з посадами збігається за профілем з почесним званням; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

З наведеного слідує, що на момент призначення пенсії позивачу Постановою № 988 було передбачено установлення надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та здійснення преміювання, проте, такі виплати поліцейським не здійснювались до вересня 2019 року.

Зміни до Постанови № 988 щодо розмірів додаткових видів грошового забезпечення таких, як надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, яка має постійний характер (про яку позивач просив у заяві), після звільнення ОСОБА_1 та за нормами, чинними на момент звернення позивача за довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, не вносились.

З цього приводу, слід зауважити, що виплата поліцейському за посадою, яку займав ОСОБА_1 після дати його звільнення, надбавки за специфічні умови проходження служби не є введенням нових додаткових видів грошового забезпечення для відповідної категорій осіб у розумінні частини 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ, а відтак не зумовлює виникнення підстав для перерахунку пенсії.

За висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 10.08.2022 у справі № 580/493/20, підставою для проведення перерахунку пенсії, є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.

Порядком № 260, установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п.7 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за почесне звання заслужений (п. 8 розділу ІІ Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9 розділу ІІ Порядку № 260); доплата за вчене звання (п.10 розділу ІІ Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (п. 11 розділу ІІ Порядку № 260).

Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Отже, Порядок № 260 не встановлює нові види грошового забезпечення поліцейських та не змінює їх розміри, а лише визначає порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції відповідно до визначених Постановою № 988 розмірів та видів.

Крім того, надбавка за специфічні умови проходження служби була передбачена ще у первісній редакції Порядку № 260 від 06.04.2016.

Наказом МВС № 539 від 17.07.2020, який набрав чинності з 21.08.2020, абз. 2-3 п. 4 розділу ІІ Порядку № 260 був викладений в іншій редакції:

Установлення та виплата зазначеної надбавки Голові Національної поліції України та заступникам Голови здійснюється в розмірі, визначеному в дозволі Міністра внутрішніх справ України, а керівникам органів поліції - у розмірі, установленому наказом Голови Національної поліції України.

Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання (за винятком Голови, його заступників, керівників органу поліції та їх заступників, керівників структурних підрозділів, що безпосередньо підпорядковуються керівникові органу) заступників керівника органу - керівникам структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції - іншим поліцейським та оголошується наказом по особовому складу.

Колегія суддів зазначає, що порядок призначення вказаної надбавки з 2017 року не змінився:

- встановлюється кожному індивідуально;

- на підставі вмотивованого подання;

- оголошується наказом по особовому складу.

Водночас, як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності 2-ї групи, відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Пенсійним фондом України 19.04.2017.

З огляду на те, що ОСОБА_1 до 21.10.2016 проходив службу в поліції, розмір і складові грошового забезпечення для призначення йому пенсії визначаються з урахуванням положень Постанови № 988.

Скасування у судовому порядку змін, внесених Постановою № 103 до абзацу 1 пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, на який посилається позивач, як на підставу для перерахунку пенсії, колегія суддів вважає таким, що жодним чином не впливає на право позивача на перерахунок пенсії, оскільки положення пункту 5 Порядку № 45 визначали порядок перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 1 січня 2016 року, до яких ОСОБА_1 (в минулому поліцейський) не відносився.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що прийняття рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не створює для позивача жодних правових наслідків, оскільки положення Постанови № 103 не підлягають застосуванню до нього.

При цьому, після призначення позивачу пенсії за вислугу років Кабінетом Міністрів України не приймалися рішення, якими б вносилися зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій поліцейських або видів їх грошового забезпечення.

Таким чином, ОСОБА_1 не наведено норм права, а судом апеляційної інстанції не встановлено, згідно з якими законодавством у вересні 2019 року були введені нові види грошового забезпечення поліцейським або зміни до розмірів вже встановлених видів грошового забезпечення поліцейських.

Як на підставу для видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.09.2019, у відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 посилається на лист Національної поліції від 26.07.2019 за № 8714/09/29-2019.

Суд першої інстанції в даному контексті зазначив, що листом Національної поліції України від 26.07.2019 вих.№8714/09/29-2019 доведено до головних управлінь Національної поліції в областях інформацію про необхідність виплати поліцейським надбавки за специфічні умови проходження служби, передбаченої абзацом третім підпункту 1 пункту 4 Постанови №988. Виплату відповідної надбавки розпочато з вересня 2019 року.

Натомість, з цього приводу колегія суддів зазначає, що вказаним листом Національна поліція України рекомендувала керівникам органів поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, починаючи з липня 2019 року, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським, посадові оклади яких визначено додатками 4-10 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.

24.02.2021 листом за № 2388/09/48-2021 Національна поліція України повідомила Міністерство внутрішніх справ України про середні розміри надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, що були фактично виплачені поліцейським у листопаді 2019 року.

Вказаний лист був надісланий з метою інформування про середні розміри надбавок за специфічні умови проходження служби та премії, виплачених поліцейським за листопад 2019 року відповідно до Постанови № 988, виплата яких згідно з приписами пункту 4 цієї постанови є дискреційним правом керівника органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Так, пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ).

Колегія суддів звертає увагу, що ані лист Національної поліції України від 26.07.2019 року, ані лист Національної поліції України від 24.02.2021 № 2388/09/48-2021, не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, не є нормативно-правовим актами, якими введено новий щомісячний додатковий вид грошового забезпечення (надбавка за специфічні умови проходження служби) і відповідно, не можуть бути підставою для видачі довідки станом на 01.09.2019, оскільки не створюють визначених статтею 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядком № 45 підстав для перерахунку пенсій.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права, викладений у постанові Верховного Суду від 28.11.2023 у справі № 400/6011/22.

Крім того, неможна вважати, що вказаним листом збільшено розмір грошового забезпечення поліцейського (за відповідною посадою) у серпні 2019 року за рахунок встановлення і виплати надбавки за специфічні умови проходження служби, оскільки рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення приймається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону, а відповідно до частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Щодо розміру премії за аналогічною посадою - начальник сектору (відділення), чергової частини повідомляємо, що згідно із підпунктом 2 пункту 4 Постанови, керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Відповідно до п. 12 розділу 2 Порядку та умов у редакції, що діяла в 2016 році з моменту її публікації та з урахуванням змін та доповнень, що діють на сьогоднішній день, керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції України.

Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Тобто, розміри премій встановлюються не за посадами, а в залежності від особистого внеску поліцейського в загальні результати служби.

Таким чином, судом апеляційної інстанції не встановлено виникнення у серпні 2019 року обставин, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, на підставі яких позивач просить зобов'язати відповідача видати йому довідку для перерахунку пенсії, у зв'язку з чим, у спірних відносинах, відсутні підстави для видачі позивачу оновленої довідки та задоволення позову в цій частині.

Отже, вимоги апелянта є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю і ухвалити нове судове рішення.

У відповідності до ст. 317 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення повністю та ухвалює нове судове рішення, якщо визнає, що суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з недодержанням норм матеріального і процесуального права.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 243, 244, 311, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Київській області - задовольнити.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2022 року - скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена з підстав, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя О.М. Ганечко

Судді Я.М. Василенко

В.В. Кузьменко